Австралія на шпагаті між Китаєм та США

Відносини між Китаєм і Австралією мають потужний вплив на ситуацію в Азійсько-Тихоокеанському регіоні

 

Сергій Польовик

Пандемія коронавірусу стала тією своєрідною межею у стосунках між Китаєм і Австралією, що раптово оголила їх протиріччя, які раніше багаторічні партнери намагалися відкрито не згадувати. Першопричина таких «побитих горщиків» — у торговельній війні між Китаєм і США, про що сьогодні можна прочитати у швейцарській газеті Neue Zürcher Zeitung (NZZ).

Довідково:

Австралія або Австралійський Союз (Commonwealth of Australia) — незалежна федеративна держава, що розташована у Південній півкулі й розкинулася на однойменному материку.

Кореспонденти цієї швейцарської газети, Істер Бланк, що працює у Сіднеї, та Маттіас Мюллер — у Пекіні, намагаються пояснити ситуацію, що останнім часом спостерігається у стосунках між двома країнами у цьому великому географічному трикутнику.

Довший час, зазначається у NZZ, їх стосунки були загалом безпроблемними, особливо в економічному плані. Економіці Австралії перепадали дивіденди внаслідок бурхливого розвитку економіки Китаю. Договір про вільну торгівлю між країнами, укладений у грудні 2015 року, сприяв цій справі майже взірцево: понад 36 % австралійського експорту минулого року дісталося саме Китаю. Так, обсяг товарообороту становив більш ніж 100 млрд дол. США, чималу частину доходу Австралії склала оплата за навчання 165 тис. китайських студентів в австралійських університетах. А ще сотні мільйонів доларів щорічно залишали в Австралії тисячі китайських туристів.

…Пандемія коронавірусу стала своєрідною межею у стосунках між Китаєм і Австралією, що раптово оголила їх протиріччя…

Але останнім часом відносини між обома країнами, не зважаючи на позитивні економічні контакти, різко погіршилися. Дипломатичні — в тому числі. Першою причиною стало те, що Австралія, за прикладом США, виключила китайський телекомунікаційний концерн Huawei з проекту побудови телекомунікаційної мережі 5G. А незабаром ще й звинуватила Китай у тому, що він занадто відверто намагається впливати на австралійські компанії, політичні партії, університети та інші національні інституції. Тому дипломатичні відносини погіршилися як ніколи раніше, зазначає швейцарське видання. В цей же час міністр внутрішніх справ Австралії Пітер Даттон привселюдно почав вимагати від китайського керівництва інформацію про виникнення і поширення новітнього коронавірусу.

Такою була реакція австралійського міністра на звинувачення, що з’явилися напередодні у провладній китайській газеті People’s Daily. Мовляв, уряд Австралії під керівництвом прем’єр-міністра Скотта Моррісона не бажає долучатися до спільної справи з подолання коронавірусу, а також не належним чином займався гасінням масштабної пожежі, що спалахнула минулого року в Австралії. У китайській газеті (а це офіційний рупор Комуністичної партії Китаю) повідомлялося, що Австралія відкрито стала на бік США, а деякі її політики відверто не сприймають державну політику КНР.

Ще далі у своїх претензіях пішов Ху Сіцзінь — головний редактор китайської газети Global Times, яка у КНР вважається націоналістичною. Виступаючи у соціальній мережі Weibo, він назвав Австралію «жувальною гумкою на взутті Китаю». Мовляв, часом доводиться «шукати якийсь придорожній камінь, щоб позбутися попутника, який надокучає».

Прем’єр-міністр Австралії С. Моррісон змушений був виступити на захист свого міністра внутрішніх справ з офіційною вимогою до Всесвітньої організації з охорони здоров’я (ВООЗ) розслідувати причини виникнення пандемії. І надати їй такі права доступу, як в інспекторів, що працюють у рамках програм з роззброєння. А колишній керівник спеціальних служб Австралії, а нині експерт Австралійського національного університету Аллан Джингелл сказав, що не можна дивуватися різкій і негативній реакції Китаю на пропозиції Австралії, у якої є цілком серйозні підстави вимагати розслідування причин виникнення коронавірусу. Оскільки така позиція австралійського уряду стала для китайської сторони несподіванкою, то вона пояснила своє обурення тим, що Австралія так подавала події, начебто Китай вже повинен постати перед трибуналом, а не просто забезпечувати фахове розслідування коронавірусних подій.

До цього протистояння не могло не долучитися китайське посольство у Канберрі. В інтерв’ю газеті Australian Financial Review китайський посол Чен Цзіньє відхилив претензії Австралії через їх політичну вмотивованість. На його думку, Австралія намагається подавати себе як дуже великого прихильника США. І застеріг, що китайці у такому разі можуть засумніватися, чи варто планувати туристичні поїздки до такої «недружньої країни» і чи вигідно там навчати своїх студентів? Також китайці можуть відмовитися від австралійської яловичини і вина.

Своїм таким виступом посол Китаю обурив багатьох австралійців, пише NZZ. Політики та ЗМІ сприйняли це як погрозу торговельного бойкоту. Міністр закордонних справ, представниця коаліційної Ліберальної партії Меріс Пейн в телевізійному інтерв’ю висловилася проти таких «заходів економічного примусу». А радикально налаштовані представники Коаліції (правлячої партії в австралійському уряді) вимагають негайно розірвати стосунки з Китаєм.

Довідково:

Коаліція (Ліберально-національна коаліція) — політичний альянс правоцентристських політичних партій, що формує одне з двох основних угруповань у політиці Австралії. Її головним опонентом є австралійська Лейбористська партія. Ці дві сили часто розглядаються як діючі у рамках двопартійної системи. Коаліція перебуває в уряді з часів проведення федеральних виборів в Австралії 2013 року, переобрана на федеральних виборах 2019 року.

Деякі помірковані експерти, які вивчають Китай, зокрема Ганс Хендрішке, професор китайського бізнесу та менеджменту в бізнес-школі університету Сіднею, сприймають ці події більш стримано. Експерт вважає, що коментарі китайського посла були відверто неофіційними, скоріш особистими. Це, на його погляд, не можна вважати офіційною погрозою Пекіна, бо це політики та засоби масової інформації подали заяви посла як загрозу. Г. Хендрішке погоджується, що дипломатичні відносини між Австралією та Китаєм сьогодні справді погані. Але ж звертає увагу, що двосторонні економічні відносини невпинно зростають, особливо експорт залізної руди, вугілля чи газу. Тому розрив між державами малоймовірний. Тим більше, що Китай також потребує надійного експортера високоякісної сировини і продуктів харчування.

…Гостра антикитайська позиція Канберри може створити у міжнародних партнерів враження, що Австралія діє не як незалежна держава, а як провідник інтересів Америки…

Аналіз економічних показників у стосунках двох країн підтверджує правоту Г. Хендрішке. Так, у 2018 році Китай отримав з Австралії майже 70 % імпортованої залізної руди. Щоправда, Китай також видобуває цю сировину, у минулому році обсяг національного виробництва залізної руди склав 350 млн тонн. Але це становить лише близько третини імпорту з Австралії. Тому Китай, зазначається у газетній статті, й надалі купуватиме австралійську руду.

А ось Вашингтон, зазначає NZZ, тиснутиме одночасно на обидві сторони конфлікту. Вищезгаданий А. Джингелл стурбований насамперед політичними наслідками дипломатичної суперечки. Адже гостра антикитайська позиція Канберри може створити у міжнародних партнерів враження, що Австралія діє не як незалежна держава, а як провідник інтересів Америки. Водночас, зазначає експерт, інтереси в регіоні Австралії та США різні. Сполучені Штати тиснуть на Австралію, намагаючись продемонструвати себе надійним партнером. А. Джингелл не впевнений, добре це чи погано, але майбутнє Австралії буде тісно пов’язане як з Китаєм, так і зі США.

Дипломатичні суперечки також завдають шкоди уряду Австралії у внутрішньополітичній площині. Економічні інтереси крупних компаній та, водночас, мільярди національного статку Австралії тісно пов’язані з Китаєм. Так, консервативна частина правлячої партії в уряді вимагає від прем’єр-міністра С. Моррісона, щоб він не вимагав дистанціюватися від Китаю.

Ситуація загострюється ще й через позицію громадян Австралії китайського походження. Їх 1,2 мільйони, і вони наполягають, щоб з Китаєм зберігалися добрі стосунки, оскільки це надає їм можливість не лише відвідувати родичів, але й розвивати ділові стосунки.

…Інтереси Австралії та США в Азійсько-Тихоокеанському регіоні різні. Добре це чи погано, але майбутнє Австралії буде тісно пов’язане як з Китаєм, так і зі США…

Як бачимо, австралійському керівництву наразі не так вже й просто вийти із ситуації, що склалася. Поки що кожний подальший крок у двосторонніх відносинах може лише цю ситуацію загострювати, особливо якщо мати на увазі можливу реакцію та геополітичні інтереси Китаю і США. Напевно, впоратися з несподіваною кризою у двосторонніх відносинах країн, які мають потужний вплив на ситуацію в Азійсько-Тихоокеанському регіоні, вдасться після офіційного міжнародного розслідування щодо початкового етапу перебігу пандемії, на чому так наполягають США.

Другим визначальним чинником розвитку такої ситуації можуть стати вибори президента США, призначені на осінь поточного року, та обраний новим президентом курс щодо Китаю. Але це все ще у недалекому майбутньому, яке важко спрогнозувати і якого треба ще дочекатися.

 

Схожі публікації