Позиція Китаю щодо його можливої участі у війні на боці Росії проти України

Китай як наступний ворог Євросоюзу

18.10.2022 р. «Berliner Zeitung», Німеччина

У Китаї триває ювілейний ХХ з’їзд Комуністичної партії Китаю. Він, за розрахунком лідера держави Сі Цзіньпіна, повинен стати вирішальним етапом на шляху цементування особистої влади президента Сі на посаді керівника партії та держави на невизначено тривалий термін, зафіксувавши водночас і політичні пріоритети і принципи Сі Цзіньпіна, якими керується сучасний Китай. До позиції Пекіну наразі звернена підвищена увага міжнародних аналітиків та лідерів країн світу, оскільки від позиції Китаю щодо його можливої участі у війні на боці Росії проти України залежить подальший розвиток і підсумки найбільш жорстокого протистояння сучасності.

Китай наразі має значні внутрішні економічні труднощі, спровоковані пандемією коронавірусу та закритістю країни від зовнішнього світу в межах так званої політики «нульового толерування коронавірусу».

Китай наразі має значні внутрішні економічні труднощі, спровоковані пандемією коронавірусу та закритістю країни від зовнішнього світу в межах так званої політики «нульового толерування коронавірусу». Президенту Сі та його економічному блоку також закидають невпевнені управлінські рішення щодо державного керівництва економікою Китаю. Зважаючи на непевний стан економіки, Пекін дуже зацікавлений у продовженні і розвитку економічних відносин з найбільшими для нього ринками, США і Європи, що водночас вимагає від Китаю йти на певні компроміси та переглядати власні попередні категоричні заяви. Одним з каменів спотикання китайської зовнішньої політики у контексті співробітництва зі США є динаміка і результати війни Росії проти України та бунтівна острівна держава Тайвань.

«Ближче до народу: керівництво Комуністичної партії Китаю навколо Сі Цзіньпіня».
Джерело: IMAGO/Сіньхуа, https://www.berliner-zeitung.de/

Якщо наміри і готовність захоплення Тайваню напряму залежать від позиції США та, у випадку агресії Китаю на острівну державу, впливатимуть на стратегічну розстановку сил і негативно впливатимуть на продовження співробітництва Пекіна з Вашингтоном, то війна в Україні на такі процеси впливає опосередковано. Хоча й не менш потужно, з огляду на категоричну і рішучу підтримку України колективним Заходом, який традиційно очолюють США.

…Якщо Росії вдасться досягти стратегічного успіху у війні проти України та колективного Заходу, це означатиме поразку США, відкриє перспективу Китаю до розв’язання війни проти Тайваню та зближенню з Росією.

У Китаї розглядають і зворотний варіант розвитку подій, а саме, якщо Росії вдасться досягти стратегічного успіху у війні проти України та колективного Заходу, який її підтримує, це означатиме поразку США, відкриє перспективу Китаю до розв’язання війни проти Тайваню та зближенню з Росією. Поки що таке наближення Пекіну до Москви йому невигідне, з огляду на актуальний перебіг війни в Україні та економічні перспективи, що з цим пов’язані.

Водночас, важливим напрямом побудови і розвитку архітектури міжнародної політики Китаю залишаються його відносини з Європейським Союзом. Стратегічна ініціатива Китаю «Один пояс. Один шлях», прийнята урядом КНР у 2013 році як глобальна стратегія розвитку інфраструктури для інвестування майже у 70 країн та міжнародних організацій, давно і впевнено знаходить своє втілення в Європі. Інфраструктурні об’єкти у Греції, в Італії, країнах Західних Балкан та Центральної і Східної Європи є підтвердженням стратегічних намірів Китаю мирним шляхом захопити геополітичний контроль над ключовими об’єктами в Європі та використовувати їх потенціал на свою користь.

Європейський Союз нарешті зрозумів небезпеку китайської експансії для інтересів як окремих провідних країн так і для європейської спільноти загалом та вживає відповідних заходів. До уваги береться перебіг війни Росії в Україні та перспективи подальшого Трансатлантичного співробітництва.

Німецьке видання «Berliner Zeitung» надрукувало статтю власного кореспондента Міхаеля Майєра (Michael Maier), в якій висвітлює перебіг наради міністрів закордонних справ країн ЄС, що відбувся у Брюсселі 17 жовтня ц. р., та який був присвячений напрацюванню підходів до нової спільної політики ЄС щодо Китаю. Примітно, що зустріч керівників зовнішньополітичних відомств Євросоюзу відбулася водночас з проведенням ХХ з’їзду Комуністичної партії Китаю, КПК.

Працівниці хостесу готують напої у Великій народній залі перед церемонією відкриття ХХ конгресу Комуністичної партії Китаю.
Джерело: AP/Mark Schiefelbein

Протягом зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС, зазначає німецьке видання, йшлося, зокрема про перегляд позиції ЄС щодо Китаю, що існувала дотепер. Таку рішучу позицію займали численні європейські політики, зазначає «Berliner Zeitung» з посиланням на інформацію Financial Times.

Вопке Гукстра

Міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Гукстра  (Wopke Hoekstra) заявив після прибуття до Брюсселя в понеділок 17 жовтня ц. р., що настав час підійти до відносин з Китаєм з реалізмом і «відмовитися від наївності». Можлива зміна курсу щодо Китаю з боку ЄС, схоже, планувалася давно, зазначає німецьке видання з посиланням на FT. Британське видання посилається на один зі стратегічних документів ЄС, в якому Китай більше не розглядається як партнер, а визначається як суперник. Водночас, повідомляється, що Financial Times, щоденна британська газета міжнародних фінансових кіл, яка виходить в Лондоні та видається кількома мовами світу, не може назвати жодних прізвищ та джерел інформації.

Примітно, що заяви, зроблені керівниками німецьких спецслужб на слуханнях у парламентському контрольному комітету Бундестагу в понеділок 17 жовтня ц.р., мають таку саму спрямованість.

Бруно Каль

Відповідно до повідомлення агентства dpa, голова Федеральної розвідувальної служби (Bundesnachrichtendienst, BND) Бруно Каль (Bruno Kahl) заявив, що «автократичний Китай, який стає глобальною державою», є величезною загрозою.

Мартіна Розенберг

Президентка Служби військової контррозвідки (Militärischer Aufklärungsdienst, MAD) Мартіна Розенберг (Martina Rosenberg) заявила, що окрім російської шпигунської діяльності, спрямованої проти Бундесверу, що реєструвалася «на високому рівні протягом багатьох років», була також активною розвідувальна діяльність Китаю.

Томас Халденванг

Глава Федерального відомства з питань захисту конституції Німеччини (Bundesamt für Verfassungsschutz, BfV) Томас Халденванг (Thomas Haldenwang) заявив, що «коли я розмовляю з іноземними партнерами про Китай, вони завжди кажуть: Росія – це шторм, Китай – це зміна клімату. Тому в найближчі роки ми повинні адаптуватися до цієї зміни клімату».

 

 

Участь Китаю в інфраструктурних проектах може бути важелем впливу

Дискусії в ЄС цього тижня відбулися після того, як США застерегли, що Китай є для них «найважливішим геополітичним викликом». Таку оцінку Вашингтон сформулював у новій Стратегії національної безпеки США (National Security Strategy of The United States of America), оприлюдненій 12 жовтня ц. р. У цьому документі адміністрація президента США Джо Байдена визначила, що Пекін має «намір і зростаючу спроможність трансформувати міжнародний порядок».

Керівники розвідки Німеччини попередили 17 жовтня ц. р., що Китай може використовувати свою участь у проектах з об’єктами критичної інфраструктури в якості важелю впливу для досягнення своїх політичних цілей. Попередження надійшло саме в той час, зазначає «Berliner Zeitung», коли Берлін обговорює, чи повинен уряд Німеччини заблокувати доступ до придбання частини вантажного порту Гамбурга китайській судноплавній компанії Cosco.

Роберт Хабек

Федеральне міністерство економіки та захисту клімату Німеччини (Bundesministerium für Wirtschaft und Klimaschutz, BMWK), яке очолює представник партії правлячої коаліції «Зелені» Роберт Хабек (Robert Habeck), планує накласти вето на намір Cosco купити частку в одному з трьох терміналів у головному порту Німеччини. Водночас, як повідомляє Reuters, Відомство федерального канцлера Німеччини (Bundeskanzleramt, BKAmt), яке очолює представник також правлячої Соціал-демократичної партії Німеччини, СДП) Хельге Браун (Helge Braun), підтримує такий намір Китаю.

Керівники зовнішньої та внутрішньої розвідки Німеччини заявили в понеділок 17 жовтня ц.р. на слуханнях у Бундестазі, що вони не можуть публічно оцінювати пропозицію Cosco, але загалом закликали до обережності.

Глава Служби зовнішньої розвідки (BND) Бруно Каль заявив, що «ми дуже, дуже критично ставимося до участі Китаю в проектах критичної інфраструктури». Він наполягав, що морський порт вважається об’єктом критичної інфраструктури, тому будь-які інвестиції слід дуже ретельно перевіряти. Німеччина повинна враховувати, що Китай використовуватиме технології, зокрема інфраструктуру зв’язку і комунікацій 5G, а також економічні потужності для реалізації власних ідей. Як повідомляє Reuters, Каль заявив, що «у разі виникнення політичних розбіжностей між Китаєм і Німеччиною, ці інструменти будуть ним застосовані». Глава контррозвідувального відомства BfV Халденванг заявив, що залученість до операцій з об’єктами критичної інфраструктури може відкрити шлях до випадків саботажу та впливів на громадську думку в Німеччині.

Фолькер Трайєр

Не зважаючи на попередження керівників спецслужб Німеччини, повідомляє «Berliner Zeitung», німецька економіка, навпаки, має бажання продовжувати співпрацю з Китаєм. Як повідомило агентство Reuters, голова відділу зовнішньої торгівлі Асоціації промислово-торговельних палат Німеччини (Deutscher Industrieund Handelskammertag, DIHK) Фолькер Трайєр (Volker Treier) заявив, що «навіть якщо багато речей є складними в економічних відносинах з Китаєм, з точки зору більшості компаній немає сенсу відмовлятися від цього ринку». Німецький економіст вважає, що важливим є те, «щоби ми здійснювали свою діяльність з Китаєм на чітких правилах торгівлі та інвестицій, бажано через Світову організацію торгівлі СОТ». Однак, зазначає столичне німецьке видання, СОТ і, зокрема, арбітраж, що практикується в ній, втратили значення в останні роки. Уряд США змінив свою позицію щодо цієї організації, оскільки намагається застосовувати закони США за межами своєї території замість використання арбітражних судів, незалежних від США. Центральним інструментом цього підходу є санкції проти окремих держав, які органи американської юстиції можуть застосовувати по всьому світу завдяки статусу долара США як світової валюти.

На з’їзді партії КПК президент Китаю Сі Цзіньпін у своїй вступній промові 15 жовтня ц. р. зазначив, що Китай намагається досягти економічного порядку, заснованого на правилах, в якому не повинно бути взаємного тиску та втручання у внутрішні справи іншої держави. Перед партійним з’їздом Китай закликав Німеччину «в ім’я національної безпеки» не політизувати економічні відносини між країнами і не вдаватися до протекціонізму. Сам президент Сі у своїй промові проблематики відносин Китаю з ЄС не торкався.

Сі Цзіньпін прибуває на церемонію відкриття XX з’їзду Комуністичної партії Китаю.
Джерело: AP/dpa/Mark Schiefelbein, https://www.berliner-zeitung.de/

Очевидно, що проголошена нова стратегія національної безпеки США та їх бачення ролі і місця Китаю у світових процесах геополітичних змагань та нового світоустрою вимагають від країн ЄС відповідного дотримання союзницьких зі США зобов’язань та погоджених позицій. Анонсована обережна зміна форми і змісту політика Євросоюзу щодо Китаю, викладена у Брюсселі 17 жовтня ц. р., поки не отримала реакції у відповідь з боку Китаю. Очевидно, що Пекін знову вичікує та орієнтується на реалії розвитку стратегічної ситуації за участі головних геополітичних суб’єктів. Серед яких він давно визначив провідне місце для себе.

 За умов, що складаються, очевидним пріоритетом для України має стати здобуття перемоги у війні проти агресора Росії, визначення свого місця серед стратегічних партнерів США, Великобританії та країн Заходу, вступ до ЄС і НАТО, відбудова власної держави та перетворення України на гідного геополітичного гравця, регіонального лідера і гаранта безпеки в Європі. 

https://www.berliner-zeitung.de/wirtschaft-verantwortung/der-naechste-feind-eu-will-verhaeltnis-zu-china-neu-definieren-li.277644

Схожі публікації