У Німеччині стурбовані загрозою навали російських шпигунів

У Німеччині стурбовані загрозою навали російських шпигунів

03.10.2022 р. «Die Welt», Німеччина

Одним з неочікуваних для Німеччині викликів та загроз для національної безпеки стала раптова міграція російського населення, спричинена проголошеною Путіним так званою «частковою мобілізацією» через гострий брак людських ресурсів для війни в Україні.

Молоді чоловіки призовного віку без тіні сумніву тікають зі своєї батьківщини за кордон, не бажаючи захищати ідеали Путіна та вмирати на полях боїв у несподівано ворожій до агресора Україні. Однією з небагатьох країн Європи, які вважаються привабливими для росіян та яка погодилася надавати прихисток громадянам Росії, які тікають від призову до армії, стала Німеччина. Посилаючись на гуманітарні аргументи та бажання дотримуватися прав людини а також з інших, переважно політичних міркувань, Німеччина приймає росіян, які прибувають до країни офіційно та звертаються по допомогу щодо надання їм прихистку. Як тепер вже стало відомо, такі російські мігранти пропонують німцям значні кошти за оренду житла та становлять серйозну конкуренцію для українських біженців і переселенців у Німеччині, Австрії тощо, які таких витрат дозволити собі не можуть.

Як і попереджали аналітики, навала росіян-дезертирів становить для Німеччини значну загрозу, оскільки Москва бажає використати цей привід для наповнення країни власною агентурою, представниками корисного для Москви криміналу, провокаторами та іншими підривними елементами, що прибувають до Німеччини під виглядом біженців та легалізуються на формально законних підставах.

Експертне середовище у Німеччині стурбоване тривожними тенденціями концентрації у країні небажаних мігрантів, здатних розхитати внутрішню політичну ситуацію та створити додаткові проблеми для функціонування державних інститутів та розвитку демократичного громадського суспільства.

Авторитетне німецьке видання «Die Welt» 01 жовтня ц. р. надрукувало аналітичне дослідження власних кореспондентів Дірка Банзе (Dirk Banse), Яна Александера Каспера ( Jan Alexander Casper), Александера Дінгера ( Alexander Dinger) та Ульріха Кретцера (Ulrich Kraetzer) з приводу загроз для Німеччини від міграції з Росії.

Поширюється думка, що громадяни Росії, які ухиляються від призову та участі у війні Путіна, повинні більш ретельно перевірятися при в’їзді до Німеччини на предмет дотримання безпеки. Німецькі політики вимагають також, щоби у цьому процесі безпеки були активно задіяні служби охорони та правопорядку. Серед експертів спеціальних служб Німеччини, зазначає видання, існують побоювання, що до країни можуть прибувати злочинці та іноземні шпигуни.

Втеча з Росії. Пасажири покидають автобус із Санкт-Петербургу в аеропорту Хельсінкі.
Джерело: dpa/Jussi Nukari

Після того, як Владімір Путін 21 вересня ц. р. оголосив «часткову мобілізацію» до збройних сил російської федерації, значна кількість росіян покинула країну, зазначає «Die Welt». Чергам з дезертирами на кордонах Росії немає кінця, тенденції до їх зменшення не спостерігається. Квитки на повітряні рейси, зокрема до Туреччини, були швидко розкуплені, зазначає видання. Десятки тисяч молодих росіян виїжджають також до сусіднього Казахстану, керуючись гаслом: «тікаємо звідси геть, поки ще є така можливість».

Федеральний уряд Німеччини обіцяє ухилянтам від участі у війні в Україні  офіційний прихисток. Федеральний міністр внутрішніх справ, представниця Соціал-демократичної партії Німеччини Ненсі Фезер (Nancy Faeser) заявила, що «той, хто мужньо протистоїть режиму Путіна  і перебуває через це у великій небезпеці, може отримати прихисток у Німеччині через політичні переслідування».

Проте існують також певні застереження в галузі забезпечення безпеки, зазначає видання. Незважаючи на те, що виїзд з Росії для росіян, які не бажають йти на фронт, ускладнений, багатьом з них все ж таки вдається досягти  Федеральної Республіки Німеччини. Та, не зважаючи на запевнення приймаючої сторони, що їх раді вітати в країні, для них все ж існують певні складнощі. Виникає запитання, зазначає «Die Welt», чи має Кремль намір та можливості у цьому процесі впровадити до Німеччини своїх шпигунів та терористів.

Зокрема, експерт  з питань внутрішньої політики, представник опозиційної Християнської демократичної партії Німеччини Александер Тром (Alexander Throm) в інтервю для видання WELT AM SONNTAG заявив, що «Німеччина перебуває на перехресті діяльності російських спеціальних служб». Політик вважає, що Німеччина виступає за дотримання зобов’язань у гуманітарній сфері, але кожний окремий запит від росіян на отримання притулку повинен ретельно вивчатися. А спеціальні служби і служби безпеки Німеччини повинні активно залучатися до процесу перевірки.

Поза межами офіційних домовленостей у колах спеціальних служб у Берліні, зазначає видання, циркулюють стривожені думки. Повідомляється, що серед біженців з України та Росії можуть перебувати злочинці та завербовані спецслужбами особи. Водночас, всеохоплюючі перевірки з питань дотримання безпеки, про які офіційно заявлено, насправді не відбуваються.

Притулок для дезертирів. Необхідно виходити з того, що російські шпигуни вже давно перебувають у Німеччині.
Фото: «Die Welt»

Уряд Німеччини намагається заспокоїти громадську думку. З Федерального міністерства внутрішніх справ (Bundesinnenministerium, BMI) надходить інформація, що підпорядковане йому Федеральне відомство захисту Конституції  Німеччини (Bundesamt für Verfassungsschutz) ретельно спостерігає за небезпеками, що надходять від російських спецслужб. Одна з неназваних речників відомства BMI заявила, що «це стосується також і актуального наразі сценарію, коли співробітники або представники спецслужб Росії, а також екстремісти здійснюють спроби проникнути на територію Німеччини». Скільки саме російських дезертирів та військовозобов’язаних дотепер вже в’їхали до Німеччини Федеральне міністерство внутрішніх справ не може повідомити, оскільки запити на отримання притулку статистично не обліковуються.

За повідомленням внутрішньополітичного відомства BMI, російським дисидентам офіційно видаються візи Німеччини. Експерти в галузі  безпеки, зазначає «Die Welt», повідомляють, що у них тривають ретельні перевірки стосовно того, чи мають місце зв’язки росіян з чутливою інформацією. Значна кількість росіян прямує до Берліну. Управління внутрішніх справ столиці повідомляє, що здійснюються перевірки на предмет того, чи можуть бути в окремих випадках пролонговані терміни дії їх візи без додаткового вивчення цього питання, чи росіянам після персональної перевірки оформлять  дозволи на перебування у Німеччині.

Висновки офіційних перевірок стосовно росіян, які в’їжджають до Німеччини, відповідно до повідомлення поліції Берліну, дотепер здійснювалися лише формально. Так само поверхово здійснювався дотепер контроль можливої шкоди для держави внаслідок в’їзду громадян Росії.

Наразі росіяни, які прямують до Німеччини та звертаються щодо надання їм притулку, будуть спочатку перевірятися, як і громадяни інших держав, шляхом так званої «швидкої процедури ідентифікації» (Fast-Identification-Verfahrens). Отримані дані перевірки будуть порівнюватися з інформацією від багатьох інших пошукових систем. Федеральна поліція  Німеччини повідомляє, що з цією метою організована взаємодія між Федеральною службою у справі міграції та біженців Німеччини та іншими відомствами.

Експерти у галузі внутрішніх справ від так званої «світлофорної коаліції» уряду Німеччини також вимагають проведення перевірок росіян на предмет дотримання безпеки. Політик від правлячої Соціал-демократичної партії (СДП) Себастіан Хартманн (Sebastian Hartmann) заявив, що надання права на притулок завжди базується на прийнятому індивідуальному рішенні та вивченні питання у конкретному випадку, протягом якого також здійснюється перевірка з питань безпеки. Колега Хартманна, представник Вільної демократичної партії Німеччини (ВДП) Мануель Хьоферлін (Manuel Höferlin) також вважає необхідним проведення таких перевірок. Для нього втеча росіян з країни свідчить також про те, наскільки нестабільною є система Путіна. Політик від ВДП вважає, що якщо люди уникають перебувати на службі у війську на стороні Росії протягом цієї людиноненависницької війни, то це є підставою для надання притулку.

Представниця коаліційної партії Німеччини «Зелені» Ламія Каддор (Lamya Kaddor) заявила, що «ситуація у цьому конфлікті загострилася, часткова мобілізація відразу зробила очевидною для багатьох людей в Росії жорстокість режиму». Політик переконана, що офіційні відомства Німеччини захищають національні і державні інтереси, зокрема і шляхом ретельної перевірки підстав для дозволу на в’їзд росіян до Німеччини чи оформлення німецької візи.

Організації з надання підтримки опікуються запобіганням можливих ускладнень і конфліктів у випадках, коли російські біженці розташовуються разом з переселенцями з України. Щоправда, українці мають право на отримання окремого житла, як особи, що користуються перевагами від законодавчої підтримки Німеччини по безробіттю Hartz-IV. Проте, за умов нестачі житла для забезпечення всіх бажаючих, багато хто з українців спочатку розміщується у місцях соціальної підтримки, де можуть також розквартировуватися пошукачі притулку з Росії. Проте це є чисто гіпотетичним можливим сценарієм, як повідомляють відомства федеральних земель Німеччини.

Українсько-німецьке об’єднання «Віче» (Vitsche) у Берліні проте застерігає від таких ситуацій та закликає до проведення  попереджувальних демонстрацій.  У громадській організації такі ситуації з розміщенням українських жінок і дітей разом з росіянами називають «пекельним сценарієм».

Міграція до Німеччини. Кількість заяв на в’їзд постійно і стрімко збільшується.
Фото: Die Welt

Відповідаючи на запитання з цього приводу, певні керівники земельних урядів та регіональні політики Німеччини заперечують таку ситуацію зі спільним розміщенням українців і росіян. Вони заявляють, що розміщення українців та представників груп біженців дотепер здійснювалося за принципом надання їм окремого житла, на що особливо звертають увагу останнім часом, коли кількість біженців з Росії збільшилася. Щоправда, певні обмеження існують та окреме розміщення громадян з країн, що перебувають у стані війни, здійснюється в обсягах, наскільки це дозволяють наявні потужності для розміщення переселенців та біженців.

Зовсім інші повідомлення з цього приводу надходять від організацій та об’єднань з надання допомоги та дослідження проблем біженців, зокрема таких як  Caritas, Diakonie та Спілки сприяння працівникам Arbeiter-Samariterbund, які самі опікуються утриманням приміщень, призначених для  розміщення переселенців.

Існування потенціалу для виникнення конфліктів щоправда ними визнається, але вважається, що причинами їх виникнення у місцях проживання біженців повністю є звужені та недостатньо ефективні відносини з надання підтримки від соціальних служб. Політики всіх рівнів охоче перекладають відповідальність за власні локальні проблеми на рахунок існування етнічних та політичних ускладнень та напруженості, замість того, щоби належним чином оснащувати та утримувати приміщення відповідно до будівельних норм та їх цільового призначення.

 

Ескалація напруженості у внутрішньополітичній ситуації в Росії, спричинена проголошеною Путіним «частковою мобілізацією» до лав ЗС Росії для війни в Україні свідчить про нестабільність московського режиму та загалом архітектури державних інституцій в Росії. Відсутність патріотичної мотивації у переважної більшості росіян до служби у війську та їх участі у війні за патріотичними закликами Кремля означають, що путінська пропаганда не виконала свого завдання і призначення. Російське суспільство давно і безнадійно хворе, у ньому відсутні ідеї до консолідації людей та спільних дій за умов випробувань і необхідності підтримувати центральну владу. Геополітичний монстр Росія під впливом викликів і загроз існування путінському режиму внаслідок війни в Україні щодалі глибше поринає у загальнодержавний хаос  і скочується до фрагментації за національними ознаками.  Подальше продовження політики теперішнього керівництва, спрямованої на конфронтацію з усім цивілізованим світом заради задоволення амбіцій Путіна неминуче призведе Росію до поразки у війні та подальшого розпаду держави. 

https://www.welt.de/politik/deutschland/article241358877/Asyl-Sorge-vor-russischen-Spionen-und-Kriminellen.html

Схожі публікації