Огляд зовнішньополітичних і безпекових пріоритетів провідних політичних партій Німеччини напередодні парламентських виборів 2021 року

За матеріалами Федеральної академії з питань політики безпеки Німеччини (BAKS)

 

 

 

Важливі для Німеччини, зрештою, як і для всієї Європи парламентські вибори до Бундестагу, що відбудуться 26 вересня ц. р., визначатимуть його політичну структуру одночасно з обранням нового федерального канцлера. З закінченням тривалої каденції Ангели Меркель на німецьку державу очікує непросте політичне, геополітичне, економічне майбутнє. Деструктивні процеси в Європі та у відносинах країн Європейського Союзу зі США, започатковані Дональдом Трампом, втрата авторитету НАТО та США після залишення ними Афганістану, так зв. строкатість пріоритетів країн нинішнього Євросоюзу щодо спільних цілей та гарантування колективної безпеки визначатимуть для виборців обриси нової Німеччини.

Але Німеччина і надалі залишатиметься локомотивом економічного і політичного розвитку країн ЄС, від якого залежатиме їх майбутнє, як і майбутнє тих держав, що не входять до Євросоюзу, але перебувають під її безпосереднім впливом. А самі вибори до Бундестагу стануть початком нової ери у німецькій внутрішній і зовнішній політиці. Адже, з великою вірогідністю, нинішня правляча коаліція ХДС/ХСС та її єдиний кандидат на посаду федерального канцлера не зможуть подолати опір конкурентів, програють змагання за провідні посади у Бундестазі та земельних парламентах провідних федеральних земель. Незадоволення політикою правлячої коаліції наростає, критична залежність Німеччини, наприклад, від Росії, очевидна, та й використанням коштів ЄС та національних фондів на подолання наслідків пандемії COVID-19 також викликає чимало запитань у пересічних громадян. Отож, незабаром Німеччині та, зокрема, її новому канцлеру залишиться у спадок складний вузол сучасних об’єктивних і «гібридних» проблем, створених зацікавленими недоброзичливцями та доморощеними лобістами іноземних інтересів.

Аналіз політичних сил Німеччини, виконаний Федеральною академією з питань політики безпеки Німеччини (BAKS), свідчить, що такий стан частково зберігатиметься і після закінчення виборів. Хоча конфігурація нової парламентської коаліції у Бундестазі та ситуативні інтереси політичних гравців будуть дещо змінюватися, пристосовуючись до сьогодення. Незмінними залишатимуться лише ідеї і цінності політичних сил та прихильність до них електорату. А це щонайменше відіграватиме помітну роль у справі зведення нового політичного ландшафту та налаштування політичного курсу Німеччини.

Довідково:

Федеральна академія з питань політики безпеки (нім. Bundesakademie für Sicherheitspolitik, BAKS) — міжвідомча державна установа ФРН, що сприяє підвищенню кваліфікації, освіти в галузі політики безпеки в межах компетенції федерального міністерства оборони Німеччини.

Президентом BAKS є посол Еккерхард Брозе. Офіційний сайт академії: https://www.baks.bund.de/.

А які ж орієнтири пропонують провідні політичні партії Німеччини зараз, напередодні виборів? Особливо якщо порівняти передвиборні обіцянки кандидатів на ключові посади з реальними вчинками тих, хто таки візьме до своїх рук державну владу.

Бундестаг (парламент) Федеративної Республіки Німеччина

Експерти академії BAKS вважають, що у 2021 році Німеччину та Європу чекають серйозні потрясіння у міжнародній політиці, багаторівневі загрози в галузі політики безпеки та численні нові взаємозалежності й очікування від союзників і партнерів. У аналітиці академії BAKS йдеться і про те, як політичні партії позиціонують себе напередодні виборів до Бундестагу у питаннях зовнішньої політики та політики безпеки. Звертається увага на ті партії, що представлені в парламенті у 19-му виборчому періоді та які, згідно з актуальними соціологічними опитуваннями, також потраплять до 20-го німецького Бундестагу.

Під час такого аналізу розглядалися партійні програми, публічні заяви провідних кандидатів та інших лідерів партій, оприлюднена аналітика у ЗМІ. Німецькі політичні партії представлені у наступній упорядкованості: коаліція партій «Християнсько-демократичний союз Німеччини/Християнсько-соціальний союз в Баварії» (ХДС/ХСС, CDU/CSU), «Соціал-демократична партія Німеччини» (SPD), «Союз 90/Зелені» (Bündnis90/Die Grünen), «Альтернатива для Німеччини» (AfD), «Вільна демократична партія» (FDP), «Ліві» (Die Linke).

Такий порядок визначається, по-перше, за кількістю голосів, отриманих на виборах до Бундестагу у 2017 році, а по-друге, за тим, чи спромоглася партія висунути власного кандидата на пост федерального канцлера.

* * * * *

Зміст

Політика Німеччини в галузі безпеки

Відповідальність Німеччини та її роль у міжнародному контексті
Комплексні підходи

НАТО та політика в галузі оборони

Трансатлантичне партнерство
Мета щодо 2 % видатків на оборону/озброєння
Застосування БПЛА (дронів)
Місія Бундесверу в Малі
Участь у програмах застосування ядерної зброї

Спільна політика країн ЄС в галузі безпеки і оборони

Зовнішня політика Німеччини

Китай
Близький та Середній Схід — Іран
Ізраїль/Палестинські території

Східна Європа

«Північний потік-2»
Україна
Росія

Політика сталого розвитку

* * * * *

Політика Німеччини в галузі безпеки

Відповідальність Німеччини та її роль у міжнародному контексті

Вже перший розділ виборчої програми коаліції ХДС/ХСС присвячений питанням зовнішньої політики та закликає до нової та посиленої відповідальності Німеччини в міжнародному контексті. З цих питань союз ХДС/ХСС зважає на міжнародну багатосторонність, засновану на правилах (мультилатералізм). У цьому контексті всі інструменти зовнішньої політики, політики в галузі оборони та політики сталого розвитку повинні використовуватися згідно з конституцією та міжнародним правом. В разі потреби це положення також передбачає застосування військової сили.

Кандидат у канцлери від ХДС/ХСС Армін Лашет хотів би повернутися до європейської політики сусідства, пов’язаної з ідеєю тісного узгодження інтересів європейських сусідніх держав з Європою у галузі науки, економічних відносин та правових програм. Стабілізація ситуації в сусідніх країнах — це європейське завдання.

Виборча програма «Соціал-демократичної партії Німеччини» спирається на провідну роль Європи у подоланні міжнародних криз. Партія хотіла б зосередитися над тим, щоб «…Європа взяла на себе лідерську роль у запобіганні міжнародним кризам, сприянні миру та демократії, захисту прав людини».

Кандидат на посаду федерального канцлера Німеччини Олаф Шольц вимагає, щоб Німеччина повернулася обличчям до решти світу та намагалася впливати на поточні події. Ключове завдання Німеччини — згуртувати країни в Європі та надати мирному проекту співіснування в Європі більшого суверенітету. Німеччина повинна прагнути, щоб у міжнародних відносинах діяла сила права, а не право сили. Необхідно активно інвестувати в систему міжнародного правопорядку.

«Зелені» критично сприймають те, що Німеччина останнім часом не ініціювала активної політики в Європі та світі, але щоразу її коментувала. Кандидат у канцлери від «Зелених» Анналена Бербок критикує федеральний уряд за таку поведінку і вимагає, щоб Німеччина була більш активною у світовій політиці. «Зелені» вважають, що Європа, і особливо відносини Німеччини з Францією, повинні відігравати вирішальну роль у подоланні глобальних криз. «Зелені» виступають за багатостороннє співробітництво, що засноване на правилах, і що не залежить від формату відносин.

Партія «Альтернатива для Німеччини» вважає, що Німеччина повинна зберігати добрі відносини з усіма країнами і прагнути до мирного співіснування. У своїй програмі «Альтернатива для Німеччини» дотримується цінностей Статуту ООН. Партія визначає злам у міжнародних відносинах у бік багатополярного світового порядку і в цьому контексті закликає до автономії політики безпеки Німеччини. Тим самим вона відмовляється від інтегрування Німеччини до ЄС у питаннях спільної зовнішньої політики та політики безпеки.

У своїй виборчій програмі партія «Вільна демократична партія» підтримує ліберальний світовий порядок, заснований на правилах. Німеччина повинна більш тісно, аніж раніше, координувати свою зовнішню політику, політику в галузі безпеки та розвитку. Окрім того, що повинна бути і надалі важливою роль Європи у зовнішньополітичних питаннях, «Вільна демократична партія» наполягає на реалізації проекту зі зміцнення коаліції демократичних держав.

«Ліві» ставлять в центр свого зовнішньополітичного позиціонування концепцію миру. Партія закликає змінити парадигми у зовнішній політиці та пропонує дотримуватися тріади з ненасильницького розв’язання конфліктів, транскордонного співробітництва, а також заборони експорту озброєнь та застосування сил Бундесверу за кордоном. Партія вважає, що також необхідно переглянути відносини з Китаєм і Росією. «Ліві» підкреслюють свою відданість Організації Об’єднаних Націй та правовій багатосторонності (мультилатералізму), але вважають, що вони знаходяться у серйозній кризі. Зокрема, за останні роки загострилося протистояння між США та їх союзниками та Росією і Китаєм.

Висновки

Спільним для всіх партій є бажання, щоб Німеччина відігравала більш активну роль у міжнародному контексті. Коаліція ХДС/ХСС, «Соціал-демократична партія Німеччини», «Зелені» та «Вільна демократична партія» підкреслюють, що зовнішня політика Німеччини вбудована у спільну європейську політику. Партія «Альтернатива для Німеччини» надає перевагу багатополярній системі, де на першому плані домінує національний суверенітет своєї держави над інтересами держав, з якими слід підтримувати мирні відносини. «Ліві» виділяються тим, що вимагають відмовитися від експорту зброї та застосування Бундесверу у закордонних місіях.

До змісту

Комплексні підходи

Коаліція ХДС/ХСС має намір забезпечити в уряді комплексну політику безпеки. З цієї причини у Відомстві федерального канцлера Німеччини має бути створена Рада національної безпеки, яка «…повинна забезпечувати поєднання на федеральному та земельному рівнях координацію зовнішньої політики та політики безпеки, стратегічне прогнозування та ведення розвідки». На думку Арміна Лашета, Рада національної безпеки повинна посилити стратегічні зовнішньополітичні спроможності Німеччини. Чинну Федеральну раду безпеки слід перетворити на нову організаційну форму відповідного рівня та з міжвідомчими зв’язками.

«Соціал-демократична партія Німеччини» виступає за подолання ізольованості політичних структур та відомств. Необхідна активна модернізація державної служби та поліпшення адміністративної співпраці. Наукова та економічна експертиза, асоціації та громадянське суспільство повинні залучатися до розробки, реалізації та оцінки ефективності проектів федерального управління, а парламент — посилити свою контрольну функцію. Але не пояснюється, як цей підхід застосовувати на практиці у сфері зовнішньої політики та політики безпеки. Про утворення Ради національної безпеки у програмі партії не згадується.

Ще на початку 2020 року речник із зовнішньополітичних питань «Зелених» відхилив ідею щодо створення інтегрованої до Відомства федерального канцлера Ради національної безпеки Німеччини. В рамках Форуму з питань політики безпеки Німеччини, проведеного BAKS, лідер «Лівих» Анналена Бербок, навпаки, вітала існування міжвідомчого підходу до Відомства федерального канцлера. «Зелені» використовують широке поняття безпеки, яке також включає безпеку людини. Керівні вказівки федерального уряду «Запобігання кризам, управління конфліктами, сприяння миру» (Krisen verhindern, Konflikte bewältigen, Frieden fördern) мають бути доповнені планом розвитку з визначенням цілей цивільного розвитку.  «Зелені» закликають до спільного відомчого аналізу, раннього виявлення криз та планування проектів, а також до більш тісної координації у міжнародних партнерських проектах. Для забезпечення реалізації стратегічних та послідовних дій має бути створена Національна рада з питань миру, сталості та прав людини, а також експертний орган (TÜV) з контролю дотримання принципів сталого розвитку та прав людини у всіх департаментах. За допомогою цих новостворених інституцій необхідно перевірити розроблені законопроекти на відповідність цілям ООН у сфері сталого розвитку та захисту навколишнього середовища (клімату), а також угодам з прав людини.

Для партії «Альтернатива для Німеччини» на першому плані стоїть зовнішня політика безпеки та розвитку, що в інтересах Німеччини. У 2020 році парламентська фракція партії подала до Бундестагу законопроект із пропозицією розробити стратегію національної безпеки Німеччини, яка також передбачає перетворення Федеральної ради безпеки на Раду національної безпеки. Проте створення Ради національної безпеки Німеччини у виборчій програмі партії «Альтернатива для Німеччини» знову не згадується.

«Вільна демократична партія» вимагає, щоб Німеччина більш інтенсивно, ніж досі, запроваджувала комплексний підхід у міжнародних діях. Зовнішні та внутрішні загрози безпеці все більше пов’язуються між собою. З цієї причини «Вільна демократична партія» хотіла б створити Раду національної безпеки, щоб мати можливість швидше та з більшою передбачуваністю реагувати на міжнародні виклики. Необхідною є загальна політична стратегія, яка визначає цілі зовнішньої політики, оборони та політики розвитку. В рамках комплексного підходу «Вільна демократична партія» хотіла б, щоб Німеччина інвестувала 3 % свого валового внутрішнього продукту у міжнародну безпеку (3D — defence, development, diplomacy — «оборона, розвиток, дипломатія»).

Партія «Ліві» рішуче відкидає використання підрозділів Бундесверу у закордонних місіях та наполягає, щоб конфлікти усувалися без застосування сили та у спосіб транскордонного співробітництва. Партія поти змішування цивільних і військових заходів.

Висновки

У своїй виборчій програмі «Вільна демократична партія Німеччини» чітко дотримується комплексного підходу у сфері зовнішньої політики, політики безпеки та розвитку. Як «Вільна демократична партія», так і коаліція ХДС/ХСС у своїх виборчих програмах закликають створити Раду національної безпеки Німеччини, яка повинна функціонувати у складі Відомства федерального канцлера. «Ліві» категорично відкидають такий підхід. «Зелені» пропонують створити Національну раду з питань миру, сталого розвитку та прав людини, що розглядатиме відповідні законопроекти про сумісність з цілями сталого розвитку та клімату ООН, а також договорами з прав людини. Рада національної безпеки не згадується у виборчому маніфесті «Соціал-демократичної партії Німеччини».

До змісту

НАТО та політика в галузі оборони

Трансатлантичне партнерство

Лідер коаліції ХДС/ХСС Армін Лашет центральну роль надає трансатлантичним відносинам. Він однозначно виступає проти позиції Дональда Трампа щодо «Америка передусім» (America First) і наголошує на особливій важливості співпраці держав, які сповідують однакові демократичні цінності. У виборчій програмі коаліція ХДС/ХСС описує США як найбільш важливого глобального партнера Німеччини. Співпраця повинна розширюватися у сферах торгівлі, економіки, безпеки та на соціальному рівні.

«Соціал-демократична партія Німеччини» вважає, що Європу і США поєднує демократія. У час все більших змін у світі зв’язок між Європою і США має бути надійним. Тому лідер партії Олаф Шольц наголошує, що один з акцентів робиться на збереженні демократії та підтримці трансатлантичного альянсу. Саме тому трансатлантичні відносини, згідно з виборчою програмою партії, мають бути відновлені. Слід активізувати співробітництво у таких питаннях, як охорона клімату, глобальна політика охорони здоров’я, торгівля, роззброєння та питання безпеки.

Лідер партії «Зелені» Анналена Бербок вважає, що на вираз адміністрації США під керівництвом Джо Байдена «Америка повернулася» (America is back) необхідно відреагувати більш активною зовнішньою політикою. Джо Байден дає чітко зрозуміти, що відхід Дональда Трампа від мультилатералізму повинен припинитися, а глобальна роль США у співробітництві повинна знову повернутися та стати у центрі відносин. Вбудована у зовнішню політику Європи, Німеччина повинна разом зі США реалізовувати принцип «партнерство в лідерстві» (partnership in leadership). У виборчій програмі партії зазначається, що трансатлантичне партнерство залишатиметься центральною опорою зовнішньої політики Німеччини, але воно має «оновлюватися, адаптуватися до європейських реалій, бути багатостороннім та орієнтованим на чіткі спільні цінності та демократичні цілі». Також трансатлантичне партнерство повинне поширюватися на кліматичне партнерство.

Партія «Альтернатива для Німеччини» подає США як найбільш важливого союзника Німеччини, проте водночас піддає критиці санкції США проти Німеччини у зв’язку з «Північним потоком-2», вважаючи їх неприйнятними.

«Вільна демократична партія» вимагає оновити трансатлантичне партнерство. Обрання Джо Байдена президентом США надає шанси оновити протягом наступного десятиліття таке співробітництво. Діалог повинен інтенсивно проводитися на всіх рівнях.

Партія «Ліві» не задоволена тим, що США та ЄС використовують своє партнерство для забезпечення собі домінуючої позиції над Росією та Китаєм. Будь-яку форму імперіалізму «Ліві» відкидають.

Висновки

Коаліція ХДС/ХСС, «Соціал-демократична партія Німеччини», «Зелені» та «Вільна демократична партія» формулюють за власну мету — посилення трансатлантичного зв’язку. Однакові цінності, особливо ідеї демократії, підкреслюють Олаф Шольц та Армін Лашет. Анналена Бербок («Зелені») зосереджується на спільній зовнішній політиці ЄС для зміцнення трансатлантичних відносин. «Альтернатива для Німеччини» розглядає США як найміцнішого союзника Німеччини. «Ліві», навпаки, критикують трансатлантичні відносини, насамперед через їх позицію щодо Росії та Китаю.

До змісту

 

Мета щодо 2 % видатків на оборону/озброєння

Армін Лашет захищається від претензій, що Німеччина не виконує своїх зобов’язань на міжнародному рівні, і посилається як на участь Бундесверу у закордонних місіях, так і на залучення громадян та роль Німеччини у справі з запобігання кризам, а також у допомозі з відновлення країн після завершення конфліктів. Армін Лашет виступає за виділення 2 % ВВП на цілі НАТО, вважаючи, що це хоч і довгострокова перспектива, але її потрібно досягти. Тому Армін Лашет виступає за значне збільшення видатків на системи озброєння.

Кандидат від ХДС/ХСС на посаду федерального канцлера вимагає від членів ЄС, які хочуть сформувати ядро спільної європейської зовнішньої політики, на добровільних підставах створити «зовнішньополітичне ядро Європи». Ця серцевинна Європа могла б, зокрема, взяти на себе вирішення питань озброєнь та військової політики. У виборчій програмі коаліції ХДС/ХСС також чітко підтримують 2 % ВВП на цілі НАТО.

Лідеру «Соціал-демократичної партії Німеччини» Олафу Шольцу не подобається, що «чорно-жовта коаліція» у складі ХДС/ХСС надмірно заощаджує на федеральному оборонному бюджеті країни. Він не вважає, що можна досягти виділення цих 2 % ВВП до 2025 року, а цей показник — «абстрактне вимірювання витрат». Водночас політик вважає, що не слід створювати ілюзій: економічне зростання, зокрема, призведе до подальшого відхилення від цілі у 2 % ВВП для НАТО. Мета про виділення 2 % ВВП безпосередньо не згадується у виборчій програмі партії.

Політика обмежень експорту зброї є центральною для «Соціал-демократичної партії Німеччини». Згідно з передвиборчою програмою, експорт німецького озброєння до країн, що не входять до ЄС, НАТО та інших держав, слід обмежити. Положення щодо цього слід закласти у закон про експорт зброї. Такий експорт також необхідно координувати на рівні ЄС. Можливі наслідки цих обмежень щодо спільних європейських проектів озброєнь, зокрема з Францією, у програмі партії не згадуються.

Лідер партії «Зелені» Анналена Бербок відкидає зобов’язання досягти обсягів видатків на оборону у 2 % ВВП. Вона вважає, що Європа повинна приділяти більше уваги власній безпеці. Ціль у 2 % ВВП, однак, є абстрактним визначенням, залежним від економічних коливань. Цільовий показник у 2 % ВВП також явно відкидається у виборчій програмі партії.

Замість того, щоб встановлювати його на рівні 2 % ВВП, треба визначити спроможність Бундесверу і відповідним чином скоригувати видатки. Анналена Бербок вважає, що можна збільшувати оборонні видатки. В інтерв’ю виданню Süddeutsche Zeitung вона заявила: «Не вистачає приладів нічного бачення для тренувань, не кажучи вже про навчальні польоти. Ми повинні бути чесними. Так, у деяких областях потрібно інвестувати більше, щоб гвинтівки могли стріляти і прилади нічного бачення функціонували». Європа, на думку політика, повинна координувати діяльність з метою підвищити ефективність витрат та об’єднати можливості країн-членів ЄС.

Щодо експорту озброєнь з країн-членів ЄС, то «Зелені» вимагають європейських підходів та мати змогу запроваджувати санкції самостійно. Експорт озброєнь необхідно контролювати ретельніше. Правильним кроком з цього приводу було б запровадити європейський наглядовий орган з експорту зброї під егідою представника ЄС. Цей орган надаватиме дозвіл на експорт зброї, керуючись документацією ЄС щодо контролю її експорту, дотримання прав людини та міжнародного права.

«Альтернатива для Німеччини» має намір зміцнити європейський вклад у НАТО та задовольнити вимоги США про збільшення оборонних видатків. Згідно з виборчою програмою партії, НАТО має стати суто оборонним союзом і обмежуватися територією країн-членів Альянсу. Мета щодо досягнення 2 % ВВП окремо не згадується у виборчій програмі партії.

«Альтернатива для Німеччини» вимагає зберегти в Німеччині автономну і ефективну оборонну промисловість.

«Вільна демократична партія» має намір інвестувати 3 % ВВП в міжнародну безпеку і таким чином виконати взяті зобов’язання щодо НАТО. Видатки на оборону та її розвиток, а також на дипломатичну діяльність включені до обсягу 3 % ВВП.

Партія «Ліві» описує НАТО як «релікт холодної війни». Необхідною є політика розрядки напруженості стосовно Росії, а антитерористичні операції також не гарантують безпеки. «Ліві» вимагають ліквідувати НАТО, замінивши новою системою колективної безпеки за участі Росії, та мати в якості головної мети роззброєння.

У виборчій програмі «Ліві» вимагають зупинити експорт зброї. Інвестиції у розвиток військової справи та озброєнь відхиляються.

Висновки

Тоді як кандидат від ХДС/ХСС Армін Лашет наполягає на виділенні 2 % ВВП у довгостроковій перспективі, Олаф Шольц у загальних рисах цьому не опирається. Анналена Бербок відкидає досягнення мети у 2 % ВВП на оборону в рамках НАТО та характеризує її як надмірно абстрактну, і як таку, що може спричинити економічні негаразди. «Вільна демократична партія» хотіла б досягти цільового показника у 2 % ВВП, а «Альтернатива для Німеччини» виступає за розподіл тягаря на оборону, якого вимагають США, що є в інтересах Німеччини. «Ліві» відкидають НАТО як оборонний союз і вимагають припинити весь експорт зброї.

До змісту

 

Застосування БПЛА (дронів)

Армін Лашет виступає за придбання збройних безпілотників. Критерії використання дронів слід визначати лише після їх придбання. Згідно з виборчою програмою, застосування безпілотників для захисту військовослужбовців є само собою зрозумілим.

Олаф Шольц в цілому підтримує застосування дронів та звертає увагу на те, що у минулому він підтримував придбання неозброєних БПЛА європейського виробництва. Водночас «Соціал-демократична партія Німеччини» раніше не підтримувала проект щодо озброєних дронів та перенесла голосування з цього приводу. Застосування озброєних дронів є для партії спірним. У виборчій програмі «Соціал-демократична партія Німеччини» вимагає проведення подальших політичних та громадських слухань для того, аби ухвалити відповідне рішення щодо постачань таких дронів.

Анналена Бербок не проти застосування дронів. Проте, на її думку, необхідно з’ясувати, в яких саме випадках застосування дронів дозволяється, аби уникнути випадків, що у протиріччі з правами людини. У виборчій програмі партії «Зелені» визначають, що озброєні дрони у певних ситуаціях можуть краще захищати військовослужбовців Бундесверу. Проте такі дрони повинні лише тоді постачатися та застосовуватися, коли буде визначено, у яких саме ситуаціях їх застосовуватимуть.

Тема озброєних дронів не згадується у виборчій програмі партії «Альтернатива для Німеччини». У попередні роки партія вимагала оснастити Бундесвер бойовими дронами.

Придбання та застосування озброєних безпілотників прямо не згадується у виборчій програмі «Вільної демократичної партії». Однак у минулому партія підтримувала постачання озброєних безпілотників.

«Ліві» відхиляють будь-яке постачання та застосування озброєних дронів.

Висновки

Армін Лашет виступає за застосування озброєних дронів. Хоча Анналена Бербок відкрито не заперечує їх застосування, проте вимагає чітких та прозорих критеріїв щодо їх постачань та застосування. «Соціал-демократична партія Німеччини» вимагає провести громадські слухання з питання, чи повинні постачатися озброєні дрони. «Вільна демократична партія» та «Альтернатива для Німеччини» у своїх виборчих програмах майже не згадують цієї теми, проте ще у 2019 році вони у Бундестазі вимагали таких постачань. «Ліві», єдина з шести політичних партій, безкомпромісно відкидає використання озброєних дронів.

До змісту

 

Місія Бундесверу в Малі

Армін Лашет вимагає з’ясувати, чи відповідає інтересам безпеки Німеччини та Європи використання Бундесверу у таких місіях, як в Малі? Він вважає, що необхідно посилити місію, якщо це гарантуватиме стабільність і стримає терор та неконтрольовану міграцію.

Олаф Шольц заявляє про небезпеку застосування Бундесверу в Малі, наголошуючи, що ця місія вважалося ризикованою ще до нападу смертника на патруль німецького Бундесверу у червні 2021 року. Водночас, прискорене виведення Бундесверу з Малі політик вважає помилковим.

Анналена Бербок підтримує участь Бундесверу в місії ООН MINUSMA, але вимагає перевірити використання підрозділів Німеччини. Участь в місії ЄС EUTM вона заперечує, оскільки від цього виграють і диктаторські режими.

Партія «Альтернатива для Німеччини» вимагала виведення підрозділів Бундесверу з Малі ще у вересні 2020 року.

Після нападу на військовослужбовців Бундесверу наприкінці червня 2021 року «Вільна демократична партія» вимагала згорнути участь у місії.

«Ліві» проти будь-яких збройних місій Бундесверу за кордоном. Співголова парламентської групи «Лівих» Дітмар Бартч остерігається, що місія в Малі може закінчитися так, як і в Афганістані. Ще у вересні 2020 року «Ліві» вимагали виведення підрозділів Бундесверу з Малі.

Висновки

У той час, як Армін Лашет надалі підтримує місію Бундесверу в Малі і не виключає можливості посилення його мандату, Анналена Бербок проти місії ЄС EUTM. Поки що вона підтримує участь Німеччини у місії ООН MINUSMA. Олаф Шольц не вважає правильним поспішне згортання місії та виведення підрозділів Бундесверу з Малі. Партія «Альтернатива для Німеччини» і «Ліві» ще у вересні 2020 року вимагали вивести підрозділи Бундесверу з Малі. «Вільна демократична партія» вимагає з’ясувати доцільність розгортання підрозділів Бундесверу в Малі.

До змісту

 

Участь у програмах застосування ядерної зброї

Згідно з виборчою програмою коаліції ХДС/ХСС, поки існує ядерна загроза, неядерні держави НАТО будуть покладатися на захист ядерною зброєю США. Це стосується таких союзників на сході, як Польща та країни Балтії. Своїми зобов’язаннями щодо участі в ядерному стримуванні НАТО Німеччина робить внесок у цю гарантію захисту. Саме тому Армін Лашет до того часу твердо дотримуватиметься участі Німеччини в ядерних програмах НАТО, допоки існує ядерна загроза. Коаліція ХДС/ХСС вимагає, щоб Німеччина дотримувалася взятих на себе зобов’язань і продовжувала свою ядерну участь, надаючи необхідні для цього кошти.

У минулому Олаф Шольц підтримував участь Німеччини в ядерних програмах НАТО, але під час передвиборчої кампанії зробив з цього приводу лише кілька невеликих коментарів. У передвиборчій програмі «Соціал-демократичної партії Німеччини» зазначається, що необхідне «сумлінне, об’єктивне та ретельне обговорення технічної ядерної участі Німеччини». У попередні роки в партії в основному були проти участі Німеччини у ядерних програмах НАТО.

Анналена Бербок вимагає, щоб Німеччина зобов’язалася вивезти всю розміщену в країні ядерну зброю. «Партнерство в лідерстві» (partnership in leadership) зі США означає розкрити власні європейські позиції також у питаннях політики безпеки. Європа повинна бути спроможною проводити у світі глобальну політику. Це також означає, що допускаються відхилення від американських позицій. «Зелені» проти розміщення нових ракет середньої дальності на європейському континенті. У довгостроковій перспективі виборча програма партії передбачає звільнення від ядерної зброї Німеччини та її приєднання до Договору ООН про заборону ядерної зброї (Treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons).

Партія «Альтернатива для Німеччини» наполягає, щоб механізми контролю над ядерним озброєнням посилились з метою вивести всю ядерну зброю з німецької території.

У своїй програмі «Вільна демократична партія» прагне досягти того, щоб світ став вільним від ядерної зброї, і щоб Німеччина та Європа були рушійною силою у справі з ядерного роззброєння.

«Ліві» вимагають негайного виведення всіх ядерних озброєнь США, дислокованих у Німеччині, і припинення участі країни в ядерному плануванні в рамках НАТО.

Висновки

Коаліція партій ХДС/ХСС за нинішніх умов підтримує ядерну участь Німеччини. Такій позиції протистоїть Анналена Бербок та «Зелені» з метою досягти ядерного роззброєння, у Німеччині — включно. Олаф Шольц утримується від коментарів щодо питання ядерної участі Німеччини. Хоча «Альтернатива для Німеччини» і «Вільна демократична партія» закликають відмовитися від ядерної участі Німеччини у довгостроковій перспективі, наразі з питання поточної участі в ядерному плануванні НАТО вони не конкретизують свою позицію. «Ліві» відкидають ядерну участь Німеччини.

До змісту

Спільна політика країн ЄС в галузі безпеки і оборони

Партія ХДС виступає за європейську кооперацію та інтеграцію. Армін Лашет прагне, щоб прийняття рішень з питань зовнішньої політики в рамках ЄС стало можливе у спосіб їх ухвалення кваліфікованої більшістю. У виборчій програмі коаліції ХДС/ХСС ця вимога не відображена. В галузі політики з питань оборони ХДС/ХСС вимагає більшої активності ЄС. У довгостроковій перспективі коаліція передбачає утворення спільних європейських збройних сил. З цією метою повинно покращуватися співробітництво у військовій галузі національних збройних сил країн ЄС, досягатися більш тісна мережева та загальна європейська оперативна спроможність в середині та поза НАТО.

Олаф Шольц прагне скасувати принцип одностайного ухвалення рішень кваліфікованою більшістю у питаннях зовнішньої політики. У виборчій програмі «Соціал-демократичної партії Німеччини» зазначено, що Євросоюз повинен бути більш незалежним з точки зору політики безпеки та оборони. Мета — створення європейської армії. Збройну співпрацю в ЄС слід активізувати, щоб більш ефективно використати наявні кошти.

Анналена Бербок має намір відмовитися від принципу одностайності у всіх сферах функціонування ЄС. Політика безпеки та оборони передбачає спільну зовнішню політику ЄС. «Зелені» мають намір створити союз безпеки в межах ЄС із потужним парламентським контролем. Слід уникати створення паралельних військових структур, розширити співпрацю збройних сил країн в межах ЄС, об’єднати військовий потенціал і створити більш ефективну систему постачань. Загальновизнані прогалини повинні бути ліквідовані у спосіб консолідації європейського сектору озброєнь.

Партія «Альтернатива для Німеччини» вимагає, щоб Німеччина вийшла з ЄС. Партія пропонує створити нову європейську економічну спільноту, у якої будуть спільні інтереси. «Альтернатива для Німеччини» проти проведення спільної зовнішньої політики та політики в галузі безпеки, а також проти створеної Європейської служби міжнародних справ.

«Вільна демократична партія» вимагає, щоб Рада міністрів ЄС почала ухвалювати рішення кваліфікованою більшістю. Партія виступає за спільну зовнішню політику та політику безпеки ЄС. Європейський Союз повинен діяти швидше на міжнародному рівні та проводити узгоджену зовнішню політику. Офісу Верховного представника ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки слід надати повноваження відомства міністра закордонних справ ЄС.

«Вільна демократична партія» вважає за необхідне «створити європейську армію зі спільним командуванням і під парламентським контролем». Мета — створити європейський оборонний союз як проміжний крок на шляху до майбутньої європейської армії. Необхідно створити європейські командні структури та спільний військовий штаб, а також європейську безпекову академію. Обміни між збройними силами країн ЄС потрібно активізувати за допомогою реалізації програми Erasmus+ для військовослужбовців.

Партія «Ліві» виступає за збереження ЄС, проте пропонує його реформувати. Партія проти створення європейського оборонного союзу та кооперації ЄС і НАТО, вважаючи, що оборонний союз захищатиме корпоративні інтереси великих концернів. «Ліві» пропонують скасувати агенцію з питань озброєнь ЄС (European Defence Agency) і заборонити експорт зброї в усьому ЄС.

Висновки

Анналена Бербок, Армін Лашет та Олаф Шольц у зовнішній політиці мають намір запровадити принцип ухвалення рішень кваліфікаційною більшістю голосів на загальноєвропейському рівні. Олаф Шольц пропонує запровадити такий принцип у фінансовій сфері, а Анналена Бербок намагатиметься скасувати принцип одностайності в інших сферах. «Вільна демократична партія» пропонує, щоб Рада міністрів ЄС ухвалювала рішення кваліфікованою більшістю. Союз ХДС/ХСС, «Соціал-демократична партія Німеччини» та «Вільна демократична партія» пропонують створити у довгостроковій перспективі спільні європейські збройні сили. «Ліві» відхиляють ідею створення оборонного союзу ЄС. Партія «Альтернатива для Німеччини» вимагає, щоб Німеччина вийшла зі складу ЄС та проти ведення спільної зовнішньої політики та політики безпеки ЄС.

До змісту

Зовнішня політика Німеччини

Китай

Коаліція ХДС/ХСС ідентифікує Китайську Народну Республіку як найбільший сучасний виклик у міжнародній політиці та політиці безпеки. Армін Лашет вбачає у Китаї системного конкурента, у якого інше розуміння цінностей людини. На відміну від часів холодної війни, зараз багато авторитарних держав вважаються економічно успішними. Порушення прав людини у Китаї повинні чітко визначатися. Однак Китай є цінним партнером Німеччини в багатьох галузях. Подальше активне спілкування та співпраця з Китаєм вважаються необхідними і вигідними.

На погляд «Соціал-демократичної партії Німеччини», конфлікт інтересів з Китаєм загострився. Олаф Шольц вважає, що у світовій економіці спостерігається великий прогрес і застерігає від спроб роз’єднати країни, що може призвести до того, що вони знову повернуться до національних економік. У відносинах з Китаєм він звертає увагу на слушність політики розрядки, яка спостерігалася за часів Віллі Брандта та Гельмута Шмідта. Опрацьований закон про ланцюги поставок відіграватиме важливу роль у питаннях прав людини, умов праці та навколишнього середовища.

Китай у виборчій програмі «Зелених» означений як суперник Європи, партнер та системний конкурент. Анналена Бербок наполягає на діалозі з Китаєм та дотриманні жорсткої політики у двосторонніх відносинах. Вона критикує звужений погляд на торгове партнерство, що призвело, серед іншого, до відсутності підтримки Гонконгу на міжнародному рівні. Жодні товари не повинні потрапляти на внутрішній ринок Європи, якщо вони створені примусовою працею.

Партія «Альтернатива для Німеччини» підкреслює важливу роль Китаю в якості торговельного партнера Німеччини. Партія вважає, що Німеччина повинна більш активно брати участь у розбудові нового «Шовкового шляху» Китаю. Однак співпраця з Китаєм має відбуватися лише за умов рівності та справедливості.

«Вільна демократична партія» хотіла б і надалі цілеспрямовано розвивати відносини між ЄС та Китаєм, також на тлі системного суперництва. Тісний обмін з Китаєм має відбуватися лише на основі дотримання норм міжнародного права.

«Ліві» виступають проти того, щоб Китай подавався як ворог.

Висновки

Коаліція ХДС/ХСС, «Соціал-демократична партія Німеччини», «Зелені» та «Вільна демократична партія» сигналізують про те, що хоча у відносинах з Китаєм слід і надалі вести діалог, але порушення ним прав людини мають бути чітко визначені та осуджені. Зокрема, ХДС/ХСС підкреслює, що у вигляді Китаю для Заходу постає геостратегічний та ідеологічний конкурент, який також загрожує німецьким та європейським інтересам. Партія «Альтернатива для Німеччини» визначає Китай, як важливого торгового партнера Німеччини. Однак під час співпраці з ним слід дотримуватися рівності. «Ліві» відкидають будь-яке протистояння з Китаєм.

До змісту

 

Близький та Середній Схід — Іран

Армін Лашет не вважає дотримання жорсткої лінії щодо відносин з Іраном самодостатньою ціллю, як, наприклад, це мало місце у зовнішній політиці Дональда Трампа. Проте Іран повинен дотримуватися своїх зобов’язань в рамках Договору про ядерне роззброєння та, крім іншого, припинити реалізацію своєї ракетної програми і своєї агресивної лінії у міжнародній політиці в регіоні.

Для гарантування безпеки на Близькому Сході необхідно домогтися, щоб Іран не розробляв і розгортав ракетні комплекси, які могли б досягти Ізраїлю та Європи. Тому переговори щодо «ядерної угоди» мають велике значення.

Анналена Бербок підтверджує позицію Федеративної Республіки Німеччина щодо подальшого дотримування положень угоди по Ірану, навіть якщо США вийшли з неї. Найбільшу небезпеку становить створення атомної зброї в Ірані.

Іран у виборчій програмі партії «Альтернатива для Німеччини» не згадується

Іран у виборчій програмі «Вільної демократичної партії» не згадується

Іран у виборчій програмі партії «Ліві» не згадується

Висновки

Кандидати на посаду федерального канцлера Німеччини стурбовані створенням ядерної зброї в Ірані. Вони підтримують дотримання вимог «ядерної угоди» стосовно Ірану.

До змісту

 

Ізраїль/Палестинські території

Для коаліції ХДС/ХСС безпека та право на існування Ізраїлю є «частиною німецького державного сенсу дій». Для того, щоб мати можливість підтримати мирний процес в Ізраїлі, на думку Арміна Лашета, необхідно зробити перші кроки на шляху зближення між ізраїльтянами та палестинцями. Одна Німеччина не зможе впоратися з конфліктом. Довгострокова мета — рішення про створення двох держав. Армін Лашет в якості канцлера не спілкуватиметься безпосередньо з ХАМАС. Цим мають перейматися відповідні гравці на місцях.

«Соціал-демократична партія Німеччини» обстоює право на безпеку та існування Ізраїлю як складову державної політики Німеччини. Метою залишається мирне співіснування двох суверенних та самодостатніх держав, що будуть створені в рамках переговорного процесу. З метою підтримати безпеку Ізраїлю, Олаф Шольц виступає за надання йому озброєння.

«Зелені» також підкреслюють, що безпека держави Ізраїль є складовою політики Німеччини. Анналена Бербок підтримує право Ізраїлю на існування та на самооборону. Тому вона вважає, що для гарантування миру для Ізраїлю необхідно обговорювати його проблеми зі США. Анналена Бербок виступає проти надання Ізраїлю підводних човнів, посилаючись на прояви корупції.

У виборчій програмі партії «Альтернатива для Німеччини» не згадується.

«Вільна демократична партія» також погоджується, що безпека Держави Ізраїль є складовою політики Німеччини. Партія вважає природним правом Ізраїлю обороняти своє населення та власну територію від ісламського тероризму. Мирні процеси між Ізраїлем та Палестиною слід підтримувати і розвивати.

«Ліві» виступають за мирне розв’язання близькосхідного конфлікту, за створення двох незалежних держав Ізраїль та Палестина і дотримання кордонів 1967 року.

Висновки

Союз партій ХДС/ХСС, «Соціал-демократична партія», «Зелені», «Вільна демократична партія» та «Ліві» вирішення проблеми вбачають в утворенні двох нових держав. ХДС/ХСС, «Соціал-демократична партія Німеччини», «Зелені», «Вільна демократична партія» підкреслюють, що гарантування безпеки Держави Ізраїль є складовою політики Німеччини. «Ліві» вимагають розв’язати проблему у спосіб утворення двох нових держав у кордонах 1967 року. Ізраїльсько-палестинська проблема не згадується у виборчій програмі партії «Альтернатива для Німеччини». Ані Армін Лашет, ані Олаф Шольц чи Анналена Бербок не виступають проти експорту зброї до Ізраїлю. Лише Анналена Бербок проти надання Ізраїлю підводних човнів, зважаючи на можливі прояви корупції.

До змісту

Східна Європа

«Північний потік-2»

Армін Лашет вважає «Північний потік-2» «економічним проектом», погоджуючись з федеральним канцлером Ангелою Меркель, що «молекулу не можна вважати газом, незалежно від того, транспортується вона по морю чи по суші», що геостратегічний вплив проекту обмежений, оскільки Німеччина зважає на проблеми країн Центральної Східної Європи. Також він вважає, що існують європейські зобов’язання перед Україною і є розуміння того, що використання «Північного потоку-2» має бути припинено в тому разі, якщо президент Росії Путін не дотримуватиметься цих правил.

Олаф Шольц визнає, що будівництво «Північного потоку-2» для Путіна важливе не лише з економічних мотивів. Однак з європейської точки зору цей проєкт — економічний. За словами Олафа Шольца, безпеку України необхідно гарантувати. До таких гарантій належить як продовження дії договору про транзит газу, так і підтримка Німеччиною України у розширенні виробництва водню з відновлюваних джерел енергії. Газогони, по яких дотепер доправляється газ, у майбутньому можна використовувати для транспортування водню.

Анналена Бербок проти добудови «Північного потоку-2». Вона вважає, що з запуском «Північного потоку-2» буде відключена гілка українського трубопроводу. Таким чином Путін намагається дестабілізувати ситуацію в Україні, оскільки вона не отримуватиме прибутки як країна-транзитер. Нові трубопроводи, такі як «Північний потік-2», також призведуть до впливу шкідливих відходів на клімат і гальмуватимуть використання нових способів отримання енергії.

Партія «Альтернатива для Німеччини» підтримує проект «Північний потік-2», оскільки він забезпечить громадян Німеччини економічно ефективним первинним енергоносієм.

«Вільна демократична партія» вимагає, щоб рішення щодо введення в експлуатацію «Північного потоку-2» ухвалювалося на рівні ЄС і відповідно до правил торгівлі в ЄС, а також з дотриманням діючих санкцій проти Росії

У виборчій програмі партії «Ліві» газогін «Північний потік-2» не згадується. Проте «Ліві» висловлюються позитивно щодо завершення будівництва газогону.

Висновки

Тоді як Армін Лашет та Олаф Шольц виступають за завершення проекту «Північний потік-2», Анналена Бербок виступає проти нього. «Вільна демократична партія» вважає за необхідне ухвалювати рішення щодо експлуатації газогону на рівні ЄС. «Ліві» та «Альтернатива для Німеччини» виступають за завершення цього будівництва для транспортування у подальшому газу до ЄС.

До змісту

 

Україна

Армін Лашет вважає, що Україна теоретично має перспективу щодо вступу до ЄС, але застерігає від передчасних обіцянок і наголошує, що ЄС працюватиме лише у тому випадку, якщо інституції будуть збалансовані і скрізь буде діяти однакове правове поле. Для України за нинішніх обставин це неможливо. Постачання зброї до України Армін Лашет заперечує. Коаліція ХДС/ХСС виступає за припинення збройного конфлікту на сході України на основі Мінських угод.

Вступ України до ЄС Олаф Шольц на теперішньому етапі вважає маловірогідним. Окрім інтеграції Балкан, яка триватиме кілька років, ЄС повинен спочатку сам реформуватися. Пріоритетом є розбудова партнерства України з ЄС. Олаф Шольц не вважає, що Україна може вступити до НАТО.

Анналена Бербок наголошує на посиленні місії ОБСЄ на сході України. Федеративна Республіка Німеччина повинна також допомагати Україні, зокрема, у розмінуванні її східних територій, забезпечуючи таким чином безпеку цивільного населення.

Про Україну у виборчій програмі партії «Альтернатива для Німеччини» не згадується.

«Вільна демократична партія» вимагає негайного припинення насильства на сході України та повернення анексованого Криму. Партія підтримує запроваджені ЄС санкції проти Росії, вимагає їх посилити у випадку подальшої ескалації. «Вільна демократична партія» наполягає на виконанні умов Мінських угод.

Про Україну у виборчій програмі партії «Ліві» не згадується.

Висновки

Жоден із кандидатів на посаду федерального канцлера не вважає вступ України до ЄС можливим у найближчому майбутньому. Вони визнають Мінські угоди і наполягають на діалозі з усіма сторонами, включно з Росією. Анналена Бербок наголошує на необхідності посилити місію ОБСЄ в Україні. На даний момент Армін Лашет, Олаф Шольц та Анналена Бербок проти військової підтримки України. «Вільна демократична партія» схвалює Мінські угоди, закликаючи припинити конфлікт на сході України.

До змісту

 

Росія

Коаліція ХДС/ХСС вважає, що Росію потрібно сприймати більш конструктивно. Необхідно запобігти серйозній загрозі для Європи з боку Росії. ЄС і НАТО потребують, з одного боку, більшої політичної згуртованості, а з іншого — нарощування спроможності для стримування та стійкості. Діалог і співпраця з Росією повинні бути відкритими.

«Соціал-демократична партія Німеччини» вважає, що в інтересах країни та Європи загалом досягти прогресу з Росією у питаннях безпеки, роззброєння та контролю над озброєннями, а також збереження клімату, ефективності економіки, енергетики та боротьби з пандемією COVID-19. Партія критикує Росію, зокрема, за постійне порушення міжнародного права. Тим не менш, «Соціал-демократична партія Німеччини» сподівається, що Росія готова до діалогу та співпраці.

«Зелені» вважають, що Росія все більше перетворюється на авторитарну державу. ЄС чітко сформулював свої умови щодо послаблення санкцій, запроваджених стосовно Росії. Ці умови підтримує партія «Зелені», вважаючи, що за необхідності санкції слід посилювати. В партії сподіваються, що Росія піде на імплементацію положень Мінських угод.

Партія «Альтернатива для Німеччини» вважає, що стабільний європейський мирний порядок також вимагає збалансованої співпраці з Росією. Партія наполягає на послабленні санкцій щодо Росії. «Альтернатива для Німеччини» виступає за відновлення регулярних переговорів у рамках Ради НАТО — Росія, вважаючи, що необхідно скасувати санкції та розширити з РФ економічні відносини.

«Вільна демократична партія» відверто критикує Росію за її внутрішню та зовнішню політику. Партія вважає, що президент Путін безпосередньо відповідає за авторитарність у Росії. За всієї своєї готовності вести діалог ЄС не повинен ігнорувати хід подій в Росії. Тим не менш, Росія, Німеччина та Європа і надалі тісно пов’язані у багатьох питаннях. Партія має на меті відновити довірливі відносини з Росією.

«Ліві» вимагають послабити тиск на Росію та розпустити НАТО. Федеральний уряд Німеччини має розпочати переговори про німецько-російський договір, щоб примирити Німеччину з Росією.

Висновки

ХДС/ХСС, «Соціал-демократична партія Німеччини», «Зелені» та особливо «Вільна демократична партія» гостро критикують Росію, але виступають за подальший з нею діалог. «Альтернатива для Німеччини» та «Ліві» намагатимуться посилити співробітництво та порозуміння Німеччини з Росією. Ані партія «Альтернатива для Німеччини», ані «Ліві» не критикують політику Росії.

До змісту

 

Політика сталого розвитку

Коаліція ХДС/ХСС намагатиметься посилити розвиток співпраці. Моделлю співробітництва слугує Порядок денний ООН до 2030 року (Agenda 2030), Паризька кліматична угода та права людини. Першочерговими завданнями ХДС/ХСС є світ без голоду, підтримка найменш розвинених країн, аби вони мали доступ до таких базових державних послуг, як освіта, вода, їжа та охорона здоров’я, запобігання пандеміям, співробітництво у розвитку та сприяння зовнішній торгівлі та тісна співпраця між державою та бізнесом. У всіх підходах права жінок та дівчат повинні посилюватися. Пріоритетним регіональним напрямком співпраці є Африка.

В якості дороговказу «Соціал-демократична партія Німеччини» вважає Порядок денний ООН до 2030 року та Паризьку кліматичну угоду. Згідно з виборчою програмою партії, Європа повинна відігравати головну роль у запобіганні міжнародним кризам, сприянні миру та демократії та захисті прав людини. З цією метою необхідно збільшити виділення коштів ЄС на співпрацю в галузі розвитку та на гуманітарну допомогу.

Партія виступає за квоту у офіційній допомозі в цілях розвитку (official development assistance), щонайменше 0,7 % від валового національного доходу. При цьому 0,2 % валового національного доходу слід надати для найбідніших країн, що розвиваються. Глобальний «Південь» необхідно підтримувати у справі адаптації до кліматичних змін.

«Зелені» вимагають конкретизувати співпрацю стосовно Порядку денного ООН до 2030 року та Паризької кліматичної угоди. Німеччина повинна домогтися розміру виділення квоти в 0,7 % валового національного продукту до 2025 року та надати ще 10 млрд євро для фінансування міжнародних кліматичних програм. У зовнішній політиці, політиці розвитку, торгівлі та безпеки повинні брати активну участь громадяни жіночої статі.

Партія «Альтернатива для Німеччини» вимагає кардинальної зміни у стратегічному курсі політики розвитку, яка повинна більше зважати на інтереси Німеччини в галузі політики безпеки та економіки. Важливими критеріями при обранні країн для співробітництва в галузі розвитку є низький показник корупції, досвід роботи у попередніх проектах розвитку, власні зусилля держав у сфері освіти, розкриття показників державного доходу та попередній внесок країни-реципієнта у регіональну стабільність. Країни-отримувачі також повинні виявити готовність прийняти мігрантів, яких депортують з країни-донора.

«Вільна демократична партія» орієнтується у власній політиці розвитку на Порядок денний ООН до 2030 року та Паризьку кліматичну угоду. Співпраця повинна ретельніше координуватися з боку Європи та міжнародних сил. Регіональний пріоритет партія вбачає в Африці. Політика заради розвитку, зовнішня політика та політика гарантування безпеки, відповідно до виборчої програми партії, повинні погоджуватися. Необхідно інвестувати 3 % валового внутрішнього продукту у забезпечення міжнародної безпеки, де співпраця заради розвитку є складовою частиною (принцип 3d — defence, development and diplomacy).

Партія «Ліві» описує попередню політику розвитку як «інструмент постколоніального гноблення та експлуатації». Співпрацю заради розвитку слід більше орієнтувати на країни-партнери. «Ліві» також закликають гарантувати право на їжу та питну воду для всіх. Договір з Африкою (Compact with Africa) країн G20 слід припинити. Необхідно посилити дотримання прав жінок та дівчат. «Ліві» проти поєднання політики розвитку та політики безпеки.

Висновки

Коаліція ХДС/ХСС, «Соціал-демократичної партії Німеччини», «Зелені» та «Вільна демократична партія» дотримуються Порядку денного ООН до 2030 року та Паризької кліматичної угоди, як моделі співробітництва. «Соціал-демократична партія Німеччини» виступає за більшу інтеграцію Європи у сфері політики розвитку. «Вільна демократична партія» закликає до покращення міжнародної координації. «Ліві» критикують попередню політику розвитку як інструмент колоніальної експлуатації і хочуть покласти край договору з Африкою (Compact with Africa). Партія «Альтернатива для Німеччини» закликає більш тісно узгоджувати політику розвитку з інтересами безпеки та економіки Німеччини.

До змісту

 

Довідково:

Автор дослідження — Флоріан Келер — радник у проектах на федеральних виборах у Німеччині 2021 року в питаннях спеціалізованих конференцій та міжнародного співробітництва Федеральної академії з політики безпеки Німеччини.

 

 

Схожі публікації