Росією керує страх перед можливою поразкою у війні

Путін оголосив про плани розміщення ядерної зброї у Білорусі

 

 

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung, Німеччина

Наприкінці минулого тижня, невдовзі після від’їзду з москви лідера Китаю Сі Цзіньпіна та недостатньо позитивних для кремля результатів переговорів, путін оголосив про намір розміщення у Білорусі російських систем тактичної ядерної зброї. Експерти в галузі міжнародної справи та військові фахівці Заходу єдині у тому, що з військової точки зору такий крок кремля не призведе до покращання його позицій ані на полях війни в Україні, ані у міжнародному середовищі. Експерти не виключають, що такий крок путіна був викликаний незадовільними для нього наслідками візиту до Москви президента Сі та намаганням путіна відновити свою суб’єктність в очах світової спільноти, навіть всупереч позиції Китаю. Пекін не схвалює, принаймні публічно, використання зброї масового ураження у військових конфліктах, зокрема й в Україні.

…З військової точки зору такий крок кремля не призведе до покращання його позицій ані на полях війни в Україні, ані у міжнародному середовищі…

Путін заявив у телевізійному зверненні до нації, що білоруський правитель Лукашенко давно просив розмістити на його території російську ядерну зброю. Будівництво необхідних споруд, за його словами, вже розпочато.

Рішення путіна знову повернутися до погроз із використанням ядерної зброї та остаточного поглинання і підпорядкування Білорусі, викликало тривогу в західних засобах масової інформації. Очевидно, що ступінь небезпеки від потенційного застосування москвою ядерної зброї для європейських країн збільшиться. Експерти зазначають, що такий крок москви неефективний та згубний особисто для путіна та його найближчого оточення, але відповідає інтересам Китаю, оскільки абсолютно ізолює путіна і робить його слухняною маріонеткою у геополітичних планах Пекіна.

Путін у Кремлі в суботу 25 березня ц. р.
Фото: AFP

Впливове німецьке видання Frankfurter Allgemeine Zeitung надрукувало редакційну статтю про плани путіна з розміщення тактичної ядерної зброї у Білорусі.

Виступаючи по державному телебаченню в суботу ввечері, путін заявив, що про це домовилися лідери Москви та Мінська. Непереконливо аргументуючи таке рішення, путін заявив, що своїм кроком росія не порушує міжнародний договір про нерозповсюдження ядерної зброї. Керівник кремля зазначив, що Сполучені Штати Америки також мають ядерну зброю, розміщену на території союзників у Європі. Путін заявив, що «ми просто робимо те, що вони робили десятиліттями». Географічно Білорусь є сусідом і росії, і України, зазначає німецьке видання.

Сполучені Штати Америки мають ядерну зброю в Європі, розміщену також у Німеччині, відзначає Frankfurter Allgemeine Zeitung. У минулому путін закликав до її виведення, оскільки через неї москва вважала себе під загрозою. Тепер очільник Кремля підкреслив, що росія, як і США, не передає ядерну зброю жодній іншій країні. На думку лідера кремля, вона там буде дислокована і там буде здійснюватися підготовка персоналу для її застосування. Путін повідомив, що необхідне навчання розрахунків в Білорусі почнеться 3 квітня ц. р. Шахти пускових установок ракет «Искандер», які можуть бути оснащені ядерними боєголовками, повинні бути готові до 1 липня ц. р. Стосовно таких намірів інформації з Мінська дотепер не надходило.

За оцінками фахівців у галузі ядерної зброї, зазначені путіним терміни підготовки інфраструктури нереалістичні та за будь-яких обставин вони не відповідають вірогідним термінам масштабного контрнаступу України.

Путін обурений можливою поставкою Україні уранових боєприпасів

Білорусь і її правитель олександр лукашенко є одними з найближчих союзників Москви. Путін повідомив у своєму телевізійному виступі, що лукашенко неодноразово просив розмістити на території Білорусі тактичні ядерні ракети. Багаторічний правитель у Мінську, якого часто називають «останнім диктатором Європи», також шкодував, що Білорусь відмовилася від своєї ядерної зброї після розпаду Радянського Союзу понад 30 років тому. Frankfurter Allgemeine Zeitung зазначає, що від ядерної зброї тоді відмовилася і Україна.

За словами путіна, росія вже допомогла білорусі модернізувати літаки, десять з яких зараз обладнані для використання тактичної ядерної зброї. Як відомо, радіус дії такої зброї менший, ніж у міжконтинентальних балістичних ракет, але все ж сягає кількох сотень кілометрів. Потужність боєзаряду становить еквівалент від 1 до 50 кілотонн тротилу. Однак росія не розміщує в Білорусі жодної стратегічної ядерної зброї, яка могла б досягти, наприклад, Сполучених Штатів Америки.

Цим розгортанням, зазначає німецьке видання, росія реагує на зростання напруженості з НАТО після розв’язання війни путіна проти України, та вторгнення, здійсненого росією більше року тому. Німецьке видання повідомляє, що у недавніх заявах москву обурило можливе постачання в Україну боєприпасів із сердечником зі збідненим ураном з Великої Британії. Такі снаряди мають особливу ефективність, зокрема щодо знищення танків.

Путін в ефірі державного телебачення застеріг Захід від використання таких боєприпасів. Він заявив, що уранові боєприпаси є «одними з найбільш шкідливих і небезпечних для людини», оскільки урановий сердечник викликає радіоактивний пил і забруднює ґрунт. Очільник кремля повідомив, що «без перебільшення, у нас сотні тисяч таких снарядів. Однак поки вони не були використані».

НАТО розмістило ядерні бомби в кількох європейських країнах

Британська армія десятиліттями використовує збіднений уран у бронебійних снарядах. Міністерство оборони в Лондоні звинуватило путіна в дезінформації після того, як він повідомив про «ядерну складову» у застосуванні таких боєзарядів. Адже путін знає, що воно не має нічого спільного з ядерною зброєю чи її властивостями.

У рамках ядерного стримування НАТО Сполучені Штати Америки розмістили ядерні бомби у кількох європейських країнах. Офіційної інформації про це немає, але існують припущення, що ядерна зброя продовжує зберігатися в Нідерландах, Бельгії, Італії та Німеччині, а також в азіатській частині Туреччини. Інші країни НАТО, Велика Британія та Франція, мають власну ядерну зброю.

Зазначається, що на авіабазі Бундесверу в Бюхелі, на низькогірному пасмі на заході Німеччини Айфель, що у федеральній землі Райнланд-Пфальц, розміщено до 20 ядерних бомб США. Відповідно до розроблених планів НАТО, їх передбачається використати в екстрених випадках із застосуванням літаків-винищувачів Бундесверу Tornado. Ці застарілі винищувачі, дислоковані в Бюхелі, передбачається з 2027 року замінити на сучасні винищувачі F-35 виробництва США.

В інтерв’ю путін також заявив, що враховуючи постачання західних танків в Україну, Росія збільшить власне виробництво танків: «Загальна кількість танків у російській армії перевищить українську втричі, навіть більше ніж втричі». За його словами, якщо Україна отримає від Заходу від 420 до 440 танків, то Росія побудує 1600 нових танків або модернізує наявні.

Путін також повідомив, що росія спроможна виробляти втричі більше боєприпасів, ніж хоче постачати Захід до України. Очільник кремля стверджує, що російська збройна промисловість розвивається швидкими темпами, однак він не хоче надмірно мілітаризувати власну економіку. Власне, у москві вже створена урядова комісія, яка повинна здійснювати контроль забезпечення потреб військових з боку економіки. Поки російська економіка сильно страждає від санкцій Заходу, оборонна промисловість працює на повну силу.

Видання Frankfurter Allgemeine Zeitung у статті власного політичного кореспондента у Берліні Хелен Бубровскі (Helene Bubrowski) зазначає, що у планах путіна Берлін поки що не бачить нової ядерної загрози.

Політики від правлячої «світлофорної» коаліції і союзу партій ХДС-ХСС Німеччини, повідомляє німецьке видання, стримано відреагували на заяву владіміра путіна про розміщення ядерної зброї в білорусі. Вони посилаються, серед іншого, на позицію Китаю.

Попри заяви президента росії владіміра путіна про розміщення тактичної ядерної зброї в Білорусі, федеральний уряд Німеччини не хоче припиняти підтримку України. Федеральне міністерство закордонних справ Німеччини розцінило заяву путіна як «чергову спробу ядерного залякування з боку росії». Федеральний міністр закордонних справ Анналена Бербок (партія «Зелені») заявила, що «ми відкидаємо такі спроби росіян і не дозволимо їм утримати нас від нашого курсу». Вона вважає, що аргументація та порівняння путіна з розміщенням ядерної зброї у країнах НАТО є «оманливими» і не можуть служити для виправдання кроку, оголошеного росією.

…Путін стимулює наступний рівень розвитку російського імперіалізму та колоніалізму…

Голова Комітету з питань оборони Бундестагу Марі-Агнес Штрак-Ціммерманн («Вільна демократична партія») заявила F.A.Z., що «нас не повинні збити з курсу нашої підтримки України». Політик говорить про «підступну спробу путіна залякати Захід».

Голова Комітету Бундестагу у закордонних справах Міхаель Рот (СДП) заявив в інтерв’ю F.A.Z., що «путін стимулює наступний рівень розвитку російського імперіалізму та колоніалізму». Із зростанням військової присутності «самопроголошений великий брат росія робить слабку Білорусь ще більш залежною». За словами Міхаеля Рота, путін знову застосовує залякування ядерною ескалацією у російській війні на знищення. На думку представника Соціал-демократичної партії Німеччини, «такі дії путіна є цинічними, але ефективними. Він хоче підірвати єдину підтримку України в Європі».

Однак політик з партії СДП вважає занепокоєння з приводу використання ядерної зброї «значною мірою безпідставним», оскільки Китай чітко дав зрозуміти, що не потерпить її застосування. Заступник голови фракції союзу партій ХДС-ХСС Йоганн Вадефул (ХДС) поділяє таку оцінку та вважає що «розміщення росією ядерної зброї у Білорусі є нереалістичною спробою залякати Захід. Це не збільшує потенціал загроз». Політик вважає, що «у цьому випадку має місце крок путіна, яким він хоче прикрити власні невдачі».

Політик від опозиційної партії Християнський демократичний союз Йоханн Вадепул демонструє незворушність через оголошені ядерні наміри путіна.
Джерело: DPA

Німецьке видання, з посиланням на офіційні джерела в Україні наводить також думку радника президента України Михайла Подоляка, який заявив, що путіним керував страх перед можливою поразкою у війні.

При цьому, на думку американського Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War), «дуже малоймовірно, що росія застосує ядерну зброю в Україні чи десь ще».

* * * * *

Погроза путіна розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі свідчить про недосягнення домовленості з Китаєм щодо військової підтримки війни проти України та намаганням залякати Захід і Україну напередодні вже практично підготовленого контрнаступу ЗС України на сході і півдні. Путіним та його оточенням керує страх, який буде з часом лише наростати та провокувати імпульсивні непрораховані кроки кремля. Небезпека для світу і України від можливих агресивних дій путіна, який відчуває завершення свого життєвого шляху та терміну царювання у росії, не зменшується.

Водночас вікно можливостей та час для ефективних контрнаступальних дій України також обмежений, воно визначається як суто військовими чинниками на полях війни, так і політичними обставинами. До останніх належать, насамперед, зміни у розстановці політичних сил у Конгресі США та активізація протрампівського крила Республіканської партії, вірогідний прихід до влади промосковського Дональда Трампа. Загострює ситуацію активізація намірів Китаю та його сателітів, що активно приступили до створення «вісі зла» за участі росії, Ірану, Саудівської Аравії та Північної Кореї. До політичних сателітів кремля належить також численна когорта завербованих лідерів європейських держав, керівників і функціонерів міжнародних організацій, окремих впливових осіб тощо.

Та всі ці чинники мають вторинний характер, основні події і політичні формулювання провідних країн світу, зокрема й Китаю, залежать від перебігу бойових дій в Україні та досягнення нею успіху у звільненні тимчасово захоплених москвою українських територій. Важливо, що одним з найголовніших чинників залишається готовність консолідованого Заходу продовжувати підтримку України.

Підготував Сергій Польовик

 

Схожі публікації