Європа, Австралія та Канада. Де Путіна не шукатиме ордер на арешт?
Іdnes.cz, Чехія
Тривалі розмови про притягнення очільника РФ до кримінальної відповідальності за вчинені росіянами злочини на українських землях під час розв’язаної ними війни нарешті отримали конкретне продовження: відомий суд у Гаазі таки зреагував на вищезгадані злочини у вигляді ордера на арешт. До відповідальності, ясна річ, притягується не хто-небудь, а сам В. Путін! Здається, тут вже й не потрібно зайвий раз пояснювати світові чому саме він став таким об’єктом для такого притягнення. Бо про злочинне поводження російської армії у світі не тільки добре знають, а й відповідно реагують, а європейські країни навіть приймають у себе українських біженців. Тому ніхто і не дивується такій новині.
До речі, про прийом біженців повідомляли і з РФ, та, як з’ясувалося, він має свої «особливості»: нічим практично не відрізняється від зухвалого викрадення. Передусім — українських дітей. Для чого це робиться — спрогнозувати неважко. Навіть згадуючи, наприклад, про те, що відбувалося відразу по закінченні Другої світової, коли примусово переселялося населення Західної України на схід, до Сибіру чи на землі і острови Далекого Сходу. Як то мовиться: історія повторюється спочатку у вигляді фарсу, а потім — як трагедія. А сьогодні, здається, у двох виглядах одночасно. І завдяки кому?
В Гаазі чітко вказали на винуватця. Ось як подається така інформація у західних ЗМІ, зокрема, у часто у нас цитованому чеському сайті Іdnes.cz під вище цитованим заголовком «Європа, Австралія та Канада. Де Путіна не шукатиме ордер на арешт?».
І так, Міжнародний кримінальний суд у Гаазі (МКС) у п’ятницю видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна за вчинення військових злочинів в Україні. Хоча Росія не визнає юрисдикції МКС, ордер на арешт не дозволяє Путіну відвідувати ряд країн, які визнають статус цього суду. Путін не зможе відвідувати Європу, Японію чи Південну Америку. Щоправда, він може без якихось проблем чи ускладнень попрямувати до Китаю чи Туреччини.
Як і Чехія, інші європейські держави визнають Римський статут, на основі якого було створено цей трибунал. Таким чином, вони зобов’язані затримати відповідну особу на своїй території, якщо пересування цієї особи, щодо якої видано ордер на арешт, буде зафіксовано. Ймовірно, російському президенту, уточнює автор новини, найближчим часом не вдасться відвідати Європу.
Хоча одним із винятків на європейському континенті є сама Україна, яка числиться серед підписантів юрисдикції, але ще не підтвердила свого підпису. Відповідно до Віденської конвенції про право міжнародних договорів, на неї покладено зобов’язання утримуватися від «дій, які можуть перешкодити об’єкту та меті» договору.
Опитування Іdnes.cz: Чи Володимир Путін колись особисто свідчитиме перед Міжнародним кримінальним судом у Гаазі? |
|
![]() |
|
Так — 31 % (2073 голосів); Ні — 69 % (4596 голосів). Джерело: Іdnes.cz |
Ще однією європейською державою, яка ніколи не визнавала юрисдикції МКС, є Білорусь. Таким чином, Путін може без остраху продовжувати співпрацювати з авторитарним і схожим на Росію режимом президента Олександра Лукашенка
Навіть Туреччини немає серед підписантів. На початку цього року президент Реджеп Таїп Ердоган під час телефонної розмови з главою Кремля заявив, що Анкара готова бути посередником між Москвою та Києвом у переговорах щодо припинення війни.
До Китаю і США — так, до Таджикистану — ні
Хоча можливості для подорожей Путіна стали дуже обмеженими, але він може відвідувати Китай, не побоюючись, що його там заарештують. Тим більше, що сьогодні Кремль активно поглиблює свої відносини з Пекіном. Прикладом того, що китайський режим підтримує Росію, може служити запланований візит до Москви голови КНР Сі Цзіньпіна. Йдеться про візит до Росії протягом найближчого тижня, який має розпочати «нову еру російсько-китайських відносин».
Володимир Путін також може полетіти до США. Сполучені Штати побоюються, що Міжнародний кримінальний суд може бути використаний для політично вмотивованих переслідувань американських солдатів, тому вони не зобов’язалися ратифікувати Римський статут, хоча підписали його в грудні 2000 року.
Тодішній президент Білл Клінтон вирішив не подавати підпис на ратифікацію Сенату через «скептицизм щодо створення нових організацій» і з причини «захисту американського суверенітету». Його наступник на посаді Джордж Буш пізніше відкликав підпис. Чинний президент Джо Байден схвалив видачу ордера на арешт Путіна і назвав його «справедливим».
Сьогодні Росія і Захід ворогують через намагання впливати на Африканський континент. Путін, не остерігаючись, може поїхати, наприклад, до Сомалі, Ефіопії чи Судану. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров нещодавно мав тижневу поїздку до Африки з метою поширити там сферу впливу Росії. У лютому він навіть заявив, що «зусилля Заходу ізолювати Кремль провалилися, оскільки Росія зміцнює відносини з країнами Африки, Близького Сходу, Азійсько-Тихоокеанського регіону та інших країн».
Азійською країною, яка спочатку входила до блоку соціалістичних федерацій Радянського Союзу і схвалила Міжнародний кримінальний суд, є Таджикистан. Путін, ймовірно, також уникатиме такого візиту туди, аби не мати проблем.
Імовірність того, що Путін поїде, невелика
З початку війни в Україні глава Кремля нечасто виїжджав з Росії. Станом на лютий 2022 року він відвідав лише вісім країн, жодна з яких не підпадає під юрисдикцію МКС. Сім з них є колишніми радянськими республіками, і єдиний пункт призначення, який відвідав, що не підпадає під цю категорію, це Іран. Ця країна постачає до Росії військову техніку.
Щодо Міжнародного кримінального суду, то він був створений у 2002 році як орган для судового переслідування осіб, відповідальних за геноцид, злочини проти людства та військові злочини, і наразі його підтримують 123 держави. Ось він і видав ордер на арешт президента Росії Путіна та уповноваженого Кремля з прав дитини Марії Львової-Бєлової.
Суд ініціював кримінальне переслідування через викрадення з окупованих українських територій українських дітей і перевезення їх до Росії. Згідно із заявою суду, «є об’єктивні підстави вважати, що президент Путін несе особисту відповідальність за це».
Заява щодо ордерів на арешт у ситуації з Україною президента МКС, судді Пьотра Гофманського.
Джерело: Міжнародний кримінальний суд у Гаазі
Крок МКС схвалили прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала, президент Петро Павел і вітали, наприклад, глава дипломатії Європейського Союзу Жозеп Боррель, міністр закордонних справ Канади Мелані Жолі, прем’єр-міністр Литви Інгріда Шимоніте, прем’єр-міністр Словенії Роберт Голоб та речник уряду Польщі Пьотр Мюллер. Міністерство закордонних справ Франції заявило у Twitter, що «ніхто не має права уникати правосуддя».
Колишній слідчий Міжнародного трибуналу по колишній Югославії Володимир Дзуро вважає, що шанси притягнення Володимира Путіна до суду в Гаазі дорівнюють нулю. За його словами, без згоди Росії арешт президента, який знаходиться при владі, є нездійсненним. Агенція BBC нагадала, що в МКС судові процеси не проводяться без присутності обвинувачених.
Підготував Олег Махно