Концерн Huawei як показник спроможностей та справжніх намірів Китаю

Песимістичний прогноз розвитку економіки Китаю в оцінках засновника компанії Huawei

25.08.2022 р. «Neue Zürche Zeitung», Швейцарія

Китай, як друга світова потуга та безсумнівний геополітичний лідер не перестає займати чільні місця в оглядах політичних експертів та аналітиків, які розглядають перспективи подальшого світоустрою. Впливи Китаю на інші країни і регіони світу значні і це визнається в усіх політичних таборах, як серед прихильників китайського домінування у світі, так і серед експертів, які відстоюють геополітичну першість Заходу.

Впливове швейцарське видання «Neue Zürche Zeitung», NZZ, яке на своїх шпальтах приділяє достатньо багато уваги розвитку подій в регіоні Азії, яке створило та регулярно висвітлює події в регіоні у власній спеціалізованій рубриці NZZAsien, 24 серпня ц. р. у статті власного кореспондента у Пекіні Фабіана Кретчмера (Fabian Kretschmer) оприлюднило аналітичний допис одного з провідних фахівців світу  в галузі економіки, створювача та виконавчого директора технологічної компанії Huawei, бізнесмена Женя Чженфея (Ren Zhengfei).

Довідково. Жень Чженфей

Жень Чженфей (Rén Zhèngfēi) нар. у 1944 році, — китайський підприємець, колишній офіцер Народно-визвольної армії Китаю, засновник і президент однієї з найбільших телекомунікаційних компаній світу Huawei Technologies Co. Ltd, другого за обсягами продажів виробника смартфонів у світі.

У 2005 році журнал Time Magazine включив Жень Чженфея до свого списку 100 найвпливовіших людей року. Станом на вересень 2018 року його статки оцінювалися в 1,2 млрд доларів.

[collapse]
 

 

Доцільно враховувати, що компанія Huawei є системною, бюджетоутворюючою компанією Китаю, яка має серйозний вплив на економічні процеси в країні та яка розглядається воєнно-політичним керівництвом Китаю в якості ефективного інструменту для досягнення власних політичних та економічних цілей у світі. Насамперед, привертає увагу співпраця Китаю з агресором Росією, яку Пекін неявно підтримує у війні проти України, намагаючись за допомогою такої опосередкованої участі у війні проти американської техніки й озброєння та масованої допомоги Вашингтону, що надаються Україні, послабити насамперед США. Роль Росії для Китаю видається другорядною та залишиться такою і в подальшому, залишаючи їй функцію власного сировинного придатку. Водночас, у майбутньому, у випадку створення багатополярного світу, який сформується після хаосу війни, Пекін буде намагатися зайняти одне з ключових місць та стати геоекономічним центром планети, мати співставний з американським глобальний політичний вплив. Незважаючи на те, що процеси формування нового світоустрою ще не завершилися, Китай вже зараз готовий до цього політично та економічно.

Швейцарське видання відзначає, що засновник Huawei у своєму службовому дописі вразив драматичною оцінкою розвитку економіки Китаю та вважає, що для цієї країни «немає жодного променя надії в найближчі три-п’ять років».

Видання відзначає зокрема, що в аналітичній записці бізнесмена, яка була доведена до співробітників компанії, засновник Huawei Жень Чженфей малює глибоко песимістичну картину майбутніх перспектив своєї власної компанії та китайської економіки загалом.

Жень Чженфей, засновник технологічної компанії Huawei

Засновник Huawei Жень Чженфей, зазначає швейцарське видання, є людиною, яка завжди позиціонувала себе в екзистенціальній боротьбі із зовнішнім світом. Він виріс у бідності, був старшим із семи дітей та заснував свою телекомунікаційну компанію у приватному гаражі на півдні Китаю із сумою стартового капіталу менш ніж 5000 доларів. Наразі цей 77-річний чоловік є провідним у світі постачальником мережевого обладнання, він як і раніше називає своїх співробітників «офіцерами», а підрозділ компанії з продажів – «солдатами фронту».

Але, зазначає швейцарське видання, навіть з урахуванням його войовничого світогляду, останні заяви Женя Чженфея настільки критичні, що вони привели частину китайського суспільства до справжнього стану шоку. Зокрема, у циркулярі, який став доступний громадськості та адресований його співробітникам, Жень пише про довготривалу глобальну рецесію.

Йдеться про виживання

Далі у циркулярі зазначено, що для компанії Huawei більше не йдеться про розширення та захоплення нових ринків, а лише єдине про «виживання». Навіть більше, «неперспективні бізнес-напрямки компанії будуть скорочуватися і закриватися». У найближчі «три-п’ять років» для Huawei також не буде «жодного променя надії» з огляду на заходи стримування у Китаї пандемії Covid-19, війну Росії в Україні та «блокаду з боку США».

 «Neue Zürche Zeitung» відзначає, що у Китаї засновник Huawei своїми заявами спричинив знервування ділових кіл та кінцевих користувачів обладнання. Зокрема, один з неназваних користувачів онлайн-платформи Weibo вважає, що «цей допис не є виступом підприємця, він відображає думку людей про поточну економічну ситуацію».

Історично високий рівень безробіття серед молоді

Насправді економічні настрої в Китаї наразі більш пригнічені, ніж за останні три десятиліття, безробіття серед молоді в містах досягло історичної позначки в 20 відсотків, криза нерухомості поширюється все більше, а постійна загроза коронавірусного карантину охопила значну частину глибоко стурбованого населення. Прогрес економіки сповільнюється, внутрішнє споживання падає.

Японський інвестиційний банк Nomura зараз прогнозує зростання економіки лише на 3,3 відсотка на наступний рік, що є надзвичайно низьким показником за китайськими стандартами. Крім того, тільки цього року на ринок праці вийдуть понад десять мільйонів випускників вищих навчальних закладів. Багато з них, ймовірно, не знайдуть відповідних перспектив у рідній країні.

Від впевненості в собі не залишилося й сліду

Тривожний прогноз Женя Чженфея ще більше вражає, якщо порівнювати його з самовпевненістю, що була демонстрована ним ще три роки тому. У листопаді 2019 року, лише за кілька місяців до спалаху пандемії, підприємець запросив кількох журналістів до себе в резиденцію в Шеньчжені (Shenzhen), що на півдні Китаю. Демонстративно доброзичливий джентльмен Жень Чженфей тоді приймав гостей у яскравих лососево-рожевій сорочці та оливково-зеленому піджаку Sakko.

На той час Вашингтон уже вирішив бойкотувати технології Huawei, але Жень сприйняв це спокійно, принаймні для зовнішнього світу. Він вважав, що «американський уряд може робити все, що вважає за потрібне для своїх власних підприємств. Але, заявив тоді він, можу вас запевнити, що ми продовжимо рости навіть без американських технологій».

Останні цифри з розвитку економіки концерну демонструють іншу картину. Вперше за два роки компанія Huawei змогла збільшити продажі на 1,4 відсотка лише в другому кварталі поточного року. Водночас чистий прибуток концерну впав на суттєві 35 відсотків за рік. Крім того, концерн Huawei остаточно зник зі списку провідних світових виробників смартфонів. Що дійсно цікавить наразі концерн, це його міцна позиція як мережевого постачальника обладнання.

Але, як випливає з останнього циркуляру Женя Чженфея, зараз на компанії зі складу концерну очікують подальші болючі процеси реструктуризації. Йдеться про те, що всі працівники повинні знизити свої очікування та «зустрітися з реальністю». Керуючий справами Жень написав своєю драматичною мовою про те, що «ми повинні спочатку вижити, у нас буде майбутнє лише у тому випадку, якщо ми зможемо вижити».

Раптово набуває сенсу те, зазначає швейцарське видання, що наприкінці 2019 року більшість відвідувачів кампусу Huawei у Шеньчжені відкидали тоді як чисту нісенітницю: в офісі Жень Чженфей на видному місці на стінах висіли фото радянського винищувача, крила якого вже були пробиті артилерійськими снарядами. Через три роки ця метафора як ніколи стала доречною: літак Huawei все ще планує, але він вже сильно пошкоджений.

Зважаючи на впливи концерну Huawei на китайську економіку та спроби її засновника і провідного менеджера применшити успіхи концерну та його перспективи у подальшому, можна припустити, що Жень Чженфей вдається до такої риторики аби уникнути вторинних санкцій Заходу, що вже розпочалися до компаній Китаю, які підтримують економічні відносини з Росією. Адже перспективи розвитку компанії, як і економіки Китаю загалом, передбачають участь суб’єктів у комплексному плані заходів, спрямованих на розширення впливів Китаю у світі загалом. Концерн Huawei, якими би критичними не були заяви і прогнози його керівника, залишиться в орбіті загальнокитайської політики та стратегічної економічної експансії у світі.

Наразі Китай вже став виробничим і фінансовим гігантом зі стійкою та гнучкою економікою, готовою до експансії назовні та захоплення нових геополітичних позицій. Для початку Пекін хоче встановити юань валютою міжнародних розрахунків замість, чи водночас із доларом, що дозволить йому зростати за рахунок експорту капіталу. В подальшому Китай сподівається активно розвивати співробітництво з країнами Євразії, Африки та Південної Америки, включаючи їх до свого економічного комплексу. Зрештою, Пекін інвестує в науку, створюючи свою власну технологічну базу, котра поки що хоча й поступається американській за якістю, але поступово скорочує відставання та може стати китайською опорою у разі втрати американських технологій.

Доцільно враховувати, що Китай вважає сьогоднішні свої гарні відносини з РФ важливим цивілізаційним активом, що послаблює Захід. Китайці бачать конфронтацію між РФ і США «конфліктом всередині Заходу», а не протистоянням Заходу та Сходу. Тобто Пекін, фактично купуючи лояльність Москви, запобігає потенційній американо-російській співпраці, яка буде направлена проти нього, та гарантує для себе тимчасову безпеку на своєму північному кордоні.

Стенд китайської компанії Huawei у Московському виставковому центрі.
Джерело: фото: EPA/UPG

Наразі Росія публічно визнає, що саме Китай буде економічним лідером планети та активно демонструє готовність до співробітництва. Зараз Пекін може купити в РФ майже все, що захоче. Обидві країни частково перейшли на торгівлю в юанях, а Москва також використовує китайську валюту для комерційних угод із Індією. Пекін отримав значний доступ до російських копалин, транзитних потужностей, а також ринку. Це важливий крок до майбутнього китайського економічного лідерства, де Москва свідомо погодилася на скромну роль регіонального центру, лишень сфокусованого на «глобальному півдні». І все це здійснюється задля того, щоби послабити лідерські позиції США.

Очевидною ахіллесовою п’ятою китайської економічної моделі є її залежність від імпорту ресурсів. Зокрема, Пекін залежний на 72% від закордонної нафти, а для свого виробництва він імпортує 19 з 42 невуглецевих елементів.

Саме тому Китай з готовністю почав закуповувати російські нафту, газ і вугілля, від яких через санкції поступово відмовляються західні споживачі. Тим паче, що Москва продає Пекіну вуглеводи зі знижкою в 20 %. За перші сто днів повномасштабної російсько-української війни Китай придбав російських енергоносіїв майже на $13 млрд, ставши їх найбільшим покупцем.

Необхідно також враховувати, що Китай, не зважаючи на економічну співпрацю з Росією, стимульовану війною проти України, намагається традиційно захопити російські ринки. Це відкриває можливості для китайських компаній другого та третього ешелонів, котрі, на відміну від транснаціональних гігантів, таких як Huawei чи Geely, не бояться потрапити під вторинні західні санкції.

Такі китайські автовиробники як JAC Motors і Great Wall Motors оголосили, що залишаються в РФ, а також розширять там свою діяльність, оскільки планують зайняти ніші, які залишилися після відходу західних корпорацій. Те саме стосується й виробників смартфонів, електроніки загалом. Маловідомі, але проривні китайські бренди Realme, TECNO, Infinix та iTel, разом із Xiaomi та Huawei, планують оволодіти 90 % російського ринку.

Китай співпрацює з РФ, рятує її від економічного краху не тому, що є проросійським, а тому, що наразі це відповідає його національним інтересам на тлі геополітичного протистояння зі США. Пекін, підтримуючи Москву, підвищує ставки у відносинах із Вашингтоном, намагаючись перезапустити двосторонній діалог на вигідних для себе умовах. Якщо Сполучені Штати Америки підуть на поступки Китаю, то після цього китайсько-російське зближення охолоне, а «консенсус Путіна-Сі» стане історією, як і колись «велика дружба Сталіна-Мао». Однак наразі Вашингтон не збирається поступатися Пекіну, бо на кону для нього стоїть глобальний світоустрій.

Концерн Huawei, не зважаючи на революційні заяви його керівника, залишається лише одним з ефективних високотехнологічних механізмів та економічним компонентом китайської воєнно-політичної машини, яка саме зараз утворює новий геополітичний порядок у світі. Навіть, якщо для цього буде потрібно пожертвувати Росією, Китай не зупиниться на своєму шляху набуття головної  суб’єктності задля  завоювання домінування у світі, вигравши перегони у США. Росія та її варварські методи ведення міжнародних справ і торгівлі власними природними ресурсами використовуються Пекіном заради досягнення локальних власних інтересів, з прихованим але явно відчутним презирством та зверхністю до сучасного варвара Росії.

https://www.nzz.ch/wirtschaft/kein-lichtblick-in-den-naechsten-drei-bis-fuenf-jahren-der-huawei-gruender-schockiert-mit-einer-dramatischen-einschaetzung-zu-chinas-wirtschaft-ld.1699532

У підготовці статті використані матеріали LB.ua,  режим доступу: https://lb.ua/world/2022/07/19/523609_yak_i_chomu_kitay_ryatuie_rosiyu_vid_krahu.html 

 

Схожі публікації