Розділяй, щоб знову володарювати?
«Wnp.pl», Польща
Розділяй і володарюй — давно відомий кремлівський спосіб з налаштування протистояння Польщі й України сьогодні знову виходить на перший план у російській політиці. Про це йдеться в одному з новинних матеріалів на польському сайті www.wnp.pl.
У матеріалі повідомляється про нещодавній виступ речника міністра-координатора польських спецслужб Станіслава Жарина. Він наголосив, що російська пропаганда вже давно не змінює своєї тактики, спрямованої проти Польщі у зв’язку з війною в Україні. А також звернув увагу на приклади неправдивих наративів, які поширює Кремль, щоб посварити поляків і українців. Так, російська пропаганда стверджує, зокрема, що «українці в Польщі отримують неправомірні вигоди» або що «поляки наживаються на українцях». Крім того, росіяни постійно намагаються нав’язати наратив про те, що «Польща не забороняє культивувати Бандеру». За поясненням С. Жарини, така тема просувалась у сфальсифікованому листуванні між польським та українським МЗС. Своєю чергою, неправдиві декларації про те, що «Польща тихо анексує Україну», ніщо інше, як частина кампанії тих же російських спецслужб.
Як пояснює Жарин, Кремль продовжує українську кампанію дегуманізації.
Джерело: «Wnp.pl», фото: unglash.com/alex Zarubie
В інших неправдивих інформаціях йдеться, що «наплив українців до польських міст спричинив стрибок цін на оренду квартир», що «вступ України до ЄС буде вкрай невигідним для Польщі» і «українські біженці на Заході витісняють поляків з місцевих ринки праці», або про те, що «антиросійські санкції зачіпають простих громадян Польщі». Також С. Жарин констатував, що Кремль не припиняє кампанії з дегуманізації українців і наклепу на владу в Києві. «В той самий час росіяни підсилюють хибне повідомлення, що нормалізується життя на тих територіях, які вони повернули з рук України», — зазначив речник міністра-координатора.
Наводячи ще приклади нещодавньої антиукраїнської пропаганди росіян, він нагадав тези про те, що «українська артилерія ховається за житловими будинками й водночас веде наосліп вогонь, вбиваючи та ранячи мирних жителів», а «київський режим вбиває російських полонених» і «українці — нацисти та бандерівці», або що «у звільнених районах України російські лікарі та їхні родини є волонтерами».
За словами речника координатора відомства, виступ президента РФ Володимира Путіна на міжнародній конференції в Москві останнім часом став своєрідним проявом російської пропаганди на західному напрямку в контексті агресії проти України. «Путін побудував їх на брехливому міфі про Росію, як обложену фортецю, з використанням, в тому числі на таких тез: це Захід спровокував Україну на війну з Росією і постійно її затягує; розширення НАТО на Схід загрожує Росії і є шляхом до війни; Україна — лише поле та інструмент для протистояння між Заходом і Росією; розпалювання напруги в різних частинах світу — відома тактика США» — пояснив С. Жарин, запевняючи при цьому, що РФ навмисне так чинить, бо завжди прагне розколоти відносини сусідніх країн, щоб мати з того вигоду, оскільки нічого цивілізованого до відносин запропонувати не може, не вміє і не бажає.
Виступ речника міністра-координатора польських спецслужб доповнюється іншою темою — темою декомунізації публічного простору, до якої має безпосереднє відношення д-р Кароль Навроцький, президент польського Інституту національної пам’яті. Така декомунізація є найкращою відповіддю Росії на її прагнення посилювати свій вплив у світі. За повідомленням польської агенції РАР/ПАП, вчений К. Навроцький, нещодавно підбиваючи підсумки такої діяльності протистояння, повідомив, що за останні три місяці у Польщі було прибрано 20 радянських пам’ятників. Він зазначив, що демонтаж пам’ятників комуністичній владі останнім часом відбувається дуже швидко. «Тільки за останні три місяці ми прибрали 20 радянських пам’ятників, але в нашому списку таких ще 60… Це дуже швидкі темпи, але це питання, яким треба було зайнятися давно», — вважає президент Інституту національної пам’яті в інтерв’ю PAP. Також він висловився, що «ми компенсуємо нестачу останніх років, але я хотів би бути саме тим президентом Інституту національної пам’яті, який завершить процес декомунізації в публічному просторі Польщі». Ось що у Польщі вважають за необхідне виконати, протиставляючи сьогодні наративам росіян.
Пам’ятники радянських вождів знесли у Польщі ще наприкінці 1980-х років.
Джерело: https://www.bbc.com/
Треба зазначити, що за рік перебування К. Навроцького на посаді керівника Інституту національної пам’яті активізувалися заходи не лише щодо видалення комуністичної символіки. «За останній рік Інститут національної пам’яті, безумовно, змінився в деяких сферах. Хоча наша основна програмна діяльність — архівістика, наука, видавнича справа, освіта, — але і, наприклад, нагородження чи пошук свідків історії також залишаються важливими» — запевнив він.
— Тому ми дотримуємося базових зобов’язань Інституту національної пам’яті, і водночас скеровуємо його роботу в бік нових технологій і культурних подій. Вважаю, що цей баланс між основами статутної діяльності та розшуком — це те, що ми маємо на увазі перш за все. Для нових шляхів історичних наративів рішення є корисним», — впевнений К. Навроцький. До речі, у своєму інтерв’ю РАР він також згадав про провадження, що також стосуються часів Польської Народної Республіки, кажучи, що «до цього року суттєво зросла кількість звернень про зняття недоторканності від прокурорів і суддів комуністичних часів».
— Ми також відновлюємо розслідування комуністичних злочинів, у тому числі так званих санаторіїв (різновид тортур — знущання з опозиціонерами, яким наказували пробігти між міліціонерами чи зомівцями, отримуючи болючі удари гумовими кийками — ред.), ми відновлюємо провадження у справах нез’ясованих смертей 1980-х років, тому що деякі люди, які служили тодішній тоталітарній системі, досі є публічними, — сказав він.
Як зайвий раз можемо переконатися, — у Європі, зокрема, у Польській Республіці добре усвідомлюють, що наразі найбільш важливе для людства і про що слід нагадувати, коли йдеться про його справжні принципи існування, коли необхідно не лише не забувати про минуле і робити правильні з нього висновки, щоб не потрапити на гачок гнилої кремлівської пропаганди, але й вживати для цього конкретні заходи. Так, як це робиться, зокрема, польським Інститутом національної пам’яті.