Західні країни надають Україні зброю для захисту від нападу Росії

Західні країни надають Україні зброю для захисту від нападу Росії

Одна з найбільш активних країн — Чехія.

«Respekt.cz», Чехія

Ян Ліпавський

Нісенітницею назвав чеський міністр закордонних справ Ян Ліпавський дипломатичну ноту Росії, яка застерігає чеську сторону від ухвалення без дозволу росіян рішення про передачу третім країнам озброєння радянського виробництва. За словами міністра, чеське міністерство не вважає за необхідне якось реагувати, оскільки така нота — фактична дурня, і у чинних відповідних матеріалах немає пункту, що забороняє реекспорт зброї. «Це ще один з брехливих способів Росії, яким вона вимагає припинити нашу підтримку України», — сказав Я. Ліпавський.

Яна Чернохова

«Росія, погрожуючи, прагне зробити так, щоб західні країни не допомагали Україні, і для цього поширює дезінформацію. У нашому випадку Москва стверджує, що без її згоди Чехія не може експортувати колишнє радянське озброєння. Це безглуздя, просто чергова нахабна і нервозна спроба», — заявила міністерка оборони Я. Чернохова.

Обидві заяви чеських міністрів поширили інформаційні агенції, що доповнило інші новини саме з такого приводу. А саме: на тижні Росія також офіційно попередила Сполучені Штати, інші західні країни, які, на її думку, своїм постачанням зброї Україні розпалюють конфлікт, що може мати «непередбачувані наслідки». Відома й заява прес-секретарки МЗС Росії М. Захарової, що Москва надсилала подібні повідомлення про заборону постачання зброї в Україну «всім країнам», маючи на увазі передусім країни НАТО. Щодо Чехії, про яку сьогодні йдеться, то вона є членом НАТО з 1999 року.

У Чехії помітили, що колишню радянську важку бронетехніку
переміщують зі складів на потяги, можливо, це частина обладнання,
на яке чеський уряд отримав дозвіл від Німеччини щодо відправлення до України.
Джерело: «Twitter», OSINTdefender.

Під які події намагається Москва «підігнати» свої заперечення такого постачання і як спробує це використати? В основному, спровокувавши якісь надзвичайні випадки на території Росії — на зразок підриву складів або навіть житлових будівель, — може вдатися до масового бомбардування і обстрілів українських об’єктів і населених пунктів. Ось що з такого приводу сказав згаданий міністр Я. Ліпавський: «На початку березня посол Росії повідомив заступника міністра закордонних справ Чехії, що Росія очікує терористичних нападів на колони із західною зброєю в Україні. Ми однозначно трактуємо це як загрозу, яку готувала сама Росія і готує диверсійні дії. Російська сторона заявила, що не зможе жодним чином запобігти цим діям, які ми розуміємо як ще одну з низки загроз з її боку. Росіяни передали подібні повідомлення іншим нашим союзникам з ЄС та НАТО».

Гаубиця Дана.
Джерело «Respekt.cz»; фото: Wikipedia Commons / CC BY 2.0

У чеських ЗМІ повідомляється, що чехи надають Україні зброю та інші військові засоби. Проте, з міркувань безпеки, міноборони деякий час не інформує, які це військові матеріали і техніка, що надсилається на допомогу атакованій країні. Так, за даними сервера Echo24, Чехія відправила в Україну самохідні гаубиці «Дана» та залпові реактивні установки БМ-70 «Град» чехословацького виробництва.

Танк Т-72.
Джерело «Respekt.cz»; фото: ČTK

На початку тижня The Wall Street Journal з посиланням на представників чеського міністерства оборони писала, що Чехія відправила в Україну ще й більше десятка модернізованих радянських танків Т-72М. На сайті поважного журналу Respekt також можна прочитати, що чимала кількість чеської зброї доправляється в Україну. Так, чеський уряд спрямував на це приблизно 3,5 мільярда крон, деякі інші країни на чолі зі США також інвестували кошти в транспортування техніки з Чехії. Це не тільки вітчизняна військова зброя, а деяка частина — з акцій приватних компаній, але все оплачується з виділених урядом коштів. Міністерка оборони Яна Чернохова не коментує таку інформацію, пов’язану з питаннями безпеки країни, приватних осіб та з огляду на самі поставки. Низка чеських та американських ЗМІ повідомили про перевезення кількох десятків танків Т-72 і БМП. Проте, яка це частина і чи надходить вона зі складів армії, — невідомо. Може бути, що ця техніка постачається зі складів приватних зброярів.

РСЗО БМ-21 Град.
Джерело «Respekt.cz»; фото: Кузьмін / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Як повідомляє той же Respekt, це замовлення дійсно вивезене з Чехії, його оплатили коштом зі згаданого вище «фонду». З того ж джерела оплачена велика поставка ракетних установок БМ-21 Град, які вже в Україні. Це так звана залпова реактивна установка, яка у стислі терміни запускає до сорока ракет, спроможних знищити наземні військові цілі. Такі установки розроблені в 1960-х роках у Радянському Союзі, і хоча вони без системи самонаведення, але можуть бути дуже ефективними у застосуванні проти відомих застарілих технологій, танків, бронетранспортерів, артилерійських систем, які сьогодні широко застосовують російські військові в Україні.

ЗРК «Стрела 10 М»

Відомий журналіст Ярослав Спурний у одному зі своїх дописів у журналі Respekt повідомив, що завдяки чеській ініціативі до України також відправили не зовсім нові, та дуже ефективні радянські зенітні комплекси «Стріла 10 М». І хоча російська армія застосовує в Україні сучасні літаки та гелікоптери, але вони також переважно оснащені ракетами та боєприпасами, які не можуть добре визначати ціль. І оскільки пілотам доводиться спускатися на літаках відносно низько над землею і намагатися стріляти «на око» — тобто після того, як побачать ціль, то завдяки системі «Стріла» вони стають відносно легкою мішенню, в тому числі і для ручної зенітної зброї, наприклад на кшталт «Стінгерів».

Pbv 501 IFV або Пансарбандвагн 501 – шведська гусенична бойова машина піхоти,
створена фірмою на початку 1990 років. Pbv 501 IFV
є продуктом модернізації радянської БМП-1, виконаної у 1990-ті роки.
Джерело: «Озброєння», http://eragun.org/

Чимала кількість броньованої техніки PbV-501 колись належала армії НДР. Після падіння залізної завіси 56 бронемашин придбав приватний вітчизняний зброяр і, як нещодавно згадували місцеві ЗМІ, уряд Німеччини дав необхідну згоду на реекспорт такої зброї до України. Вона вже прибула до місця призначення.

Також з Чехії до України вивозиться чимала кількість стрілецької зброї, наприклад, гвинтівки і автомати. З армії та від приватних осіб для такої зброї можуть постачатися в Україну боєприпаси і патрони. Автор пише у своїй статті, що хоча це не завжди найсучасніше чи спеціальне, та, на думку експертів, все надійне і передусім необхідне.

Це, безумовно, викликає відповідні позитивні відчуття, що завдяки такій допомозі Україна може протистояти російської агресії. Але ми, вважає автор статті, постачаємо зброю для захисту не лише України, а й усіх нас, європейців. І диктатору Путіну не вдасться повернути той європейський розподіл влади, що існував до 1997 року, коли посткомуністичні країни почали відходити від тоталітаризму.

https://www.respekt.cz/agenda/cesko-uz-poslalo-na-ukrajinu-zbrane-za-deset-miliard-korun

https://www.respekt.cz/tydenik/2022/15/cesko-se-probudilo

У заголовку матеріалу колаж з сайту «Obozrevatel.com»

Схожі публікації