Черговий гучний політичний скандал з російськими шпигунами в Італії

Уряд прем’єра Маріо Драгі подає приклад, як слід реагувати на такі факти

 

 

 

Шпигунська діяльність Росії спостерігається в усьому світі, і тут не виняток й так звані дружні країни-партнери в Західній Європі та всередині НАТО. Черговий гучний політичний скандал з російськими шпигунами в Італії свідчить, що Москві така діяльність буде притаманна завжди.

Тому міжнародна спільнота все гостріше відчуває необхідність створити дієвий механізм для стримування кремлівських апетитів. Бо політичні обставини та рудиментарні елементи мислення проросійських агентів впливу в Європі незабаром можуть закінчитися справжньою війною, полум’я якої вже запалало на сході України, але не обпікає Рим, Берлін чи Брюссель. Поки що…

* * * * *

У західних ЗМІ з’явилася інформація про чергове викриття у Європі росіян-шпигунів. Ось, зокрема, і у матеріалі власного кореспондента у Римі швейцарського видання Neue Zürcher Zeitung Андреса Висілнга розповідається, як Москва вляпалася у шпигунський скандал. Її представник намагався отримати в Італії таємні документи про операції НАТО в Європі, Африці та Азії. Дружні до В. Путіна парламентські фракції в Італії ситуацію не коментують.

Щодо зазначеної «роботи» шпигунів, то вона досить шаблонна. Вальтер Біо, «капітан фрегату» (капітан 2-го рангу) італійського флоту, фотографував мобільним телефоном секретні документи з екрану комп’ютера у своєму робочому кабінеті. У вівторок 30 березня ц. р. він побачився з «Дмитром Остроуховим» (так його назвала Москва відразу після депортації), який був заступником військового аташе при російському посольстві в Римі. Італієць і його російський куратор завжди зустрічались в останній вівторок місяця на південному передмісті Риму. Цього разу на автомобільній стоянці одного з торгових центрів В. Біо передав росіянину телефонну карту пам’яті, за яку той розрахувався готівкою — 5 тис. євро.

Уряд Італії на чолі з прем’єр-міністром М. Драгі наполягає, щоб справа про шпигунство розглядалася публічно

Факт передачі скопійованої таємної інформації і отримання за це коштів в купюрах по 50 євро зафіксували італійські правоохоронці, які і заарештували італійського військово-морського офіцера. У росіянина карту пам’яті вилучили, але не заарештували його через дипломатичний імунітет. Проте, він, як і його керівник, російський військовий аташе «Алєксєй Немудров» (так його офіційно назвала Москва), були негайно вислані з Італії. У статті Neue Zürcher Zeitung зазначено, що прізвища обох російських шпигунів можуть бути вигадані. До речі, у перекладі на німецьку мову офіційні прізвища російських шпигунів перекладаються як «гостре вухо» та «нерозумний»…

Згідно з наявною інформацією, італійський шпигун В. Біо працював на росіян протягом п’яти місяців. Італійська влада характеризує його, як «небезпечну людину без моральних обмежень», і намагається встановити якомога повну картину такої зради.

За наявною інформацією, італійський шпигун працював на росіян протягом п’яти місяців

На вилученій картці пам’яті розміщено понад 180-ти фотографій, на 41-й з них — таємні документи НАТО. Решту інформації класифікують як суворо конфіденційну. В. Біо був офіцером штабу ВМС Італії, брав участь у закордонних місіях збройних сил Італії, мав доступ до документів із детальною інформацією про відрядження та повернення із закордонних місій італійських військових.

У Neue Zürcher Zeitung розповідається, що наразі підрозділи ЗС Італії виконують завдання у 24-х країнах. Італійці також мають військові представництва в Іраку, Афганістані, Лівії, Косово, Лівані, а також у Сомалі та Нігерії. Італія, після США, робить найбільший внесок у так звані операції поза межами зони НАТО (NATO’s Out-of-Area Operations). Крім того, один із двох командних центрів НАТО — Об’єднане командування ОЗС НАТО/Неаполь (Allied Joint Force Command Naples) — розташований в італійському Неаполі.

 

Шпигун через нужденні обставини

На шпигуна В. Біо вийшли після того, як співслужбовець помітив його за фотографуванням документів і офіційно доповів про це у рапорті. Слідчі органи за допомогою відеокамер і мікрофонів почали документувати таку шпигунську діяльність і зібрали достатньо беззаперечних доказів. Водночас італійський офіцер через свого адвоката повідомив ЗМІ, що не зраджував своїй країні, бо надавав росіянам лише неважливі документи. І змушений був це робити через фінансові труднощі, оскільки на його утриманні сім’я з чотирма дітьми.

Уряд Італії оприлюднив справу про затримання шпигуна. Міністр закордонних справ країни Луїджі Ді Майо у своєму виступі у комітеті Сенату Італії із закордонних справ назвав це шпигунство «надзвичайно серйозним ворожим актом». Він же і викликав російського посла до МЗС, щоб висловити різкий протест свого уряду. Сергієві Разову, послу Росії в Італії, довелося висловлювати «глибокий жаль» з приводу такого інциденту та екстреної депортації двох російських дипломатів. Сторони висловили сподівання, що «загальні конструктивні відносини між двома країнами від цього не постраждають». Цілком можливо, що в якості дзеркальної відповіді незабаром буде вислано з Москви двох італійських дипломатів.

Міністр закордонних справ Італії Л. Ді Майо назвав це шпигунство «надзвичайно серйозним ворожим актом»

У статті Neue Zürcher Zeitung зазначається, що рішучість уряду Італії оприлюднити розслідування такого шпигунства демонструє не лише російському керівництву однозначну позицію італійців, але й їх окремим партнерам по коаліції в Римі. Вступаючи на посаду, прем’єр-міністр Італії Маріо Драгі чітко наголосив, що курс його уряду буде європейським і атлантичним.

М. Драгі явно відрізняється від свого попередника Джузеппе Конте, який зараз бере на себе керівництво популістською політичною партією «Рух п’яти зірок» та який має намір підтримувати нову урядову коаліцію. Кілька місяців тому Дж. Конте було важко примусити себе привітати з перемогою новообраного американського президента Джо Байдена через його захоплення такими авторитарними особами, як президент РФ В. Путін та колишній президент США Д. Трамп.

Довідково:

«Рух п’яти зірок» (італ. Movimento 5 Stelle, M5S) — італійська політична партія, яку заснували популярний комік Беппе Ґрілло і підприємець Джанроберто Касаледжіо у жовтні 2009 року.

Для партії характерні популізм, енвайронменталізм (який розглядає Землю, як єдине ціле) і частково євроскептицизм. Партія також підтримує пряму демократію та загальний вільний доступ в Інтернет, як одне з фундаментальних прав людини, засуджує корупцію.

У той же час прем’єр-міністр Маріо Драгі несе відповідальність за правого політика Маттео Сальвіні, який також підтримує чинну коаліцію, але відомий прихильністю до промосковського курсу. Його так звану «столичну справу» (Metropol-Affäre) не забудуть: М. Сальвіні їздив до Москви, щоб організувати приховану фінансову допомогу для своєї партії «Ліга» (Lega). Йшлося про суму в 65 млн євро. Дж. Конте, як і М. Сальвіні та правий опозиційний політик Джорджія Мелоні («Брати Італії»), досі публічно не коментували справу про шпигунство.

Дж. Конте і М. Сальвіні досі публічно не коментували справу про шпигунство

Допомога з Москви щодо боротьби з  коронавірусом

Рік тому Москва відправляла свій військовий конвой до Італії, зазначає Neue Zürcher Zeitung. Рота військових фахівців, що спеціалізуються на біологічній війні, прибула до Італії та побудувала військовий госпіталь у Бергамо. Зараз в Італії шпигунську справу бурхливо обговорюють, поєднуючи її з недоліками національної кампанії з вакцинації та пропозиціями щодо застосування російської вакцини «Спутник V».

Деякі італійські політики вимагають негайного використання російської вакцини, навіть не зважаючи на те, що її ще не затвердили в Європейському Союзі. У будь-якому випадку уряд Італії очікує тестування та затвердження Європейською агенцією з лікарських засобів (European Medicines Agency). Тим часом пробні застосування вакцини «Спутник V» вже відбуваються в клініці Спалланцані в Римі.

 

Схожі публікації