Яким має бути світоустрій на погляд Путіна?
Кремль продовжить війну «за будь-яку ціну», вважають два експерти з безпеки.
«libertatea.ro», Румунія
Путін хоче відновити Російську імперію, що передбачає завоювання України та контроль над іншими країнами, які входили до складу СРСР, а також розділити Захід і стати лідером країн, що розвиваються. Переговори та кількість витрачених на це коштів, схоже, його не цікавлять, вважають експерти. Тоді що «на кону» у російського президента? Саме про це і розповідається на сторінках журналу Foreign Affairs, повідомляє автор Флавій Тоадер, переказуючи зміст такого аналізу у своїй статті, що з’явилася два дні тому у газеті Libertatea (Румунія).
Схоже на те, що Путін сповнений рішучості будувати майбутнє за зразком версії історичного минулого. Він вторгся до України не тому, що відчув загрозу розширення НАТО чи західних «провокацій». Він чомусь вірить, що Росія має божественне право контролювати Україну, стерти її національну ідентичність та інтегрувати її населення у Велику Росію, пише Фіона Хілл, колишня радниця Білого дому, а нині — експертка дослідницького центру Інституту Брукінгса, та Анжела Стент, експертка тієї ж організації та професорка Джорджтаунського університету. Путін, вважають експерти-колеги, виклав цю місію у своєму есе, опублікованому в липні 2021 року під назвою «Про історичну єдність росіян і українців», наголошуючи, що росіяни, українці та білоруси є одним народом, їх пов’язує між собою спільна територія і мова та християнсько-православна віра. Він стверджує, що «у Росії вкрали» центральну територію, коли більшовики створили Радянський Союз у 1922 році разом з Українською Радянською Соціалістичною Республікою. А з моменту розпаду СРСР Захід використовував Україну як майданчик для погроз Росії і, навіть більше, підтримував зростання руху «неонацистів» у цій країні.

Путін хоче, щоб Захід і Глобальний Південь визнали домінуючу регіональну роль Росії в Євразії. Це більше, ніж сфера впливу, це сфера контролю з поєднанням прямої територіальної реінтеграції одних регіонів і домінування в сферах безпеки, політики та економіки — інших. Він серйозно налаштований досягти таких цілей військовими і невійськовими засобами. Не забуваймо, звертають увагу у своєму аналізі авторки, що він воює в Україні з початку 2014 року, коли російським військам вдалося взяти під контроль Крим, роздмухати повстання на Донбасі та спровокувати збройний конфлікт, у результаті якого за вісім років загинуло 14 тисяч чоловік. Подібним чином Путін скористався внутрішніми кризами та масштабними протестами у 2020 та 2021 роках у Білорусі, щоб звузити простір для маневру її очільника Лукашенка. Білорусь, у якої з Росією є так званий союзний договір, згодом використовувалася як полігон для «спецвійськової операції» проти України.
Також президент РФ однозначно сказав, що його країна є ревізіоністською силою. У своїй березневій промові 2014 року, присвяченій анексії Криму, він застеріг Захід, що Росія йде в наступ, відстоюючи свої регіональні претензії. Для полегшення такого завдання він згодом вжив заходів, які, на його думку, зроблять російську економіку стійкою до санкцій і зменшать залежність від США та Європи, зокрема збільшенням внутрішнього виробництва товарів першої необхідності. Тому посилив репресії, віддаючи накази про цілеспрямовані вбивства та ув’язнення опонентів, проводив операції з дезінформації та брав участь у спробах підкупу та шантажу політиків за кордоном.
Свою тактику Путін постійно змінював, намагаючись пом’якшити реакцію Заходу — аж до того, що напередодні свого вторгнення, коли російські війська були зібрані біля кордонів України, він похвалявся європейським співрозмовникам, що «Захід куплений». Поки що реакція Заходу на вторгнення була загалом єдиною та незмінною. А для США та їхніх союзників напад Росії на Україну став тривожним дзвінком. Але Заходові, вважають Хілл і Стент, слід усвідомити, що він має справу з лідером, який намагається змінити історичний наратив минулого століття, а не лише періоду після закінчення холодної війни.
Минуле, за версією Путіна
Хілл і Стент пишуть далі, що Путін вважає , що має значення та історія, яку він подає. Його концепція щодо минулого може сильно відрізнятися від загальноприйнятої, але його наративи є потужною політичною зброєю та підтримують його легітимність. Задовго до вторгнення в Україну 24 лютого Путін робив інтелектуальні вилазки в темне минуле та маніпулював ключовими подіями, щоб на внутрішньому та міжнародному рівні виправдати свою війну.
Провина більшовиків
Напередодні вторгнення Путін виголосив промову, звинувативши лідера більшовиків В. Леніна в тому, що той знищив Російську імперію, розпочав революцію під час Першої світової війни, а потім «роздробив російську територію». Як сказав Путін, «більшовицька, комуністична Росія» створила «країну, якої ніколи раніше не було» — Україну — включивши російські території, такі як Донбас, центр важкої промисловості, до нової соціалістичної республіки Україна.
Хто такі нацисти?
Україна та українці мають непросту історію. Імперії з’являлися і зникали, кордони змінювалися протягом століть, тому люди, які живуть на сучасній території України, мають мінливі та складні ідентичності. Але Україна є незалежною державою з 1991 року, і Путін відкрито незадоволений тим, що українці наполягають на власній державності та громадянській ідентичності. Прикладом є часті згадки лідера Кремля про Другу світову війну.
За будь-яку ціну
Хілл і Стент пишуть, що Путін обурений тим, що США та європейські країни підтримують Україну у військовому плані. У відповідь він розпочав економічну та інформаційну війну проти Заходу, чітко даючи зрозуміти, що це не просто військовий конфлікт. Росія перетворила енергоносії, зерно та інші товари на зброю. Вона поширювала дезінформацію, зокрема звинувачуючи Україну у вчиненні звірств на полі бою, які вчинила саме Росія, і звинувачувала західні санкції в посиленні ними голоду в Африці, коли саме Росія заблокувала поставки українського зерна на континент через Чорне море. І в багатьох частинах світу Росія перемагає в інформаційній війні. Наразі Захід не зміг стати повністю ефективним в інформаційному просторі, демонструє аналіз Foreign Affairs. Проте підтримка Заходом України була значною.
Ця підтримка складається з двох основних елементів: зброї та санкцій, у тому числі високомобільних артилерійських ракетних систем Сполучених Штатів (HIMARS), які значно підвищили здатність України відповідати на обстріли Росії. Але постійна потреба України поповнювати свої запаси вже почала виснажувати арсенали країн-донорів. Західні санкції продовжуються і позначаються на російській економіці. Але санкції не можуть змінити погляд Путіна на історію чи вплинути на його рішучість підкорити Україну, тому вони не змінили його розрахунків чи цілей щодо війни, вважають Хілл і Стент.
У Москві під час антивоєнної акції протесту затримали мітингувальника.
Джерело: фото EPA , https://www.libertatea.ro/
Це — різкий відрив від минулого, коли Путін завжди, здавалося, дуже цікавився російською економікою і прагнув детально обговорити статистику та темпи зростання. Російська економіка поки що витримала санкції, хоча цього року очікується більше проблем. Справжній ефект західних обмежень буде відчутний у 2023 році, коли в Росії закінчаться напівпровідники та запасні частини для її виробничого сектору, а її заводи будуть змушені закритися.
Особливо постраждає її нафтова промисловість. Росія втратить імпортні технології та програмне забезпечення. Європа та Сполучені Штати запровадили широкі енергетичні санкції проти неї, а Європейський Союз пообіцяв поступово припинити імпорт російської нафти до кінця 2022 року. Але обмежити імпорт газу набагато складніше, тому що низка країн, у тому числі Німеччина, мають мало альтернатив для заміни російського газу в короткостроковій перспективі. Ї
Протягом 50 років СРСР і Росія представляли себе як надійні постачальники природного газу в Західну Європу, перебуваючи у відносинах взаємної залежності: Європі потрібен був газ, а Москві потрібні газові доходи. Але цей розрахунок зник, вважають експерти. Путін думає, що Росія може відмовитися від цих доходів, оскільки країни, які все ще купують російські нафту і газ, платять вищі ціни.
Економічна та енергетична війна Росії поширюється на використання атомних електростанцій. Росія захопила українську Чорнобильську АЕС на початку війни після того, як необачно відправила російських солдатів у високорадіоактивну «червону зону» та змусила український персонал на АЕС працювати в небезпечних умовах. Вони покинули завод після того, як солдати зазнали дію токсичного випромінювання. Пізніше Росія бомбувала та захопила найбільшу в Європі АЕС України — Запорізьку, перетворивши її на військову базу. Напавши на завод і зробивши з нього військовий гарнізон, Росія викликала кризу для тисяч робітників, нагадують Хілл і Стент, відзначаючи, що Путін повернувся до іншої старої російської військової тактики: блокування протиборчих сил і очікування наближення зими.
Подібно до того, як його попередники тримали армії Наполеона в сніговій пастці під Москвою, а нацистські солдати замерзали під Сталінградом, Путін планує змусити громадян Франції та Німеччини тремтіти в їхніх домівках від холоду. У своїй промові на Санкт-Петербурзькому міжнародному економічному форумі в червні 2022 року Путін передбачив, що в той час, як європейці зіткнуться з холодною зимою та страждатимуть від економічних наслідків санкцій, популістські партії зростуть, а нові еліти прийдуть до влади.
Парламентські вибори у Франції в червні 2022 року, коли ультраправа партія Марін Ле Пен збільшила кількість місць в 11 разів — переважно через невдоволення виборців своїм економічним становищем — зміцнили впевненість Путіна. Крах уряду прем’єр-міністра Італії Маріо Драгі в липні 2022 року та можливе повернення популістського, проросійського прем’єр-міністра восени також розглядаються як наслідки народного економічного невдоволення. Та і сам Путін впевнений у своїй перемозі.
На перший погляд, народна підтримка війни всередині Росії здається досить міцною. Опитування незалежного Левада-Центру показують, що після початку вторгнення рейтинг Путіна зріс. Однак є вагомі підстави скептично ставитися до глибини активної підтримки. Сотні тисяч громадян, які виступають проти війни, покинули країну. Багато з них, роблячи це, прямо заявили, що хочуть бути частиною майбутнього Росії, але не версією минулого Володимира Путіна. Росіяни, які залишилися і публічно критикували війну, зазнають переслідування або ув’язнюються. Інші — байдуже або пасивно підтримують війну. Дійсно, життя більшості населення у Москві та інших великих російських містах проходить у звичайному режимі. Донині новобранці, яких відправляють воювати і вмирати, не є дітьми російської міської еліти чи середнього класу. Вони, як правило, походять із бідних сільських районів, і багато з них не є етнічними росіянами. Чутки про те, що група найманців «Вагнера» вербувала полонених для відправки на війну після п’яти місяців боїв, показали, що Росія зіткнулася з гострою нестачею особового складу. Але війська знаходяться під дією пропаганди, яка у їх очах дегуманізує українців і виправдовує бойові дії.
Що принесуть нам вибори 2024 року в США, Росії та Україні
Незважаючи на заклики деяких політичних сил до розв’язання проблеми у спосіб переговорів, які передбачають територіальні поступки України, Путін, здається, не зацікавлений у компромісі, за яким Україна залишилась би суверенною та незалежною державою — незалежно від її кордонів, застерігають обидві експертки.
Як кажуть деякі колишні високопосадовці США, у квітні 2022 року російські та українські переговорники, здавалося б, попередньо домовилися про укладання тимчасової угоди, де передбачалося, що Росія відступить від своєї позиції з 23 лютого, коли вона контролювала частину Донбасу і весь Крим, а натомість Україна обіцяє не подавати заявку на членство в НАТО, а натомість отримає гарантії безпеки від кількох країн. Але, як сказав міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров в інтерв’ю державним ЗМІ своєї країни в липні, цей компроміс тепер неможливий. Навіть контролювати весь Донбас недостатньо. «Тепер географія інша», — сказав Лавров, описуючи короткострокові військові цілі Росії. «Йдеться також про Херсонську та Запорізьку області та низку інших територій». Мета — не переговори, а капітуляція України, пояснюють Хілл і Стент. Переговори з Росією лише дозволили б Москві зробити оперативну паузу. Через деякий час Москва продовжить свої спроби підірвати українську владу, запевнюють експерти.
Тому війна Путіна в Україні, ймовірно, триватиме ще довго. Головним завданням для Заходу буде зберегти рішучість та єдність, а також розширити міжнародну підтримку України та не допустити, щоб хтось міг ухилятися від санкцій. На погляд експертів, зробити це буде нелегко.
У 2024 році в Росії, Україні та Сполучених Штатах відбудуться президентські вибори. Зазвичай вибори в Росії та Україні призначаються на березень. Підсумок для Росії наперед визначений: або Путін залишиться при владі, або його замінить наступник, ймовірно, зі спецслужб, який підтримує війну і вороже ставиться до Заходу.
Володимир Путін поки може розраховувати на підтримку китайського лідера Сі Цзіньпіна.
Джерело: фото EPA , https://www.libertatea.ro/
Володимир Зеленський залишається популярним в Україні як воєнний президент, але у нього буде менше шансів для перемоги на виборах, якщо піде на територіальні поступки. І якщо Дональд Трамп або республіканець-однодумець стане президентом Сполучених Штатів у 2025 році, то відчутної підтримки Україні з боку США може не бути, вважають експертки.
Внутрішня політика також відіграватиме певну роль за межами цих трьох країн і навіть за межами Заходу. Сполучені Штати та їх союзники хочуть ізолювати Росію, але чимало інших держав на чолі з Китаєм сприймають війну між Росією та Україною як локалізований європейський конфлікт, який їх не стосується. Пекін навіть риторично підтримав Росію, відмовившись запроваджувати санкції та підтримав її в ООН.
Міністр закордонних справ Індії Субрахманьям Джайшанкар підсумував позицію багатьох країн, що розвиваються, коли заявив, що Росія є «дуже важливим партнером у низці сфер». Для більшої частини Глобального Півдня проблеми зосереджені на паливі, їжі, добривах, а також на зброї. Ці країни, схоже, не стурбовані тим, що Росія порушила Статут ООН і міжнародне право, здійснивши неспровокований напад на територію сусіда, відзначають Хілл і Стент. Є і причина, чому такі держави не приєдналися до Сполучених Штатів і Європи у справі ізоляції Москви.
З 2014 року Путін наполегливо залицявся до «решти» — країн, що розвиваються, — незважаючи на те, що зв’язки Росії із Заходом погіршилися. У 2015 році, наприклад, Росія направила своїх військових на Близький Схід, щоб підтримати президента Сирії Башара Асада в громадянській війні в його країні. Відтоді Росія розвивала зв’язки з лідерами з усіх сторін, залучених у суперечки в регіоні, ставши однією з небагатьох великих держав, здатних спілкуватися з усіма сторонами. Росія має міцні зв’язки з Іраном, але також і з його ворогами: особливо з Єгиптом, Ізраїлем, Саудівською Аравією та іншими державами Перської затоки. В Африці російські воєнізовані формування надають підтримку низці лідерів. А в Латинській Америці вплив Росії зріс із приходом до влади більш лівих урядів. Там і в інших місцях Росію все ще сприймають як лідера для пригноблених, що проти «американського імперіалізму». Багато людей на Глобальному Півдні бачать Росію як спадкоємицю Радянського Союзу, який підтримував їхні постколоніальні національно-визвольні рухи, а не як сучасний варіант імперської Росії, пишуть два експерти. Мало того, що більша частина світу відмовляється критикувати або застосовувати санкції до Росії, але великі країни просто не сприймають погляд Заходу на причини війни або на те, наскільки серйозним є конфлікт. Натомість вони критикують Сполучені Штати та стверджують, що те, що Росія робить в Україні, нічим не відрізняється від того, що Сполучені Штати робили в Іраку чи В’єтнамі.
Як і Москва, вони виправдовують російське вторгнення як відповідь на загрозу НАТО. Частково це пов’язано з кремлівською пропагандою, яка посилила наративи Путіна про НАТО та проксі-війни та, як він вважає, мерзенні дії Заходу. Міжнародні інституції не надали більшої допомоги. Організація Об’єднаних Націй та Організація з безпеки та співробітництва в Європі виявилися нездатними запобігти або зупинити цю війну. Вони все частіше виявляються жертвами викривленого погляду Путіна на минуле, а також погано структуровані, щоб відповідати викликам сьогодення, констатується в аналізі Foreign Affairs.
Мрія президента Росії
Маніпуляції Путіним історією свідчать про те, що його претензії поширюються не тільки на Україну, а й на Європу та Євразію, припускають Гілл і Стент. Країни Балтії могли б фігурувати в його колоніальному порядку денному. Як і Польща. Велика частина сучасної Республіки Молдова колись була частиною Російської імперії, і російські чиновники припустили, що ця держава може бути наступною в їхньому полі зору. Фінляндія також була частиною Російської імперії між 1809 і 1918 роками.
У 20-му столітті Австро-Угорщина та Османська імперія розпалися після Першої світової війни. Британія та Франція неохоче відмовилися від своїх імперій після Другої світової війни. Але Путін наполягає на відродженні царської Росії. Незалежно від того, переможе він в Україні чи ні, місія Путіна вже має чіткий і іронічний вплив як на Європу, так і на 22-річний економічний прогрес Росії. Відновлюючи імперську позицію Росії, намагаючись повернути Україну, Путін скасовує одне з найбільших досягнень людини, яку він називає своїм найбільшим героєм, пишуть Хілл і Стент. Під час свого правління Петро Перший відкрив вікно на Захід, подорожуючи до Європи, запрошуючи європейців приїжджати до Росії та сприяти розвитку її економіки. Вторгнення та територіальні експансії Путіна зачинили це вікно. Вони повернули європейців та їхні компанії додому і відправили покоління талановитих росіян у вигнання. Петро повів Росію в майбутнє. Путін відкидає це назад у минуле, роблять підсумок експерти в аналітиці Foreign Affairs.
https://www.libertatea.ro/stiri/kremlin-razboi-putin-4254641