«Вісь зла» має намір змінити баланс сил у сучасному світі на свою користь

Зброя як засіб геополітики

 

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung, Німеччина

Війна росії в Україні стала черговим актуальним підтвердженням того, що для тоталітарних режимів не існує інших засобів для досягнення власної мети, ніж груба військова сила. Окрім росії активізація мілітаристських намірів спостерігається у низки країн-сателітів москви і диктаторських режимів. А нещодавно проголошене стратегічне партнерство москви і Пекіна, у поєднанні з практично одночасним зближенням політичних позицій Ірану та Саудівської Аравії, регулярних запусків балістичних ракет Північною Кореєю, промосковської політики керівництва Бразилії та керівників урядів деяких країн Європи свідчать, що сили демократії опинилися під тиском давно і добре спланованої хвилі скоординованих кроків протилежної сторони. «Вісь зла» у складі Китаю, росії, Ірану та Північної Кореї має намір змінити баланс сил у сучасному світі на свою користь, перемогти економічно чи військово іншу частину світу на чолі зі США і Великою Британією та запровадити нові формати міжнародних відносин. Такий стан справ впливає на пріоритети зовнішньої політики України та примушує більш активно співпрацювати з нашими стратегічними партнерами США і Великою Британією та іншими кранами-членами НАТО і ЄС.

Одним з логічних проявів агресивних устремлінь країн з «вісі зла» стали проведені у москві переговори росії з Іраном стосовно співробітництва у галузі досліджень ядерної енергії та озброєнь.

Німецьке видання Frankfurter Allgemeine Zeitung надрукувало 29 березня ц. р. редакційне повідомлення стосовно зустрічі обох країн на рівні міністрів закордонних справ. Видання повідомляє, що обидві країни останнім часом суттєво розширили двосторонню співпрацю. Вважалося, що у москві глави МЗС мають намір обговорити, серед іншого, ситуацію в Сирії та Афганістані.

Крім того, як повідомила іранська інформаційна агенція ISNA, міністри закордонних справ Ірану та росії обговорили також ставлення сторін до майбутнього «ядерної угоди» по Ірану.

За словами офіційного представника МЗС росії, переговори стосувалися ядерної програми, а також ситуації в Сирії, Афганістані та на Кавказі. Також обговорювалося нещодавнє зближення між Тегераном і Ер-Ріядом. Нагадаємо, що держави-суперники Іран і Саудівська Аравія мають намір відновити двосторонні відносини після семи років перерви.

Міністр закордонних справ російської федерації сергій лавров та міністр закордонних справ Ірану Хоссейн Амір-Абдуллахіан у москві 29 березня ц. р.
Джерело: Bild: PICTURE ALLIANCE

Німецьке видання нагадує, що у 2015 році у Відні Іран зобов’язався обмежити свою ядерну програму, натомість з Ірану були зняті санкції ООН.

Після того, як Сполучені Штати Америки в односторонньому порядку вийшли з «ядерної угоди» в 2018 році за тодішнього президента Дональда Трампа, Тегеран поступово скасував взяті на себе обмеження. Від травня 2022 року переговори щодо подальшої долі «ядерної угоди» по Ірану, в яких також беруть участь росія та Німеччина, не досягли істотного прогресу.

За умов чинних проти обох держав міжнародних санкцій Іран і росія розширили двосторонню економічну та військову співпрацю, зазначає німецьке видання. Країни Заходу вважають, Ісламська Республіка Іран також підтримує москву в загарбницькій війні проти України шляхом постачання їй так званих безпілотників-камікадзе, хоча Тегеран це заперечує.

Тему експансії та мілітаризації країн-учасниць так званої імперії зла продовжує Північна Корея, яка нещодавно здійснила черговий запуск двох балістичних ракет у бік Японського моря та яка намагається розвивати свою ракетну і ядерну програми.

Видання Frankfurter Allgemeine Zeitung 28 березня ц. р. надрукувало статтю власного політичного кореспондента у Берліні Йохена Штанке (Jochen Stahnke) щодо зростаючих агресивних намірів Пхеньяна та заяв його лідера Кім Чен Ина з вимогою до північнокорейських ядерників виробляти «експоненціально» більше збройового матеріалу, що ділиться. Він повинен бути готовий до використання «в будь-який час і в будь-якому місці».

Крім того, правитель Північної Кореї Кім Чен Ин закликав ядерників своєї країни «сприяти подальшому виробництву потужної ядерної зброї». Державні північнокорейські ЗМІ також процитували слова Кіма Чен Ина про те, що Північна Корея повинна бути «повністю готова застосувати ядерну зброю в будь-який час і в будь-якому місці».

Крім того, на фотографіях зустрічі з науковцями та військовими в Інституті ядерної зброї Північної Кореї правитель Кім зображений поруч із різними меншими боєголовками. На Заході вважають, що це тактичні ядерні боєголовки під назвою «Хвасан-31» (Hwasan-31). На думку західних спостерігачів за ядерною програмою Північної Кореї, це свідчить про прогрес у виробництві боєголовок меншої потужності, які можуть бути встановлені на міжконтинентальні балістичні ракети.

За даними державної Корейської центральної інформаційної агенції KCNA, правитель Кім також був проінформований про інтегровану систему управління ядерною зброєю на базі ІТ під назвою Haekbangashoe, надійність якої «була ретельно перевірена під час нещодавніх комбінованих тактичних навчань, що імітують ядерну контратаку».

Кім Чен Ин відвідує північнокорейський Інститут ядерної зброї.
Фото: dpa; Джерело: KCNA

У понеділок 27 березня ц. р. Північна Корея здійснила пуски двох балістичних ракет малої дальності, що було визначено як реакція Пхеньяна на розміщення в регіоні американського авіаносця USS Nimitz. Бойова авіаносна група в понеділок брала участь у спільних військово-морських навчаннях з південнокорейськими військовими кораблями в міжнародних водах на південь від Корейського півострова. У п’ятницю Північна Корея також вперше випробувала підводний дрон, який, за повідомленнями з КНДП, може бути оснащений ядерною боєголовкою.

Збільшення кількості випробувань потенційних носіїв ядерної зброї викликає побоювання, що Північна Корея найближчим часом може провести ще одне ядерне випробування. Останній ядерний вибух режим північнокорейського диктатора здійснив у 2017 році.

На тлі відверто войовничих намірів країн з диктаторськими режимами Китаю, росії, Ірану, Північної Кореї привертають також увагу плани і наміри демократичної Німеччини щодо модернізації і вдосконалення національних військово-морських сил Бундесмаріне (Bundesmarine).

Доцільно зазначити, що застосування неядерних, але високоточних і ефективних засобів ведення війни вже давно визнається у США та в інших провідних арміях світу в якості достатньої і розумної альтернативи застосуванню ядерної зброї.

Видання Frankfurter Allgemeine Zeitung 28 березня ц. р. надрукувало статтю власного кореспондента у Берліні Петера Карстенса (Peter Carstens) щодо вдосконалення та оснащення новими бойовими системами кораблів німецьких ВМС. Згідно з планами військового керівництва Німеччини, у майбутньому підводні судна також повинні будуть спроможними діяти без екіпажів.

Підводний човен проекту U32 у лютому ц.  р. поблизу німецького міста Екернферде у федеральній землі Шлезвіг-Гольштейн.
Репрезентативне фото; джерело: AFP

Військово-морські сили Німеччини очікують переоснащення на нові системи озброєння. Таким чином у Бундесмаріне реагують на зміну загрозливої ситуації в Балтійському та Північному морях. Згідно з концепцією розвитку Marine 2035+, у ВМС Німеччини, окрім класичних надводних бойових кораблів, літаків і підводних човнів, у майбутньому все ширше будуть використовуватися безпілотні засоби військово-морської боротьби. ВМС зосереджують увагу на застосуванні високотехнологічних бойових катерів, протимінних катерів та підводних апаратів, які зараз розробляються як доповнення до існуючих зразків озброєння.

За інформацією видання F.A.Z., концепція федерального інспектора ВМС Німеччини Яна Каака (Jan Kaack) передбачає запровадження технологічних змін до нинішніх стандартів та часткової відміни від застосування традиційних корветів та підводних човнів. За словами військово-морського командування та інспектора військово-морських сил Німеччини, ця ініціатива щодо модернізації потрібна флоту, «щоб утвердитися в морських районах, важливих для оборони Німеччини та Альянсу».

Федеральний інспектор ВМС Німеччини, віце-адмірал Ян Каак.
Джерело: Augen geradeaus!

В ній також враховується тривожна нестача молодого поповнення для національних ВМС. У поданій концепції також зазначено, що частиною морської війни є її надводна та підводна складові, а також оборона берегового району та ведення бою за утримання узбережжя, а також стійка інфраструктура.

Інспектор Бундесмаріне віце-адмірал Ян Каак зазначив в інтерв’ю F.A.Z., що російські військово-морські сили зараз технологічно випереджають німецький флот і навряд чи наразі існує можливість вести їх розвідку під водою. Однак інспектор описує поточну ситуацію в водах північної Європи як «спокійну», що досягається також завдяки потужній присутності ВМС. Ян Каак продовжив: «Ми зустрічаємося (з росіянами), але всі дотримуються правил, які існують від часів холодної війни. Ніяких провокацій немає, навіть навпаки».

Підводні атаки на трубопроводи Nord Stream показали, «яким загрозам піддається наша критична інфраструктура». Ян Каак заявив, що видатки федерального бюджету потрібно збільшити, щоб фінансувати Бундесвер у достатній мірі: «Якщо бюджет не збільшиться, утворений федеральним канцлером Олафом Шольцом спеціальний фонд буде лише паліативним заходом з підтримки стану ВМС».

Підготував Сергій Польовик

 

Схожі публікації