Новий «момент супутникової кризи» для США

Китай все більше наближається до нас

 

 

 

Німецька Die Zeit запропонувала читачам статтю власного кореспондента, експерта з міжнародної політики Маттіаса Наса про нові тенденції у міжнародному ядерному протистоянні, до якого вже долучаються інші країни. Оскільки військова модернізація Китаю викликає занепокоєність не лише у Вашингтона, то автор статті ставить питання: чи не насуваються нові ядерні збройні перегони цього разу між США та Китаєм? Додаючи до цього, що наразі повертається острах перед такими перегонами. Схоже, зауважує автор, що знову переважає логіка ескалації, яку колись вдалося стримати лише за допомогою військово-політичної стриманості в умовах сприятливого перебігу подій.

Тоді, у часи холодної війни, США і Радянський Союз невпинно поповнювали свої арсенали ядерною зброєю. Як стверджували стратеги по обидва боки «залізної завіси», від нападу кожну зі сторін стримувала насамперед спроможність ефективно відповісти одна одній. Претендування Сходу і Заходу на домінування у такій справі пересіклися в Північній Атлантиці, в наслідок чого там утворився такий собі нестабільний баланс, в основі якого було залякування.

Центром нових таких перегонів наразі став Індійсько-Тихоокеанський регіон. Сьогодні Сполучені Штати Америки і Китай ведуть облік кількості боєголовок та ракет в їх арсеналах. Тобто, протистояння двох наддержав 21-го століття все більше набуває ядерного виміру. А деякі спостерігачі навіть вважають, що відчувається подих другої холодної війни.

Щорічний звіт Пентагону про військовий потенціал Китаю

Нещодавно Пентагон оприлюднив щорічний звіт про військовий потенціал Китаю. Міністерство оборони США застерігає, що Китайська Народна Республіка намагається наздогнати Сполучені Штати Америки за кількістю озброєнь і незабаром у цьому компоненті випередити їх. Адже плани лідера партії і держави Сі Цзіньпіна не дозволяють зробити іншого висновку.

Так, міністерство оборони США прогнозує, що Народно-визвольна армія Китаю відчутно збільшить свій ядерний потенціал протягом найближчих кількох років. І вже до 2027 року кількість боєздатних ядерних боєголовок може зрости від 200 до 700, а до 2030 року — до «щонайменше 1000». Такі темпи нагромадження ядерного арсеналу насправді свідчили б про стрімке його зростання. У минулому році Пентагон ще передбачав можливе подвоєння кількості боєприпасів у ядерному спорядженні в Китаї лише протягом десяти років. Якщо нові оцінки США мають під собою реальне підґрунтя, то Китай до початку наступного десятиріччя збільшить кількість власної ядерної зброї приблизно вчетверо.

Наразі кількість ядерних боєприпасів в інших ядерних державах значно переважає такий рівень сьогоднішнього Китаю. За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), у США є понад 5550, а у Росії навіть більше — 6255 ядерних боєголовок. Але Китай, очевидно, налаштований скоротити цей розрив. Він наполегливо модернізується й озброюється. Влітку 2021 року незалежні американські вчені повідомили про наявність сотень нових шахт МБР у провінції Ганьсу на півночі центральної частини Китаю та у східному регіоні Сіньцзян. Це виявили на супутникових знімках.

Із доповіді Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI) за 2021 рік

Минулого місяця видання Financial Times повідомило про випробувальні польоти двох китайських гіперзвукових ракет. Власне, ці ракети — не нова зброя, її Радянський Союз розробляв її ще в 1960-х роках. Балістичні ракети виводяться на низьку навколоземну орбіту, а потім з них запускаються боєголовки в ядерному спорядженні, що здатні маневрувати, націлюватися з космосу на об’єкт, розташований на земній поверхні. Проте Китай, схоже, удосконалив гіперзвукову зброю таким чином, що це збентежило й навіть шокувало американські спецслужби. Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі, заявив, що випробування були дуже близькими до «моменту супутникової кризи».

Довідково:

«Супутникову кризу» спричинив запуск Радянським Союзом у 1957 році першого штучного супутника на орбіту Землі, який заскочив США.

Така подія (Sputnik moment) розпалила космічні перегони під час холодної війни і призвела до успішної висадки американського астронавта на Місяць у 1969 році.

«Спутник-1» був першим супутником Землі, який Радянський Союз у 1957 році запустив у космос, що викликало у США острах відстати від свого конкурента того часу в галузі ракетних технологій.

 

«Китай все більше наближається до нас»

Як невдовзі з’ясувалося, такі побоювання американців були безпідставними. Але завдяки їм та відповідній реакції США щодо нарощення власних ядерних сил закінчилися тим, що сьогодні військова перевага Америки над Китаєм є значною. Видатки на оборону США в кілька разів перевищують китайські. У китайських державних ЗМІ реакцію Вашингтону з цього приводу навіть називають «істерикою». Америка, стверджують вони, прагне до «абсолютної безпеки» і намагається для цього вивести з гри чинник взаємного стримування.

Стратегія Китаю офіційно залишається оборонною. Але націоналістична, орієнтована на західного читача газета Комуністичної партії Китаю Global Times стверджує: «Зростаючий Китай, в умовах впливу стратегічної конкуренції, включно з ядерними загрозами з боку США, має право і вважає за необхідне зміцнювати свою національну оборону, включно з використанням можливостей ядерного стримування».

Довідково:

Global Times — щоденна таблоїдна газета під егідою Комуністичної партії Китаю. Позиціонується як «народна щоденна газета», що коментує міжнародні проблеми з націоналістичної точки зору. Газета стала джерелом різних інцидентів, вигадок та дезінформації. Є структурним підрозділом офіційного видання ЦК КПК — газети «Женьмінь жибао». Видається із 1993 року. З 2009 року виходить її англійська версія. Тираж китайської версії — 1,5 млн примірників.

Оприлюднює кут зору китайського уряду, проте відрізняється від інших офіційних видань більш популярним стилем викладення матеріалу та висвітленням деяких гострих тем. У низці випадків її трактування відрізняються від трактувань материнської «Женьмінь жибао».

У Вашингтоні, однак, все голосніше вимагають, щоб Сполучені Штати Америки конкретно реагували на переозброєння Китаю та прискорили модернізацію власних ядерних сил, про що, до речі, вже ухвалене відповідне рішення. Необхідні складові для реалізації нових збройних перегонів вже існують, можливо, вони і призведуть до другої холодної війни.

У будь-якому разі, військові стратеги у Вашингтоні визначають Китай як нового головного супротивника. Генерал Марк Міллі на останньому безпековому форумі в Аспені (Aspen Security Forum) заявив: «Ми є свідками одного з найбільших зрушень глобальної геостратегічної потуги, які коли-небудь бачив світ».

Довідково:

Aspen Security Forum — щорічна триденна конференція в м. Аспен, штат Колорадо, яку організовує програма Aspen Strategy Group та надає у позапартійній громадській формі майданчик для виступів глобальних лідерів. Використовується ними для обговорення ключових для національної безпеки проблем сьогодення з огляду на події попередніх одинадцяти років.

Цьогорічний безпековий форум проходив у Вашингтоні, округ Колумбія, з 2 до 4 листопада.

Оскільки події, пов’язані з інтенсивним ядерним озброєнням Китаю відбуваються далеко від Європи, зазначає аналітик, то європейці могли б заспокоїтися і цим не перейматися. Але чи насправді це так? Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив кілька днів тому наступне: «Світовий баланс сил змінюється. Китай наближається до нас. Ми бачимо їх у кібер-просторі. Ми бачимо їх у космосі, в Африці, в Арктиці. І ми бачимо, як Китай намагається контролювати критичну інфраструктуру тут, у Європі».

Єнс Столтенберг: «Ми бачимо їх у кібер-просторі. Ми бачимо їх у космосі, в Африці, в Арктиці…»

Наступного літа НАТО визначиться зі своєю новою стратегічною концепцією, якою окреслюватиметься напрям діяльності блоку на найближчі десять років. Вперше за всю історію існування Альянсу надаватиметься більша увага Китаю. Зрозуміло, що Захід взявся за підготовку до тривалої конфронтації з новою потугою, що розташована на Далекому Сході. Навіть з можливим використанням усім відомої зброї, про яку всі знають, що її не слід застосовувати.

 

Схожі публікації