Криза вчить нас бути краще підготовленими до сценаріїв економічної залежності від росії

Федеральний уряд Німеччини повинен зробити тему сировинної безпеки частиною нової стратегії національної безпеки

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung, Німеччина

Впливове німецьке видання Frankfurter Allgemeine Zeitung надрукувало аналітичну редакційну статтю з посиланням на інтерв’ю з двома членами парламенту Німеччини, представниками опозиційної партії «Християнський демократичний союз» Петером Бейєром (Peter Beyer) та Томасом Рахелем (Thomas Rachel).

Стаття присвячену аналізу зовнішньої політики сучасної Німеччини у Латинській Америці, і вона вийшла напередодні офіційного візиту федерального канцлера Німеччини Олафа Шольца до регіону. У статті робиться, зокрема висновок, що у Німеччини наразі взагалі відсутня політична стратегія стосовно розбудови відносин з країнами регіону.

Латинська Америка є важливим регіоном для зменшення залежності Німеччини від росії в галузі використання природних сировинних ресурсів. Проте, зазначає видання, наразі Берлін нехтує інтересами всього європейського континенту.

Коли мова йде про візит Олафа Шольца до Аргентини, Бразилії та Чилі, необхідно розуміти, що це перший візит федерального канцлера Німеччини на латиноамериканський субконтинент. Навіть враховуючи те, що час для візиту обраний не дуже вдало, з огляду на період літніх відпусток у регіоні, ця поїздка Шольца вже більш ніж назріла після року його перебування на посаді та одинадцяти місяців проголошених ним «докорінних змін» у зовнішній політиці Німеччини. З одного боку, Латинська Америка є ключовим партнером без якого Німеччина не може обійтися у своїх зусиллях створити міжнародний порядок, заснований на правилах. З іншого боку — країни Центральної та Південної Америки мають природні поклади сировини та енергії, які Німеччина може використати для зменшення її односторонньої залежності від Китаю та Росії.

Хімічний елемент літій, необхідний для виробництва акумуляторів, видобувають і переробляють у Чилі.
Джерело: DPA

Тому вважається корисним і правильним, що канцлер Шольц їде до Латинської Америки у супроводі національної бізнес-делегації. Однак це не може приховати необхідність здійснення ще одного візиту до субконтиненту за участі очільників ключових відомств уряду, федерального міністра закордонних справ Бербок та федерального міністра економіки Хабека. Тим паче, що канцлер у своєму багажі дотепер взагалі не має чіткої міжміністерської стратегії щодо Латинської Америки.

Уряд так званої світлофорної коаліції у Німеччині досі прохолодно ставився до Латинської Америки. У той час як для інших частин світу розробляються стратегії, більш-менш узгоджені між міністерствами, для країн Латинської Америки у Німеччині бракує розумних концепцій, а це означає, що великий потенціал і багато можливостей для неї у регіоні втрачено. Федеральний уряд має більш серйозно сприймати цей важливий регіон і розглядати його як рівноправного партнера, особливо тому, що ці країни, з європейської точки зору, є хорошими старими друзями. Зважаючи на це, уряду Німеччини треба не обмежуватися лише гіпотетичними заявами, а робити країнам конкретні пропозиції.

Новий літак Airbus A350-900 «Конрад Аденауер» здатний здійснити безпосадковий переліт до будь-якого місця світу.
Джерело: DPA

Депутати Бундестагу від опозиційної партії «Християнський демократичний союз» (ХДС) Петер Бейєр та Томас Рахель закликали до формування міжвідомчої стратегії Німеччини для Латинської Америки з метою розширення та поглиблення співпраці між Німеччиною та країнами регіону. Вони вважають також, що має бути значно активізований міжвідомчий діалог між інституціями ЄС та Латинською Америкою, платформою для чого може стати саміт ЄС-Латинська Америка у жовтні цього року. Спільне мислення з проблем Північної, Центральної та Південної Америки і, таким чином, зміцнення трансатлантичного партнерства в цілому вкаже шлях розвитку як на національному, так і на європейському рівнях.

Криза вчить нас, зазначають автори, бути краще підготовленими до сценаріїв економічної залежності, що ми зараз переживаємо з росією. До цього також належить необхідність прийняття більш відповідальних стратегічних рішень не лише у зовнішній політиці та політиці безпеки, а й у співробітництві з метою розвитку. Мова повинна йти для Німеччини про переосмислення існуючих форматів співпраці. Берліну потрібна орієнтована на цінності зовнішня політика та політика розвитку, яка не ігнорує власні інтереси, чим занадто часто нехтують, зазначає німецьке видання. Крім усього іншого, вважають політики, федеральний уряд Німеччини повинен зробити тему сировинної безпеки частиною нової стратегії національної безпеки і, зокрема, укласти більше договорів щодо енергетичного і сировинного партнерства з країнами Латинської Америки.

Видимість європейської участі

Партнерство між сторонами повинно передбачати не лише підтримування імпорту сировини, а й сприяння розвитку інфраструктури для переробки ресурсів у місцях їх видобутку. Інвестиції в економічні проекти та забезпечення й підтримка прав людини не повинні бути протилежностями. Загалом важливо помітно збільшити наявність і прозорість німецької та європейської взаємодії. Німеччина повинна робити більш привабливі пропозиції щодо стратегічного партнерства, не в останню чергу для того, щоб запобігти потраплянню країн Латинської Америки в китайську пастку.

Угода між ЄС і Меркосур стане важливим сигналом для наших партнерів на континенті. Але це також важливо для Німеччини, оскільки може зіграти ключову роль у диверсифікації її ланцюгів постачання та зміцненні стійкості її економіки. Берлін повинен нарешті задовольнити поширене в регіоні Меркосур бажання розвивати більш тісне партнерство з Німеччиною та ЄС.

Довідково:

Меркосур — економічний союз держав у Південній Америці, у яких проживає понад 260 млн осіб. До нього входять Аргентина, Бразилія, Парагвай, Уругвай та Венесуела; як асоційовані члени — Чилі, Болівія, Перу, Колумбія, Еквадор, Гайяна та Сурінам.

Європейський Союз та Меркосур завершили переговори про створення спільної зони вільної торгівлі у 2019 році. Сторони мають укласти угоду про скасування ввізних мит та зняття всіх обмежень для доступу експортерів на ринки обох об’єднань. У 2021 році експорт ЄС до чотирьох країн Меркосур склав 45 млрд євро, а експорт Меркосур до ЄС — 43 млрд євро.

Прийняття однієї лише угоди з Меркосур буде недостатнім, щоб створити новий вплив Німеччини в регіоні, зазначають політики та депутати Бундестагу. Але це може стати важливим кроком до орієнтованої на майбутнє політики Німеччини щодо Латинської Америки. Не в останню чергу завдяки історичним і культурним зв’язкам існує багато відправних точок для міцного партнерства між країнами Латинської Америки та Німеччиною. Федеральний уряд повинен нарешті почати це реалізовувати.

Про авторів:
Петер Бейєр, депутат Бундестагу від партії ХДС.
Томас Рахель, депутат Бундестагу від партії ХДС.

Обидва автори є депутатами Бундестагу та співголовами підкомітету з питань Латинської Америки від коаліції партій ХДС-ХСС

Німеччина не обмежується лише проблематикою війни росії в Україні та наданням необхідної допомоги у складі коаліції держав Заходу. Нещодавні зовнішньополітичні заходи Берліну, зокрема візити високопосадовців країни до Африки, Японії, Латинської Америки, свідчать про різнобічний спектр інтересів Німеччини та формування кола вигідних для Німеччини зовнішніх партнерів. Обрання таких партнерів і спрямованість закордонних візитів означені перебігом та неминучими наслідками війни в Україні, формуванням нової конфігурації міжнародного співтовариства, в якому будуть враховані загрози від партнерства з росією. У майбутньому, що наразі активно формується, зокрема й Німеччиною, не буде місця для диктату москви.

Підготував Сергій Польовик

Схожі публікації