Європейський тиждень України

Найбільш важливі питання, які стосуються інтересів ЄС та України

Всупереч ствердженням російських політиків та ЗМІ, а також їх українських послідовників щодо «втомленості Заходу від України» та «втрати актуальності кримської проблеми», згадані питання залишаються в центрі уваги Європейського Союзу.

Так, демонстрація даного факту стала основним лейтмотивом візиту до України Верховного представника ЄС з питань закордонних справ та політики безпеки Ф. Могеріні 12 березня ц. р.

За словами Ф. Могеріні під час зустрічі з президентом України П. Порошенко, прем’єр-міністром В. Гройсманом та українськими політиками, ЄС не має жодних намірів переглядати свою позицію щодо підтримки суверенітету та територіальної цілісності української держави. При цьому, безпека, незалежність та єдність України були названі нею «безпосередньою інвестицією у загальну безпеку Європи».

Свідченням такої позиції ЄС став характер питань, які обговорювались Ф. Могеріні з керівництвом України, в т. ч.: хід виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС; плани Європейського Союзу щодо продовження надання фінансової допомоги Україні; стан виконання Україною своїх зобов’язань стосовно проведення реформ; розвиток ситуації довкола Донбасу та Криму; проблеми, пов’язані з проведенням Росією чергової «газової» війни проти України та ЄС.

Візит до України Верховного представника ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Ф. Могеріні, 12 березня ц. р. Візит до України Верховного представника ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Ф. Могеріні, 12 березня ц. р.
Візит до України Верховного представника ЄС з питань закордонних справ
і політики безпеки Ф. Могеріні, 12 березня ц. р.

У ході розгляду згаданих питань Ф. Могеріні: відмітила успіхи у співпраці між ЄС та Україною; підтвердила можливість отримання Україною першого траншу нового пакету макрофінансової допомоги вже до кінця поточного року; схвалила прогрес у проведенні реформ в Україні; звинуватила Росію у невиконанні Мінських домовленостей та зробила наголос на невизнанні ЄС російських виборів в Криму; закликала «Газпром» поважати свої контрактні зобов’язання, а також висловила готовність ЄС відновити тристоронні газові переговори з Україною та Росією.

В той же час, Верховний представник ЄС нагадала про необхідність посилення боротьби з корупцією в Україні, насамперед за рахунок створення Антикорупційного суду з урахуванням рекомендацій Венеціанської комісії та Ради Європи. Крім того, вона по суті утрималась від надання чіткої відповіді на запитання щодо офіційного визнання Європейським Союзом Росії країною-агресором, надання Європою летальної зброї Україні та відмови ЄС від російського проекту «Північний потік-2».

 

Показовий та резонансний характер мала також спільна заява міністрів закордонних справ Данії, Естонії, Латвії, Литви, Польщі, Румунії, Швеції та України 16 березня ц. р. з приводу 4-ї річниці анексії та окупації Криму Росією. Згідно з заявою, ЄС ніколи не визнає результатів виборів, які проводяться Росією в Криму. При цьому Європейський Союз не дозволить Криму зникнути з міжнародного порядку денного. Поки триватиме анексія, доти триватимуть і обмежувальні заходи та санкції проти Росії, наголошується у заяві.

Вісім європейських міністрів закордонних справ: «Чотири роки по тому — ми не забудемо про незаконно окупований Крим» Вісім європейських міністрів закордонних справ: «Чотири роки по тому — ми не забудемо про незаконно окупований Крим»
Вісім європейських міністрів закордонних справ: «Чотири роки по тому —
ми не забудемо про незаконно окупований Крим»

Інші сфери співробітництва між Україною та ЄС

Поряд з розвитком відносин між Україною та ЄС на двосторонньому рівні триває поглиблення співробітництва сторін у багатосторонньому форматі в рамках програми «Східне партнерство».

12 березня ц. р. у Брюсселі відбулась зустріч представників ЄС та країн-учасниць «Східного партнерства», в т. ч. України, Молдови, Грузії, Азербайджану, Білорусі та Вірменії. Обговорювались хід виконання програми співпраці сторін, яка була прийнята на саміті «Східного партнерства» в листопаді 2017 року та пріоритети взаємодії на 2018 рік.

За результатами переговорів була досягнута домовленість щодо проведення регулярних контактів на спеціальних платформах, присвячених конкретним галузям реформ, у т. ч.: економіці, управлінню, транспорту, енергетиці, довколишньому середовищу та клімату, а також соціальним питанням. У зустрічах братимуть участь не тільки офіційні представники Євросоюзу та країн-учасниць «Східного партнерства», але й неурядових організацій, компаній та міжнародних фінансових установ.

Зустріч представників ЄС та країн-учасниць «Східного партнерства», Брюссель, 12 березня ц. р. Зустріч представників ЄС та країн-учасниць «Східного партнерства», Брюссель, 12 березня ц. р.
Зустріч представників ЄС та країн-учасниць «Східного партнерства»,
Брюссель, 12 березня ц. р.

Окремі чинники впливу на відносини між ЄС та Україною

Підписання коаліційної угоди нового уряду Німеччини, Берлін, 12 березня ц. р.
Підписання коаліційної угоди нового уряду Німеччини, Берлін, 12 березня ц. р.

Важливе значення для України має підтримка нашої держави з боку провідних країн ЄС, які визначають політику Європейського Союзу на українському напрямі. Так, українське питання стало одним із пунктів коаліційної угоди нового уряду ФРН у складі представників блоку Християнсько-Демократичного союзу/Християнсько-соціального союзу та Соціал-демократичної партії Німеччини, яка була укладена 12 березня ц. р.

Зокрема, у документі був зроблений наголос на порушенні Росією норм міжнародного права та європейського правопорядку в результаті анексії Криму та розпалювання конфлікту на Донбасі. При цьому відмічаються наміри ФРН продовжити зусилля зі сприяння реалізації Мінських домовленостей. Крім того, підтримується ідея розгортання миротворчої місії ООН у зоні конфлікту на сході України.

Коментуючи наведене питання, Федеральний канцлер ФРН А. Меркель підтвердила позицію Німеччини щодо неможливості послаблення санкцій проти Росії до досягнення прогресу у врегулюванні конфлікту на Донбасі.

 

У 2017 році Україна зайняла перше місце за обсягами експорту м’яса птиці до країн ЄС
У 2017 році Україна зайняла перше місце
за обсягами експорту м’яса птиці до країн ЄС

На цьому фоні привертають увагу успіхи України у поглибленні торговельно-економічного співробітництва з ЄС, що є наслідком реалізації Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. За даними Європейської комісії, у 2017 році Україна зайняла перше місце за обсягами експорту м’яса птиці до країн ЄС. Наведена тенденція засвідчує спроможність України виробляти високоякісну продукцію, що дозволяє їй розширювати свою присутність на європейському і світовому ринках та, відповідно, знижувати залежність від Росії.

 

В свою чергу, в рамках політики стримування неоімперської політики Москви та виконання своїх зобов’язань перед Україною, 12 березня ц. р. Рада Європейського Союзу пролонгувала санкції проти Росії за анексію нею Криму ще на шість місяців до 15 вересня ц. р.

 

В той же час, представники західних країн і міжнародних організацій продовжують висловлювати стурбованість щодо гальмування процесу реформ в Україні та піддають критиці окремі кроки української сторони в цьому напрямі. Так, посол США в Україні М. Йованович, глава Представництва ЄС Х. Мінгареллі, глава Консультативної місії Європейського Союзу К. Ланчінскас та глава представництва НАТО А. Вінніков висловили низку критичних зауважень щодо проекту Закону «Про національну безпеку України».

Зауваження європейських партнерів щодо проекту Закону «Про національну безпеку України» Зауваження європейських партнерів щодо проекту Закону «Про національну безпеку України»
Зауваження європейських партнерів щодо проекту Закону
«Про національну безпеку України»

Зокрема, такі зауваження стосуються відсутності у законі положень щодо парламентського контролю за діяльністю Служби безпеки України, що є однією з фундаментальних вимог по зближенню з НАТО. Крім того, виказується занепокоєння невідповідністю положення про Ставку Верховного Головнокомандувача стандартам Північноатлантичного союзу. Виходячи з цього західні дипломати наголошують на необхідності посилення прозорості дій України у безпековій сфері.

 

Reliable Counter

Схожі публікації