Візит делегації Німеччини до Тайваню як геополітичний важіль впливу

Візит делегації Німеччини до Тайваню як геополітичний важіль впливу

03.10.2022 р. «Die Zeit», Німеччина

Невпевнену політику Федерального уряду Німеччини щодо надання підтримки військовою технікою Україні, відображену у політичних заявах Федерального канцлера Олафа Шольца та міністрів його уряду, останнім часом у Берліні намагаються компенсувати шляхом здійснення принципових зовнішньополітичних кроків. Зовнішня політика покликана продемонструвати світу, що Німеччина залишається впливовим гравцем на геополітичній мапі світу, не зважаючи навіть  на те, що її діяльність та політичні ініціативи негативно сприймаються у такому центрі сили як Китай.

Вірогідно, ініціатива щодо відрядження високої делегації Бундестагу Німеччини до буремної острівної держави Тайвань, яка віднедавна перебуває у центрі уваги світової геополітики, була погоджена зі США. Адже Берлін розуміє, що діяти у цьому регіоні, де віднедавна відбуваються гострі конфлікти на вищому політичному рівні за участі представників Конгресу США та спричинених ними протестів офіційного Пекіну, без погодження з Вашингтоном було б некоректно та навіть небезпечно. Вірогідно також, що США надають шанс Німеччині продемонструвати європейську і трансатлантичну єдність та заохочують у протистоянні з Китаєм, оскільки це є актуальним і відповідає насамперед інтересам США.

На цьому тлі з Берліну надходить інформація щодо візиту делегації Бундестагу у складі шести осіб до Тайваню, яка прогнозовано отримала негативну реакцію від офіційного Пекіну.

Делегація парламенту Німеччини приїхала на Тайвань, Китай висловив протест.
Джерело: https://www.eurointegration.com.ua/

Німецьке видання «Die Zeit»  з посиланнями на видавництва ZEIT ONLINE, dpa та AFP 2 жовтня ц. р. надрукувало редакційну статтю щодо візиту до Тайваню, здійсненого офіційною делегацією депутатів Бундестагу.

Зокрема повідомляється, що група делегатів Бундестагу прибула до Тайваню з п’ятиденним візитом. Один з членів делегації, представник партії правлячої коаліції Німеччини «Зелені» Тілль Штеффен (Till Steffen) написав у своєму Твіттері, що «Візит викликає тут великий інтерес. Таким чином Німеччина продовжує давню традицію обміну між парламентами, яка була перервана через пандемію коронавірусу».

Повідомляється, що протягом візиту «мають бути розглянуті питання політичної, економічної та соціальної ситуації, двосторонніх відносин з Німеччиною і розвитку відносин між сусідами з обох сторін Тайванської протоки». Це перший візит делегації Бундестагу до демократичної острівної республіки від початку пандемії наприкінці 2019 року.

Невдовзі після прибуття до Тайваню делегації з Німеччини у складі шести депутатів Бундестагу китайський уряд у Пекіні висловив протест. Речник міністерства закордонних справ Китаю закликав німецьких парламентарів дотримуватися «принципу єдиного Китаю» і «негайно припинити» свої міжнародні контакти з «сепаратистськими силами незалежності» у Тайвані. Офіційний Пекін вважає, що Берліну не варто подавати «неправильні сигнали».

Делегація депутатів Бундестагу у складі політика від партії ХДС Клауса-Петера Вільша (Klaus-Peter Willsch, у центрі) поруч із заступником міністра закордонних справ Тайваню Александром Та-Раєм Юї (Alexander Tah-ray Yui, праворуч).
Джерело: © Außenministerium Taiwan/​dpa

Голова делегації заявив про надмірну реакцію Китаю. Політик від ХДС Клаус-Петер Вільш (Klaus-Peter Willsch) заявив у Тайбеї, що парламентська група підтримує зовнішньополітичні відносини з парламентом Тайваню, що передбачає також взаємні візити через нерегулярні проміжки часу. Вільш заявив також, що «проблема полягає не в мирному візиті делегації Німеччини до уряду демократії. Вражає надмірна реакція знервованої диктатури, яка відповідає на слова ракетами та військовою агресією».

Делегація парламентарів Бундестагу буде зустрінута у Тайвані на високому рівні. Зокрема, заплановані зустрічі з президенткою Цай Ін Вень (Tsai Ing-wen), міністром закордонних справ Джозефом Ву (Joseph Wu) та керівником парламенту Ю Сі Куном (You Si-kun).

Міністерство закордонних справ Тайваню оголосило, що Тайвань і Німеччина є міцними партнерами, які поділяють такі цінності, як свобода, демократія, верховенство права та права людини і «разом захищають міжнародний порядок, заснований на правилах». У той час, заявили у МЗС Тайваню, коли зростає військова загроза з боку Китаю, Німеччина приділяє увагу безпеці у Тайванській протоці, розвиває зв’язки та підтримує участь Тайваню в міжнародних організаціях.

Китай утримує Тайвань у міжнародній ізоляції

Як відомо, Німеччина виступає за участь Тайваню у Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ) та Міжнародній організації цивільної авіації (ICAO). Проте участь Тайваню у цих організаціях була зірвана через опір китайського уряду, який намагається ізолювати Тайвань на міжнародному рівні. Шляхом застосування так званої «доктрини єдиного Китаю» Пекін не дозволяє своїм дипломатичним партнерам також одночасно підтримувати відносини з Тайванем. Тому Німеччина має лише неофіційне представництво в Тайбеї.

Тайвань займає п’яте місце серед торгових партнерів Німеччини в Азії. Торік товарообмін між двома сторонами перевищив 20 мільярдів доларів США. Після візиту французьких парламентарів на початку вересня ц. р., делегація друзів з Берліну стала другою парламентською делегацією крупної країни-члена ЄС, яка відвідала Тайвань. На кінець жовтня, зазначає німецьке видання, візит до Тайваню також планує здійснити Комітет Бундестагу з прав людини.

Військово-морські сили Тайваню відпрацьовували відбиття атаки Китаю наприкінці липня.
Джерело: © Lam Yik Fei

Останнім часом напруга навколо Тайваню посилилася, відзначає «Die Zeit». Китай, обурений візитом спікера Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі (Nancy Pelosi), розпочав великі військові навчання. Політикиня, яка посідає третій номер у політичній ієрархії США, була першим відвідувачем з Вашингтона з найвищим рейтингом за останню чверть століття. Відтоді Китай продовжував здійснювати тиск на Тайвань, розгортаючи військові кораблі та літаки в завантажених міжнародними перевезеннями  акваторіях Тайванської протоки.

Китайські військові маневри спочатку мали завершитися в неділю, але вони тривають.
Тим часом Тайвань розпочав власні давно оголошені оборонні маневри.
Джерело: https://www.zeit.de/

 

Демонстративний політичний візит делегації Бундестагу Німеччини до Тайваню свідчить про наміри уряду у Берліні повернути собі роль впливового міжнародного гравця на геополітичній мапі світу та мінімізувати негативний вплив від політики блокування військової допомоги Україні з боку проросійськи налаштованого канцлера Шольца. Наслідки цього п’ятиденного візиту до Тайваню будуть вивчатися як у Пекіні, так і в Євросоюзі та США, оскільки слідом за Францією, Німеччина продемонструвала готовність до підтримання цивілізованих відносин з Тайванем, не зважаючи на прогнозований опір Китаю. Протистояння двох світових стратегічних противників, США і Китаю продовжується. Європейські країни відіграють другорядну  роль у головному протистоянні двох геополітичних гігантів, які впливають на політику і ролі держав світу вже зараз та визначатимуть архітектуру майбутнього світоустрою надалі.

https://www.zeit.de/politik/2022-10/taiwan-besuch-bundestagsabgeordnete-china

Схожі публікації