Москва незадоволена змістом підручників історії

Москва незадоволена змістом підручників історії

«libertatea.ro», Румунія

У Росії є, так зване, Російське військово-історичне товариство, що об’єднує російських громадян, які займаються історією своєї держави, але якщо сказати більше, — викладають історичні події на свій смак аби їхня країна виглядала достойно на історичній світовій арені.

Зрозуміло, що особливі напрями такої роботи спостерігаються давно — протягом багатьох століть особи, що мали стосунок до такої діяльності, писали-переписували історичні події і переконували, перш за все російське суспільство, що його історичний розвиток був найбільш логічним та справедливим, особливо якщо це стосувалося критичних історичних подій. І одночасно стрімко реагували, якщо на наукову поверхню раптом випливали факти, що не відповідали, на їх погляд, дійсності. До такого можна віднести сьогоднішню критику підручників історії колишніх радянських держав, де Росія, разом з почившим у Бозі СРСР, зображуються як гнобителі, зокрема, «не згадують про внесок Москви в перемогу над нацизмом і роблять Сталіна таким же злочинцем, як Гітлер».

На румунському сайті libertatea.ro експерт М.Герман в матеріалі «У Москві викликали невдоволення підручники історії з колишніх радянських республік. Заява про Румунію дуже розлютила росіян» розповідає румунським громадянам, як керівник згаданого військово-історичного товариства Михайло Мягков на Міжнародному антифашистському конгресі, що відбувся в рамках форуму «Армія-2022», заявив, що в підручниках історії Республіки Молдова окупація Бессарабії в 1941 році Румунією представлена як висновок, що «у 1941 році, під час Великої Вітчизняної війни, Румунія, будучи союзником гітлерівської Німеччини, окупувала Молдову та деякі регіони України».

Півтори сотні українців вийшли під українське посольство в Бухаресті на своє національне свято —
День незалежності України. «Спасибі вам, люди Румунії» —
дякували їм за підтримку у протистоянні з російським нападником.

Джерело: https://www.libertatea.ro/

І це далеко не все, до чого має претензії російська сторона з такого приводу. Так, росіянам не подобається, чи ба, їх дратує, що у школах згаданих країн відсутні «справжні» програми з історії Молдови та викладання історії Румунії.

«Румуни визволяли Бессарабію в 1941 році, можете собі уявити щось подібне?», — намагався приголомшити аудиторію російський вчений, не переймаючись тим, що інші історики також можуть мати свій кут зору, підкріплений не лише документально. Зокрема, їм є що відповісти на його заяву, що «підручники історії виховали покоління неонацистів в Україні».

З доповіді Мягкова виходить, пише автор кореспонденції, що на пострадянському просторі є явні «русофобські тенденції», а підручники, які зараз вивчаються Російським військово-історичним товариством, «виростили нинішніх українських неонацистів».

І це не все, що викликає у росіянина гнівну реакцію, з якою він прийшов на такий захід. Розвиваючи таку «тему», Мягков почав дорікати, що підручники історії в Україні пишуться на замовлення та за кошти… західних урядів і спецслужб.

Жінки рятують підручники у школі, зруйнованій обстрілами російських військ,
Чугуївського району Харківської області.

Джерело: фото Profimedia, https://www.libertatea.ro/

Кілька слів про самого історика, який вважає себе одним з найкращих знавців історії Другої світової війни. Як доктор історичних наук, він був свого часу радником Міністра культури РФ. Свою кандидатську дисертацію «Битва під Москвою в документах групи армій «Центр», 1941–1945» захищав в Інституті військової історії МО РФ, докторську «Проблеми післявоєнного устрою Європи в американо-радянських відносинах 1941–1945 рр.» — в Інституті загальної історії РАН, де зараз завідує Центром історії воєн та геополітики і разом з такими ж як сам колегами працює у складі робочої групи з підготовки концепції нового навчально-методичного комплексу вітчизняної історії.

Треба так розуміти, що у РФ взялися за ґрунтовну переробку історичних подій, про що свідчить і одне з висловлювань російського президента, що росіяни могли б перемогти гітлерівців «без України»… І якщо так, то слова Мягкова про сподівання, що «Росія доб’ється «денацифікації освіти на звільнених територіях України» можна сприймати не інакше, як зміну напрямку у викладенні історичних подій росіянами, дарма, що історичні факти свідчать про це інакше.

У матеріалі румунського автора також повідомляється, що росіянин Мягков вважає зміст українських підручників історії русофобським, і така русофобськість, на його переконання, рік од року стає все більш виразною. «Спочатку було написано, що Україна — це не Росія, згодом — що вони навіть не сусідні держави, а після 2014 року — що вони вороги, в результаті виросло покоління, яке дивиться на Росію крізь дуло рушниці», — комментує Мягков, не намагаючись при цьому зважати на російсько-українську війну, що триває понад пів року, і що нападниками у ній є саме, так звані, пошукачі правди, а насправді — малоосвічені чи не освічені росіяни, свідомістю яких маніпулює Кремль за допомогою таких своїх «істориків». Не в останню чергу (а то і в першу) за для того, щоб перевести увагу пересічних громадян з розграбованої російської економіки на підступних ворогів, які прагнуть зруйнувати російську державність.

Підручник історії з Республіки Молдова.
Джерело: https://www.libertatea.ro/

А що ж тоді казати про інші держави, такі як Молдова чи країни Балтії, на долю яких разом з Україною випало колись бути у горнилі Другої світової, яку Москва називає «Великою вітчизняною»? Тут російський доктор історичних наук Мягков намагається переконати, що країни Балтії та Республіка Молдова, деякі інші держави беруть негативний приклад з України: «Неонацизм актуальний у країнах Балтії. У середньоазійських республіках поняття російського колоніалізму згадується 292 рази. Йдеться не про Велику війну за оборону вітчизни, а про участь певної республіки у Другій світовій війні. Також кажуть, що Сталін такий же злочинець, як і Гітлер».

Мягков, звертаючи увагу російських можновладців на зміст підручників історії в країнах Балтії та Республіці Молдова, одночасно зазначав, що «в Україні все розпочалося» з фальсифікації інформації про минуле. Ясна річ, на Московщині не стільки відверто невдоволені підручниками історії у колишніх радянських республіках, як шукають привід для виправдання своєї політики. А заява про Румунію, як і про підручник історії з Республіки Молдова, пише румунський аналітик, дуже розлютила росіян. І згадує про повідомлення у російських ЗМІ, що боротися з нацистською ідеологією та відстоювати «історичну правду про вирішальний внесок СРСР у знищення фашизму» у Другій світовій війні має на меті Міжнародний антифашистський конгрес.

Та, здається, настає час, коли створюватимуть міжнародні організації для боротьби з російською ідеологією, яка прагне вийти за межі РФ. І для притягнення до відповідальності тих, хто розв’язує війни «для порятунку росіян», внаслідок чого ті ж росіяни і гинуть.

 Підготував О.Махно

https://www.libertatea.ro/stiri/manualele-de-istorie-din-fostele-republici-sovietice-starnesc-nemultumire-la-moscova-afirmatia-despre-romania-4252274

Схожі публікації