Меркантильна Німеччина відповідає Польщі економічними аргументами

Польща робить себе залежною від автократичних режимів та загрожує власній національній безпеці

Die Welt, Німеччина

Взаємостосунки між країнами ЄС, які надають військову та іншу допомогу Україні у боротьби проти російської навали, стають дещо більш напруженими. Очевидно, під час розподілу зусиль в галузі міжнародної політики та їх кореляції з економічними інтересами основних гравців відбуваються тертя, яких неможливо уникнути — економіка традиційно диктує свою волю політикам, навіть якщо вони є партнерами.

…Економіка традиційно диктує свою волю політикам, навіть якщо вони є партнерами…

Польща неодноразово демонструвала свою принциповість і непоступливість у протистоянні російській агресії в Україні, стимулювала прийняття відповідних рішень в ЄС та у двосторонніх відносинах на підтримку України. Зокрема, жорстко критикувала політичне керівництво Німеччини за нерішучі дії з надання Україні систем важкого озброєння, насамперед танків Leopard 2. Наразі нерішучість федерального канцлера Олафа Шольца та його міністра оборони Крістіне Ламбрехт з цього питання майже подолано, німці готові постачати танки, але не хочуть робити це першими і наодинці. Очікується, що протягом зустрічі контактної групи «Рамштайн», що відбудеться 20 січня ц. р., буде створена міжнародна коаліція держав з новими функціями і завданнями, насамперед спрямованими на завдання поразки росії у війні в Україні. Засідання групи стане тригером надання масованої військової допомоги Україні, зокрема й ударних танків та ракетних систем ППО і ПРО.

Проте наразі у Німеччині певні, насамперед економічно заангажовані, кола вирішили відповісти на неодноразові дорікання на адресу Німеччини з боку офіційної Польщі. Внаслідок проведених досліджень та розслідувань німецькою стороною виявлені і оприлюднені тривожні факти, що свідчать про надмірну залежність вже польської сторони від зовнішніх енергетичних чинників та економічну заангажованість деяких провідних польських політиків.

Німецьке видання Die Welt надрукувало статтю власного кореспондента у Варшаві Філіпа Фрітца (Philipp Fritz), в якій аналізується ситуація з потенційними економічними залежностями Польщі від зовнішніх гравців, насамперед від Саудівської Аравії та Угорщини.

…Німеччина краще розуміє мову цифр та грошей, але не дуже рішуча у прийнятті моральних і відповідальних рішень…

Очевидно, що такий матеріал вийшов у провідному німецькому виданні не випадково, він пов’язаний із питаннями внутрішньополітичної боротьби та намаганнями втілити власні геополітичні інтереси між державами у сучасних обставинах війни на європейському континенті. Спроба відповісти Польщі економічними аргументами є типовою для меркантильної Німеччини, яка краще розуміє мову цифр та грошей, але не дуже рішуча у прийнятті моральних і відповідальних рішень. Вірогідно, відіграли свою роль також неодноразові спроби Польщі підняти питання щодо завершення виплат репарацій Німеччиною за підсумками Другої світової війни, які Берлін систематично відкидає як несправедливі. Тим часом війна в Україні триває та вимагає від країн-партнерів більшої рішучості і згуртованості, яка була би на користь Україні, але не обов’язково відповідала би інтересам економічних груп у Польщі та Німеччині, а тим більше, у Саудівській Аравії та в Угорщині.

…Жодна країна в Європі не критикує настільки жорстко Німеччину за її залежність від російських газу і нафти, як це робить Польща. Але наразі вона й сама залежить від диктаторських режимів…

Жодна країна в Європі не критикує настільки жорстко Німеччину за її залежність від російських газу і нафти, як це робить Польща, зазначає автор німецького видання. Варшава багато говорить про самозабезпеченість Польщі завдяки використанню екологічно чистих джерел енергії та ядерній енергетиці. Але наразі вона й сама залежить від диктаторських режимів.

Німецьке видання попереджає, що Польща робить себе залежною від автократичних режимів та загрожує власній національній безпеці. Подібна критика зазвичай завжди спрямовувалася проти Німеччини, міцно прив’язаної до москви через будівництво газогонів Nord Stream-1, 2. Також у жовтні минулого року на міжнародному рівні виникли роздратування діями федерального уряду Німеччини, коли він схвалив участь китайського транспортного оператора Cosco в управлінні контейнерним терміналом Tollerort у морському порту Гамбурга.

Контейнерний термінал HHLA Container Terminal Tollerort GmbH у місті Гамбург.
Джерело: Hafen Hamburg; https://www.hafen-hamburg.de

Наразі така сама критика спрямована вже на Польщу, чий уряд завжди, незалежно від того, хто перебував при владі у країні, голосно і послідовно попереджав Німеччину про агресивні наміри росії.

Водночас Варшава форсує забезпечення безпеки власної енергетичної інфраструктури. Ще до вторгнення росії в Україну Польща поступово зменшувала свою залежність від москви, наприклад, будуючи вітрові електростанції та вводячи в експлуатацію газопровід з Норвегії, або, зовсім недавно, зайнявшись розвитком атомної енергетики.

Проте польська правляча націонал-консервативна партія «Право і справедливість» (Prawo і Sprawedliwość, PiS) на чолі з її керівником Ярославом Качинським (Jarosław Kaczyński) не розглядала, як її називають у Польщі, «дерусифікацію» країни в якості перешкоди для розбудови відносин з іншими авторитарними державами, та наразі сама зіштовхнулася з певними «проблемами типу Nord Stream». Насамперед йдеться про країни-партнери Польщі — Саудівську Аравію та Угорщину. Обидві ці країни сьогодні здійснюють значні інвестиції в енергетичну промисловість Польщі.

Експерти та аналітики, зокрема Роберт Томашевськи (Robert Tomaszewski) з аналітичного центру Polityka Insight висловлює стурбованість через вихід на польській ринок енергоносіїв з Саудівської Аравії. В інтерв’ю для дослідницької платформи новин Oko.press він попередив, що Ер-Ріяд може мати занадто суттєвий вплив на Польщу, якщо справа дійде до виникнення якогось конфлікту. З огляду на це, Роберт Томашевськи визначає можливість виникнення «нових ризиків». Він не розглядає вірогідність прямого нападу на Польщу, але припускає існування загроз критичній інфраструктурі держави.

Договір про поставки до 337 тис. барелів нафти на добу

Відомо, що Саудівська Аравія відіграє ключову роль у розподілі активів та діяльності потужного гравця на польському ринку Grupa Lotos, другого за обсягами концерну в галузі переробки мінеральних продуктів у Польщі. Найпотужніший у світі нафтопереробний концерн Saudi Aramco, серед іншого, контролює 30 % бізнесу Lotos Asfalt, що становить у перерахунку 250 мільйонів євро та надає йому контроль над діяльністю нафтопереробного заводу у Гданську. У цьому випадку мова йде не просто про якийсь промисловий порт. Grupa Lotos використовує нафтопереробний завод у Гданську в якості найбільш ефективного та «прогресивного засобу досягнення власних цілей у цій частині Європи».

Фактично нафтопереробний завод у Гданську має для Польщі значення «першої прикраси корони», оскільки після відмови Німеччини від російської сирої нафти, сюди надходить сировина також і для нафтопереробного заводу у німецькому Шведті.

Але мова йде не лише про нафтопереробний завод у Гданську. Польська та саудівська сторони заключили договір на поставку сирої нафти в обсязі 337 тис. барелів нафту на добу, що є надзвичайно потужною оборудкою. Застереження експертів, що це занадто багато для Польщі, були проігноровані її урядом. Німецький автор зазначає, що ситуація також нагадує про хибну енергетичну політику Німеччини та будівництво газогонів Nord Stream.

Результати досліджень, оприлюднених виданнями TVN24 та Gazeta Wyborcza, свідчать про те, що умови цього крупного контракту є невигідними для Польщі. Зокрема, за Саудівською Аравією, відповідно до повідомлень TVN24, зберігається право накладання вето прийняття ключових рішень, що стосуються діяльності нафтопереробного заводу.

Нафтопереробний завод Grupa Lotos у Гданську
є другим за величиною нафтопереробним заводом у Польщі.
Джерело: magro_kr/Flickr

Крім того, експерти звертають увагу на те, що Саудівська Аравія співпрацює з москвою у рамках об’єднання OPEC+ , тому залученість Саудівської Аравії до бізнесу у Польщі не може сприйматися в якості інвестицій від дружньої партнерської держави. Польща розглядає росію як найбільшу загрозу для власної безпеки та водночас вважається найбільш важливим партнером України.

Той факт, що Ер-Ріяд і москва у деяких питаннях, зокрема стосовно розвідки та видобування нафти, знаходять спільну мову, повинен був би викликати стурбованість у Варшаві, зазначає німецьке видання. Проте офіційні польські установи замість цього говорять про «стратегічне партнерство» із Саудівською Аравією.

У Варшаві намагаються досягти розподілу активів Grupa Lotos за будь-яку ціну і для цього їм потрібні саудівці. Їх входження в польську компанію є передумовою для злиття підприємств, якому мало приділяється уваги за межами Польщі, але яке впливатиму на всю європейську енергетичну галузь. Так, польський уряд планує об’єднати решту частин Grupa Lotos з найбільшою нафтовою компанією Польщі PKN Orlen, відомої у Німеччині як власника АЗС Star.

Угорщина також інвестує в Польщу

Питання автозаправних станцій також викликало резонанс в Польщі. Для частини опозиції входження угорців до Lotos є більшим скандалом, хоча його важливість значно менша, ніж від участі саудівців. Опозиційний лідер Дональд Туск (Donald Tusk) написав у Twitter, що «якщо PiS справді продала заправки Lotos угорській компанії MOL, яка політично пов’язана з москвою, це означає, що режим Качинського є більш проросійським, ніж думали найбільші песимісти». Угорська нафтогазова компанія MOL купує 417 АЗС Lotos у Польщі. Натомість польська Orlen придбає 144 станції технічного обслуговування в Угорщині та 41 заправну станцію у Словаччині, якими раніше керувала MOL.

Польща фактично дистанціювалася від свого колишнього важливого партнера Угорщини. Той факт, що прем’єр-міністр Віктор Орбан виступає проти запровадження санкцій ЄС стосовно росії або заборони західних поставок зброї в Україну через територію Угорщини, викликав незадоволення політичного керівництва у Варшаві. Водночас той факт, що Угорщина інвестує в Польщу, тепер є приводом для польської опозиції атакувати урядовий табір під час виборчої кампанії. А восени в Польщі обиратимуть новий парламент.

До того часу має завершитися злиття Lotos і Orlen. Це Єврокомісія у 2020 році висунула умови, що компанія Lotos повинна бути розділена, щоб конкуренція в ЄС не була дестабілізована надто великим польським концерном.

Злиття Orlen і Lotos відповідає намірам правлячої партії Польщі створити своєрідне об’єднання «чемпіонів Європи». Такі ідеї були сформульовані в партії PiS ще у 2005 році, коли вона вперше прийшла до влади. У концерні Orlen зараз ці ідеї має втілити у життя генеральний директор Даніель Обайтек (Daniel Obajtek). Вважається, що провідний менеджер має певні політичні амбіції. Якщо лідер партії Качинський погодиться, не можна виключати зміни керівництва в уряді Польщі. Але для цього Обайтеку потрібно себе відповідним чином зарекомендувати. Зважаючи на це, він уже зараз планує свої дії далеко наперед. Це може означати, що він планує включити компанію Orlen до складу газового гіганту PGNiG.

Генеральний директор PKN Orlen Даніель Обайтек.
Джерело: Wnp.Pl

Внаслідок зростання потужностей концерну Orlen Group Польща стане своєрідним енергетичним хабом для регіону. Вона не лише експортуватиме електроенергію та нафту до Німеччини. Міжнародними газогонами Польща пов’язана з Литвою та Словаччиною і стає незамінною для своїх сусідів завдяки розширенню інфраструктури — за умови, що Саудівська Аравія не буде чинити перешкод.

* * * * *

…Росія намагатиметься продовжити своє існування хоча би у формі регіонального лідера та буде відігравати роль сировинного придатку Китаю…

Загострення міждержавних стосунків в межах Євросоюзу викликане намаганням окремих політичних лідерів отримати додаткові економічні та політичні дивіденди від переформатування ринку енергоносіїв, що складаються внаслідок війни росії в Україні, запровадженні санкцій проти москви, намагання геополітичних гравців утвердити нові, вигідні для себе реалії, сформувати нові стратегічні економічні союзи. Очевидно, що такі процеси будуть мати місце і в подальшому, мати тенденцію до розширення аж до перебудови геополітичної мапи Європи і світу, спричиненої формуванням біполярного світу під проводом США і Китаю. Такі перспективи не влаштовують росію, яка намагатиметься продовжити своє існування хоча би у формі регіонального лідера та буде відігравати роль сировинного придатку Китаю. Війна в Україні стане для росії останнім проявом цілісної політики автократичної держави під єдиним керівництвом одноосібного диктатора. Подальші перспективи москви чітко непрогнозовані та залежатимуть від перебігу і завершення війни в Україні, умов поразки кремля, залишків регіональних центрів впливу в росії та дій Заходу, спрямованих на забезпечення керованого обігу ядерних матеріалів і ядерної зброї після розпаду росії.

Україна продовжує війну за свою незалежність і захист західної цивілізації, набуває нових партнерів і друзів, готується до входження до складу ЄС і НАТО та створення нових регіональних воєнно-політичних та економічних союзів з перевіреними у складні часи державами-партнерами.

При цьому вихід статті у німецькому виданні може бути також пов’язаним з намірами певних кіл у США, які стурбовані розширенням інвестиційної діяльності потужного гравця на ринку нафтопродуктів Європи — Саудівської Аравії, та які намагаються застерегти Польщу від надмірної кооперації з потенційним конкурентом США. Німеччина відіграє у цьому випадку роль транслятора позиції Вашингтона, яку Берлін із готовністю виконує з огляду на болючі докори Варшави на адресу Німеччини щодо її нерозпорядності та нерішучості, а також через польські претензії на репарації від Німеччини за наслідками Другої світової війни.

…На полях війни в Україні здійснюється захист інтересів і цінностей західної цивілізації…

В оцінках деяких, зокрема польських, аналітиків дотепер лунають не зовсім реалістичні та сором’язливі оцінки загроз з боку росії. Зокрема, вважається, що напад на територію Польщі можна не розглядати, за виключенням загроз для об’єктів критичної інфраструктури. Але під впливом реалій наші партнери поступово усвідомлюють, що на полях війни в Україні здійснюється захист інтересів і цінностей західної цивілізації, загрози від москви мають глобальний характер для всіх народів і держав Європи і світу. Тому перемогти російську навалу на Україну потрібно зараз, поки вона не перекинулася на інші країни та континенти. Відбувається формування антиросійської коаліції країн Заходу, яка має забезпечити не просто стримування, а рішучу перемогу України над її екзистенційним ворогом росією.

 

Схожі публікації