Яких найближчих змін треба чекати в ЄС?

Юрій Радковець

Терористичний напад у французькому курортному місті Ніцца під час святкування Дня взяття Бастилії 14 липня ц. р. засвідчив посилення тенденції щодо ускладнення безпекової ситуації та зростання рівня загрози масштабних терактів на території держав Європейського Союзу. З урахуванням цього, керівництвом Франції було прийняте рішення стосовно подовження на три місяці надзвичайного стану в країні.

Трагічна подія в Ніцці наглядно продемонструвала зниження ефективності теперішньої політики безпеки Європейського Союзу, реалізація якої залежить від міграційної ситуації та міжнародних рішень ЄС. Посилення загрози європейським громадянам підтвердило актуальність прискорення реформування Європейського Союзу, рішення щодо якого було схвалене під час неформальної зустрічі лідерів ЄС в Брюсселі 29 червня ц. р.

За таких обставин Словацька Республіка у період головування в ЄС (розпочався з 1 липня ц. р.) буде змушена зосередити зусилля на оновленні та початку імплементації пакета реформ. При цьому на його зміст впливатиме позиція самої Словаччини, яка визначена словацьким керівництвом. Аналіз останніх заяв прем’єр-міністра Р. Фіцо та міністра закордонних справ М. Лайчака дозволяє стверджувати, що Словаччина добиватиметься розширення повноважень країн Європейського Союзу за рахунок компетенції Єврокомісії, запровадження більш жорсткої міграційної політики Євросоюзу та перегляду міграційних квот, пошуку нових форм відносин Брюсселя з Російською Федерацією.

Разом з тим, на зміни у Європейському Союзі суттєво впливатиме процес встановлення нових відносин між ЄС та Великою Британією, громадяни якої в ході референдуму проголосували за вихід країни з організації. Відповідальність за створення основи майбутніх британських зв’язків з ЄС нестиме новий уряд Великої Британії, який після відставки Девіда Кемерона очолила нова глава Консервативної партії Тереза Мей.

Безпосередньо цим процесом займатимуться активні прихильники Brexit: міністр з питань виходу Великої Британії з ЄС Девід Девіс, міністр закордонних справ Борис Джонсон та міністр зовнішньої торгівлі Ліам Фокс. Виходячи з намірів нового уряду Великої Британії суттєво обмежити потік мігрантів, Лондон у переговорах з Брюсселем намагатиметься отримати найбільші можливості щодо контролю за міграцією з країн Євросоюзу. При цьому громадянам країн Євросоюзу можуть бути надані більші права у порівнянні з іншими категоріями мігрантів. За таких обставин Велика Британія зможе розраховувати на достатньо вільний доступ до європейського ринку.

У контексті ймовірного посилення Європейським Союзом заходів з обмеження масштабів міграції на його територію, слід очікувати, що доповідь Комітету з питань громадських свобод, юстиції та внутрішніх справ ЄС по Україні (має бути представлена 5 вересня ц. р.) буде містити достатньо жорсткі умови щодо застосування до нашої держави оновленого механізму призупинення дії безвізового режиму ЄС з третіми країнами.

Довідково: пропозиції Єврокомісії щодо зміни порядку призупинення безвізового режиму з третіми країнами у разі швидкого зростання міграції були схвалені главами міністерств внутрішніх справ країн Євросоюзу на засіданні 20 травня ц. р.

 

Схожі публікації