Щодо втрат у відносинах США і Китаю через збитий аеростат

Нинішній інцидент є радше симптомом вже існуючої кризи, ніж приводом для нової

 

 

Die Zeit, Німеччина

У центрі подій останніх днів перебуває конфлікт у США за участі їх головного противника і конкурента — Китаю. Інцидент з перебуванням китайської повітряної кулі у повітряному просторі над військовими об’єктами США завершився збиттям невідомого апарату та викликав вагомі міжнародні й політичні наслідки для відносин між обома державами. Німецьке видання Die Zeit надрукувало аналітичну статтю власного кореспондента, редактора з питань міжнародної політики Карстена Лутера (Carsten Luther), присвячену інциденту у небі США та його наслідкам для відносин між країнами. Увага до цієї теми прикута насамперед і тому, що відносини між США і Китаєм, в яких після саміту G20 на Балі мали місце ознаки потепління та конструктивних тенденцій, впливають на перебіг глобальних процесів у світі. Вони також є важливими й для перебігу війни в Україні. Через інцидент з китайською повітряною кулею-шпигуном вже повністю готовий і погоджений візит держсекретаря США Ентоні Блінкена до Китаю перенесли за кілька годин до запланованого вильоту.

Німецьке видання зазначає, що китайська повітряна куля, збита над океаном у США, погіршує і без того складні відносини між двома країнами. Проте збиток від цього інциденту насправді більший для керівництва в Пекіні.

Китайська повітряна куля-шпигун впала в океан після того, як була збита біля узбережжя Серфсайд-Біч у Південній Кароліні, США.
Джерело: © Рендалл Хілл/Reuters

Справа з повітряною кулею серйозна, відзначає видання, наразі проводиться розслідування, яке згодом оприлюднить результати і наслідки вірогідної китайської спроби здійснення шпигунської діяльності у повітряному просторі США.

Відомо, що велика біла повітряна куля пролетіла над територією США, і Пентагон відразу поспішив визнати, що цей випадок не може бути дійсно небезпечним для країни, адже керівництво в Пекіні не зможе отримати більш точні зображення об’єктів, ніж через власні супутники. Крім того, повідомлялося, що з боку США були вжиті запобіжні заходи, щоби унеможливити будь-яку передачу даних з повітряної кулі. Крім того, заспокоювали у Вашингтоні, це вже не перший випадок, коли така повітряна куля була помічена у повітряному просторі Сполучених Штатів Америки.

Видання Die Zeit зазначає, що інцидент викликав зневажливу і жартівливу реакцію у США, як на побутовому рівні, так і в офіційному Вашингтоні. Та врешті-решт, було прийняте відповідне рішення і американський винищувач збив повітряну кулю біля океанського узбережжя США. Наразі актуальним завданням для Вашингтону є сформувати відповідну власну реакцію на події та втілити її у практичні відносини з Китаєм.

Держсекретар Ентоні Блінкен не мав відкладати свою подорож до Китаю через повітряну кулю.
Фото: Elizabeth Brockway/The Daily Beast/Reuters

Лише подоба розрядки напруженості

Рештки аеростата, що наразі вилучаються з поверхні океану, безумовно, дадуть інформацію про цілі загадкової повітряної місії Китаю. Внаслідок цього очікується, що виправдання з Пекіна про те, що повітряна куля використовувалася лише для дослідницьких цілей і втратила курс «внаслідок непередбачених обставин», будуть суттєво спростовані. Президент США Джо Байден був упевнений, що відбувається, коли віддав наказ збити аеростат. Водночас адміністрація США поки що не оприлюднив подробиць своїх висновків та обставин інциденту.

Однак відносини між США та Китаєм ще раніше перебували у критичному стані і нинішній інцидент є радше симптомом вже існуючої кризи, ніж приводом для нової. Між країнами існували велика недовіра та енергійні суперечки. Американська стратегія національної безпеки описує Китай як «головну геополітичну загрозу» і адміністрація США діє відповідно, зокрема чинить тиск на союзників, закликаючи їх діяти аналогічним чином. Тим часом, зазначає Die Zeit, режим у Пекіні продовжує здійснювати свою авторитарну експансію на міжнародній арені, маючи намір рішуче заявити про свої претензії на абсолютну владу як у себе в країні, так і в світі.

І все ж, останнім часом у відносинах між обома країнами з’явилися ознаки розрядки, виявилися наміри комунікувати між собою. Президенти Сі Цзіньпін і Джо Байден на саміті G20 в Індонезії домовилися про регулярні двосторонні переговори. Зокрема, передбачалося, що державного секретаря США Ентоні Блінкена буде прийнято у Пекіні 5 лютого ц. р. Важливими для обох сторін темами для переговорів повинні були стати загроза для Тайваню та позиція Китаю щодо російської війни проти України, спроба США уповільнити технологічний прогрес Китаю шляхом блокування експорту тощо.

«Справа роздмухана»

Характер реакції США і Китаю щодо вирішення справи з повітряною кулею показує, що обидві сторони як і раніше зацікавлені у відновленні діалогу. Блінкен хоча й скасував свій візит до Пекіна, але має намір його відновити, якщо обставини будуть з’ясовані настільки, щоб це додатково не обтяжувало переговори. Наразі адміністрація США утримується від негайної помсти і вимагання якихось компенсацій з китайської сторони. Китай, зі свого боку, висловився дещо більш категорично після збиття повітряної кулі, називаючи це «надмірною реакцією» з боку США, але в іншому поводився в дипломатичному стриманому тоні. Хоча МЗС Китаю повідомило про «сильне невдоволення» застосуванням сили з боку США, проте підкреслило, що політики та ЗМІ у США «роздули це питання». Адже справжня ескалація виглядає інакше.

Це не означає, що про цю справу швидко забудуть, відзначає Die Zeit. США та Китай, безумовно, не будуть ставати більш поступливими у відносинах один з одним. Адже обидві сторони знають, що шпигунство та провокації традиційно є частиною їх двосторонніх стосунків. У той же час адміністрація Байдена, як і керівництво в Пекіні, вірять у стабілізаційні переваги від продовження контактів, якими б складними вони не були. Розглядаючи інцидент таким чином, політ повітряної кулі з його безславним кінцем є нічим іншим, як нещасним випадком — незалежно від того, чи Китай серйозно розраховував отримати від нього вигоду, чи просто хотів перевірити, як будуть реагувати США.

Проте Китай не вийшов із цієї ситуації без втрат. Зокрема, це стосується власне повітряної кулі, обладнання якої зараз перебуває у руках противника. Але вартість цієї здобичі США, ймовірно, несуттєва. Більше Китай завдав політичної шкоди сам собі. Адже спроби зближення між США і Китаєм в недалекому минулому йшли саме від керівництва у Пекіні. Під тягарем своєї невдалої «політики нульової терпимості» до пандемії COVID-19, яка зараз продовжує негативно впливати на економіку країни внаслідок безперервної хвилі коронавірусу, вже здавалося, що Китай визнав необхідність вирішення деяких нагальних проблем. Коли місцеві державні ЗМІ Китаю поширюють, що цей інцидент був використаний як привід для скасування візиту Блінкена, це виглядає цілком правдоподібно, відзначає німецьке видання.

Тепер, коли повітряна куля збита, існувало сподівання, що Сполучені Штати Америки, можливо, будуть готові піти зі своєї сторони на короткострокові поступки. Натомість тиск на Джо Байдена з вимогами, щоб той не послабляв позицію щодо Китаю, лише посилився. А більш м’яким західним союзникам знову було продемонстровано, з чим необхідно мати справу в системній конкуренції з Китаєм. Або, припускає автор статті, можливо, впливові персоналії в Пекіні просто почуваються в безпеці, і саме демонстрація цього було метою провокативних дій з повітряною кулею.

* * * * *

Найближчим часом стане зрозуміло, хто насправді стояв у Китаї за провокативним польотом двох аеростатів з обладнанням над військовими об’єктами США. Китай поки що реагує помірковано на збиття повітряної кулі, традиційно намагаючись перекласти всю провину на потерпілу сторону. США не коментують широко інцидент, але вимушено скасували візит держсекретаря США до Пекіну, протягом якого міг бути досягнутий суттєвий прогрес у двосторонніх відносинах.

…Росія стала єдиним реальним вигодонабувачем від інциденту у небі над США…

Очевидно, що зрив візиту високого представника адміністрації США до Китаю вигідний тим силам, що не зацікавлені у нормалізації двосторонніх відносин між державами. Такі сили, навпаки, зацікавлені у підтриманні високого ступеню напруженості між двома провідними геополітичними гравцями світу. Відміна візиту Блінкена до США вигідна радикальним силам у самому комуністичному Китаї, а також росії, яка розраховує залучити Пекін до переліку своїх партнерів, які надають суттєву допомогу у війні проти України. Експерти не виключають, що саме москва була ініціатором і організатором провокативного польоту аеростатів над США, здійсненого під китайським прапором. Пекін не підтвердив, але й не заперечив таких припущень. Вважається, що саме росія стала єдиним реальним вигодонабувачем від інциденту у небі над США, оскільки саме вона намагається за будь-яку ціну перешкодити зближенню позицій США і Китаю.

Підготував Сергій Польовик

Схожі публікації