Китай робить висновки з російсько-української війни

Лідер Китаю Сі Цзіньпін закликає «готуватися до війни»

 

Berliner Zeitung, Німеччина

Політика Китаю та заяви його політичного і державного лідера Сі Цзіньпіна, зважаючи на війну росії в Україні, підсумки державного візиту Сі до москви та проголошені там ініціативи, продовжують привертати увагу експертів у галузі міжнародної політики і безпеки. Зокрема, німецьке столичне видання Berliner Zeitung надрукувало статтю власного кореспондента Кароли Тунк (Carola Tunk) щодо нових заяв лідера Китаю та очікуваних міжнародних наслідків.

Зокрема, видання повідомляє з посиланням на журнал Foreign Affairs, що лідер Китаю зробив чотири окремі заяви у промовах, в яких повідомив про військову готовність його країни до війни і закликав своїх генералів «зважитися воювати» в екстрених випадках.

Довідково:

Foreign Affairs — американський журнал про міжнародні відносини та зовнішню політику США, що видається Радою з міжнародних відносин (The Council on Foreign Relations), заснований у 1922 році. Друкований журнал виходить кожні два місяці. Вважається одним із найвпливовіших зовнішньополітичних видань США.

На щорічній сесії китайського парламенту та його вищого політичного консультативного органу китайський лідер також заявив, що оборонний бюджет Китаю буде збільшено на 7,2 відсотка. За останнє десятиліття оборонний бюджет Китаю вже зріс удвічі.

Реальні дії Пекіна щодо втілення наміру підготовку країни до можливої війни, відпрацювання концептуальних документів та розбудова інфраструктурних об’єктів свідчать про серйозність намірів готувати реальну війну задля досягнення «величних» цілей процвітаючого Китаю. Така підготовка послідовно здійснюється, не зважаючи на те, що наразі економіка країни перебуває у стагнації, перспектив її розвитку, без кооперації із західними партнерами, насамперед зі США і Євросоюзом, не існує. Вірогідною найближчою метою Китаю є поглинання демократичного Тайваню, на який Пекін вже давно заявив свої претензії, хоча не має для цього жодних підстав.

Військовослужбовці Національної визвольної армії Китаю.
Фото: Liuu Xiao/dpa

Безсумнівно, що приклад війни росії в Україні стане для Пекіна тригером для розгортання агресії та вторгнення до Тайваню, якщо війська путіна досягнуть заявленого ним плану. Захоплення чужих територій та розширення своїх імперій є типовим як для азіатської росії, так і для китайської імперії. Наразі диктаторські режими дійшли межі контролю над ситуацією у своїх країнах; для подальшого виживання їм потрібні нові ресурси, території, люди. Для росії такий стан перед краху імперії є більш загрозливим; для Китаю він розтягнутий у часі, але також неминучий, зважаючи на кількість населення в 1,4 мільярди, нестачу ресурсів та джерел для такої кількості населення, якому щойно переобраний президент Сі обіцяє неминуче процвітання. Зрозуміло, заради збереження власних претензій та задоволення особистих амбіцій диктатора на чолі гігантської ядерної держави, в якій встановлено диктаторський режим.

Китай та низка його «Офісів мобілізації національної оборони»

Прем’єр-міністр Китаю, який йде у відставку, Лі Кецян оголосив про військовий бюджет країни на 2023 рік в обсязі 1,55 трлн юанів (близько 224,8 млрд доларів США). Однак західні експерти вважають, що Китай вже давно повідомляє про нижчі витрати на оборону, ніж існують насправді.

Останніми місяцями Пекін також оприлюднив нові закони про військову готовність і представив проекти нових бомбосховищ у містах по інший бік Тайванської протоки. До того ж урядом у Пекіні були видані укази про утворення нових офісів для «мобілізації національної оборони».

«Думаючи про посилення армії, ми будемо просуватися з готовністю до перемоги»

За словами авторів Foreign Affairs, додаткові підтвердження таких намірів дає окреме есе, оприлюднене під назвою «Під керівництвом Сі Цзіньпіна». У ньому говорилося, що «якщо ми думаємо про зміцнення армії, ми переможно просуватимемося вперед».

Наприкінці минулого року уряд Китаю також поінформував населення про ухвалення нового закону, який має сприяти Народно-визвольній армії (НВАК) легше мобілізувати резервістів та законодавчо забезпечити систему поповнення бойових частин у разі війни. Експерти припускають, що це може означати, що Сі вивчив уроки невдач військової мобілізації президента росії владіміра путіна для війни в Україні.

«Госпіталь швидкої допомоги військового часу» в Китаї

Іншим свідченням підготовки Пекіна до війни, повідомляє німецьке видання, є ухвалення у Китаї постанови, що регулює застосування окремих положень кримінально-процесуального законодавства до військовослужбовців під час війни. Автори Foreign Affairs пишуть, що це рішення може бути використано, в тому числі, з боку НВАК, щоби забезпечити юрисдикцію над потенційно окупованою територією, такою як Тайвань.

Крім того, за даними державних ЗМІ Китаю, було створено принаймні один «госпіталь швидкої допомоги на військовий час». Видання Foreign Affairs детально розповідає про чотири промови китайського лідера, в яких Сі змальовує «похмурі» геополітичні сценарії та в яких він, серед іншого, закликає приватні компанії підпорядкувати свою діяльність в інтересах військових і стратегічних цілей Китаю.

У своїй першій промові Сі також прямо звинуватив Сполучені Штати Америки, тим самим дистанціюючись від своєї звичайної практики називати Вашингтон опонентом лише в історичному контексті. Лідер Китаю Сі Цзіньпін заявив, що «західні країни на чолі зі Сполученими Штатами Америки з усіх напрямів здійснюють стримування, оточення та репресії проти нас, що створило безпрецедентні виклики для розвитку нашої країни».

«Полігон». Китайські експерти винесли уроки з війни росії в Україні

Видання Berliner Zeitung посилається також на американську The New York Times, яка надрукувала кілька десятків експертних думок, оприлюднених китайськими засобами масової інформації. В центрі уваги висновків китайських експертів — острів Тайвань.

Не випадково, що Пекін використовує досвід ведення воєн у світі з огляду на національні інтереси та проблеми, що турбують саме Китай. Вивчення досвіду війни путіна в Україні здійснюється всіма зацікавленими країнами світу, зокрема й найбільш численною за кількістю населення країною світу, членом «ядерного клубу» Китаєм. На жаль, Пекін намагається використати бойовий досвід ведення військових дій на полях війни в Україні для реалізації власних агресивних намірів та захоплення території демократичного Тайваню. На цьому тлі запланована зустріч президентки Тайваню Цай Інвень з представниками адміністрації США лише стимулює Пекін до нових погроз та здійснення агресивних дій.

Військовий парад у столиці Китаю Пекіні.
Джерело: Xinhua/Imago

Берлінське видання зазначає, що Китай зробив висновки та взяв уроки для власних збройних сил та спеціальних служб з війни росії в Україні.

Безсумнівно, що головна увага китайських експертів привернута до перспектив захоплення Пекіном у майбутньому демократичного острова Тайвань. Китайські військові аналітики досліджували боротьбу інновацій і тактики, які можуть зіграти роль у потенційному конфлікті навколо острівної держави та яку, ймовірно, будуть захищати США.

Очевидно, що Китай хоче вчитися на успіхах і невдачах у війні росії з Україною

На думку китайських аналітиків, зазначає Berliner Zeitung, війна — це ефективний «полігон», а Китай має можливість вчитися на успіхах і невдачах обох воюючих сторін. The New York Times пише, що аналітики визначили, серед іншого, як саме Україна використовує супутники Starlink для координації своїх атак і як вони допомагають ухилятися від наступальних дій росії шляхом руйнування її комунікацій. Урок для Китаю полягає у необхідності створення низькоорбітальної супутникової системи та пошуку способів ліквідації конкуруючих космічних комплексів.

Американська газета цитує повідомлення професора Пекінського університету національної оборони генерал-майор Мен Сянціна, який заявив, що Україна створює «нове розуміння можливої майбутньої світової війни». Вчений робить висновок, що «російська стратегія ядерного стримування, безумовно, сприяла тому, що організація НАТО під керівництвом США не наважилася вступити у війну напряму».

Китай закликає готуватися до «захвату островів»

Згідно з The New York Times, деякі аналітики Китаю також «відверто висловлювалися щодо провалів росії» у питаннях застосування зброї, боєприпасів та ефективності засобів розвідки. За даними одного китайського військового видання, Китаю варто взяти уроки зі слабкої матеріально-технічної бази та недостатнього забезпечення російської армії. У звіті китайських аналітиків йдеться про те, що Китай повинен підготуватися до подібних викликів, «якщо ми розглядаємо майбутні морські переходи, захват островів» та інші високоризикові операції.

Китайські експерти також дійшли висновку, що важливою є швидка та достовірна інформація про переміщення противника, що може бути досягнуто за допомогою дронів і супутників. The New York Times також формулює це як урок для китайців з військового провалу росії в Україні.

Можливі загрози: США готуються до війни в космосі

Берлінське видання Berliner Zeitung зазначає, що США також готуються до війни в космосі, оскільки потенційні загрози з боку росії та Китаю зростають. Як повідомляло американське видання The Wall Street Journal, у березні Білий дім запланував річний бюджет на військові космічні програми у розмірі 30 млрд доларів США. Це на 4 мільярди більше, ніж у попередньому році і більше зростання, ніж для інших цілей. Повідомляється, що навіть ВМС і ВПС США не отримають такого зростання бюджетів.

Так звані Космічні сили (Space Force) є шостим видом Збройних сил США. Раніше за безпеку в космосі відповідали ВПС. Заява Білого дому передбачає використання тренувальних комплексів та іншого обладнання для підготовки «вартових» (Guardians), як називають членів Космічних сил, до можливого бою.

Довідково:

Збройні сили США складаються з шести видів: Сухопутних військ (Армії), Корпусу морської піхоти, Військово-морських сил, Військово-повітряних сил, Космічних сил та Берегової охорони. Перші чотири види підпорядковуються міністерству оборони, а Берегова охорона — міністерству національної безпеки (у воєнний час — міністерству оборони США).

США вважають, що Китай є найбільшою загрозою безпеці

The Wall Street Journal підкреслює важливість таких тренувань. Перш за все, Пентагон побоюється загрози з боку Пекіна. Коли наприкінці 2022 року адміністрація США оприлюднила «Національну оборонну стратегію» (2022 National Defense Strategy), вона визначила Китай як найбільшу загрозу безпеці США.

Представники Пентагону заявили, що головні їх побоювання викликають ракети та лазери наземного базування, які можуть знищити або вивести з ладу супутники США, а також засоби встановлення перешкод, інші засоби кібернетичного впливу та прямі атаки в космосі. The Wall Street Journal звертає увагу на величезні інвестиції Китаю в свою космічну програму.

Як зазначив у березневому виступі перед членами Конгресу США керівник космічних операцій Космічних сил США генерал Ченс Зальцман (Bradley Chance Saltzman), Китай «випробовує орбітальні супутникові системи, які можуть мати озброєння, оскільки вони вже продемонстрували здатність фізично контролювати та переміщати інші супутники».

Довідково:

Бредлі Ченс Зальцман — генерал, другий і нинішній керівник (начальник штабу) космічних операцій (Chief of Space Operations) Космічних сил ЗС США. У 2020–2022 роках обіймав посаду заступника керівника космічних операцій з кібернетичних і ядерних операцій.

Таким чином, активізація зовнішньополітичних зусиль Китаю, який розпочав реалізацію проєкту створення нового світоустрою, в якому він передбачає усунути з мапи світу геополітичного конкурента США, призводить до зростання напруженості у всьому світі, поляризації прихильників і противників основних стратегічних полюсів впливу — Китаю і США. Війна в Україні занепадаючої у всіх сенсах росії є для Китаю лише тестовим майданчиком для випробування технологій і політик, які він намагатиметься використати у власних геополітичних інтересах задля розгортання подальшої експансії у світі.

Місце України у таких глобальних процесах прямо не визначене; очевидно, що вона повинна дотримуватися спільної політики та стратегії у взаємодії з основними союзниками демократичного світу на чолі зі США.

Підготував Сергій Польовик

 

Схожі публікації