Що російські школярі вивчають у школі про Україну та про лютневе вторгнення Росії

«За Батьківщину вмерти не страшно»

«Libertatea.ro», Румунія

З нападом росіян на Україну зазнала змін і російська шкільна програма, про що розповідається у матеріалі румунської журналістки Олександри Шербан, розміщеному на популярному сайті Libertatea.ro. Так, учні вже не вивчають всю історію України, натомість читають тексти про «патріотизм» і одночасно перевіряються на лояльне ставлення до «спецоперації». Кремлівський режим, схоже, сповнений рішучості втілити в життя стару ідею колишнього радянського лідера В. Леніна: «Дайте мені чотири роки, щоб вчити дітей, і насіння, яке я посію, ніколи не буде вирване з корінням». І далі згадується, як речниця МЗС РФ Захарова у одному зі своїх звернень у Москві до вчителів історії та суспільствознавства, зокрема, сказала: «Сьогодні ви знаходитеся в авангарді інформаційної війни». Тобто, таким чином дала зрозуміти, що нові орієнтири у вихованні нових поколінь вже однозначно визначені і їх необхідно беззастережно дотримуватися.

Та зустріч Захарової з учителями, нагадує авторка допису, відбулася через чотири дні після нападу Росії на Україну. І скоріш за все повинна була зіграти роль орієнтира у подальшій діяльності вчителів, зокрема, щодо вивчення дітьми історії. Промова Марії Захарової прозвучала в той момент, коли українці масово покидали батьківщину, набиваючи нашвидкуруч свої валізи необхідними речами, а їхні маленькі діти плакали від страху, а тисячам громадян доводилося ховалися від бомбувань у станціях київського метро.

Марія Захарова, прес-секретар МЗС Росії.
Джерело: фото Profimedia, https://www.politico.eu/

 Але речниця російського МЗС все це не коментувала. Натомість брала участь у представленні абсолютно спотвореної версії історії України, що відповідає тому, про що раніше висловився Володимир Путін у своїй промові, коли заперечував існування України як незалежної держави. На захоплених під час російсько-української війни територіях те саме почали вимагати від вчителів, погрожуючи незгідним вигнанням з системи та втратою роботи.

 Деякі батьки не безпідставно побоювалися, що влада використовуватиме анкети, роздані в школах для заповнення учнями. Їхня мета – перевірити лояльність школярів до війни Росії в Україні запитаннями на кшталт: «Чи підтримуєте ви рішення президента Російської Федерації про проведення військової спеціальної операції в Україні?».

Був випадок, коли у травні дівчина-підліток із Дагестану виступила проти війни, її відео стало вірусним у мережі. Як наслідок, влада змусила і її та її матір публічно вибачатися. «Я переживала за іспити і через це посварилася з матір’ю», — казала дівчина в новому відео, оприлюдненому невдовзі після втручання урядовців. «Я визнаю свою помилку і прошу вибачення за те, що зіпсувала усім відпустку», — продовжила вона. Її мама також вибачилася: «Я недогледіла, упустила щось важливе у вихованні доньки».

Чи не тому вже у червні міністерство освіти РФ оприлюднило свої плани притягнути до навчання… батьків школярів. Заступник міністра освіти Денис Грібов наголошував, що «сім’ї мають поділяти цінності, які формує система освіти… Ситуація, що виникла, продемонструвала нам: просвітницька робота з батьками є важливою».

 «Боюся, що моя дитина може сказати в класі про наші бачення і це може бути використано проти нас», — наводяться у матеріалі слова одного із батьків на умовах анонімності.

Президент Росії Володимир Путін зустрівся зі школярами у школі далекосхідного російського міста Владивосток.
Джерело: Олексій Дружинін/AFP через Getty Images, https://www.politico.eu/

Навчальні матеріали, запроваджені в російських школах після нападу в лютому РФ на Україну, були розроблені за кілька тижнів до цього, паралельно зі скупченням російських військ на українських кордонах, також йдеться у цьому дописі у європейському ЗМІ. Так, у навчальній програмі під назвою «Моя країна» пропонується надзвичайно вибірковий та барвистий історичний текст, де ані слова немає, наприклад, про Голодомор — великий голод в Україні 1932-1933 років, організований радянською владою, що засіла у Кремлі. Підручник для юнаків 15–17 років розпочинається оголошенням: «Україна і Росія — частини єдиного історичного, духовного і культурного простору».

До речі, читачам повідомляється, що навчання у зросійщених школах на захоплених територіях почалося з великими змінами: без семестрів і дипломних робіт, із середніми показниками наприкінці року та канікулами в різні періоди. У часовій шкалі, що складається з восьми етапів, навчальна програма розпочинається з теми про Хрещення Русі – масового хрещення в 988 році за наказом князя Володимира Великого. То була держава, Київська Русь, що охоплювала Східну та Північну Європу і існувала з 9 по 13 століття.

Останній історичний епізод, який увійшов до «Моєї країни», — це визнання Росією незалежності так званих Донецької та Луганської народних республік. У підручниках стверджується, що СРСР сприяв розбудові України, наголошується на важливості Великої Вітчизняної війни проти нацистської Німеччини. Крім того, НАТО представлено як загроза для Росії, а розширення альянсу змушує Путіна «вживати заходів».

Щодо Євромайдану — протестів у 2014 році в Києві проти проросійських лідерів, які заперечували вступ України до ЄС і які призвели до усунення Віктора Януковича, – то у підручнику це описується так: «Радикали за сильної підтримки Заходу прийшли до влади в 2014 році, вони сіяли терор серед тих, хто виступав проти антиконституційних дій. Українськими містами прокотилася хвиля насильства та погромів, багато злочинів високопосадовців залишилася безкарними».

Російські шкільні вчителі є частиною зусиль викладати путінську версію історії дітям.
Джерело: AFP через Getty Images

У матеріалі авторка також розповідає, що з початком нападу Росії на Україну російська влада продовжувала додавати нові деталі до запроваджених уроків, поширюючи їх на всіх школярів – у тому числі на першокласників. Так, починаючи з цього літа, 7-річні діти почали вивчати те, що російський міністр освіти Сергій Кравцов назвав «історичним просвітництвом». До цього процесу були залучені й окремі культурні пам’ятки Росії. Наприклад, Микита Міхалков, російський режисер, який отримав «Оскар» у 1995 році за фільм «Стомлені сонцем» і непохитний прихильник Путіна, зняв 48-хвилинний пропагандистський фільм для студентів про «витоки фашизму».

Починаючи з цього навчального року, у програмі навчання для школярів з’явилися зовсім нові теми. Так, за темою «Бесіди про важливе» навчатимуть патріотизму, а вчителі зобов’язані розповідати, що війна в Україні «є прикладом справжньої любові до країни та російського народу». Теми адаптовані до кожної вікової групи: ті з учителів, хто викладає у перших двох початкових класах, розповідатимуть про любов до природи як «прояв любові до Батьківщини». У інших класах учні дізнаються, що «за Батьківщину вмерти не страшно» і що «щастя Батьківщини дорожче за власне життя». І все це під гаслом «Батьківщину люби – Батьківщині служи».

Крім того, вчителі повинні демонструвати на уроках відеоролики, в яких пояснюється, що росіяни повинні «захищати Батьківщину в час небезпеки» і що «спеціальна військова операція» вберігає жителів Донбасу від фашистів, не даючи зрадницькому Північноатлантичному альянсу налагодити в Україні свої бази.

Підготував Олег  Махно

https://www.libertatea.ro/stiri/ce-invata-la-scoala-elevii-rusi-despre-ucraina-si-invazia-din-februarie-nu-este-infricosator-sa-mori-pentru-patria-mama-4263334

 

Схожі публікації