Чехія: закупівля американських винищувачів F-35 і охорона посольства у Києві

«Процес пішов»

Чехія виділяє кошти на переозброєння, активно долучається до підготовчих дій НАТО та збирається надіслати своїх військовослужбовців до Києва для охорони свого посольства

«denik.cz», Чехія

Чеський уряд впритул наблизився до виконання програми переозброєння своєї армії. Про це йшлося вже не один рік, а сьогодні нарешті «процес пішов». Мається на увазі програма закупівлі американських винищувачів F-35, якими чеські пілоти захищатимуть небо своєї батьківщини. Чеське військо готується отримати 24 такі літаки до кінця поточного десятиліття. Це на десять більше, ніж кількість наявних Gripens, якими сьогодні користуються чеські льотчики. Оновлення такої військової техніки тягне за собою переналаштування місця її розташування і зберігання, адже для цього треба модернізувати місцеві бази, відкоригувати злітно-посадкові смуги, оновити чи збудувати ангари, де навіть передбачається встановлення спеціальних кондиціонерів для очищення повітря. На це потрібні і чималі кошти, тим більше, що однієї бази для розміщення такої техніки не вистачить. Нині на одній із баз, у Чеславі, знаходиться ескадрилья чеських дозвукових літаків L-159 Alca разом з навчальною ескадрилью такого ж літака, що також використовує чималі потужності з обслуговування. Фахівці пропонують їх модернізувати або навіть зняти з озброєння, щоб звільнити більше місця для нових винищувачів.

 Остаточного рішення ще немає, хоча є пропозиція підготувати ще одну базу, на що також будуть потрібні відповідні кошти. А вони чималі, бо для обслуговування американських літаків п’ятого покоління потрібно вдвічі більше фахівців, ніж зараз для догляду за шведськими винищувачами на базі в Чаславі. Злітно-посадкова смуга повинна бути довшою і з більшою вантажопідйомністю. Якщо нинішній шведський літак Gripen важить майже сім тон, то F-35  — у кілька разів більше. Так, виробник літаків Lockheed Martin заявляє, що його максимальна злітна вага становить майже 32 тони (для порівняння: танк Т-72 важить 48 тон).

Тут і далі фото з сайту https://www.denik.cz/

Поки що чеські аналітики жваво обговорюють отримання такої техніки і ефективність її застосування. Говорять і про недоцільність списання літаків L-159 через необхідність звільнити місце для «американців». Військовий аналітик Лукаш Вісінгр нещодавно запропонував розташувати «новачків» на місці вертолітної бази біля населеного пункту Náměšť nad Oslavou, а вертольоти перемістити у інше місце, або навіть відновити колишню відому базу у Прешові. Хоча можна використати й аеропорт у Пардубіце, де здавна знаходяться літальні апарати і проти яких налаштоване місцеве населення через постійний шум двигунів. Та якщо там, іронізують аналітики, з’явиться новий літак, то попередній шум місцевим жителям здаватиметься пташиним співом. «F-35 має найпотужніший двигун, який коли-небудь встановлювався на винищувачі. Він удвічі сильніший за двигун Gripen, тому його шум здається жахливим»,  — описує проблему інший воєнний аналітик Іржі Воячек.

Аби що там, але будівництво об’єктів для нових літаків вартуватиме чималих коштів. Один з аналітиків назвав розмір інвестицій у десятки мільярдів крон, які доведеться розподілити на кілька років. Він же і сказав, що «стандартизувавши базу, як і в інших місцях, де літають ці літаки, американці також могли б їх використовувати. Таким чином вони могли б профінансувати значну частину реконструкції». Очевидно, аналітик має на увазі випадок зі Словаччиною, де за реконструкцію баз союзники-американці мають заплатити у місцевий бюджет близько двох з половиною мільярдів крон».

Чи вартує така техніка таких коштів, що відчутні для бюджетів невеликих європейських країн? Про підстави для придбання для чеської армії американських F-35 говорив начальник чеського Генерального штабу Карел Ржека так: «F-35 Lightning II буде технічним топом навіть після 2040 року, а так звані 4,5 покоління на той час застаріють. Крім того, F-35  — це не просто винищувач. Це літаючий командний центр, який являє собою комбінацію винищувача, елемента протиповітряної оборони, високоякісного робочого місця для розвідки та зв’язку, і в той же час він є частиною широкої мережі Інтернет машин, включно з безпілотними апаратами, і тому може виконувати завдання, які повністю перекривають можливості нинішніх машин».

Проведені тендери свідчать, що сам літак F-35 коштуватиме приблизно 1,9 мільярда чеських крон. Щоправда, це його вартість без озброєння і всіх пристосувань. Після того, як його виготовлять, ціна зросте майже вдвічі. «F-35 — однозначно найдорожчий літак. З іншого боку, він  — найкращий. «Вони на 40 років сучасніші за конструкцією, ніж Gripen»,  — порівняв характеристики літаків військовий аналітик Воячек.

Перші такі літаки Чехія планує отримати до кінця 2029 року, коли закінчується лізинг стосовно літаків Gripen. До того часу пройдуть підготовку і їхні екіпажі, пілоти яких навчаються в США на таких машинах. Отож перший літак повинен бути готовий до використання не пізніше 2027 року.

І ще один цікавий факт. Чеська промисловість хоча і не братиме участі у виробництві таких літаків, та у компанії Lockheed Martin є низка інших проєктів, над якими чехи могли б співпрацювати. До складу концерну входить, наприклад, Sikorski, для якого Aero Vodochody виготовляла деталі вертольотів Black Hawk. З іншого боку, ракетний комплекс HIMARS, який сьогодні так затребуваний через війну в Україні, міг би розміститися на шасі чеської Tatra.

Ще одна новина з Чехії, про яку нещодавно згадували в одному з наших матеріалів,  — ухвалення проєкту мандату чеської армії на участь її військовослужбовців у закордонних операціях до 2024 року. Як і планувалося, дозволяється розгортання угруповання з 1200 військовослужбовців на східному кордоні НАТО. Як повідомила міністерка оборони Яна Чернохова (ODS), такий мандат має затвердити чеський парламент. Але як пояснюють представники міністерства оборони Чехії, мандатом не передбачається участі чеської армії в навчальній місії Європейського Союзу в Малі та Іраку. Річ у тому, що зараз в Європі поки що тільки обговорюється майбутнє цих місій. Та якщо чеські військові і братимуть участь у роботі цих місій, то міністерка підготує восени додаткову пропозицію. Загалом, за її словами, у 2023 та 2024 роках у місіях можуть виконувати службові обов’язки 1362 військовослужбовці. Пояснюючи таке рішення уряду, вона наголосила, що необхідно зміцнювати східний кордон НАТО, а ось участь у такій справі чехів підкреслює їх серйозне ставлення до членства в Альянсі та до стану справ з безпекою Заходу: «Ми маємо бути надійними союзниками!”

F-35 зараз є найбільш божевільним винищувачем-невидимкою у світі: ось чому…

 

Згадані місії чинні до кінця поточного року. «Проєкт нового мандату ґрунтується на пріоритетах зовнішньої політики та безпеки Чеської Республіки, на яких відчутно позначається російська агресія в Україні»,  — повідомили у прес-службі Міноборони. Поки що на сході Альянсу Чехія діє в Литві та Латвії, а з квітня керує багатонаціональною бойовою групою НАТО в Словаччині. Керівництво може туди направити щонайменше 650 військовослужбовців. Для операцій в Прибалтиці мандатом, що закінчується, передбачається до 290 військовослужбовців. Ще 95 військових можуть діяти в Прибалтиці для охорони повітряного простору.

Також з’явилося повідомлення, що міністерство запропонувало чеським військовим охороняти посольство Чехії в Україні. Група охорони налічуватиме до 20 осіб. На зразок того, як порівняно нещодавно чеські військові охороняли посольство в Кабулі.

Уряд також ухвалив рішення щодо інших операцій у закордонні. У більшості випадків вони виконуватимуться так, як і раніше. Йдеться, зокрема, про KFOR у Косово, про операцію у Середземному морі, місію MFO на Синаї, місію ООН MINUSMA у Малі та UNDOF на Голанських висотах. Невелике пожвавлення стосується лише Боснії та Герцеговини та тамтешньої операції ЄС Althea.

Демонстрація F-35A Lightning II на авіасалоні авіабази Холломан, 2022 р.

 

За підрахунками, операція чеської армії за кордоном у 2023 році вартуватиме бюджетові Чехії приблизно 1,43 мільярда крон. За оцінками на 2024 рік становитиме трохи більше, приблизно 1,46 мільярда крон. Щодо перебування на території Чехії союзних військових формувань, то міністерка пропонує обмежити їх склад максимум до 800 осіб. «Це такий своєрідний запобіжник на випадок більших навчань або перекидання контингентів, які очікуються у зв’язку з ситуацією на східному кордоні Альянсу»,  — пояснив Їржі Таборскі з прес-служби міністерства оборони, додаючи, що йдеться ані про постійність перебування збройних сил держав-учасниць Альянсу на чеській території, ані про плани щодо створення їхніх військових баз.

Підготував Олег Махно

https://www.denik.cz/ekonomika/superstihacky-cesko.html

https://www.denik.cz/z_domova/armadni-mise-vychod-nato-20220727.html

 

Схожі публікації