НАТО і Росія. Військова відповідь Альянсу на загрози з боку Москви

Збройна агресія режиму В. Путіна проти України обумовила якісні зміни у геополітичній ситуації в світі, а саме — відновлення «холодної» війни між Росією та Заходом фактично на рівні часів колишнього СРСР і навіть гостріше. З огляду на це, керівництвом НАТО була розпочата реалізація комплексу дій, спрямованих на посилення захищеності Європи від військових загроз з боку Російської Федерації.

Так, згідно з рішеннями Уельського (вересень 2014 року) та Варшавського (липень 2016 року) самітів НАТО була змінена стратегічна концепція Альянсу в плані повернення до завдань відбиття можливого військового вторгнення зі Східного напрямку, а також здійснена низка кроків із вдосконалення інфраструктури та посилення військового потенціалу Північноатлантичного союзу в Європі.

Насамперед такі кроки включали: модернізацію системи бойового управління НАТО; підвищення здатності Альянсу до оперативного реагування на кризові ситуації, в т. ч. агресивні дії Росії із застосуванням елементів «гібридних» війн; розгортання військових підрозділів НАТО на найбільш небезпечних напрямках — у Балтійському та Чорноморському регіонах; відновлення можливостей швидкого нарощування угруповання військ Альянсу на Європейському ТВД за рахунок перекиду з’єднань та частин американської армії з континентальної частини США.

Зокрема, в цьому плані протягом останніх років були розгорнуті:

 • штаб об’єднаного армійського корпусу швидкого розгортання «Північний Схід» (управління — м. Щецин, Польща; входить до складу Субрегіонального командування ОЗС НАТО «Північний Схід»; включає три механізовані/мотопіхотні дивізії від ЗС Польщі, ФРН та Данії);
 • штаб об’єднаної дивізії «Південний Схід» (управління — м. Бухарест, Румунія; входить до складу Субрегіонального командування ОЗС НАТО «Південний Схід»; включає по одній бригаді від ЗС Румунії та Болгарії);
 • чотири багатонаціональні батальйонні тактичні групи на території Польщі, Литви, Латвії та Естонії;
 • механізована/танкова бригада ЗС США на території Польщі (штаб — м. Ельблонг, Польща; знаходиться на ротаційній основі) та бригада армійської авіації ЗС США на території ФРН, а також бригадний комплект (за деякими оцінками — до чотирьох бригадних комплектів) бойової техніки на складах у Німеччині та Бельгії;
 • місія повітряної поліції НАТО в Чорноморському регіоні на основі ВПС Великобританії з місцем дислокації в Румунії (призначена для посилення протиповітряної оборони Румунії та Болгарії); аналогічна місія діє у Балтійському регіоні.
Розгортання 4-х багатонаціональних тактичних груп на території Польщі, Литви, Латвії та Естонії
Розгортання 4-х багатонаціональних тактичних груп на території Польщі, Литви, Латвії та Естонії

Крім того, була втричі збільшена чисельність Сил реагування НАТО — до 40 тис. військовослужбовців. Прийнято також рішення щодо введення початкового рівня оперативної готовності системи ПРО США/НАТО в Європі, яка включає комплекс протиракет в Румунії (24 протиракети SM-3 Block IB для перехоплення балістичних ракет середньої та меншої дальності) та кораблі США/НАТО з системою «Aegis» у Середземному і Чорному морях.

Розгортання системи ПРО США/НАТО в Європі
Розгортання системи ПРО США/НАТО в Європі

Поряд з цим, згідно з рішенням саміту НАТО в червні ц. р. на рівні міністрів оборони країн-членів Альянсу, до 2020 року передбачається:

 • створення двох нових командних структур НАТО у м. Норфолк (штат Вірджинія, США) та у м. Ульм (ФРН), призначених для управління заходами з перекиду американських військ з континентальної частини США до Європи та їх логістики у випадку виникнення військового конфлікту;
 • введення в дію плану підвищення бойової готовності військ НАТО. У складі сил Альянсу буде знаходитись 30 мотопіхотних батальйонів, 30 авіаційних ескадрилій та 30 бойових кораблів, готових до бойового застосування у стислі терміни.

У свою чергу, в травні ц. р. керівництво США прийняло рішення щодо відновлення 2-го флоту американських ВМС, який був розформований в 2011 році. До зони відповідальності об’єднання увійдуть Північна Атлантики та східне узбережжя США. За часів Радянського Союзу головним завданням 2-го флоту ВМС США була протидія Північному флоту СРСР та забезпечення перекиду американських військ до Європи через Атлантику.

 

Симетрично до дій Росії, США та НАТО активізували заходи оперативної і бойової підготовки
Симетрично до дій Росії, США та НАТО активізували заходи оперативної і бойової підготовки

Водночас, симетрично до дій Росії, США та НАТО активізували заходи оперативної і бойової підготовки в Євроатлантичній зоні та у Балтійському і Чорноморському регіонах з відпрацюванням планів відбиття збройної агресії з боку РФ. Головні елементи навчань включають: розгортання штабів, систем управління та зв’язку; організація територіальної оборони; вихід в райони оперативного призначення Сил швидкого реагування; перекид американських військ з континентальної частини США до Європи; проведення оборонних та контрнаступальних операцій. У минулому, 2017-му році найбільш важливими з таких навчань стали:

 • у Балтійському регіоні — «Bison Drawsko» (січень) в Польщі; «Spring Storm» (травень) в Естонії; «Saber Strike» (травень) в Латвії; «Steadfast Cоbalt» (травень–червень) в Литві; «Baltops» (червень) у територіальних водах ФРН, Польщі, Естонії, Швеції та Фінляндії; «Dragon» (вересень) у Польщі; «Silver Arrow» (жовтень) в Латвії;
 • у Чорноморському регіоні — «Sea Shield» (лютий) та «Poseidon» (березень) у західній частині Чорного моря; «Noble Jump» (травень) в Румунії, Болгарії та Греції; «Sea Breeze» (липень) та «Rapid Trident» (вересень) в Україні; «Noble Partner» (серпень) та «Agile Spirit» (вересень) в Грузії.

 

Серія аналогічних навчань проводиться і у поточному, 2018-му році. Зокрема, з початку року найбільш показовий характер мали:

 • навчання (операція) ЗС США «Atlantic Resolve» — з відпрацювання питань та здійснення практичного перекиду підрозділів американських військ з континентальної частини США до Європи. У рамках навчання/операції «Atlantic Resolve» у травні ц. р. до Польщі були перекинуті техніка та особовий склад 1-ї танкової бригадної бойової групи зі складу 1-ї кавалерійської дивізії ЗС США, яка має замінити 2-у танкову бригадну бойову групу зі складу 1-ї піхотної дивізії ЗС США. Перекид особового складу здійснювався літаками військово-транспортної авіації, а техніки — трьома транспортними судами через порт Антверпен у Бельгії. Загалом було перекинуто близько 3,5 тис. військовослужбовців, 87 танків «Abrams», 18 самохідних гаубиць «Paladin», 125 бойових машини піхоти «Bradley», а також інша техніка;
Навчання (операція) ЗС США «Atlantic Resolve» Навчання (операція) ЗС США «Atlantic Resolve»
Навчання (операція) ЗС США «Atlantic Resolve»
 • навчання ОЗС НАТО «Saber Strike» — з вирішення завдань захисту країн Балтії та Польщі від нападу з боку РФ. Навчальні заходи проводились з 3 по 15 червня ц. р. на території згаданих країн за участю близько 18 тис. військовослужбовців з 19-ти країн-членів НАТО та партнерів Альянсу, в т. ч. США, Великобританії, ФРН, Канади, Норвегії, Італії, Іспанії, Данії, Польщі, Литви, Латвії, Естонії, Словенії та Албанії.

По суті, навчання ОЗС НАТО «Saber Strike» має симетричний характер у відношенні спільного СКШН ЗС Росії та Білорусі серії «Захід». Виходячи з цього «Saber Strike» включає два основних епізоди, а саме — відбиття наступу російських військ через т. зв. Сувалкський коридор з території Білорусі в напрямку Калінінградської області Росії, а також нанесення контрудару з форсуванням р. Неман (на одній зі своїх ділянок протікає по кордону між Росією та Литвою).

Особливостями навчання є часткове розгортання об’єднаного армійського корпусу «Північний Схід» на території Польщі, посилення стратегічного ядерного компоненту ЗС США в Європі за рахунок перекиду стратегічних бомбардувальників В-52Н та В-1В на авіабазу Ферфорд у Великобританії, а також активізація розвідки збройних сил Росії у Балтійському регіоні.

Як правило, на фоні навчання «Saber Strike» проводиться також і низка інших заходів оперативної та бойової підготовки ОЗС НАТО, окремих країн-членів Альянсу та їх партнерів. Зокрема, в цьому році такими заходами стали міжнародні навчання «Summer Shield XV» в Латвії та міжнародні змагання «Strong Europe Tank Challenge 2018» у Німеччині (за участю українського танкового підрозділу з танками Т-84).

Навчання ОЗС НАТО «Saber Strike 2018»
Навчання ОЗС НАТО «Saber Strike 2018»

Зазначені заходи США та НАТО викликають агресивну риторику Москви, яка всупереч очевидним фактам намагається перекласти на них відповідальність за посилення військової напруженості в Європі та загалом у світі. Так, російські політики та ЗМІ звинувачують Вашингтон і Брюссель у «відпрацюванні планів нападу на Росію», а також «свідомому загостренні обстановки напередодні Чемпіонату світу з футболу в РФ з метою його зриву».

Водночас поширюються чутки про нібито підготовку України до силових дій з відновлення контролю над «ДНР» і «ЛНР», що планується нею в умовах відволікання уваги Росії на навчання ОЗС НАТО «Saber Strike». При цьому керівництво РФ виступає з відвертими погрозами на адресу України, фактично підтверджуючи свою участь у збройному конфлікті на Донбасі. Так за словами президента РФ В. Путіна під час прямої лінії 7 червня ц. р. «Україна матиме суттєві проблеми з її державністю» у випадку нападу на «ДНР» і «ЛНР», які підтримуються Росією.

Все це підкріплюється черговими заходами Росії з демонстрацією військової сили. В червні ц. р. у Південному військовому окрузі ЗС РФ, у т. ч. в окупованому Криму, була розпочата серія навчань за участю мотострілецьких, танкових, десантних та авіаційних підрозділів. Зокрема, 6–8 червня ц. р. в Криму були проведені масштабні навчання ЗС РФ із залученням близько 6 тис. військовослужбовців, 100 літаків та вертольотів, у т. ч. винищувачів Су-30СМ та бомбардувальників Су-34, систем ППО С-400 та берегових ракетних комплексів «Бал» і «Бастіон». У ході навчань вперше з часу окупації Росією півострова здійснювались реальні пуски ракет «повітря-повітря» та «повітря-земля». По суті, навчання в Криму стало відповіддю Росії на навчання ОЗС НАТО «Saber Strike».

В червні ц. р. була розпочата серія навчань у Південному ВО ЗС РФ, у т. ч. в окупованому Криму В червні ц. р. була розпочата серія навчань у Південному ВО ЗС РФ, у т. ч. в окупованому Криму
В червні ц. р. була розпочата серія навчань у Південному ВО ЗС РФ,
у т. ч. в окупованому Криму

В цілому наведені обставини засвідчують подальше посилення конфліктного потенціалу у відносинах між Росією та США і НАТО, що супроводжується підвищенням протистояння сторін у військовій сфері. При цьому основними районами їх військової активності залишають Балтійський і Чорноморський регіони, що безпосередньо зачіпає також і Україну.

Слід також відмітити збереження єдності НАТО з основних питань, що стосуються забезпечення євроатлантичної безпеки, незважаючи на певні суперечності між США та європейськими країнами Альянсу стосовно обсягів їх військових витрат. У цьому зв’язку НАТО залишається найбільш потужною військовою силою в світі та головним стримуючим чинником неоімперських амбіцій Москви.

 

Схожі публікації