Політика Німеччини щодо Китаю та події навколо України

Політика Німеччини щодо Китаю та події навколо України

29.10.2022 р. «Die Welt», «Die Zeit», Німеччина

Зовнішня політика

Глава опозиційної  «Християнсько-демократичної партії» Німеччини Фрідріх Мерц (Friedrich Merz) засуджує запланований візит канцлера Олафа Шольца до Китаю.

Фрідріх Мерц: Поворотний момент у політиці Німеччини, проголошений Олафом Шольцом, повинен також включати новий погляд на Китай.
Quelle: dpa/Kay Nietfeld

Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц має намір здійснити візит до Китаю наступного тижня. За висловом голови Християнсько-демократичної партії Німеччини (ХДС) Фрідріха Мерца в інтерв’ю виданню „Augsburger Allgemeinen“, «гіршого часу» для візиту не могло бути. На думку лідера провідної опозиційної партії Німеччини, керівництво держави в Пекіні обов’язково використає візит глави уряду Німеччини з використанням традиційних засобів пропаганди, «як підтвердження» власного політичного курсу. Таким чином, зазначає німецьке видання, Фрідріх Мерц засудив запланований візит керівника уряду Німеччини до Китаю, якому передувало вкрай сумнівне рішення Бундестагу та на якому наполіг особисто Шольц, стосовно участі в управління контейнерним терміналом у порту Гамбурга потужного оператора контейнерних перевезень «Cosco» з Китаю. Мерц також знову закликав Федерального канцлера Німеччини до перегляду державного курсу стосовно Китаю.

З огляду на рішення уряду  щодо допущення китайського оператора до участі в управлінні контейнерними перевезеннями в порту Гамбург, Мерц вважає, що канцлер, очевидно, досі вірить у теорію змін через торгівлю. Керівник фракції ХДС-ХСС у Бундестазі Німеччини Мерц зауважує про Шольца, що «йому не вистачає бажання переоцінити ризики, яким ми піддаємося».

Мерц відзначив, що сама «світлофорна» коаліція на чолі з Шольцом  оголосила запровадження нової китайської стратегії навесні наступного року. Тому «було би правильно лише потім поїхати до Китаю. Війна проти України та одностороння прихильність Китаю до Росії роблять перегляд наших відносин з Китаєм ще більш актуальним». «Поворотний момент» в історії Німеччини, проголошений Олафом Шольцом,  включає також і новий погляд на Китай.

Натомість Комуністична партія Китаю «внаслідок співучасті китайського оператора, тепер отримує повний огляд торгових потоків у Європі та в європейських портах».

З огляду на опір всередині коаліційного уряду, Мерц вважає, що «самостійне рішення Шольца було серйозною стратегічною помилкою».

https://www.welt.de/politik/deutschland/article241853897/Friedrich-Merz-kritisiert-geplante-China-Reise-von-Olaf-Scholz.html

_____________________________________

Скорочення військових програм для Бундесверу

У статті політичного кореспондента видання «Die Welt»Торстена Юнгхольта (Thorsten Jungholt) 28 жовтня ц. р. повідомляється про несподіване скорочення шести військових програм закупівлі військового озброєння для Бундесверу. Зокрема, Федеральний міністр оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт (Christine Lambrecht, СДП) оголосила про викреслення шести проектів з програми закупівель систем озброєння.

Видання повідомляє, що після критики з боку Федеральної рахункової палати (Bundesrechnungshof, BRH), Крістіне Ламбрехт змінила економічний план  закупівель для Бундесверу в рамках оголошеного Федеральним урядом Стабілізаційного фонду в розмірі 100 мільярдів євро. Скорочення стосуються шести запланованих раніше оборонних проектів для потреб Бундесверу.

Федеральний міністр оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт (СДП).
Джерело: Getty Images/Paulius Peleckis

Згідно з інформацією WELT AM SONNTAG, про таке рішення Федерального міністра оборони Німеччини 28 жовтня ц.р. в комітеті Бундестагу з питань бюджету та оборони повідомив заступник генерального інспектора Бундесверу генерал-лейтенант Маркус Лаубенталь (Markus Laubenthal).

Маркус Лаубенталь

Внаслідок скорочень закупівель постраждали збройні сили, зокрема Сухопутні сили (Bundesheer) і Військово-морський флот (Bundesmarine). Відповідно, поки що відкладається закупівля бойової армійської машини наступного покоління Fuchs. Військово-морським силам доведеться обходитися без п’ятого і шостого поколінь фрегатів класу 126. Кількість корветів проекту 130 також буде скорочено з десяти до шести одиниць.

Система IDAS (Interactive Defense and Attack System for Submarine), призначена для ефективного захисту підводних човнів від повітряної загрози, й надалі перебуватиме у стані перспективного розгляду, але її закупівля також перебуває у списку очікування. Крім того, кількість морських патрульних літаків Boeing P-8 Poseidon, які будуть закуплені в США, буде скорочено з дванадцяти до восьми.

Операційна концепція IDAS.
Відразу після виявлення екіпажем підводного човна потенційної загрози IDAS буде готова до роботи. Дальність і пеленг визначаються/оцінюються датчиками підводного човна. Як тільки командир дасть дозвіл, оператор запустить ефектор. Для бою необов’язково, щоб підводний човен ризикував подальшим виявленням, спливаючи на поверхні.
Джерело: https://www.thyssenkrupp-marinesystems.com/

Нарешті, із плану закупівель для Бундесверу виключено не деталізований за змістом «підпроект» з відновлення системи захисту від загроз з повітря ближнього та середнього радіусу дії.

 «Істотні недоліки» в планах Ламбрехт

Офіційна причина для скорочень та відтермінування закупівель військової техніки для Бундесверу — технічні недоліки у процедурі поставки озброєння та порядку закупівель, які спочатку склало Федеральне міністерство оборони Німеччини. У проміжному звіті обговорення бюджету в Бундестазі Федеральна рахункова палата розкритикувала військове відомство за те, що плани спеціального бюджету, представлені відомством Крістіне Ламбрехт, мали «значні недоліки» і мали бути «фундаментально» переглянуті.

Розробники стратегії застосування систем озброєнь Бундесверу зазначили у переліку десятки проектів, вартість яких майже на десять мільярдів євро перевищувала передбачені обсяги у 100 мільярдів євро.

Крістіан Лінднер

Зараз шість скасованих проектів переходять із спеціального фонду до секретної другої частини індивідуального плану 14 регулярного бюджету Бундесверу. Військовому відомству залишається сподіватися, що кошти, які там вивільняться в короткостроковій перспективі, потім можна буде використати для здійснення військових закупівель. Однак наразі це малоймовірно, зазначає видання, адже ключові нормативні показники у Федерального міністра фінансів Німеччини Крістіана Лінднера (Christian Lindner, ВДП) для оборонного бюджету Німеччини на наступні кілька років наразі, як і раніше, становлять лише близько 50 мільярдів євро на рік. Якщо ситуація такою і залишиться, то частка інвестицій в озброєння впаде з приблизно десяти мільярдів євро цього року до приблизно восьми мільярдів євро наступного.

Наміри Федерального міністра оборони та Федеральної рахункової палати Німеччини скоротити обсяги закупівель необхідних для Бундесверу систем озброєнь свідчать, що у правлячих колах уряду Німеччини досі не минув період заспокійливої риторики і політики ліберальних поглядів на сучасні виклики у світі. Заколисана десятиліттями безконфліктної політики пошуку балансів і рівноваг урядів Ангели Меркель, Німеччина ще не готова сприймати реальність загроз у галузі безпеки і оборони.

Тим часом, навіть Федеральний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр, ім’я якого вже стало загальним та який асоціювався з неміччю всього європейського суспільства та слабкістю Німеччини перед агресією Росії, докорінно переглянув свої позиції. Протягом відвідування України він провів півтори години у бомбосховищі під час повітряної тривоги та після повернення до Німеччини заявив, що ситуація в Україні є набагато складнішою, ніж це уявляють європейці. Штайнмаєр вважає, що війна Росії в Україні поховала всю європейську систему безпеки, тому її доведеться переглядати. Він повідомив також, що пора «попутного вітру» для політики Німеччини залишилася позаду, на Німеччину та на інші країни демократичного Заходу очікують складні часи.

Намагання Федерального канцлера Німеччини Олафа Шольца створити сприятливе підґрунтя для свого візиту до Китаю свідчить про пошуки у Берліні нового стратегічного партнера. Очевидно, що Росія, яка дискредитувала себе війною проти України, таким партнером у Берліні більше не вважається. Превалювання китайського вектору у подальших стратегічних зовнішньополітичних відносинах Німеччини може також становити низку ризиків, як для власне Німеччини, так і для єдності загалом Євросоюзу. Чи усвідомлює Олаф Шольц такі ризики, наскільки ґрунтовно він прорахував економічні і політичні наслідки від такого нового можливого альянсу з Пекіном, стане зрозумілим за підсумками його візиту до Китаю.

 Загалом, Німеччина не зможе діяти окремо, поза межами існуючих союзницьких та трансатлантичних домовленостей у розбудові економічних відносин з Китаєм та стосовно консолідованої політики щодо Росії. Проте, стурбованість міжнародних партнерів Німеччини напередодні візиту глави уряду Німеччини до новообраного лідера Китаю залишається. 

 

https://www.welt.de/politik/deutschland/plus241843629/Bundeswehr-Lambrecht-streicht-diese-sechs-Ruestungsprojekte.html

 

Схожі публікації