Китай змушений обирати між деградуючою росією та цивілізованим співробітництвом з іншими геополітичними гравцями

Напруженість у відношеннях світових гравців із Китаєм

 

 

Die Welt, Die Zeit, Німеччина

Прямі та опосередковані свідчення активного намагання Китаю зберегти захоплені раніше позиції впливу в Європі та світі, створити умови для мінімізації негативних наслідків для розвитку національної економіки свідчать про загострення боротьби на зовнішніх геополітичних рубежах Європи і світу за участі Китаю. Подальша ескалація війни росії проти України та неминуча ізоляція москви від зовнішніх ринків і партнерів загострить позицію Китаю, який буде змушений обирати між ненадійним російським партнером, що деградує, і перспективами цивілізованого співробітництва з іншими геополітичними гравцями світу. Останнє пов’язане з певними політичними ризиками для лідера Китаю Сі Цзіньпіна, оскільки стабільність його правління залежить від економічних успіхів держави, які у свою чергу, пов’язані з доступом до найбільших ринків збуту продукції Китаю — Європи і США.

Китай буде і надалі намагатися насаджати своє бачення світоустрою та прагнення домінування у світі, здійснюватиме звичну економічну експансію у привабливі для нього країни і регіони, захоплювати нові ринки. Одним із принципових випробувань для подальшої долі і місця Китаю у системі нового світоустрою та міжнародних відносин стане його остаточне позиціонування щодо війни росії проти України та пов’язана з цим позиція Пекіна щодо Тайваню.

Україна з об’єктивних причин не може ефективно вплинути на позицію Китаю та втримати його від згубного рішення щодо підтримки росії летальною зброєю. Такими спроможностями володіють стратегічні партнери України — США, Велика Британія та інші потужні гравці.

Проблеми у відносинах світових гравців з Китаєм знайшли своє відображення у заявах директора Національної розвідки США Евріл Гейнс. Спецслужби США все частіше скаржаться на агресивні дії Китаю, зазначає німецьке видання Die Welt.

За словами Гейнс, Китай «кидає дедалі більший виклик США в економічному, технологічному, політичному та військовому плані в усьому світі». Ця країна становить найбільшу та найзначнішу загрозу національній безпеці США та їх світовому лідерству.

Довідково:

Евріл Гейнс — директор Національної розвідки США, перша жінка в історії США на цій посаді. До того була першою жінкою — заступницею директора ЦРУ і заступницею радника президента США з національної безпеки.

Зокрема, координатор розвідки США слуханнях у Сенаті 8 березня ц. р. заявила, що спецслужби США фіксують «все більш агресивні зовнішньополітичні дії» Китаю. Серед іншого, така активність Пекіну спрямована на створення Китаєм армії світового рівня та розширення власного ядерного арсеналу. Гейнс підкреслила, що «Китайська Народна Республіка, яка все більше кидає виклик Сполученим Штатам в економічному, технологічному, політичному та військовому плані в усьому світі, як і раніше, залишається нашим головним пріоритетом».

Двосторонні відносини між США і Китаєм загалом сильно напружені через низку спірних питань, зазначає німецьке видання. Адміністрація Байдена розглядає Китай як головний і найбільш серйозний геополітичний виклик. Гейнс наголосила, що Китай становить найбільшу та системну загрозу національній безпеці США та їх світовому лідерству. Завдяки своїм розвідувальним амбіціям і можливостям Китай також є найбільш серйозним суперником США у сфері розвідки.

Глава держави та партійний лідер Китаю Сі Цзіньпін нещодавно у надзвичайно різкій формі висловився проти Сполучених Штатів Америки і звинуватив США та Захід у бажанні перешкодити зростанню Китаю у світі.

Евріл Гейнс під час виступу на сенатських слуханнях 8 березня ц. р.
Джерело: AFP/MANDEL NGAN

Директор Національної розвідки США заявила, що «промова Сі цього тижня була найбільш відвертою та прямою критикою, яку ми чули від нього». На її думку, коментарі китайського лідера, вірогідно, відображають «зростаючий песимізм у Пекіні» щодо відносин зі США, а також його «зростаюче занепокоєння щодо розвитку внутрішньої економіки Китаю та проблем у внутрішніх технологічних інноваціях, у яких він тепер звинувачує США». Гейнс заявила далі, що «Сі також хоче повідомити своєму народу та регіональним гравцям, що відповідальність за будь-яку ескалацію напруженості у майбутньому нестимуть саме США».

Незважаючи на цю гостру публічну і критичну риторику, заявила Гейнс, у США вважають, що Пекін все ще отримує для себе найбільшу користь саме від запобігання спіралі напруженості та шляхом підтримки стабільності у відносинах зі США. Сі Цзіньпін намагається досягти «фази відносного спокою, щоби забезпечити Китаю необхідний час і стабільність для вирішення зростаючих внутрішньополітичних труднощів». Основна увага лідера Китаю наразі приділяється економічному розвитку країни, який не є гарантованим, вважає директор Національної розвідки США.

Тим часом у Німеччині також зростає стурбованість через активну діяльність у країні Китаю, пов’язану з його намірами втілити проект мобільної мережі зв’язку 5G. Німецьке видання Die Zeit у редакційній статті повідомляє, що Німеччина запровадила більш ретельну і поглиблену перевірку китайських комплектуючих для цієї мережі та запровадила часткову заборону на постачання окремих компонентів від китайських концернів Huawei і ZTE. Влада Німеччини побоюється, що Китай може отримати доступ до персональних даних користувачів мобільних телефонів і розглядає заборону на певні компоненти в якості необхідного та виправданого кроку. Китай критику відкидає та заявляє, що він «здивований і незадоволений» такими рішеннями Німеччини. Ситуація напружена, поки що ознак вирішення суперечок немає.

Китай вперше прокоментував позицію Берліна щодо посилення безпекових перевірок деяких китайських компонентів для телекомунікаційного обладнання в Німеччині. Посольство Китаю у ФРН на своєму сайті повідомило, що уряд у Пекіні був «дуже здивований і дуже незадоволений поспішним рішенням» німецького уряду. У посольстві Китаю посилаються на повідомлення про те, що федеральний уряд Німеччини може заборонити операторам зв’язку використовувати в мережі 5G певні компоненти китайських компаній, зокрема таких як Huawei і ZTE.

Щогла мережі мобільного зв’язку у федеральній землі Бранденбург. Китайський уряд обурений майбутньою забороною Берліна на постачання комплектуючих з Китаю.
Джерело: © Soeren Stache/dpa

У 2021 році федеральний уряд Німеччини встановив суттєві обмеження для доступу компаній з Китаю як постачальників для розвитку сучасної мобільної мережі 5G. Однак уряд Німеччини утримався від прямої заборони на комплектуючі від Huawei та ZTE. Згідно з інформацією з урядових кіл, підґрунтям для таких обережних дій Німеччини стали юридичні проблеми, пов’язані з виключенням окремих компаній-партнерів і побоювання зустрічних китайських контрзаходів.

Федеральне відомство з інформаційної безпеки (Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik, BSI) і федеральне міністерство внутрішніх справ Німеччини вже протягом місяців перевіряли, чи існують компоненти в системах стрімко зростаючої мережі 5G, які можуть загрожувати безпеці Німеччини. Протягом тривалого часу зростає занепокоєння, що важливі частини критичної інфраструктури Німеччини можуть стати залежними від іноземних технологічних продуктів.

Влада Німеччини також побоюється, зазначає Die Zeit, що постачальники обладнання з таких країн, як Китай, будуть контролюватися їхніми урядами і, таким чином, зможуть отримати прямий або опосередкований доступ до німецьких мобільних мереж. Це дослідження уряду ще офіційно не завершено, але результат вже тепер є очевидним, зазначає німецьке видання.

Ситуація в Індійсько-Тихоокеанському регіоні також постійно перебуває у центрі уваги як провідних країн, так і країн-сателітів головних геополітичних гравців. Австралія відіграє все більш помітну роль у розподілі впливів та зацікавлень у регіоні, входить до нових воєнно-політичних союзів, зокрема зі США та намагається убезпечити себе від домінування і загроз з боку Китаю. Актуальні повідомлення свідчать, що Австралія має намір наростити власний оборонний потенціал за рахунок атомних підводних човнів із США, що має засвідчити готовність протиставити Китаю адекватну відповідь на морі.

Видання Die Zeit надрукувало статтю про підготовку договору на постачання атомних човнів виробництва США для Австралії.

За даними інсайдерів, зазначає німецьке видання, на тлі зростання впливу Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні Австралія озброюється атомними підводними човнами виробництва США. Агенція Reuters з посиланням на двох неназваних представників уряду США, знайомих з цим питанням, повідомляє, що три підводні човни класу «Вірджинія» планується розмістити в Західній Австралії від 2030 року, існує також можливість придбати ще два наступні підводних човни.

Постачання човнів британського виробництва з американськими технологіями є частиною пакту безпеки AUKUS (Australia, United Kingdom, United States), укладеного між урядами США, Австралії та Великої Британії, зазначає Die Zeit. Раніше про майбутню угоду вже повідомляли британські The Guardian і The Sydney Morning Herald.

Атомний підводний човен США залишає найбільший південнокорейський порт Пусан, 2017 рік.
Джерело: © Jo Jung-Ho/dpa

Die Zeit з посиланням на неназваного представника уряду США повідомляє, що президент США Джо Байден наступного тижня прийме глав урядів Австралії та Великої Британії у Сан-Дієго й обговорить постачання до Австралії атомних підводних човнів та іншої високотехнологічної зброї. Запит від Reuters щодо позиції США з цього приводу Пентагон переадресував до Білого дому, який утримався від підтвердження деталей майбутньої угоди.

Колишній прем’єр-міністр Австралії Скотт Моррісон пообіцяв, що підводні човни будуть побудовані в австралійській Аделаїді. Однак, згідно з повідомленням у The Sydney Morning Herald, залишається сумнівним, чи зможуть тамтешні виробничі потужності забезпечити виконання замовлення такого обсягу в розумні терміни. Зважаючи на це, човни можуть будуватися у США, зазначає німецьке видання.

Минулого року Австралія відкликала замовлення для французької суднобудівної групи Naval на будівництво підводних човнів і натомість погодилася постачати відповідні технології зі США та Великої Британії. Скасування замовлення 2016 року на 40 млрд євро призвело до серйозних розбіжностей між Австралією та Францією.

Die Zeit зазначає, що «Китай є важливим торговельним партнером для Австралії, проте в останні роки дипломатична напруженість між країнами різко зросла».

Підготував Сергій Польовик

 

Схожі публікації