В Ісламській республіці Іран набирає силу нова хвиля народного невдоволення економічною політикою президента Х. Роухані. За даними іранської інформаційної агенції Payvand, наприкінці лютого поточного року в м. Ахваз одночасно застрайкували працівники сталеливарного комбінату та цукрових плантацій і цукрового заводу «Haft Tapeh» в районі м. Шуш. Причина страйку — невиплата вже протягом кількох місяців заробітної платні робітникам.
Згодом до страйку долучилися працівники та службовці кількох підприємств в провінції Хузестан, що на південному заході країни, вимагаючи на відміну від страйкарів в Ахвазі не тільки виплати затриманої адміністрацією заробітної платні, але і поліпшення умов праці.
Станом на 3 березня, до страйку в Ахвазі приєднались десятки підприємств по всій країні. Страйкують робітники золотопереробного комбінату в м. Агдаре (провінція Західний Азербайджан), а також працівники Тегеранського метрополітену.
Примітка: Працівники золотопереробного комбінату в м. Агдаре страйкували в червні 2017 року, вимагаючи вчасної сплати заробленого. Кільком арештованим страйкарям ісламський суд виніс рішення «бити батогом для науки іншим». |
27 лютого поточного року державна інформаційна агенція IRNA розповсюдила виступ Верховного лідера Ірану аятоли А. Хаменеї, де він звинувачує у масових народних протестах «ворогів Ісламської республіки, які провокують робочих на виступи та намагаються привести іранську економіку у стан занепаду».
Іранський профспілковий активіст Мехді Хузестанінеджад у своєму інтерв’ю програмі «Persian’s News Hour program» (агенція «Voice of America») у відповідь на таку заяву Верховного лідера сказав, що «іранські робочі не вважають себе інструментом західних влад». Він також додав, що всі вони є представниками соціально-економічного класу Ірану, лояльні до Іранської Ісламської Революції і тисячі жертвували собою під час ірансько-іракської війни.
![]() |
![]() |
За даними інформаційної агенції Payvand, затримання з виплатою заробітної платні стало характерним не тільки для багатьох великих промислових підприємств, але і торгівельних супермаркетів. Власники деяких компаній вже заявили, що до початку іранського нового року (21 березня 2018 року) заробітну платню не виплачуватимуть.
Застосовуючи сльозогінний газ, поліція жорстко розганяє страйкарів, арештовує активістів.
Таким чином, події останніх днів свідчать про досить високий рівень соціально-економічної напруги в Ірані і про те, що суто економічні вимоги страйкарів знову можуть швидко перерости у політичні гасла, які вже лунали у січні поточного року.