Федеральний канцлер Шольц закликав ЄС до подолання внутрішніх протиріч щодо ставлення до Росії та до її війни в Україні

Заклик Олафа Шольца до більшого єднання в рамках ЄС

18.07.2022 р. «deutschlandfunk.de», «Frankfurter Allgemeine Zeitung», Німеччина

Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц (Olaf Scholz), якого тривалий час піддавали справедливій критиці як в самій Німеччині, так і в Україні через його непевну політику стосовно затягування з наданням важкого озброєння Україні для протистояння у війні з агресором Росією, та позиціонування Федерального уряду Німеччини й особисто канцлера щодо ставлення до війни Росії в Україні, зробив знакову заяву. Німецький радіомовник «deutschlandfunk.de» повідомив 17 липня ц. р., що Федеральний канцлер Шольц закликав ЄС до подолання внутрішніх протиріч щодо ставлення до Росії та до її війни в Україні.

Зокрема, зазначається, що він в якості реакції на війну в Україні вимагає забезпечити більш тісну взаємодію та єднання між країнами-членами ЄС. Повідомляється, що Шольц закликав припинити «егоїстичні блокування європейських рішень окремими державами-членами». Зокрема, в зовнішній політиці, ЄС більше не може дозволити собі застосовувати право національного вето, якщо він хоче, щоб його голос й надалі чули у світі серед інших конкуруючих великих держав.

Шольц підкреслив, що «Європейський Союз наразі є привабливий як ніколи раніше, він відкривається для нових членів і водночас буде реформуватися».

В гостьовому інтерв’ю для популярного видання Німеччини «Frankfurter Allgemeine Zeitung» 17 липня ц.р. Олаф Шольц заявив, що у часи, коли Європа перебуває у стані війни, Європейський Союз повинен перетворитися на дійсно геополітичного гравця.

Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Джерело: (dpa / picture alliance / Kay Nietfeld )

Шольц відзначає, що «політика починається з погляду на реальність, навіть коли нам це не подобається. До реалій нашого часу належить те, що імперіалізм повернувся в Європу. Багато хто сподівався, що тісні економічні зв’язки та взаємна залежність країн одночасно забезпечать стабільність і безпеку. Зараз Путін з явною очевидністю для всіх зруйнував цю надію своєю війною проти України. Російські ракети не тільки спричинили масові руйнування в Харкові, Маріуполі та Херсоні, а й перетворили на руїни європейський та міжнародний мирний порядок, що склався протягом останніх десятиліть».

Крім того, стан національних збройних сил Німеччини Бундесверу та цивільних оборонних структур, а також надмірна залежність Німеччини від російських енергоресурсів свідчать про те, що після закінчення холодної війни німці відчували помилкове відчуття безпеки. Політика, бізнес і значна частина німецького суспільства були занадто безтурботні та охоче зробити далекосяжні пацифістські висновки з висловлювання одного з колишніх Федеральних міністрів оборони Німеччини, згідно з яким Німеччину оточували лише друзі. Це була помилка, зазначив у статті канцлер Олаф Шольц.

Лідер Німеччини вважає, що на тлі спільної загрози та війни в Європі ЄС повинен стати «геополітичним Європейським Союзом», повинен згуртувати свої ряди в усіх сферах, в яких він раніше не мав єдності.

Як представник правлячої партії коаліції СДП, Олаф Шольц визначив серед інших напрямків спільної роботи в межах ЄС, міграційну політику, розвиток європейської оборони, досягнення технологічної незалежності держав ЄС та стійкості демократії. Він анонсував також деякі конкретні пропозиції від Федерального уряду Німеччини на найближчі місяці, зазначає видання.

Шольц визначив ЄС як «живу антитезу імперіалізму та автократії», оскільки він є скалкою в оці для декого з тих, хто при владі, зокрема президент Росії Владімір Путін. Шольц застеріг, що «постійні незгоди, постійний дисонанс між державами-членами ЄС послаблюють нас. Тому найважливішою відповіддю Європи на історичний переломний момент є єдність. Ми неодмінно повинні її зберігати і ми повинні її поглиблювати».

Очевидно, що перебіг війни, рішучість та згуртованість українського суспільства, ефективна діяльність створеної антипутінської міжнародної коаліції примушують Олафа Шольца докорінно змінити тональність своїх заяв щодо війни Росії в Україні та ставлення до неї Німеччини. Шольц не хоче ризикувати занадто сильно, обґрунтовано побоюючись втрати ініціативу та залишитися на других ролях в ЄС, маючи потужного конкурента Францію. До того ж, наразі здійснюється переоцінка геополітичних впливів та зміст національних інтересів кожної країни в регіоні та загалом у світі. Очевидно, що для Німеччини занадто довго перебувати у двозначному стані та коливатися між традиційною прихильністю до економічних стосунків з Росією та погодженою міжнародною політикою Європи щодо агресора вже неможливо. Федеральний канцлер визначився з власною позицією, очевидно, зламавши потужний опір внутрішнього газового лобі в Німеччині та хронічних прихильників торгівлі з Росією. Вірогідно, подальші заяви та дії Шольца будуть відповідати політиці США, Великобританії та інших партнерів України у спротиві Росії.

Не виключається також розрахунок Шольца на отримання Німеччиною нових впливових позицій в ЄС у випадку його переформатування та розширення або виникнення нових загальноєвропейських структур, спричинених наслідками війни в Україні.

Суттєву залежність від постачання енергоносіїв, яку Німеччини старанно виплекала зусиллями попередніх керівників Федерального уряду, насамперед Ангели Меркель, наразі намагається врегулювати у загальноєвропейських інтересах президент США Джо Байден у закордонних турне. Після візиту до Близького Сходу та досягнутих домовленостей із Саудівською Аравією щодо обсягів видобутку газу і максимальної ціни на нього, Джо Байден планує особисто долучитися до вирішення проблем з участю у війні та скоординованої політики зупинення агресії Росії з боку Китаю та Індії.

Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц минулого тижня у Відомстві Федерального канцлера в Берліні.
Фото: AP

Заяви Олафа Шольца свідчать також, що, не зважаючи на наближення опалювального сезону та хворобливу залежність німців від власного комфорту та звичних побутових благ, рішення Німеччини у подальшому будуть прогнозованими та скоординованими в межах ЄС.

Вірогідним дисбалансом у вже прийняті рішення у Берліні можуть стати заворушення, пов’язані з урядовою кризою в Італії та неспокій в інших регіонах, зокрема на Західних Балканах. Тут Росія активно провокує неспокій та долучає до своїх активних заходів з дезінформації та провокацій окремих лідерів країн регіону, зокрема промосковського президента Сербії Александара Вучича, який закликає підтримувати капітулянтські пропозиції Путіна. Президент Сербії повторює наративи Кремля щодо того, що у протилежному випадку, всіх очікує світовий апокаліпсис, маючи на увазі застосування Росією ядерної зброї, що призведе до глобальної катастрофи.

Тим часом війна в Україні призводить до витверезіння деяких європейських політиків та створення і зміцнення нової загальноєвропейської коаліції. Заклик Олафа Шольца щодо єднання сил ЄС та відкинення попередніх суперечок у здійсненні спільної міжнародної політики та політики безпеки ЄС сприяє такому процесу та очікуванням на консолідацію європейських зусиль.

https://www.deutschlandfunk.de/bundeskanzler-scholz-ruft-eu-zur-ueberbrueckung-ihrer-differenzen-auf-106.html

https://www.faz.net/aktuell/politik/die-gegenwart/bundeskanzler-olaf-scholz-zum-ukraine-krieg-brauchen-geopolitische-eu-18176580.html

 

Схожі публікації