Нова ядерна доктрина Путіна та можлива реакція Заходу

Нова ядерна доктрина Путіна та можлива реакція Заходу

29.09.2022 р. «Die Zeit», Німеччина

Погляд з Німеччини

Актуальна глобальна загроза застосування Путіним ядерної зброї у протистоянні з Україною та країнами Заходу, які надають їй підтримку, все більше заволодіває увагою західних аналітиків та експертів у галузі міжнародної безпеки.

Німецьке видання «Die Zeit» 29 вересня ц. р. надрукувало аналітичну статтю власних кореспондентів Петера Даузенда (Peter Dausend) та Йорга Лау (Jörg Lau), присвячену цій загрозі та можливим варіантам розвитку ситуації, з точки зору національних інтересів Німеччини.

Чим успішніше визволення України, тим більш небезпечною стає ситуація.
Джерело: © Sergey Mihailicenko/​Anadolu Agency/​Getty Images

Нова ядерна доктрина Путіна

Німецькі аналітики відслідковують ескалацію напруженості міжнародної обстановки від початку вторгнення військ Путіна в Україну та зазначають, що у погрозах керівника Кремля останнім часом виникли нові тези, вимоги до міжнародної спільноти та України.

Видання зазначає, що від самого початку загарбницька війна Росії супроводжувалася ядерним шантажем Кремля. Напередодні вторгнення, а саме 23 лютого ц. р. Путін заявив, що кожен, хто втручатиметься  в перебіг подій та заважатиме неоголошеній війні Росії проти України, повинен очікувати «безпрецедентних наслідків». Протягом перших тижнів війни задокументовано кілька десятків таких ядерних натяків, які є суцільним порушенням табу в міжнародній політиці, що призвело до певного переляку та притуплення протестів з боку Заходу. Проте тепер таким сумнівам покладено край, зазначає «Die Zeit».

Від минулої середи, 21 вересня ц. р., коли Путін заявив, що його погрози «це не блеф», страх у світі перед ядерною ескалацією повернувся. Це відчувається також і у поведінці та висловлюваннях Федерального канцлера Німеччини Олафа Шольца. Коли канцлера критикують за його вагання щодо поставок зброї в Україну, він любить говорити про «переговори канцлера», свої раунди діалогу з громадянами. За словами Шольца, в них немає якихось політичних вагань з боку керівника уряду Німеччини. Навпаки, відзначає Шольц, вони засвідчили існування побоювання, що постачання зброї ще глибше втягне Німеччину у війну, в якій Володимир Путін може реалізувати свою найгіршу загрозу, а саме застосувати ядерну зброю.

У заявах Путіна за останній тиждень є інша якість, оскільки він додав загрозі застосування ядерної зброї нову ціль. Політичний експерт в Університеті Бундесверу (Universität der Bundeswehr) у Мюнхені Франк Зауер (Frank Sauer), який роками вивчає варіанти застосування ядерної зброї, повідомляє про новий зміст російської доктрини, яка стверджує, що ядерна зброя може бути застосована, якщо існування Росії буде під загрозою». Експерт вважає, що «Путін зараз розширює цю доктрину. Він поширює її на поняття «територіальної цілісності» Росії, включно з незаконно анексованими територіями в Україні. Це сміливий крок, зазначає видання, — створювати стримуючу загрозу, тоді як ще триває процес анексії цих територій.

Призначені до захоплення Путіним

Ці чотири регіони України Росія хоче анексувати, відзначає видання.
(Станом на 26 вересня 2022 року).
Графіка: © ZEIT

Мета цієї нової ядерної доктрини очевидна: якщо Захід підтримує подальші просування України та звільнення нею окупованих територій, він повинен рахуватися з ядерним ударом. Якщо прийняти логіку Москви, то для союзників України виникає парадоксальна ситуація: чим успішніше просувається звільнення захоплених Росією територій, тим більш небезпечною стає загальна ситуація. Путін хоче впровадити цю ідею в голови західних політиків. Звичайно, вони наголошують, що не хочуть, щоб їх шантажували. Шольц хоче донести до Путіна, що він повинен «навіть не думати» про виконання своїх погроз. Президент США Джо Байден і його радник з національної безпеки Джейк Салліван (Jake Sullivan) дотримуються такої ж позиції. За словами Саллівана, російське керівництво було поінформовано про те, що будь-яке застосування ядерної зброї матиме для Росії «катастрофічні наслідки».

Компанія SGS (Science & Global Security) розробила нову симуляцію ймовірної ескалації війни між Сполученими Штатами та Росією, використовуючи реалістичні положення ядерних сил, цілі та оцінки смертності. За оцінками, протягом перших кількох годин конфлікту загинуло б і було поранено понад 90 мільйонів людей.
Джерело: https://sgs.princeton.edu/the-lab/plan-a

Німецьке видання розмірковує над тим, наскільки реальна погроза Путіна, які існують сценарії застосування Росією ядерної зброї та як повинна виглядати адекватна відповідь Заходу.

Поки політики західних країн демонстративно демонструють незворушність, представники військових кіл розглядають навіть невірогідні сценарії. В результаті обговорення питання з компетентними особами, які не побажали, щоб їх дослівно цитували з міркувань конфіденційності, аналітики виключають, що Путін застосує стратегічну ядерну зброю (міжконтинентальні балістичні ракети) або ракети середньої дальності, оснащені ядерною зброєю, з дальністю до 5500 кілометрів. Залишається «тактична ядерна зброя», яка має менший радіус дії, ніж стратегічна, але також може мати руйнівну силу, порівняну з руйнівною потужністю бомби, скинутої у 1945 році на Хіросіму.

Експертам, зазначає «Die Zeit», вважаються вірогідними три сценарії подальшого розвитку подій.

 Перший: Росія підриває «малу» тактичну ядерну бомбу високо над Чорним морем. Оскільки це не мало би прямих військових наслідків, Путін таким шляхом надіслав би політичний меседж: ми налаштовані серйозно та готові на все. Російський розрахунок у цьому випадку полягає у тому, що західна громадськість повинна тиснути на свої уряди, щоби вони припинили поставки зброї в Україну та зняли санкції проти Росії. Путін сподівається, що тоді західний фронт розвалиться.

За другим сценарієм Росія може підірвати трохи більшу бомбу високо над Україною. Електромагнітний імпульс виведе з ладу весь український військовий зв’язок та засоби комунікації. Американські розвідувальні супутники більше не зможуть передавати українській армії дані спостереження про розташування та координати цілей, що є вирішальним фактором останніх поразок Росії. Такий удар, окрім політичного впливу, мав би також  і військовий ефект.

Як може відреагувати Захід?

Третій сценарій, що залишився, – ядерний удар по певному місту в Україні. Це негайно призвело би до сотень тисяч смертей і ядерного зараження великого регіону. Внаслідок такого удару Росія стане вигнанцем, державою-парією світової спільноти. Стратегічно важливі союзники, такі як Китай чи Індія, відвернуться від неї. Цей сценарій вважається дуже малоймовірним.

Будь-яке застосування ядерної зброї докорінно змінило би характер війни, як у військовому, так і в її політичному контексті. Тому, на думку експертів, Путін розглядатиме таку місію лише в тому випадку, якщо він буде переконаний у дотриманні двох передумов: що а). США, як найпотужніша військова держава світу, залишаться осторонь від такого розвитку подій і що ескалація може обмежитися Європою; б). Китай залишиться на боці Росії.

З огляду на вірогідну позицію Китаю, зазначає «Die Zeit», нещодавня зустріч Путіна із Сі Цзіньпіном на полях саміту Шанхайської організації співробітництва (ШОС) 15 вересня ц.р. мала для російського лідера витверезлюючий характер. За наявною інформацією, президент Китаю під час конфіденційних переговорів наполягав на припиненні вогню. Френк Зауер припускає, що Сі Цзіньпін «негативно сприймає, що Путін робить дурнем автократичний табір Китаю у змаганні системи із Заходом». Тому США не залишають жодних сумнівів у своїй рішучості: вони бачать вірогідність, що стратегія Путіна з високим ступенем ризику поглибить тріщини в авторитарному таборі Китаю.

Щодо вірогідної та доцільної реакції з боку Заходу, вважає німецьке видання, офіційно не виключається ядерна відповідь на застосування Росією тактичної ядерної зброї. Однак колишній командувач сухопутними військами США в Європі Бен Ходжес (Ben Hodges) упевнений, що відповідь Заходу буде «конвенційною». Можливості для силового реагування у США та їх союзників є значними навіть нижче ядерного порогу.

У такому варіанті відповіді Москві вони могли би оснастити українську армію ракетами середньої дальності, здатними атакувати позиції росіян. Також може бути запроваджена безпольотна зона, яка досі була табу, щоб уникнути конфронтації між НАТО та Росією. Також США можуть знищити весь російський Чорноморський флот і розбомбити Керченський міст до Криму. Після ядерного удару з боку Росії США зроблять усе, щоб якнайшвидше вирішити війну на користь України. Їм навряд чи потрібно буде зважати на занепокоєння таких невпевнених союзників, як Німеччина. Враховуючи військову перевагу Сполучених Штатів Америки у звичайних системах озброєння, Путіну доведеться рахуватися з неминучою ганебною поразкою.

Однак ця перспектива та пов’язана з нею складна ситуація, є джерелом страху, з яким стикається і Федеральний канцлер Німеччини. Путін, як стверджують, не може програти. Будучи володарем найбільшого ядерного арсеналу у світі, він домінує в напрямку розгортання ескалації. Неможливо перемогти ядерну державу, особливо коли вона загнана в кут. Це – основний зміст відкритих листів і закликів до діалогу, які вимагають від Шольца проявляти політичну стриманість.

Аналітик Френк Зауер сумнівається в цій логіці, він вважає, що «маловірогідною є теза, що Путін не може або не повинен програти у війні, тому що він тоді зробить щось ірраціональне». Існують можливості перемогти у війні проти ядерних держав, що доводять війни США у В’єтнамі та Радянського Союзу в Афганістані. Аналітик вважає, що «немає підстав вважати, що це більше не стосується путінської Росії».

Якщо завтра в Нью-Йорк вдарить ядерна бомба…
Джерело: https://www.youtube.com/watch?v=LhjzLmhy7QQ

 

Зважаючи на згубний для Москви хід війни, зазначає видання «Die Zeit», зростають сумніви, що президент Росії дотримуватиметься тверезого розрахунку стосовно доцільних витрат і отриманих вигод.

Але Путін продовжує діяти в рамках логіки ядерного стримування, вважає Зауер. Це підтверджується тим фактом, що Путін хоче поширити таку логіку на території на півдні та сході України. Експерт вважає, що поки що у лідера Кремля «не спостерігається такої жаги до знищення, яка була у Гітлера який, зрештою, хотів потягнути свій народ за собою у небуття. Путін не є швейцарським актором Бруно Ганцом (Bruno Ganz) у бункері».

Світова спільнота стривожена діями лідера Кремля Путіна, який наполегливо шукає шляхи реалізації його ірраціональних планів і намірів, що становлять небезпеку існування життя на планеті. Рівень і кількість злочинів, скоєних особисто Путіним та його керівництвом у Кремлі, вже призвело для нього до виникнення ситуації цугцвангу, коли кожний наступний його крок у відносинах з Україною і світом лише погіршує його ситуацію. Немає сумнівів у тому, що Путін готовий задіяти ядерну зброю у війні проти світової спільноти та нанести ядерні удари. Питання полягає зараз у тому, чи дозволить світова спільнота йому це зробити.

https://www.zeit.de/2022/40/russland-atomwaffen-wladimir-putin-drohungen/komplettansicht

Схожі публікації