Реакція ЗМІ Німеччини на відмову Берліна надати Україні військову допомогу

Чи Німеччина могла б щось зробити більше у такому важливому для України питанні?

 

Сергій Польовик

Інтерв’ю міністра закордонних справ України Вадима Пристайка для німецької агенції Redaktions Netzwerk Deutschland (RND) про відмову Німеччини надати військову допомогу Україні стало несподіванкою для європейських експертів. А європейські засоби масової інформації, зокрема німецькі RND, Spiegel, N-tv.de, Frankfurter Allgemeine Zeitung тощо, навіть визнали за належне на нього зреагувати. Так, агенція RND сприйняла таку заяву В. Пристайка не інакше, як пряму вимогу до Німеччини надати Україні таку допомогу. У європейських ЗМІ не згадується коли саме з’явилося це звернення, лише зазначається, що Німеччина на нього не зреагувала. І напевне, припускають аналітики, внаслідок вже відомих перемовин президентів України і США, під час яких вони погодилися, що Європа загалом і Німеччина — зокрема, могли б щось зробити більше у такому важливому для України питанні.

У європейських ЗМІ вказується, що Україні надається значна за обсягами економічна, фінансова і політична підтримка, особливо з початком російсько-української війни. В той же час ставлення Німеччини до Москви достатньо прихильне, включно в економічних та геополітичних питаннях. Вона навіть відверто тисне на європейських партнерів, підтримуючи будівництво Росією небезпечного для європейської газової незалежності та шкідливого для України газопроводу «Північний потік-2». А німецька канцлерша особисто це робить, не зважаючи навіть на запроваджені Сполученими Штатами Америки економічні санкції проти країн і компаній-учасниць проекту. Аргументація щодо виникнення загроз для Європи внаслідок монопольного постачання природного російського газу не спроможна «перекрити» перспективу фінансових зисків Німеччини. Та і її співробітництво з Росією може забезпечити роль такого собі домінуючого розпорядника газу на європейському континенті.

На сприйняття німецькою канцлершою ролі газопроводу та на відмову надати військову допомогу Україні впливали такі геополітичні чинники, як можлива роль Німеччини у майбутньому ЄС, НАТО та у системі колективної безпеки, аргументація німецького керівництва у протистоянні зі США щодо необхідності врахування власної позиції інших країн ЄС, активність на європейському напрямку китайської стратегічної ініціативи «Пояс і шлях» тощо. Відчутну лобістську роль зіграла й активна позиція російського «Газпрому» та голови комітету акціонерів компанії Nord Stream AG, особистого друга В. Путіна та колеги А. Меркель, колишнього німецького канцлера Г. Шрьодера… Тому як можна було надати Україні, наприклад, летальну зброю за такого перебігу політичної обстановки? Це не сприяло б авторитету канцлерки А. Меркель, не кажучи про інші так звані аспекти європейського політикуму.

Демонструючи сьогодні найвищі за останні роки показники у продажі озброєння та військової техніки, Німеччина «не знайшла можливості» надати військову допомогу Україні. Очевидно, що причини такої проросійської і одночасно антиукраїнської позиції сучасного німецького керівництва політичні за своїм походженням і «простимульовані» саме Кремлем.

Європейські аналітики також коментують рішення компаній-учасниць у справі прокладання труб по дну Балтійського моря припинити співпрацю з Росією. Як відомо, швейцарська компанія Allseas Group S.A., остерігаючись санкцій США, відкликала два свої судна. Що ж до таких санкцій, то ними передбачається заборона на в’їзд до США окремих представників компанії. А будь-яка її власність, що знаходиться на території Сполучених Штатів, буде заморожена.

Принциповим є те, що інтерв’ю В. Пристайка з’явилося у ЗМІ, яке досить поважне, зі значними, так би мовити, медійними можливостями: тираж його друкованих видань та радіо охоплює широкі верстви населення Німеччини і завжди відстоює демократичні ліберальні цінності.

Як відомо, агенція RND є спільною корпоративною інформаційною медіа групою Німеччини Madsack, що заснована в Ганновері. Примітно, що найбільшим партнером Madsack є видавнича група Deutsche Druck- und Verlagsgesellschaft (DDVG), яка повністю належить Соціал-демократичній партії Німеччини (SPD).

RND було засновано в 2013 році і вона забезпечує видання понад 50 щоденних газет загальним тиражем понад 2,3 млн примірників. Такими тиражами щоденно охоплюється близько 7 млн читачів. До редакційної мережі редакції входить столичний офіс RND у Берліні та RND Digital Hub, який продукує національний контент для новин-порталів цих газет.

У виданнях Німеччини також синхронно оприлюднювалися слова В. Пристайка про «велику вдячність України за отриману фінансову допомогу з Німеччини і політичну підтримку німецького уряду» та його жаль «з приводу відмови надати військову допомогу». А також його сподівання, що Берлін змінить своє ставлення до цієї теми і таки вирішить посилити військову спроможність України.

Схожі публікації

2 Thoughts to “Реакція ЗМІ Німеччини на відмову Берліна надати Україні військову допомогу”

  1. Serhii

    Цікаво було б знати, чи такі оцінки європейських ЗМІ кимось враховуються в Україні. І ким?

    1. Редакція

      Дякуємо за запитання. Ґрунтовна оцінка авторитетних західних видань є важливою та корисною для експертного середовища.