Швидке використання боєприпасів українськими військовими є викликом для США та їхніх союзників

Війна в Україні доводить, що могутнішого супротивника можна зупинити за допомогою розумних, дешевих, але ефективних засобів ведення війни

Іdnes.cz, Чехія

Війна в Україні підвищила попит на американську військову техніку в багатьох країнах Європи. Цікавляться в основному артилерійськими боєприпасами, безпілотниками або ракетними установками. Запити віддзеркалюють характер російсько-українській війни, де в передусім необхідна достатня кількість боєприпасів. Аби задовольнити такий попит, США розширюють виробництво. Європейські країни прагнуть мати американську зброю. Принаймні, про це свідчать цифри, опубліковані в січні міністерством оборони США. Загальний обсяг продажу зброї іноземним державам у 2022 фінансовому році досяг приблизно 52 мільярдів доларів США. Порівняно з 2021 роком, коли їхня вартість становила 34,81 мільярда доларів, продажі зросли майже на п’ятдесят відсотків.

Голова Агенції оборонного співробітництва США (DSCA) Джеймс А. Херш пояснює це збільшенням побоювань азійських держав щодо зростаючих владних амбіцій Китаю та впливу російського вторгнення в Україну на решту європейського континенту. «Вони бачать, що сталося в Україні. Країни Центральної Європи, наприклад, намагаються отримати частину тих самих засобів, які добре працювали для українських військових», — коментує Херш, пояснюючи далі зростання продажів інтересом країн-партнерів до дорожчого обладнання. «Наприклад, покупка системи HIMARS дорожча, ніж покупка гаубиці… І це саме те покращення, якого прагнуть кілька наших союзників і партнерів», — додав він. Так, ракетна система HIMARS виявилася дуже ефективною проти російських військ в Україні.

Як повідомляє Reuters, офіційні особи з кількох європейських країн, відповідальні за придбання американського озброєння, підтверджують інтерес Європи до американських систем. Деякі країни хотіли б на власній території налагодити виробництво американської зброї з тим, щоб зменшити залежність від імпорту та знизити закупівельну ціну.

Генеральний директор німецької збройової компанії Rheinmetall Армін Паппергер заявив, що його компанія може розпочати виробництво реактивних систем залпового вогню HIMARS. Lockheed Martin Corp, американський виробник ракетних установок, підтвердив, що вивчає можливості спільного виробництва та передачі технологій з кількома міжнародними партнерами.

Ракетна установка HIMARS у невстановленому місці біля лінії фронту в Україні, Липень 2022 р.
Фото: Reuters; джерело: Idnes.cz

Латвія також повідомила про свою зацікавленість у співпраці у виробництві зброї з американськими компаніями на своїй території. Вона хотіла б випускати боєприпаси. «Ми усвідомлюємо переваги місцевого виробництва боєприпасів великого калібру», — пояснював, наприклад, речник латвійських військових Робертс Скраукс.

Значення артилерійських боєприпасів

Саме боєприпаси знаходяться в авангарді запитів європейських держав на американську військову техніку. За даними Raytheon Technologies, п’ять неназваних європейських країн проявили інтерес до 155-міліметрових високоточних артилерійських снарядів. Деякі ЗМІ називають бойові дії в Україні «війною на виснаження», якій характерна величезна витрата артилерійських боєприпасів і ракет. Як вважають аналітики, європейські держави усвідомлюють, що, як і Україна, вони також можуть зазнати подібну форму конфлікту, де потрібна, перш за все, значна кількість боєприпасів, а не найскладніші комп’ютерні та інші високотехнологічні технології війни майбутнього.

«Всі дійсно зрозуміли, що це війна промислового типу», — констатує Сет Джонс з Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні. «Будь-яка майбутня війна потребує значно більших запасів зброї, ніж передбачалося», — додає Роман Швейцер, аналітик оборонної політики інвестиційного банку Cowen & Co.

Збільшення виробництва

Швидке використання боєприпасів українськими військовими є викликом для США та їхніх союзників, оскільки вони повинні знайти спосіб їх замінити. Для задоволення запитів і власних військових потреб США нарощують виробництво військової техніки. Вони будують нові заводи та розширюють існуючі.

Керівник відділу закупівель для армії США Дуг Буш нещодавно повідомив CNN, що американські військові запланували розширити виробництво артилерійських боєприпасів на 500 відсотків, з 15 тисяч на місяць до 70 тисяч. Тому Пентагон виділяє мільйони доларів на масове розширення озброєння. Наприклад, це завод у місті Скрентон, штат Пенсільванія. Завод закуповує в нові високотехнологічні верстати, найматиме кілька десятків додаткових робітників і з часом має намір перейти на безперервне виробництво.

Готові для відправлення 155-мм артилерійські снаряди на заводі з виробництва боєприпасів у Скрентоні, штат Пенсільванія, США, 16 лютого 2023 р.
Фото: REUTERS/Brendan McDermid

«Багато союзників у Європі зараз збільшують свої замовлення на американську військову техніку через війну. Все це підвищує попит на нашу продукцію», — сказав Буш.

Інтерес до джавелінів і дронів

Війна в Україні також показує європейським державам, що могутнішого супротивника, з величезною кількістю танків і потужнішою авіацією, можна зупинити за допомогою розумних, дешевих, але ефективних засобів ведення війни, таких як безпілотники або портативні ракетні системи Javelin. Наприклад, Данія зацікавлена в американських морських безпілотниках, а Литва хотіла б придбати джавеліни та іншу зброю, на що виділила 1 млрд євро. Норвегія, Албанія та Латвія також хочуть мати Javelin.

За словами Буша, зараз армія США має намір подвоїти виробництво протитанкових ракет Javelin і виготовляти щомісяця не менше 60 зенітних ракет Stinger, яких досі майже не виробляли. Незважаючи на збільшені виробничі потужності, може знадобитися рік і більше, щоб замовлену зброю отримав замовник. За словами неназваних військових дипломатів, європейські країни зараз ретельно стежать за тим, щоб контракти укладалися вчасно та уникали затримок. Дипломати низки європейських країн переконані, що закупівля зброї має бути одним із головних внутрішніх пріоритетів.

Велику допомогу в обороні України надають американські інтелектуальні самокеровані протитанкові ракети Javelin. Проста і дуже ефективна система, якою солдат веде вогонь з плеча, працює за принципом «вистрілив і забув».
Фото: Profimedia.cz; джерело: Idnes.cz

А ось члени НАТО вважають за необхідне прискорити виробництво боєприпасів до того, як Росія проявить ініціативу

Як ми пам’ятаємо, ще у першій половині лютого поточного року Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг обговорював це питання з міністрами оборони альянсу, маючи на увазі те, що держави Північноатлантичного блоку повинні прискорити доставку зброї та боєприпасів в Україну, яка їх гостро потребує через очікуваний наступ Росії. Генсек НАТО вважає, що у зв’язку з гострою українською потребою збройні заводи країн-учасниць повинні збільшити виробництво, зокрема, боєприпасів, щоб армії могли і поповнити свої запаси, і надсилати їх у достатній кількості Києву.

«Ключове обладнання, таке як боєприпаси, пальне та запчастини, мають бути доставлені в Україну, перш ніж Росія зможе перехопити ініціативу на полі бою. Швидкість рятує життя», — сказав Столтенберг.

Як він каже, через триваючу війну під тиском знаходяться військові резерви країн-союзників, яких має бути достатньо для власної оборони. Тому, за словами Столтенберга, НАТО доведеться інвестувати у виробничі потужності і, зокрема, збільшити виробництво боєприпасів.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг на прес-конференції перед дводенною зустріччю міністрів оборони альянсу в Брюсселі, 13 лютого 2023 р.
Фото: Reuters; джерело: Idnes.cz

Як стало відомо, згодом він обговорював можливість надання Києву винищувачів однією з країн Альянсу, про що на початку місяця просив президент Володимир Зеленський під час свого з початку війни першого візиту до Брюсселя. Як ми вже знаємо, дехто з політиків не виключають, що постачатимуть необхідні машини в Україну, однак, за їхніми словами, це відбудеться не найближчим часом. І якби якась держава дійсно намагалася це зробити, то це не повинно означати пряме втягування НАТО у війну, зазначив Столтенберг.

«Наступ уже почався»

Генсек НАТО пообіцяв, що Альянс підтримуватиме Україну доти, доки це буде потрібно. На запитання, чи думає він, що Росія готується розпочати великий наступ у першу річницю вторгнення 24 лютого, він відповів, що цей наступ вже розпочався.

«Ми бачимо, що вони надсилають більше солдатів, більше зброї, більше обладнання, — пояснив Столтенберг. — Російський лідер Володимир Путін досі прагне контролю над Україною і не хоче миру».

Країни-союзники на чолі зі США вже тривалий час надають Україні зброю, в тому числі важку техніку. Так, Київ вже отримав обіцянку поставити німецькі танки Leopard 2.

Підготував Олег Махно

 

Схожі публікації