Ескалація напруженості у відносинах між Іраном та міжнародною спільнотою відбувається на тлі участі Ірану в агресивній війні росії проти України

Іран розпочав виробництво високозбагаченого урану

 

 

Die Zeit, Німеччина

Іран традиційно рідко потрапляв до поля зору українських аналітиків та експертів в галузі національно безпеки і оборони. За замовчуванням вважалося, що проблему Ірану та його взаємовідносини з іншими країнами регіону і світу курують США та міжнародні організації, зокрема ООН та ЄС.

Договірно-правова база українсько-іранських відносин охоплює широкий спектр питань для подальшого розвитку взаємовигідного співробітництва у різних галузях. Основоположним документом двосторонніх відносин між Україною та Іраном є Декларація про принципи дружнього співробітництва між Україною та Ісламською Республікою Іран, підписана президентами двох держав у Тегерані 26.04.1992 року. У цьому документі відзначається, що обидві країни розвиватимуть свої відносини як дружні держави і рівні партнери. Низка договорів, підписаних відтоді між Україною та Іраном, підтверджували відданість сторін положенням, викладеним у Декларації від 1992 року щодо проведення переговорів і відносин на вищому державному рівні, зустрічей керівників зовнішньополітичних відомств, консультацій і переговорів сторін із міжнародних і двосторонніх питань, що становлять взаємний інтерес, зокрема в рамках ООН, інших міжнародних і регіональних організацій і форумів на різних рівнях.

Можливо, відносини між Україною та Іраном і надалі розвивалися би за традиційним дипломатичним розкладом, але втрутилася росія та розв’язана нею загарбницька війна проти України. Відомо, що у червні 2022 року, тобто вже після вторгнення росії в Україну, російською стороною було ініційовано підписання з Іраном договору про всеосяжне стратегічне співробітництво. Повідомлялося, що міністр закордонних справ Ірану Хоссейн Амір Абдоллахіян високо оцінив намір підписання такого договору з росією. У липні ц. р. надійшли перші повідомлення щодо прохання Москви до Ірану надати їй бойові безпілотні літальні апарати (БПЛА), очевидно для їх застосування у війні проти України. У подальшому бойові дрони з Ірану були доставлені повітряним шляхом до росії та масовано застосовані проти об’єктів критичної інфраструктури та мирного населення України. Офіційно Іран заперечував власні постачання до росії бойових дронів для війни проти України, але рештки збитих українськими військовими іранських БПЛА свідчать, що Іран традиційно бреше.

Стан ворожості між Іраном і Україною доповнюється тим, що росія наразі залишається партнером і технологічним покровителем Ірану на шляху до розробки Тегераном власної ядерної зброї, що суперечить міжнародним угодам та обмеженням. Наразі проти Ірану запроваджені міжнародні санкції, як міжнародні торговельні обмеження, що забороняють експорт до Ірану атомної, ракетної і значної частини військової продукції, прямих іноземних інвестицій в газову, нафтову і нафтохімічну промисловість Ірану, експорт продукції тонкої переробки нафти, а також будь-які контакти з Корпусом вартових Ісламської революції (КВІР), банками та страховими компаніями, фінансові транзакції та співпрацю з морським флотом Ірану. Санкції були запроваджені США ще після Ісламської революції 1979 року в Ірані та розширені у 1995 році переліком фірм, контрольованих іранським урядом. У 2006 році Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію з вимогою до Ірану припинити програму зі збагачення урану.

У 2015 році Іран, США, Росія, Китай, Німеччина, Франція та Велика Британія підписали Спільний всеосяжний план дій щодо іранської ядерної програми (СВПД), так звану ядерну угоду, метою якої є запобігти створенню Тегераном ядерної зброї.

17 січня 2016 року США та ЄС заявили про зняття санкцій з Ірану і розблокування близько 100 млрд доларів у міжнародних та закордонних фінансових установах, що стало наслідком підписання СВПД. Іран заявив про готовність експортувати 500 тис. барелів нафти на добу з подальшим збільшенням експорту до 1 млн барелів.

У 2018 році за президента Дональда Трампа США в односторонньому порядку вийшли з «ядерної угоди» і знову запровадили масштабні санкції проти Тегерана. У результаті Іран також поступово вийшов із зобов’язань по угоді. У квітні 2021 року Іран заявив, що на своєму заводі Натанс (Natanz) почав виробляти уран, збагачений до 60 відсотків. Крім того, країна обмежила проведення інспекцій своїх ядерних об’єктів фахівцями Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ).

Переговори щодо повернення та дотримання умов «ядерної угоди» розпочалися в столиці Австрії у квітні 2020 року, але зайшли у глухий кут після обрання президентом Ірану у 2021 році прихильника жорсткої лінії у відносинах із Заходом Ібрагіма Раїсі. Тим часом Тегеран продовжував збільшувати запаси урану до рівнів, що перевищують узгоджені в «ядерній угоді».

Високий представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель особисто доклав багато зусиль для врятування «ядерної угоди» по Ірану. Зокрема, Жозеп Боррель, за повідомленням Reuters, наприкінці липня ц. р. запропонував новий проєкт тексту для відновлення «ядерної угоди» з Іраном. Аналітики, щоправда, відзначали, що 15 місяців наполегливої праці Борреля над проектом нового тексту угоди співпали із завершенням терміну, протягом якого вона мала була бути підготовлена. Тобто, розробка нового тексту угоди була завершена у визначені терміни, але невідомо, чи вистачило Боррелю часу на її підготовку. Росія активної і конструктивної участі в реанімації «ядерної угоди» по Ірану не брала.

Високий представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель
Фото: Associated Press

Тим часом Іран демонстративно продовжує розробку уранових копалень та здійснює збагачення урану до рівня збройового.

ЗМІ Німеччини 22 листопада ц. р. повідомили про стривоженість міжнародної спільноти щодо інформації про початок виробництва Іраном збройового урану, зокрема на спеціалізованому підприємстві Фордо (Fordow). Видання Die Zeit у редакційній статті з посиланням на агенції ZEIT ONLINE та AFP повідомляє, що цей ядерний об’єкт перебуває в експлуатації від 2019 року.

Ядерний об’єкт Фордо в Ірані
Джерело: VOA News

Як повідомило іранське інформаційне агентство Isna, Іран почав виробляти уран, збагачений до 60 відсотків, на своєму ядерному об’єкті Фордо. Підземний об’єкт розташований за 180 кілометрів на південь від Тегерана і функціонує від 2019 року. Нещодавно його модернізували для підвищення ефективності.

Іран наполягає на тому, що його ядерна програма призначена виключно для цивільних цілей. Однак існують побоювання, що ядерна програма країни згодом призведе до створення ядерної зброї. Водночас, твердження Ірану про розробку ним виключно «мирного атому» нагадують такі ж самі запевнення про його неучасть у постачанні бойових дронів для росії. Для створення ядерної зброї еобхідний уран, збагачений приблизно до 90 відсотків.

На супутниковому знімку від 2019 року зображено ядерний об’єкт Фордо в Ірані
Джерело: © Maxar Technologies/AP/dpa

Переговори про відновлення дії «ядерної угоди» 2015 року, зазначає німецьке видання, загальмувалися та не прогресують місяцями. Крім іншого, в угоді від 2015 року для Ірану був встановлений поріг збагачення урану на рівні 3,67 відсотка.

Нещодавно МАГАТЕ звинуватило Іран у відсутності співпраці в контролі над власними ядерними об’єктами. Йшлося про сліди збагаченого урану, виявлені на трьох незареєстрованих ділянках місцевості у країні. У відповідь на звинувачення Тегеран оголосив про «заходи у відповідь» проти МАГАТЕ.

Ескалація напруженості у відносинах між Іраном та міжнародною спільнотою, з огляду на неприховані наміри Тегерану створити власну ядерну зброю, відбувається на тлі участі Ірану в агресивній війні росії проти України. Чергові наміри збудувати виробничу лінію з випуску ударних дронів на території росії та надати Москві балістичні ракети різного радіусу дії підтверджують участь Ірану у війні проти України та зараховують його до недружніх до України країн.

Патологічна наполегливість керівників Ірану створити власну ядерну зброю свідчить про обмеженість мислення урядом аятол про ядерну зброю як про головний чинник у геополітичних змаганнях Ірану у регіоні та у світі. Підтримка та заохочення Ірану з боку росії на цьому шляху, яка стимулює протистояння Тегерану з цивілізованим світом та схвалює розробку ядерної зброї всупереч міжнародним санкціям, може призвести до ескалації напруженості як у війні в Україні, так і до виходу процесу озброєння Ірану з під контролю та провокації глобального ядерного протистояння.

Використані джерела:

https://www.zeit.de/politik/ausland/2022-11/iran-atomanlage-fordo-urananreicherung-atomwaffen

https://suspilne.media/265037-borrel-zaproponuvav-novij-variant-adernoi-ugodi-z-iranom/

https://www.unn.com.ua/uk/news/1986183-shvidko-i-nayblizhchim-chasom-rosiya-zaproponuvala-iranu-uklasti-dogovir-pro-strategichne-spivrobitnitstvo

 

Схожі публікації