Припинення видачі туристичних віз громадянам Росії для в’їзду до країн ЄС

Російські ворота до Європи зачиняються

09.08.2022 р. «Die Welt», Німеччина

Війна Росії в Україні спричинила хвилю обурення і протесту серед країн світової спільноти. Лідери європейських країн також долучаються до спротиву російській агресії та погоджуються з думкою Президента України стосовно того, що запроваджених дотепер санкцій проти Росії недостатньо. Кожний громадян цієї країни повинен відчути на собі силу протесту цивілізованого суспільства проти дикунства сучасної Росії та її керівництва.

Зокрема, прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас (Kaja Kallas) 9 серпня ц. р. підтримала ідею президента України щодо припинення видачі туристичних віз громадянам Росії для в’їзду до країн ЄС.

Продовжуючи тему додаткових санкцій та заборон для пересувань громадян Росії країнами Євросоюзу, німецьке видання «Die Welt» 9 серпня ц. р. надрукувало статтю власного кореспондента, редактора з питань міжнародної політики Марка Пфітценмайєра (Marc Pfitzenmaier), в якій аналізує перебіг розвитку ситуації у сусідній з Естонією Фінляндією.

Фінляндія має намір заборонити в’їзд до країни громадянам Росії.
Джерело: Simon McGill/Getty Images; Alexander Demianchuk/picture alliance/dpa/TASS; Montage: Infografik WELT

Після того як країни Балтії припинили видавати візи громадянам Росії, багато хто використовує кордон з Фінляндією для в’їзду в ЄС. Але тепер Гельсінкі також хоче провести лінію поділу, а заклик з цього приводу щодо прийняття загальноєвропейського рішення стає все гучнішим.

Видання зазначає, що протягом останніх днів численні росіяни також намагаються поїхати кудись у відпустку, подалі від звірств російських солдатів в Україні, бомбардувань та облоги українських міст. Але виїзд та виліт до сусідніх країн останнім часом для них ускладнилися.

Країни Балтії більше не доступні для подорожей з метою відпочинку та туризму, оскільки Естонія, Литва та Латвія більше не видають туристичні візи громадянам Росії. Наприкінці липня Естонія оголосила, що більше не видаватиме також і студентські візи, оскільки вторгнення в Україну загрожує національній безпеці. Польща та Чехія також більше не видають туристичні візи. Також консульства Нідерландів і Румунії тимчасово припинили видачу короткострокових віз для в’їзду з туристичною метою.

Фінляндія ж ще донедавна дозволяла в’їзд до країни громадянам Росії. Але враховуючи їхню зростаючу кількість, як наслідок того, що у середині липня ц.р. Росія пом’якшила свої прикордонні обмеження, пов’язані з коронавірусом, і на тлі російської агресії проти України, зараз у Фінляндії розгорілася дискусія про те, чи не варто повністю закрити для росіян фінські ворота до Європи.

Кордон між двома країнами простягається на 1340 кілометрів, а через його значну протяжність і суворий клімат майже протягом всього року, він у більшості місць не охороняється, існує лише декілька офіційних пунктів пропуску. До пандемії росіяни, які проживали в цьому регіоні, звикли їздити на вихідні або здійснювати шопінг у фінських супермаркетах та універмагах, добираючись до них здебільшого на автобусах із Санкт-Петербурга, що приблизно за 400 кілометрів.

Російські пасажири наприкінці липня ц. р. у Хельсінкі заходять до автобуса на Санкт-Петербург.
Джерело: picture alliance/dpa/Lehtikuva

За даними МЗС Фінляндії, тільки за перші три тижні липня ц.р. громадянам Росії було видано 10 520 нових туристичних віз, що становить близько 1000 віз на день. У порівнянні з допандемічними часами це ще небагато, зазначає видання, але з огляду на загарбницьку війну в Україні їх достатньо, щоб поставити Гельсінкі у складну ситуацію.

В той самий час, відзначає видання «Die Welt», заклик до європейського рішення щодо заборони в’їзду росіян до ЄС, особливо з боку країн Балтії, стає все гучнішим. Адже навіть якщо все більше і більше країн ЄС перестали видавати візи, бажаючі подорожувати росіяни все ще мають достатньо країн, куди можна подати заявку на придбання дозволу на в’їзд до Шенгенської зони.

Незручне питання, яке має поставити собі не лише фінський уряд, полягає в тому, чи всі громадяни Росії повинні відчути на собі наслідки війни Путіна в Україні. Міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Хаавісто (Pekka Haavisto) у п’ятницю 5.09 ц.р. оголосив, що туристичні візи росіянам більше не будуть видаватися згідно з попередніми правилами, іншими словами, їх кількість буде суворо обмежено. Деталі поки що не розголошувалися.

Потрібно інформувати тих, хто в’їжджає, про здійснення звірств росіянами

Більшість фінського парламенту раніше чітко висловилися за впровадження обмежень для росіян. Національна телерадіомовна компанія Фінляндії Yle опитала чотирьох членів комітету у закордонних справах від Соціал-демократичної партії, а саме прем’єр-міністра Санни Марін (Sanna Marin), представників Партії національної коаліції NCP, Центристської партії та фінських Зелених. Усі, крім депутата від соціал-демократів Кіммо Кільюнена (Kimmo Kiljunen), висловилися за обмеження або повне припинення видавання туристичних віз для росіян.

Соціал-демократ Кіммо Кільюнен стверджував, що фіни та росіяни повинні мати можливість підтримувати особисті зв’язки. Політик вважає, що «шляхом ізоляції російських громадян ми лише зміцнили б виживання нинішнього російського режиму… Однозначно слід докласти зусиль на всіх рівнях для посилення взаємодії громадянського суспільства. Це призведе до змін».

Депутат від партії «Зелені» Саара Гірккьо (Saara Hyrkkö) запропонувала систематично інформувати новоприбулих росіян про факти війни в Україні, зокрема про звірства, скоєні на контрольованих Росією територіях. Лідери головних урядових партій SDP і Zentrum, а також найсильніших опозиційних блоків раніше наголошували, що підтримають негайне припинення видачі віз.

Представник соціал-демократичної партії Фінляндії Міністр у справах сім’ї та соціальних служб Акі Лінден (Aki Linden) також підтримує ужорсточення умов для видавання віз росіянам. Однак велика кількість вже існуючих віз, що становить близько 100 000, а багато з них дійсні до п’яти років, ускладнює питання посилення такого режиму. За його словами, рішення буде прийнято лише після повернення міністрів з літньої відпустки.

Провідні партії Фінляндії виступають за припинення видачі віз громадянам Росії.
Джерело: https://general-ivanov1.livejournal.com/

Країни Східної Європи обурені тим, що вони служать проміжною станцією для громадян Росії, щоб обійти санкції ЄС щодо в’їзду. Оскільки ані російські літаки, ані потяги не мають дозволу прямувати до ЄС, люди в Росії з дійсними шенгенськими візами сідають у свої машини чи автобуси, їдуть через кордон і сідають на наступний літак для пляжного відпочинку в Італії. Міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу (Urmas Reinsalu) заявив наприкінці липня ц.р. для суспільного радіомовника, що «дійсно дивно, що громадяни Росії зараз масово їдуть через західні кордони Росії, через Фінляндію, Латвію, Литву, щоби влітку відвідати Лувр, поки в Україні вбивають дітей».

Тому міністр внутрішніх справ Естонії Лаурі Ляанемец (Lauri Läänemets) закликав до загальноєвропейського рішення. Він вважає, що єдиний спосіб обмежити доступ російських туристів до Європи та Естонії є запровадити подальші загальноєвропейські санкції. «Санкції проти Росії мають бути універсальними та єдиними в Європі». Міністр заявив, що якщо країни Балтії та Польща залишаться наодинці, ефект санкцій буде набагато меншим».

Естонія спробує на рівні Євросоюзу заборонити видачу росіянам шенгенських віз.
Джерело: фото: Siim Lõvi /ERR, https://rus.err.ee/

Офіційних даних про те, скільки громадян Росії з шенгенськими візами зараз користується транзитною лазівкою, немає. На запит видання WELT генеральний директор консульської служби Фінляндії Юссі Таннен (Jussi Tannen), повідомив, що частка туристичних віз, які використовуються для подальших подорожей літаком, зросла у порівнянні з часом до санкцій. «Люди здійснюють поїздки частіше, ніж раніше, але в той самий час все більше візових заявок отримують відмову, тому що вони не відповідають меті і призначенню». За останні кілька тижнів було відмовлено приблизно десяти відсоткам, у тому числі багатьом чоловікам призовного віку, які подорожують наодинці».

«Але саме ті особи, кого підозрюють у небажанні повертатися або які використовують Фінляндію лише як транзитну країну, отримують відмову». Генеральний директор консульської служби Фінляндії вважає, що такі транзитні поїздки «це не те, для чого розрахована візова система».

Уряд уже надає більше пріоритету людям, які хочуть відвідати членів сім’ї, які проживають у Фінляндії, і буде робити це в майбутньому. У сусідній країні проживає близько 90 тисяч росіян. Тож Фінляндія однозначно бачить необхідність дати російським громадянам відчути наслідки війни. Але розлучення сімей і вчинення серйозних соціальних розладів не входить до планів Гельсінкі.

 

Ліберальна Європа та, зокрема, країни Балтії, поступово краще розуміють, що загроза від агресивного сусіда Росії для реальна та становить небезпеку для країн регіону. Лідери країн висловлюють наміри дати відчути громадянам Росії моральний дискомфорт та створити певні технічні труднощі при перетині ними кордонів ЄС. Поки що у більшості країн регіону не йдеться про запровадження жорстких обмежувальних санкцій проти в’їзду росіян до ЄС на національному рівні. Вірогідно, такі обмежувальні санкції будуть схвалені національними парламентами після прийняття відповідного рішення на рівні ЄС.

Та питання поступово визріває і незабаром постане на рівні рішення Євросоюзу, громадяни країни-агресора і країни-терориста повинні бути ізольовані від благ цивілізації. Вони до цього звикли і цього прагнуть. Доцільно це прагнення задовольнити у примусовому порядку.

 

https://www.welt.de/politik/ausland/plus240342479/Finnland-Russlands-Tor-nach-Europa-schliesst-sich.html

Схожі публікації