Під тиском війни в Україні світові військові витрати досягли нового максимуму

Восьмий рік поспіль країни світу щорічно збільшують виділення коштів на армію

 

Berliner Zeitung, Німеччина

Рушійною силою кожної війни, що вимагає значних фінансових асигнувань та болючих втрат, є гроші. Агресивна війна росії в Україні стала серйозним випробуванням для економік всіх країн Європи і світу. Дотепер ніколи і ніде у світі військові витрати не досягали такого високого рівня як у 2022 році. Під тиском війни в Україні вони, зросли, насамперед, у Європі.

Німецьке видання Berliner Zeitung надрукувало статтю кореспондента Штеффена Трумпфа (Steffen Trumpf) щодо впливів війни на економічні показники країн Європи. Світові військові витрати досягли нового максимуму, зазначає німецьке видання. Стокгольмський інститут дослідження миру (Stockholm International Peace Research Institute, SIPRI) у новому звіті оголосив, що, головним чином через агресивну війну росії проти України, у 2022 році вони зросли на 3,7 % з поправкою на інфляцію до рівня 2,24 трлн доларів (приблизно 2,04 трлн євро).

Восьмий рік поспіль країни світу щорічно збільшують виділення коштів на армію. Без поправки на інфляцію зростання склало би навіть 6,5 %. Безсумнівним лідером з військових витрат залишаються США, сьома у списку — Німеччина.

Дослідник SIPRI Нань Тянь (Nan Tian) заявив, що «стійке зростання світових військових витрат в останні роки є ознакою того, що ми живемо у все більш небезпечному світі». У відповідь на погіршення середовища безпеки держави зміцнювали свої збройні сили, оскільки вони не розраховували, що це середовище зміниться на краще найближчим часом.

Війна в Україні та російська загроза як рушії витрат

Безперечно, найбільше зростання витрат відбулося в Європі, що склало, з поправкою на інфляцію, 13 % — тобто найвище річне зростання від періоду після холодної війни. Головним чином це сталося через різке зростання військових витрат у росії та в Україні, але, за даними інституту SIPRI, необхідність військової допомоги Україні та побоювання щодо більшої загрози з боку росії також вплинули на рішення багатьох інших країн щодо додаткових витрат.

Занепокоєння щодо росії наростало вже давно. Багато країн колишнього Східного блоку більш ніж удвічі збільшили свої військові витрати від 2014 року, коли росією був окупований Крим.

Французький солдат на бойовому танку типу Leclerc під час французько-американських навчань на румунському військовому полігоні Капу-Мідія (Capu Midia).
Джерело: Andreea Alexandru/AP/dpa

У 2022 році країни Центральної та Західної Європи витратили на військові потреби загалом 345 млрд доларів (315 млрд євро). З поправкою на інфляцію, вони вперше перевищили рівень втрат 1989 року, коли закінчилася холодна війна. Експерт інституту SIPRI Дієго Лопес да Сілва (Diego Lopes da Silva) завив, що вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року мало прямий вплив на прийняття рішень цими країнами, що знайшло відображення в їх багаторічних планах збільшення витрат на військові цілі. Внаслідок цього, вважає експерт, можна очікувати подальшого зростання таких витрат в наступні роки.

США безперечно утримують перше місце у військових витратах, що є наслідком війни в Україні

Сполучені Штати Америки залишаються явним лідером за обсягом військових витрат. При їх збільшенні на 0,7 %, США витратили 877 млрд доларів, включно із 19,9 млрд доларів на військову допомогу Україні. Це становить 39 % світових витрат і втричі перевищує частку Китаю (за оцінками — 292 млрд доларів), який опинився на другому місці. Росія збільшила свої військові витрати на 9,2 % до приблизно 86,4 млрд доларів, перескочивши з п’ятого на третє місце у світі.

Індія та Саудівська Аравія завершують першу п’ятірку, за ними йде Велика Британія, а на сьомому місці — Німеччина із зростанням на 2,3 % (55,8 млрд доларів). З огляду на передбачені федеральним урядом у Берліні спеціальні витрати для Бундесверу в розмірі 100 млрд євро, SIPRI очікує значного збільшення військових витрат Німеччини в найближчі роки. Маючи показник лише 1,4 % валового внутрішнього продукту (ВВП) витрат на оборону, Німеччина все ще далека від мети НАТО, згідно з якою країни-учасниці Альянсу мають витрачати на цілі спільної оборони 2 % ВВП. Глобальні військові витрати становили 2,2 % світового валового внутрішнього продукту.

Щодо України зафіксовано найбільше зростання витрат на оборону — на 640 %, що є найвищим показником, який SIPRI коли-небудь реєстрував для країни за один календарний рік. Оскільки військові витрати України зараз становлять 44 млрд доларів, не враховуючи фінансову підтримку та пожертвування на озброєння з-за кордону, Україна раптово піднялася з 36 місця на 11 місце у світі, після рівня витрат лише у 3,2 % у 2021 році.

Напруженість існує також на Далекому Сході

Окрім війни в Україні SIPRI визначає ще один регіон глобального зростання напруженості — у Східній Азії. Загальні військові витрати в Азії та Океанії зросли на 2,7 %, з поправкою на інфляцію, до 575 млрд доларів. Найбільше зростання зафіксоване в Китаї (4,2 %), Індії (6,0 %) та Японії (5,9 %), що разом склало майже три чверті регіональних витрат.

У 2022 році Японія затвердила нову стратегію безпеки, маючи на меті нарощувати свій військовий потенціал з огляду на вірогідні загрози з боку Китаю, Північної Кореї та росії, що матимуть місце протягом наступного десятиліття. Експерт SIPRI Сяо Лян (Xiao Liang) зазначив, що «Японія переживає глибокі зміни у своїй військовій політиці».

Довідково:

Щорічний звіт Стокгольмського інституту дослідження миру про військові витрати в усьому світі вважається найбільш повним у світі зібранням даних такого роду. У своєму звіті дослідники SIPRI також зараховують витрати на персонал, військову допомогу та військові дослідження і розробки.

Проте наскільки би глибокими та об’єктивними не були статистичні дослідження інституту SIPRI, вони не можуть передбачити наперед перебіг дій агресора-росії та її підступні плани у світі, що впливатимуть у кінцевому підсумку на політику як держав Заходу, так і союзників росії. Насамперед, шведський інститут не спроможний розрахувати вірогідні видатки країн на оборону у залежності від напрямів еволюції стратегічних планів кремля на продовження агресії в Україні та руйнування глобального цивілізованого світу, заснованого на правилах. Очільник кремля путін шукає нових шляхів для реалізації своїх планів з руйнування колективного Заходу на чолі зі США та знищення України як обов’язкової умови реалізації його, путіна, великоімперських амбіцій. Упокорення бунтівної України стало «ідеєю фікс» путіна, руйнування державності та західного вектора подальшого розвитку України стали необхідними і вже задекларованими умовами існування самого російського диктатора та його режиму.

За будь-яких умов, наразі зрозуміло, що існування світу за теперішніх умов деградації ООН та інших організацій, що забезпечували мирне співіснування країн після Другої світової війни, не може тривати необмежено довго. Неоголошена поки що чергова світова війна, що триває між Заходом та Китаєм і його сателітами, неминуче призведе до перегляду принципів існування держав, створення нових коаліцій та об’єднань. Поки що потенційна глобальна війна точиться на теренах України у протиборстві українського народу проти російського агресора. Це протистояння покликане перемогти росію спільними зусиллями цивілізованого світу, інакше китайсько-російський дракон перетворить цей світ на попіл.

Підготував Сергій Польовик

 

Схожі публікації