Знову бої між Вірменією та Азербайджаном

Знову бої між Вірменією та Азербайджаном на Кавказі

13.09.2022 р. «Die Zeit», Німеччина

Новим джерелом напруженості міжнародної обстановки в Європі знову став Кавказ. Жевріючий, але непримиримий конфлікт між Вірменією та Азербайджаном знову спалахнув у формі вогневого протистояння та загрожує перерости у локальну війну середньої інтенсивності. Така ситуація ще більше ускладнює ситуацію в Європі, пов’язану з агресивною війною Росії проти України та загрожує миру і стабільності на європейському континенті. Однією з причин виникнення чергового загострення у відносинах між двома кавказькими республіками-сусідками, є намагання Москви, яка має домінантний вплив на керівництво Вірменії, відволікти увагу міжнародної спільноти від власних ганебних поразок у війні в Україні.

Німецьке видання «Die Zeit», з посиланням на видавництва ZEIT ONLINE, dpa та AFP вночі 13 вересня ц. р. надрукувало коротку редакційну статтю з висвітленням подій у регіоні. Зокрема, повідомляється, що на кордоні між цими двома республіками колишнього Радянського Союзу знову відновилися важкі бої. Провину за відновлення збройних протистоянь обидві сторони поклали одна на одну.

Після вогневих протистоянь між двома кавказькими республіками
чоловік проходить повз стіну будинку з дірами від куль.

Джерело: Архівне фото © Tofik Babayev/​dpa

Видання зазначає, що у тіні війни в Україні знову спалахнули важкі бої на Кавказі між Азербайджаном і Вірменією, в яких вони звинувачують один одного. Прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян (Nikol Paschinjan), за повідомленням свого уряду, зателефонував вночі президенту держави-сюзерена Росії Владіміру Путіну. Пашинян говорив про атаку Азербайджану, на яку має бути міжнародна реакція. Відповідно до повідомлень, Пашинян з Путіним домовилися підтримувати зв’язок. ЗМІ в Єревані повідомляють, що глава уряду Вірменії також потурбував президента Франції Еммануеля Макрона. Змісту та рішень за результатами перемовин з Парижем, поки не наводиться.

За повідомленням «Die Zeit», Міністерство оборони Вірменії заявило, що азербайджанські війська обстріляли вірменські позиції в трьох місцях з артилерії та великокаліберної зброї. Є загиблі та поранені.

У Баку Міністерство оборони Азербайджану заявило, що поштовхом до бойових дій стала спроба масштабної диверсії з боку вірмен. Повідомляється, що «вся відповідальність за ситуацію лежить на військово-політичному керівництві Вірменії».

Цього разу насильство відбувається не через Нагірний Карабах

Німецька «Die Zeit» зазначає, що колишні радянські республіки десятиліттями ворогували між собою через Нагірний Карабах. Однак, за інформацією Вірменії, цього разу ексклав не був атакований, обстріли були здійснені по вірменських позиціях поблизу міст Горіс, Сотк і Джермук, що на території Вірменії.

Спірний Нагірний Карабах належить Азербайджану, але населений переважно вірменами. Після розпаду Радянського Союзу вірменські сили забезпечили свій контроль над цією територією під час війни з 1992 до 1994 року та окупували значну частину Азербайджану. У 2020 році Азербайджан повернув свої території військовою силою та захопив стратегічно важливі точки в Нагірному Карабасі.

Конфлікт Вірменії та Азербайджану знову загострився.
Джерело: facebook com ArmeniaMOD, автор: Ірина Гамерська

Того року протягом шести тижнів у боях загинуло 6500 людей. За дотриманням перемир’я наразі стежить Росія, яка традиційно є державою-покровителькою вірмен-християн. Відтоді Європейський Союз також доклав багато зусиль для вирішення конфлікту.

Видання «Die Zeit» повідомляє, що Федеральне міністерство закордонних справ Німеччини закликало німців у регіоні бути обережними, оскільки не виключається розгортання бойових дій. Німецьке зовнішньополітичне відомство застерігає, що будь-хто, хто перебуває в зоні бойових дій, повинен дістатися безпечного місця і чекати там, поки не буде можливості безпечно його покинути.

Саме місто Джермук користується популярністю серед іноземних туристів, зазначає німецьке видання, оскільки тут розташований відомий мінеральний курорт.

Станом на ранок 13 вересня ц. р. з регіону надходять суперечливі повідомлення щодо продовження протистояння чи досягнення умов про дотримання миру. Навряд чи протягом кількох годин може бути залагоджений збройний конфлікт, що призвів до людських жертв та руйнування інфраструктури.

За будь-якого подальшого розвитку подій, розпалення нової війни між Вірменією та Азербайджаном свідчить про нестабільність миру в Європі, його вразливості до здійснення провокацій та цілеспрямованих впливів з арсеналу «гібридних воєн». Росія, що стоїть за провокаціями Вірменії напередодні загострення ситуації та відкриття вогню на Кавказі, зацікавлена у зміщенні акцентів міжнародної уваги від провальної війни в Україні та її намірів розпалити з цією метою давно жевріючий конфлікт. Позиція Туреччини, яка традиційно підтримує Азербайджан та завдяки військовій допомозі якої була досягнута перемога Азербайджану в останній війні за Нагірний Карабах у 2020 році, незабаром буде сформульована. Очевидно, що ця позиція буде відтворювати державні інтереси Азербайджану та власне інтереси в регіоні самої Туреччини.

Чи вдасться Москва до активних дій зі «стабілізації ситуації», як країна-гарант досягнутого раніше миру, буде залежати від кількох чинників. Насамперед вони пов’язані з результатами перебігу війни Росії в Україні.

https://www.zeit.de/politik/ausland/2022-09/kaukasus-armenien-aserbaidschan-gewalt-berg-karabach

Схожі публікації