Канцлер Олаф Шольц затягує процес передавання зброї

Подвійна гра Олафа Шольца

12.05.2022 р. «Die Welt», Німеччина

Надання військової допомоги Україні від країн Заходу є важливим питанням для консолідації країн НАТО та її партнерів та життєво необхідною умовою для забезпечення обороноздатності України у війні проти агресора Росії. Одним з головних донорів з постачання важкої зброї Україні повинна була стати Німеччина. Найбільш економічно розвинена країна ЄС, яка має у своїх запасах знайомі для військовиків ЗСУ України системи важкого озброєння, повинна мала стати надійним партнером України в отриманні ефективних систем зброї, гідних для протидії російським загарбникам. Крім того, погоджені у рамках країн Заходу пакети військової допомоги Україні передбачали надання й інших, більш сучасних систем, зокрема танків «Леопард», зенітних танків «Гепард», бойових машин піхоти БМП «Мардер» тощо.

Федеральний міністр оборони Крістіне Ламбрехт
і Федеральний канцлер Німеччини Німеччини Олаф Шольц.
Джерело: «Die Welt», Getty Images/POOL/AFP/Stefanie Loos, Getty Images/Thomas Lohnes,
picture alliance/photothek/Thomas Imo

Проте надання військової допомоги Україні від Німеччини вже другий місяць штучно затягується та саботується особисто Федеральним канцлером Німеччини, представником Соціал-демократичної партії Німеччини Олафом Шольцом (Olaf Scholz). Подвійна гра керівника уряду Німеччини виявляється у тому, що він, з одного боку заявляє під тиском партнерів по НАТО на чолі зі США про підтримку України та надання їй важкої зброї, з іншого боку він робить все, щоби такі постачання не відбулися. Або відбулися із значними затримками, що дозволять Німеччині спостерігати за перебігом війни в Україні та приймати оперативні рішення щодо передання систем озброєнь, з огляду на динаміку розвитку подій та міжнародну кон’юнктуру. Росії такі дії вигідні, оскільки проти її військ на полі бою не діють сучасні ефективні системи ураження.

Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Джерело: Maurizio Gambarini/dpa/picture alliance; Kay Nietfeld/dpa/picture alliance; Montage: Infografik WELT

Впливова німецька газета «Die Welt» 12 травня ц.р. надрукувала дослідження перебігу подій у Німеччині, пов’язаних з небажанням Олафа Шольца передавати Україні раніше обіцяні системи важкого озброєння. Автори статті, журналіст Клаус Гайгер (Klaus Geiger) та міжнародний оглядач Грегор Швунг (Gregor Schwung) звертають увагу на особисте ставлення Федерального канцлера Німеччини Олафа Шольца до цієї проблеми та внутрішньополітичні суперечки й гостру критику з боку опозиції, яку викликала непевна політика Шольца. Наразі Німеччина, з огляду на актуальну ситуацію та політику Федерального канцлера, за оцінками європейських аналітиків, втрачає свою провідну роль локомотива Євросоюзу, стає все менш привабливим міжнародним партнером для інших країн Європи і світу.

Більше ніж через два тижні після того, як уряд Німеччини пообіцяв поставити Україні танки Gepard, зазначає німецьке видання, процес передавання техніки Україні продовжує гальмуватися. Як стало відомо WELT із власних джерел у Києві, дотепер у Німеччині відсутні важливі для цього внутрішні схвалення процедур. Сліди тягнуться до Федерального канцлера.

Крістіне Ламбрехт

Федеральний уряд Німеччини, зазначає «Die Welt», відверто затримує поставки важкого озброєння в Україну, залишаючи уряд у Києві в невіданні щодо власних внутрішніх процедур. Дотепер Федеральний міністр оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт (Christine Lambrecht СДП) не повідомляла українському уряду про те, що Києву доведеться самостійно замовляти зенітні танки Gepard у концерну з виробництва озброєнь Krauss-Maffei Wegmann (KMW). Про це WELT стало відомо від урядових кіл у Києві.

Натомість Україні раніше повідомили, що вона отримає танки безпосередньо від Федерального уряду Німеччини. Таким чином, зазначає німецьке видання, заяви Ламбрехт до українського уряду кардинально відрізняються від її заяв для громадськості. Зокрема, через день після оголошення про поставку зенітних систем Gepard пані Міністр оборони на телеефірі німецького телеканалу ZDF заявила, що мова йде про «контракт між Україною та концерном». Федеральний уряд Німеччини, за її словами, лише дає дозвіл на цю комерційну оборудку.

Серап Гюлер

Федеральне міністерство оборони Німеччини ще раз підтвердило таке ставлення у відповіді на офіційний запит, заявивши, що «мова йде не про передачу майна, що належить Бундесверу. Обсяг військової поставки, а саме зенітні танки Gepard, боєприпаси, підготовка і навчання особового складу ЗС України тощо обговорюється у прямих переговорах між концерном та Україною». Станом на 6 травня ц.р. Федеральному міністерству оборони Німеччини «не було відомо про те, коли анонсовані поставки в Україну зенітних танків GEPARD будуть здійснені». Про це йдеться у відповіді Федерального міністерства оборони Німеччини на депутатське запитання депутата від опозиційної партії ХДС Серап Гюлер (Serap Güler), яке є у розпорядженні видання WELT.

Можливості Німеччини надавати допомогу Україні обмежені,
оскільки її власні війська не мають усієї необхідної сучасної техніки.
Джерело: «The New York Times», фото Фелікс Шмітт

Не лише Україна, зазначає видання, а й німецький концерн з виробництва озброєнь KMW почав проводити іншу політику, що тепер може суттєво затримати поставку. Німецька сторона заявляє, що, перш ніж системи Gepard будуть доставлені до України, їх потрібно відремонтувати. Однак поки що концерн не починав ремонтні роботи, оскільки очікує на підтвердження замовлення від Федерального уряду Німеччини, заявив неназваний речник концерну KMW для New York Times.

26 квітня ц. р. Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц (СДП) зробив несподіваний поворот у власній політиці щодо ставлення Німеччини до війни Росії в Україні, коли Міністр оборони Ламбрехт вперше оголосила про поставку в Україну важкого озброєння, а саме зенітних систем Gepard. До того часу Шольц категорично відмовлявся це робити. Але канцлер був підданий тиску міжнародних партнерів, які почали сумніватися у лояльності Німеччини Альянсу, та вимушено погодився на постачання зброї в Україну.

Цією кардинальною зміною курсу Шольц спочатку зміг дещо заспокоїти ситуацію. Однак було дивно, що вибір канцлера з постачань важкої зброї Україні у цей час припав саме на зенітні танки Gepard. Хоча, вже на другий день від початку війни Росії в Україні концерн KMW офіційно оголосив, що може поставити в Україну танки зі складських запасів компанії і що їх можна «відносно швидко привести до стану боєздатності».

Все ще недостатньо боєприпасів

Проблема, однак, полягає у тому, що цим зенітним танкам бракує боєприпасів. Федеральному уряду Німеччини про це відомо ще від лютого ц. р. Посилаючись на відсутність боєприпасів, міністерство пані Ламбрехт тоді відмовило робити поставки цих систем в Україну. Оригінальні снаряди для зенітних систем виробляються в Швейцарії, але швейцарський уряд відмовляється експортувати озброєння до третіх країн в зони бойових дій.

Відтоді Федеральний уряд Німеччини намагається закупити боєприпаси для зенітних систем Gepard на світовому ринку. Однак, як стало відомо WELT з українських урядових кіл, станом на вівторок 10 травня ц.р. уряду Німеччини не вдалося знайти достатню кількість необхідних 35 мм зенітних снарядів. У Федеральному міністерстві оборони Німеччини на відповідний запит видання з цього приводу не відповіли.

Фабрика Krauss-Maffei Wegmann в Мюнхені.
Німеччина перейшла до модернізації своєї армії після вторгнення Росії в Україну.
Джерело: «The New York Times», фото Фелікс Шмітт

Армін Паппергер

Федеральна Рада безпеки Німеччини ще 21 квітня ц.р. отримала офіційний запит від виробника зброї Rheinmetall щодо надання йому ліцензії на експорт в Україну 100 БМП Marder, включаючи боєприпаси до них. Таким чином, зазначає видання, їх постачання до України можна було би розгорнути швидше, ніж зенітних танків Gepard. Як повідомив у вівторок 10 травня ц. р. керівник компанії з виробництва озброєнь Армін Паппергер (Armin Papperger) виданню «Süddeutsche Zeitung», перші БМП Marder можуть бути готовими для передавання Україні через три тижні. Однак дотепер поки що відсутнє необхідне рішення Шольца.

Томас Ерндль

Дії Федерального канцлера Німеччини викликали різку критику з боку опозиції. Зокрема, заступник голови парламентського Комітету із закордонних справ Томас Ерндль (Thomas Erndl, ХСС) заявив виданню WELT, що «це неприйнятно, що Федеральний уряд все ще вагається щодо поставок важкого озброєння Україні». Політик додав, що «наразі Україні потрібні не політичні шумові гранати від канцлера та його міністра оборони, а реальна зброя».

Політика двозначних підходів та стандартів до підтримки України з боку Федерального канцлера Німеччини Олафа Шольца продовжується та викликає занепокоєння західних партнерів Берліна. Адже на стратегічно важливій нараді 46 країн світу прийняли рішення щодо надання допомоги Україні та зупинення агресії Росії, що здатна поширитися на інші країни і регіони. Велика кількість країн, зокрема й поза межами блоку НАТО, передають Україні сучасні ефективні системи озброєнь, здатні протистояти на полі бою існуючим системам зброї Росії. Світ і Європа розуміють, що на полях війни в Україні вирішується доля майбутнього світоустрою, формування нової системи міжнародної безпеки та міжнародних відносин.

Очевидно також, що канцлер Олаф Шольц керується якимись іншими, відомими лише одному йому принципами і пріоритетами та затягує процес передавання зброї. Ці пріоритети Шольца не розуміють партнери по західній коаліції держав, проте вони розуміють, що такі дії Берліна вигідні агресору Росії та її очільнику Путіну.

Подальше затягування Німеччиною передачі важких озброєнь Україні впливатиме на міжнародний імідж Німеччини та її роль надійного партнера у міжнародних відносинах.

https://www.welt.de/politik/ausland/plus238692459/Schwere-Waffen-fuer-Ukraine-Das-doppelte-Spiel-des-Olaf-Scholz.html

У заголовку матеріалу зображення з сайту Die Welt

Схожі публікації