Посилення військової присутності США у Тайванській протоці

Пекін дедалі міцніше дотримується проросійської риторики, що викликає обґрунтовану міжнародну стурбованість

13.08.2022 р. «Die Welt», Німеччина

Не зважаючи на нейтрально-позитивне завершення візиту до столиці Тайваню Тайбею спікера Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі, що відбувся тиждень тому та який не спричинив відкритої війни між Китаєм та Тайванем, ситуація у регіоні продовжує загострюватися. Аналітики Німеччини відслідковують події навколо потенційної війни за спірні території Тайваню та прогнозують подальший розвиток подій навколо острівної держави, що можуть викликати глобальну ескалацію напруженості у світі.

Німецьке видання «Die Welt» 13 серпня ц. р. надрукувало редакційну статтю, в якій висвітлює перебіг подій та прогнозує їх розвиток, з урахуванням офіційних заяв США та реакції офіційного Тайбею.

Заступниця міністра закордонних справ Тайваню Хуа Чунін (Hua Chunying)
коментує посилення військової присутності США у Тайванській протоці.

Джерело: AFP

Незважаючи на напруженість у відносинах з Китаєм, неназваний представник уряду США оголосив, що в «найближчі тижні» буде здійснено прохід кораблів військово-морських сил США через акваторію Тайванської протоки. Тайбей вітав цей крок, який також передбачає розширення та убезпечення торгівлі у регіоні.

Заява офіційних кіл США, ймовірно, спричинить заворушення в Пекіні, зазначає німецьке видання, оскільки Вашингтон, не зважаючи на загострення напруженості з Китаєм через Тайвань, оголосив, що США перетинатимуть Тайванську протоку на кораблях і літаках у «найближчі тижні».

До того ж, як заявив у п’ятницю 12 серпня ц. р. у Вашингтоні координатор США, відповідальний за Азійсько-Тихоокеанський регіон Курт Кемпбелл (Kurt Campbell), США мають намір розбудовувати власні торговельні відносини з Тайванем.

Високопоставлений чиновник адміністрації США заявив, що «відповідно до наших довгострокових зобов’язань щодо свободи судноплавства», американські сили «продовжуватимуть здійснювати польоти, здійснювати навігацію в морях і діяти там, де це дозволяє міжнародне право». Такий намір передбачає також «регулярні прольоти та транзит кораблів через Тайванську протоку в найближчі тижні».

Водночас, Кемпбелл не надав подробиць щодо точного часу або масштабу запланованих передислокацій американських військ у протоці між Тайванем і материковим Китаєм.

Торговельні відносини будуть й «надалі поглиблюватися»

Курт Кемпбелл також оголосив, що найближчими днями буде опубліковано новий торговий план для відносин з Тайванем та інформацію щодо запланованих торговельних переговорів з Тайбеєм. Офіційно повідомлено, що США «будуть ще більше поглиблювати» свої відносини з Тайванем, зокрема шляхом зміцнення економічного співробітництва.

Кемпбелл назвав «надмірною реакцією» тривалі військові маневри історично безпрецедентного масштабу, які Китай проводив після візиту до Тайваню провідного політика США Ненсі Пелосі. За його словами, Пекін продовжує демонструвати «провокативну, дестабілізуючу та безпрецедентну» поведінку.

Уряд у Тайбеї привітав заяви представника американського уряду. Міністерство закордонних справ Тайваню подякувало Вашингтону за його «рішучу підтримку» та «конкретні дії для підтримки безпеки у Тайванській протоці та збереження миру в регіоні».

«Die Welt» зазначає, що військові кораблі США та союзників протягом років проводять регулярні навчання в Тайванській протоці, що часто викликає гнівну реакцію з боку Пекіна. Китай вважає Тайвань і навколишні води своєю суверенною територією. Сполучені Штати та багато інших країн, з іншого боку, вважають цей маршрут міжнародними водами, відкритими для всіх.

___________________________________

Загострення ситуації, спричинене останнім заявами високого представника уряду США щодо намірів США у регіоні, свідчить про небажання адміністрації Джо Байдена та сил у Конгресі, які його підтримують, поступатися ініціативою Китаю стосовно Тайваню. Очевидно, що розрахунки американської адміністрації свідчать про сприятливий для них прогноз від свідомого загострення ситуації у протистоянні з Пекіном щодо Тайбею. Серед іншого, вірогідність відсутності військової реакції Пекіну на дії США і союзників стосовно демонстрації військової сили у Тайванській протоці, розглядається з огляду на економічний стан Китаю. Зокрема, вважається можливим, що економіка Китаю наразі перебуває на вершині свого піднесення і надалі зростати вже не буде.

Загрозливі тенденції та вірогідна рецесія економіки Китаю, що може спричинити відкритий конфлікт напередодні історичного для Сі Цзіньпіна ХХ з’їзду Комуністичної партії Китаю, що має відбутися у 2022 році, небажані для лідера Китаю. Адже він має намір отримати партійну підтримку на з’їзді та легітимізувати свою владу на подальший термін. До того ж позачергові вибори до Конгресу США, заплановані на листопад ц. р., за розрахунками Пекіну, мають засвідчити провал Демократичної партії США, яку уособлює Джо Байден.

Крах правлячої партії та подальший неминучий розвал уряду США дадуть привід Китаю заявити, що двопартійна система влади у США не виправдала себе, а монопартійна система правління КПК у Китаї має переваги перед американською. Чи вірними виявляться розрахунки Китаю, стане зрозумілим у листопаді, після виборів до Конгресу США.

Мар-а-Лаго – улюблена резиденція Трампа та його родини.
Джерело: фото wordpress.com, https://rubic.us/

Не виключається, що саме через необхідність мінімізації популярності та перспектив на виборах лідера та головного опонента від Республіканської партії Дональда Трампа уряд США щойно провів обшуки у резиденції колишнього президента Трампа та вилучив у нього документи з грифом «Цілком таємно». За сукупністю порушень законів США Трампу загрожує тюремне ув’язнення до 30 років. Ситуація з висуванням звинувачень на адресу Трампа ще не завершилася, але такий перебіг подій напередодні виборів до Конгресу суттєво впливає на електоральні вподобання прихильників Республіканської партії США. Таким чином, маються ознаки боротьби компроматів у виборчій кампанії.

Підрозділи Народно-визвольної армії Китаю випустили кілька ракет біля східного узбережжя Тайваню.
Джерело: Східне командування ТВД / REUTERS, https://www.welt.de/

Водночас успішна та впевнена кампанія США проти Китаю та захист технологічно важливого для багатьох країн світу Тайваню додасть електоральних голосів правлячій партії Джо Байдена та гарантує підтримку його міжнародних партнерів, насамперед економічного блоку.

Відпрацювання надзвичайних ситуацій: військові Тайваню змоделювали атаку Китаю наприкінці липня.
Джерело: Getty Images, https://www.welt.de/

Суперечка між США і Китаєм продовжується як у публічній, так і в неофіційній площині. За фасадом офіційних заяв та несподіваних візитів чиновників високого рівня, заяв та військових маневрів з погрозами застосувати зброю стоять, як і завжди, влада та гроші. Геополітика не змінює глибинні інтереси провідних гравців, груп держав та їх лідерів, вона виступає в якості інструменту досягнення ними власних цілей.

Агресивний тон заяв та мілітаристські дії Пекіну навколо Тайваню відбуваються на тлі останніх заяв і звинувачень з боку Пекіну адміністрації США у розпалюванні війни Росії в Україні. Пекін дедалі міцніше дотримується проросійської риторики, що викликає обґрунтовану міжнародну стурбованість.

Крім того, наміри Пекіну анексувати Тайвань та загарбницька війна Росії в Україні спричинили серйозну стурбованість у Токіо, де вважають агресію обох країн-партнерів провісником можливої війни Китаю та Росії проти Японії.

Ситуація загострюється як на регіональному рівні, зокрема на полях боїв конвенційної війни Росії в Україні, так і на геополітичному рівні. Інтереси та справжні наміри держав-суб’єктів поступово виявляються у дипломатичній та публічній площинах, відображаючись у політичних заявах і діях. Але міжнародної напруженості та глобальних загроз безпеці і миру такі заяви, на жаль, не применшують.

https://www.welt.de/politik/ausland/article240457903/Spannungen-mit-China-Mit-Schiffen-und-Flugzeugen-USA-planen-Durchquerungen-der-Taiwanstrasse.html

 

Схожі публікації