Стратегічне командно-штабне навчання «Захід-2021»

Попередні висновки та прогнози

 

 

Іван Січень

На сторінках нашого сайту вже порушувалися питання, пов’язані зі стратегічним командно-штабним навчанням збройних сил Росії та Білорусі «Захід-2021». Йшлося, зокрема, про підготовку навчання та його загрозу для України. Більш докладно тема «Заходу-2021» викладатиметься у нашому черговому журналі геополітичної аналітики «Бінтел». Але перед тим хотілося б стисло оцінити навчання, зробивши відповідні висновки і прогнози.

 

…Головна фаза СКШН збройних сил Росії і Білорусі «Захід-2021» відбувалася у період з 10 по 16 вересня…

Як відомого, головна фаза стратегічного командно-штабного навчання (СКШН) збройних сил Росії і Білорусі «Захід-2021» відбувалася у період з 10 по 16 вересня ц. р. на території Російської Федерації та Республіки Білорусь під керівництвом начальників генеральних штабів обох країн.

Згідно з офіційним повідомленням керівництва РФ, за планом навчання передбачалося опрацювання сценарію загострення відносин та виникнення збройного конфлікту між двома коаліціями умовних держав, а саме — «Полярною Республікою» та «Центральною Федерацією». За сценарієм СКШН згадана «Полярна Республіка» з розгорнутими збройними силами спробувала застосувати силовий тиск на «Центральну Федерацію», що незабаром переросло у збройний конфлікт між ними.

Москва переконувала, що навчання не спрямовувалося проти жодної з країн і було за характером оборонне. Разом з тим, зважаючи на його сценарій та особливості воєнно-політичної обстановки у світі (насамперед, на фактичне виникнення нової холодної війни між Москвою та Заходом), досить очевидним було те, що під «Полярною республікою» слід було розуміти Польщу, країни Балтії та інших членів НАТО, а під «Центральною Федерацією» — Росію, Білорусь і їх союзників по ОДКБ.

При цьому насправді під час СКШН опрацьовувався один із варіантів збройного конфлікту (читай — війни) між Росією та США/НАТО, в тому числі — стратегічна наступальна операція на Північно-Західному напрямку та оборонна операція на Південно-Західному напрямку.

Під час СКШН «Захід-2021» опрацьовувався один із варіантів збройного конфлікту (війни) між Росією та США/НАТО

Аналіз практичних дій учасників СКШН показує, що стратегічною наступальною операцією передбачався прорив російських військ до Калінінградської області РФ з подальшою окупацією країн Балтії та частини території Польщі. Згідно зі сценарієм навчань, наступ розпочинався з вихідного району у Гродненській області Білорусі через так званий Сувалкський коридор, який пролягає по кордону між Польщею та Литвою.

Своєю чергою, основним елементом стратегічної оборонної операції на Південно-Західному напрямку було «відбиття спроб України, за підтримки США/НАТО, відновити контроль над Кримом». Водночас опрацьовувалися питання виконання наступальних операцій на Україну, які можуть бути різними за своїми масштабами, залежно від ситуації.

 

Стратегічне командно-штабне навчання проводилось на базі військ (сил) Західного та частково Південного військових округів ЗС РФ за участі з’єднань і частин збройних сил Білорусі. Також залучались сили та засоби інших видів і родів збройних сил Росії, в тому числі повітряно-десантних військ, повітряно-космічних сил (включно з дальньою/стратегічною авіацією), Чорноморського, Балтійського та Північного флотів. Запрошувалися і військові контингенти з країн-союзників Росії по ОДКБ: Вірменії, Казахстану, Таджикистану та Киргизстану, а також її партнерів — Індії, Монголії, Сербії та Шрі-Ланки. Від збройних сил Китаю, В’єтнаму, М’янми, Пакистану та Узбекистану були присутні військові спостерігачі.

СКШН «Захід-2021» проводилось на базі військ (сил) Західного та частково Південного військових округів ЗС РФ за участі з’єднань і частин збройних сил Білорусі

Загалом до СКШН «Захід-2021» залучено 200 тис. солдат та офіцерів, близько 80 літаків і вертольотів та до 760 одиниць бойової техніки, в тому числі 290 танків, 240 засобів ствольної та реактивної артилерії і до 15 кораблів. Разом з тим, згідно з повідомленням керівництва МО РФ, кількість учасників СКШН, які брали участь у його основній фазі, не перевищувала 6,4 тис. осіб, що відповідає вимогам Віденського документу ОБСЄ від 2011 року, яким передбачається обмеження військової діяльності країн-членів організації в Європі та взаємні повідомлення про характер військових навчань. Загальна кількість військовослужбовців з країн-партнерів Росії та Білорусі становила близько 500 осіб.

За заявою керівництва РФ, виходячи з односторонніх зобов’язань Москви стосовно віддалення районів проведення навчань від кордонів країн-членів НАТО, головна фаза навчання СКШН «Захід-2021» відбувалась на полігоні «Мулино» у Нижегородській області РФ та на полігоні «Ляда» в Тамбовській області.

Однак це не відповідало дійсності і було елементом інформаційної кампанії Москви з прикриття справжнього змісту навчання. Так, для розігрування практичних дій військ використовувалося дев’ять полігонів на території Західного військового округу ЗС РФ та чотири полігони — в Білорусі.

Для розігрування практичних дій військ використовувалося дев’ять полігонів на території Західного військового округу ЗС РФ та чотири полігони — в Білорусі

Практичне виконання дій морськими силами загального призначення відбувалося у південній частині Балтійського моря і Фінської затоки.

 

Стратегічне командно-штабне навчання «Захід-2021» проходило в два етапи.

На першому етапі (протягом трьох діб) командування збройних сил Росії та Білорусі розв’язували завдання з розгортання відповідних угруповань військ (фактично, створені ще навесні поточного року), а також з управління з’єднаннями та частинами під час відбиття збройної агресії проти Білорусі та протидії військовому вторгненню супротивника до Калінінградської області Росії.

На другому етапі (протягом чотирьох діб) опрацьовувалися питання управління коаліційним угрупованням військ «Центральної Федерації» при переході у контрнаступ з метою відновлення територіальної цілісності Білорусі та відбиття вторгнення супротивника до Калінінградської області Росії. Саме це і було прикриттям підготовки Москви до реалізації її агресивних намірів стосовно Польщі та країн Балтії.

Напередодні СКШН та під час його проведення до Білорусі прибули окремі частини та підрозділи 1-ї танкової та 20-ї загальновійськової армій Західного військового округу, а також 76-ї десантно-штурмової і 106-ї повітряно-десантної дивізій та 31-ї окремої десантно-штурмової бригади ЗС РФ. У повітряному просторі діяли літаки тактичної авіації зі складу 6-ї армії ВПС та ППО, а також дальні бомбардувальники зі складу дальньої (стратегічної) авіації повітряно-космічних сил ЗС Росії.

На єдиному оперативному фоні з СКШН «Захід-2021» проводились навчання органів управління та військ Південного військового округу, Чорноморського та Північного флотів і їх берегових військ, а також російських військ та військових баз на окупованих територіях Донбасу і в анексованому Криму, в Придністров’ї, Абхазії та Південній Осетії. Формально вони не мали прямого відношення до СКШН «Захід-2021», однак насправді були його складовими у рамках опрацювання дій ЗС РФ на інших важливих для неї напрямках, насамперед, проти України та Грузії.

Досить показовий той факт, що у поточному році залучення військ Центрального військового округу ЗС РФ до СКШН «Захід-2021» було обмеженим. Ймовірно, це пов’язано з перенаціленням сил Центрального військового округу на протидію посиленню загроз витоків ісламського екстремізму для Росії з Центрально-азійського напрямку після того, як у ЗС США покинули Афганістан, а владу в цій країні перебрав на себе рух «Талібан».

 

Отож, зважаючи на такі події, можна дійти наступних висновків.

Стратегічне командно-штабне навчання ЗС Росії та Білорусі «Захід-2021», за участі їх союзників і партнерів, стало черговим комплексом дій Москви з демонстрації військової сили перед США, НАТО та Україною. При цьому головна мета режиму В. Путіна — показати, що він готовий реалізувати свою зовнішню політику всіма можливими методами, включно з військовими.

Навчання «Захід-2021» стало черговим комплексом дій Москви з демонстрації військової сили перед США, НАТО та Україною

Головний елемент навчання — опрацювання варіантів захоплення території країн Балтії та частково Польщі, а також розширення масштабів збройної агресії проти України, що віддзеркалює неоімперський курс Кремля з відродження нової форми СРСР або Російської імперії.

…Потужним стримуючим чинником для Москви постають дії США та НАТО з посилення їх військової активності в Європі…

Разом з тим потужним стримуючим чинником для Москви постають дії США та НАТО з посилення їх військової активності в Європі, що вже не поступаються відповідним крокам Росії на Європейському театрі військових дій (ТВД). Новою проблемою для Росії, яка розпорошує її зусилля, є наслідки рішення США вивести війська з Афганістану, що значно підвищило загрозу витоків ісламського екстремізму до РФ через Центральну Азію.

За такого стану справ Пекін, якого Москва вважає головним стратегічним партнером, аж ніяк не налаштований ставати на бік Росії у її протистоянні зі США та НАТО, а переймається винятково власними інтересами. Зважаючи на аналогічні позиції інших партнерів Москви та, навіть, — членів ОБКБ, єдиним справжнім союзником Росії, залишається фактично лише Білорусь. При цьому в обмін на підтримку Кремля білоруське керівництво, по суті, перетворило свою країну на «передпілля» та передовий рубіж Росії на Європейському ТВД.

Під час підготовки та проведення навчання «Захід-2021» існувала реальна загроза нового військового нападу Росії на Україну. Однак цього не сталося, що стало наслідком як зміцнення оборонного потенціалу України, так і дій США та НАТО з демонстрації підтримки нашої держави.

Під час підготовки та проведення навчання «Захід-2021» існувала реальна загроза нового військового нападу Росії на Україну

Щоправда, така загроза ще зберігається і надалі матиме місце. Після завершення головної фази СКШН «Захід-2021» російські війська не відводилися від кордону України. Їх лише повернули з полігонів до місць постійної дислокації у складі збройних формувань, створених Росією на Українському напрямку. І навіть більше, наприкінці вересня поточного року розпочалася нова серія навчань військ Південного військового округу ЗС РФ поблизу України.

При цьому Москва знову почала активно звинувачувати Україну у «відновленні агресивних дій» проти «ДНР» та «ЛНР» (зокрема, — «ударах по їх енергетичних об’єктах, як це робили США/НАТО під час нападу на Союзну Республіку Югославія в 1999 році»). Як і раніше, російська пропаганда повідомляє про «підтримку США та НАТО таких дій України».

…Розширення масштабів військових навчань Росії та США/НАТО, які одночасно відбуваються в одних і тих же регіонах, посилює небезпеку військового зіткнення між ними…

Активне розширення масштабів військових навчань Росії та США/НАТО, які одночасно відбуваються в одних і тих же регіонах Європейського ТВД, посилює небезпеку військового зіткнення між ними, в тому числі випадкового, або в внаслідок взаємних провокацій. З огляду на своє географічне положення та знаходження на перетині інтересів Заходу та Сходу, Україна однозначно буде втягнута до такого конфлікту в якості одного з основних полів бою.

 

Схожі публікації