Відставка федерального міністра оборони та проблеми з постачанням танків Leopard 2 як свідчення кризи державного управління Німеччини

Чи справді Німеччина вважає, що Україна повинна перемогти в цій битві проти російського агресора?

 

Die Welt, Німеччина

Провідні німецькі ЗМІ повідомили про офіційне звернення Крістіне Ламбрехт до федерального канцлера Олафа Шольца з клопотанням про її відставку з посади федерального міністра оборони Німеччини. Шольц негайно задовольнив прохання міністра оборони та пообіцяв наступника чи наступницю на цю посаду запропонувати найближчим часом. Німецькі військові аналітики підкреслюють, що посада військового міністра в Німеччині завжди вважалася проблемною та пов’язаною з політичними скандалами. Жоден міністр оборони після 1945 року не обіймав її більше 18 місяців. До того ж, так званий статус посади-катапульти означав для політиків, які були федеральними міністрами оборони Німеччини, звільнення з подальшим зниженням статусу та погіршенням перспектив особистої кар’єри. Навряд чи доля Крістіне Ламбрехт привернула би до себе значну увагу, якби не роль очолюваного нею Бундесверу і військової промисловості Німеччини у питаннях протидії російської агресії в Україні. Незадовільний стан військової техніки та озброєння, спорядження і оснащення, нездатність напрацювати політичний механізм і програму виходу з кризового стану, непорозуміння з військовим керівництвом, політичні зобов’язання уряду, що не сприяють конструктивному вирішенню питань, — такі проблеми були присутні й за інших міністрів оборони Німеччини.

…Настав критичний момент у відкладанні вирішення нагальних проблем Бундесверу та прогалин у воєнній політиці Німеччини…

Доля Ламбрехт була визначена тим, що настав критичний момент у відкладанні вирішення нагальних проблем Бундесверу та прогалин у воєнній політиці Німеччини. Накопичені протягом десятиліть проблеми дійшли до критичної точки. Вони були спровоковані війною в Україні та неминучістю особистої відповідальності міністра, яку охоче призначили головною винуватицею всіх часів. Скандал особистого характеру, пов’язаний із використанням сином Ламбрехт гелікоптера Бундесверу у приватних цілях та публічні дискусії на тлі оприлюднених у німецьких медіа жахливих прорахунків у бойовій готовності цілих класів бойових систем Бундесверу стали остаточними чинниками, що спонукали Ламбрехт до рішення про відставку. Німецькі ЗМІ та експертне військове середовище не здивовані таким рішенням та наразі дотримуються позиції: не були від неї у захваті, то ж не будемо і шкодувати.

І якщо у середині грудня минулого року федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц публічно захистив свого міністра оборони, зазначивши, що вона на своєму місці та якнайкраще відповідає посаді, та вже за місяць він негайно підписав прохання Ламбрехт про відставку. Очевидно, що були проведені консультації як з нею особисто, так і з представниками партій правлячої коаліції СДП, «Зелених» та «Вільної демократичної партії».

Деякий час найбільш вірогідним вважалося призначення на посаду нового міністра оборони теперішнього федерального міністра зайнятості та соціальних питань Хубертуса Хайля (Hubertus Heil), хоча він особисто заявляв, що має достатньо роботи і завдань на актуальній для нього посаді. В якості наступника Ламбрехт також протягом тижнів називалися прізвища колишнього військового комісара Єви Хьогль (Eva Högl), парламентського державного секретаря у федеральному міністерстві оборони Зіймтьє Мьоллер (Siemtje Möller), лідера СДП Ларса Клінгбайля (Lars Klingbeil). Вісник ARD називав можливим наступником Ламбрехт керівника Відомства федерального канцлера Німеччини Вольфганга Шмідта (Wolfgang Schmidt).

Врешті-решт, 17 січня ц. р. надійшло повідомлення видання Spigel, що новим федеральним міністром оборони Німеччини стане представник СДП Борис Пісторіус (Boris Pistorius). Дотепер політик був міністром внутрішніх справ у земельному уряді федеральної землі Нижня Саксонія. Шольц вважає наразі, що Борис Пісторіус є «достатньо досвідченою» та «абсолютно правильною персоною», є політиком, який довів свою компетентність у справі державного управління, протягом років мав справу з питаннями безпекової політики та здатний керувати Бундесвером у складні «часи докорінних змін».

Кандидат на посаду федерального міністра оборони Німеччини Борис Пісторіус

Німецьке видання Die Welt нагадує у статті від 16 січня ц. р., що керівника військового відомства Німеччини визначає правляча Соціал-демократична партія разом з іншими членами коаліції від партії «Зелені» та «Вільної демократичної партії Німеччини». Незабаром, 20 січня ц. р., керівники військових відомств країн-союзниць зустрінуться у форматі групи «Рамштайн» для обговорення подальших дій з надання військової допомоги Україні у війні проти російського агресора. Очікується утворення оновленої коаліції антиросійського спрямування, призначеного для протидії та завдання безумовної поразки росії на полях війни в Україні. Серед іншого, буде розглядатися ключове для Німеччини питання щодо надання Україні німецьких танків Leopard 2. Саме тому лідер партії «Зелені» Омід Нуріпур (Omid Nouripour) наполягав на швидкому прийнятті рішення щодо нового федерального міністра оборони Німеччини, а також закликав зберегти паритет між жінками та чоловіками у федеральному кабінеті міністрів.

Тим часом видання Die Welt зазначає, що постачання танків Leopard 2 розглянуте на урядовому рівні та з представниками військової промисловості Німеччини. За повідомленнями генерального директора провідного виробника військових систем озброєння Німеччини, оборонного концерну Rheinmetall Арміна Паппергера (Armin Papperger), «навіть якщо рішення щодо постачання танків буде прийнято завтра, їх постачання триватиме до початку наступного року». За повідомленнями виробника, відремонтовані бойові танки Leopard спочатку мають бути дообладнані для військових дій, перш ніж їх можна буде доставити в Україну.

Концерн володіє 22 списаними танками Leopard 2 і 88 машинами попередньої моделі Leopard 1. Їх ремонт триватиме майже рік, повідомив Паппергер. «Техніку не тільки перефарбовують, її потрібно переобладнати для використання на війні, для чого машини повністю розбирають, а потім відновлюють». Без офіційного замовлення концерн не може привести танки в експлуатацію, оскільки це коштує кілька сотень мільйонів євро: «Rheinmetall не може це фінансувати наперед».

За словами Паппергера, танки Leopard можуть зіграти вирішальну роль у війні в Україні. Він вважає, що «основний бойовий танк Leopard надзвичайно важливий для наступальних дій і відновлення контролю над територіями». Керівник концерну вважає, що «з основними бойовими танками українська армія може прорвати ворожі лінії та припинити тривалу позиційну війну».

Генеральний директор концерну Rheinmetall Армін Паппергер

У Німеччині розгорілася дискусія щодо можливого постачання в Україну бойових танків цього типу. Країни-партнери досі постачали Україні значну кількість зброї та боєприпасів, але не постачали основних бойових танків західного зразка.

Однак нещодавно Польща та Фінляндія погодилися взяти участь у постачаннях танків Leopard 2 в Україну, проте таке рішення залежить від схвалення виробника — Німеччини. Велика Британія 14 січня ц. р. запропонувала Україні свої основні бойові танки Challenger 2.

Німеччина наразі пообіцяла Україні бойові машини піхоти Marder та зенітні комплекси Gepard. Паппергер заявив, що Rheinmetall готовий поставити Україні 40 БМП Marder. Однак необхідною умовою буде те, щоб Греція спочатку відмовилася від другого траншу у рамках свого «кільцевого постачання». «Звичайно, — заявив Паппергер, — ми могли би своєчасно передати Україні решту 20 Marder, запланованих для Греції. Інші машини підуть вже у квітні, тому що ми працюємо з високим напруженням».

Компанія Rheinmetall також почала виробництво боєприпасів для зенітних танків Gepard для України. Керівник концерну повідомив, що виробництво першої партії боєприпасів буде завершено у червні-липні ц. р., а до середини наступного року в Україну буде поставлено 300 тис. боєприпасів». «Це загалом значна кількість», — вважає Паппергер, тому він розраховує, що «українська проблема з боєприпасами для зенітних танків Gepard буде вирішена».

Leopard як чинник зміни правил війни

Деякі військові експерти вважають, зазначає німецьке видання Die Welt, що танки занадто вразливі для сучасних воєн. Водночас багато чого свідчить про те, що відвоювання українських територій було би можливим, зокрема, за допомогою німецького Leopard 2. Українські війська точно знають, чому вони продовжують просити постачання цих танків у Берліна.

Останніми днями зовнішньополітичний речник СДП Нільс Шмід (Nils Schmid) викликав певний подив серед експертів, заявивши для BBC, що відмова уряду Німеччини постачати Україні основні бойові танки Leopard 2 була виправдана тим, що танки «могли змінити динаміку на полі бою». Експерт з питань України Франциска Дейвіс (Franziska Davies) роздратовано прокоментувала цю заяву в Twitter: «Ось саме про це й мова, чорт забирай!»

В експертному середовищі ФРН чомусь періодично виникає запитання, чи справді Німеччина серйозно вважає, що Україна повинна перемогти в цій битві за власну територію проти російського агресора. У дискусіях в Німеччині постійно виникають дивні роздуми щодо відмінності між наступальною та оборонною зброєю та думки про те, що начебто Україні не потрібна наступальна зброя, щоб відвоювати втрачену територію.

Зрештою, це стосується й дискусії стосовно танків Leopard 2. Україна показала себе дуже добре в оборонному бою, який, як правило, призводить до більших втрат для атакуючих, ніж для захисників, діючих з добре укріплених позицій. Але тепер стоїть завдання повернути окуповану Росією територію, а для цього українцям також потрібні важкі бойові танки, щоб пробити нині добре укріплені російські позиції.

Чи актуальні танки в сучасних війнах? Leopard 2 міг би прояснити це питання.
Джерело: Ralph Zwilling/picture alliance; Монтаж: інфографіка WELT

На харківському напрямку на початку вересня минулого року ЗСУ вдалося прорватися високомеханізованими частинами, оскільки вони атакували розосереджені російські підрозділи, тому їм вдалося досягти успіху навіть з обмеженими наступальними ресурсами.

Але у майбутньому росіяни не дозволять так легко подолати себе. Зокрема, відхід росіян із Херсона, із західного берега Дніпра, призвів до бажаного для росіян вирівнювання лінії фронту, що дало росії змогу краще укріпити фронт, часто з кількома лініями оборони поспіль, і укомплектувати його силами новомобілізованих призовників.

Для того, щоби здійснити прорив такої лінії оборони, не зазнавши катастрофічних втрат, українцям, серед іншого, потрібно більше важких бойових танків західного виробництва. Оскільки вони значно перевершують радянські та російські зразки, якими досі користувалися обидві сторони, і за якістю броні і за точністю стрільби. А також зважаючи на те, що після понад десяти місяців надзвичайно напружених боїв в українців теж поволі закінчуються запчастини до старих танків.

Основний бойовий танк Leopard 2

Екіпаж: 4 чол.

Вага: 55 тонн

Основне озброєння: 120 мм гармата

Потужність двигуна: 1500 к.с.

Швидкість: 72 км/год

Дальність ходу: 450 км

Тактико-технічні характеристики основного бойового танка Leopard 2. Джерело Die Wel

Танк Leopard є найбільш вірогідною заміною, оскільки він доступний у значній кількості в Європі, він споживає менше палива, ніж американський Abrams, і тому, що він також вважається менш вибагливим в обслуговуванні, особливо через логістику поставок і запасних частин з Європи. Сучасна версія Leopard 2 зі 120-мм гарматою має значну пробивну здатність і здатна надійно знищувати визначені цілі навіть під час руху на високих швидкостях.

Чи втратять сенс на полі бою танки і літаки-винищувачі

Німецьке видання також ставить запитання стосовно того, чи все ще актуальні на полі бою важкі бойові танки з огляду на сучасну цифровізовану війну з широким застосуванням дронів? На Заході важкі бойові танки вже давно не вважалися ефективними у війні, тому що вони здавалися надто громіздкими для епохи боротьби з тероризмом, яка почалася після терактів на Сполучені Штати Америки 11 вересня 2001 року.

До того ж, зазначає Die Welt, перший досвід російської війни проти України також спричинив бурхливу дискусію серед експертів щодо того, чи не стали танки надто вразливими, зокрема, для операторів переносної протитанкової зброї, за допомогою якої українці завдавали значних втрат російським танковим підрозділам.

Військовий експерт Шотландського університету Ст. Ендрюс (University of St. Andrews) Філліпс О’Браєн (Phillips O’Brien) написав в одному з найстаріших і найбільш респектабельних журналів США The Atlantic, що «невдале вторгнення Росії та надзвичайна потужність контратак України підкреслили зниження бойової ефективності важкої і дорогої військової одиниці, якій протидіють більш гнучкі, прості у використанні та значно дешевші системи». Філліпс О’Браєн вважає, що «танки, літаки-винищувачі та військові кораблі відсуваються у минуле і замінюються новими інструментами ведення війни».

На перший погляд цифри це підтверджують. За українськими даними, у цій війні Росія втратила 3100 танків, що значно більше, ніж є на озброєнні великих європейських країн НАТО (Польщі, Німеччини, Франції, Великої Британії, Іспанії та Італії) разом узятих.

Дослідники з відкритої платформи Oryx змогли перевірити, оцінюючи фото із соціальних мереж, щонайменше 1600 російських танків, знищених, покинутих або захоплених Україною, тоді як з українського боку було ідентифіковано лише 450 втрачених танків.

Однак багато військових експертів категорично не погоджуються з висновком про те, що основні бойові танки застаріли в сучасній сухопутній війні. Зокрема, експерт Роберт Лі (Robert Lee), який уважно спостерігав і документував війну в Україні від самого її початку, пояснює великі втрати російських танків, особливо на ранній стадії війни, низкою факторів.

Українці стали експертами у наземних війнах

Експерт Роберт Лі в дослідженні на сайті американського безпекового видання War on the Rocks пише, що значні «втрати російських танків пояснюються трьома ключовими факторами: відсутністю раннього попередження та підготовки, поганою стратегією, яка загострила проблеми з постачанням, і недостатньою кількістю піхоти для захисту танків». Часто виникали проблеми з постачанням запчастин, пального чи боєприпасів, що призводило до того, що російські екіпажі полишали надзвичайно велику кількість танків, які лише потім знищувалися українськими підрозділами.

…Українці зараз є видатними експертами щодо того, що насправді потрібно для сучасної сухопутної війни…

Експерт Роберт Лі вважає, що «якщо ви хочете вести наступальні операції проти укріплених оборонних споруд, ви повинні накопичити велику бойову силу, і танки все ще мають найкращі шанси до дій»: «Без танків військові, які ведуть велику сухопутну війну, повинні були би покладатися на бронетранспортери та бойові машини піхоти, щоб виконати ті ж самі завдання, що призвело би до більшої кількості втрат техніки і людей».

Роберт Лі також зазначає, що українці зараз є видатними експертами щодо того, що насправді потрібно для сучасної сухопутної війни. Експерт вважає, що «українці мають більше досвіду з ведення звичайних бойових дій, ніж будь-яка з наших країн, вони продовжують використовувати танки і вимагають їх більше»: «Це досить хороший показник того, що основні бойові танки все ще актуальні».

* * * * *

Дискусія у німецьких ЗМІ навколо постачання танків Leopard 2 загострилася напередодні чергового засідання контактної групи «Рамштайн» коаліції країн з надання військової допомоги Україні. Очевидно, що такі плани розглядаються партнерами як невідкладні, з огляду на збереження планів російського агресора та наміри путіна знищити українську націю, культуру та історію, захопити її землю. Такі наміри кремля не відповідають планам цивілізованого Заходу та передбачають озброєння України засобами ураження, достатніми для завдання військової поразки росії на полі бою. Оскільки сподіватися на внутрішній спротив зазомбованого пропагандою глибинного російського народу не доводиться, а палацовий переворот у кремлі та зміна режиму маловірогідні, залишається єдиний спосіб досягти перемоги на російською федерацією — перемогти її на полі бою.

…Єдиний спосіб досягти перемоги на російською федерацією — перемогти її на полі бою…

Протистояння західної цивілізації та України агресивній росії триває. Тим часом відбуваються інші значні геополітичні події у світі, що свідчать про невідворотність рішення Заходу і союзників нанести рішучу поразку росії та усунути її як загрозу з геополітичної мапи світу. Зокрема, це засвідчив нещодавній візит прем’єр-міністра Японії Фуміо Кісіда до США, протягом якого був створений новий воєнно-політичний блок США-Японія проти потенційної агресивної вісі Китай-Росія. Офіційний Токіо вперше після Другої світової війни вийшов на світову арену в якості військової потуги та вдвічі збільшив асигнування державного бюджету на національну оборону, значно перевершивши у цих обсягах військовий бюджет росії. Такий альянс вигідний Україні, оскільки він виразно спрямований проти інтересів росії, обмежує її активність у відповідному регіоні світу та створює проблеми для ведення війни в Україні. Українській дипломатії доцільно було би активізувати свої зусилля у формулюванні своїх інтересів та на приєднанні до зусиль головних партнерів в Азійсько-Тихоокеанському регіоні, а також у налагодженні двосторонніх відносинах з країнами, які можуть надати військову допомогу і військові гарантії поза блоковими зобов’язаннями.

Очікується, що певні суттєві заяви будуть зроблені також за підсумками роботи традиційного Всесвітнього економічного форуму у швейцарському Давосі. Очевидно, що вони будуть індикатором готовності демократичних сил у світі стримувати агресію росії та обмежувати її військовий потенціал економічними способами.

Війна триває і переходить до активної фази протистояння України і росії. Москва готується до активної фази війни і готує свій новий наступ, здійснюючи приховану мобілізацію та застосовуючи ракети проти мирного населення України. Завданнями росії є знищення і захоплення території України. Завданням України залишається звільнення власних тимчасово окупованих територій, завершення перемогою війни на умовах України, покарання російських військових злочинців та відновлення зруйнованої української території переважно за рахунок репарацій від росії. Москва розуміє, що такий розвиток подій неминучий і намагається завдати якомога більшої шкоди Україні та її захисниками. Стоїмо!

 

Схожі публікації