Залежність Німеччини від російського газу

Як німцям захищатися від путінського методу тортур

22.07.2022 р. «Der Spiegel», Німеччина

Популярне німецьке видання «Der Spiegel» 21 липня ц. р. надрукувало передову статтю власного кореспондента Геральда Трауфеттера (Gerald Traufetter) щодо питання, яке все більше турбує німецьку громадськість та визначає лінію поведінки німецьких політичних еліт.  Стурбованість і навіть страх охопила різні прошарки суспільства Німеччини, вона останнім часом лише зростає. Мова йде про залежність Німеччини від російського газу. І якщо на рівні пересічних громадян стурбованість німців викликана побутовими проблемами, насамперед  дискомфортом від нестачі газу взимку в будинках і збільшення комунальних платежів, то політичне керівництво держави вимушене оперативно вживати заходів щодо убезпечення національної економіки Німеччини, насамперед її промисловості. Штучно створена урядами Ангели Меркель, за очевидного сприяння і умислу Росії, залежність німецької енергомісткої промисловості від російського газу наразі обертається для країни великими проблемами.

Міжнародна спільнота та опозиційні партії в Німеччині, насамперед «Альтернатива для Німеччини» (Alternative für Deutschland, AfD),  «Вільна демократична партія», ХДС-ХСС та навіть деякі неупереджені експерти в лавах правлячої «світлофорної» коаліції Німеччини ставлять запитання, як таке могло трапитися. Чи є хтось у державі, хто повинен нести відповідальність за створення умов для безкарного енергетичного шантажу Європи з боку Росії та чи буде визнання власної провини за стан справ з боку політичних еліт Німеччини. Часи бездумної самозаспокоєності та дбайливого балансування між інтересами сторін, що з наполегливістю проводила Ангела Меркель, ретельно підживленої фінансовими вливаннями від Росії, для Німеччини раптово закінчилися. Адже в урядах Меркель була, серед інших, була представлена правляча нині Соціал-демократична партія Німеччини (СДП), представником якої є нинішній Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц. Саме ці політики були повністю поінформовані стосовно обґрунтування дій уряду та формування  зовнішньої політики Німеччини, зокрема у відносинах з Росією. З боку керівництва Німеччини поки що не відзначається політичного усвідомлення та визнання власної провини за створення кризової ситуації на континенті через надмірну залежність від постачань російського газу та небажання чути об’єктивні застереження фахівців.

Тим не менш, прозріння та усвідомлення того, що війна перекреслила попередній світоустрій і повернення до довоєнного стану речей і спокійного заробляння й примноження прибутків у Німеччині більше не буде, ще не настало. Німецьке суспільство поступово визріває до розуміння того, що з військовим злочинцем та терористом Путіним домовлятися про щось неможливо, а саме воно, суспільство Німеччини, також несе суттєву частину провини за зростання агресивності Кремля та має нести відповідальність за злочини його режиму у війні в Україні. Темпи визрівання такого розуміння неоднакові, тоді як фахове середовище та політикум вже дійшли до такого рівня та розуміють неминучість рецесії німецької економіки та зменшення основних показників економіки, то на побутовому рівні такого усвідомлення власної провини та розуміння відповідальності німців ще немає. Очевидно, що всі прошарки населення та експертне середовище й політичне керівництво Німеччини також напружено шукають шляхи подолання кризи та енергетичної залежності  країни у подальшому.

Тим часом, автор статті у «Der Spiegel» вважає, що Федеральний уряд Німеччини повинен ігнорувати спроби шантажу з боку Путіна і послідовно підкреслювати незалежність Німеччини від російського газу. Оскільки потенціал для цього, на думку автора, Німеччиною ще далеко не вичерпаний.

Владімір Путін на відкритті газопроводу концерну «Газпром» TurkStream у Стамбулі. Січень 2020 р.
Фото: UMIT BEKTAS / REUTERS

Владімір Путін є породженням спецслужби, він уособлює фахівця  в галузі здійснення психологічних операцій впливу. Російський диктатор знає, як погано для людей, коли їх тримають у невіданні. І що очікування болю часто гірше, ніж сам біль.

Цими днями і тижнями, зазначає видання, Путін використовує проти німців метод тортур. Він спочатку частково закриває газопровід «Північний потік-1», потім перекриває газ повністю, потім трохи газу повертається. Зрештою, мучитель представляє себе навіть рятівником. Залежність від газу Путін безжально використовує, щоб виснажити німців, розділити їх, налаштувати проти керівництва власної держави. Ймовірно, це триватиме протягом всієї зими, припускає автор статті. Постає тривожне запитання, що станеться тоді, коли температура впаде нижче нуля, а потік газу «раптово» припиниться через поломку турбіни.

Німеччина повинна взяти до своїх рук управління подіями

Щоб уникнути газових тортур Путіна, зазначає «Der Spiegel», Німеччина повинна якнайшвидше звільнитися від своєї залежності та взяти управління подіями до своїх рук. Це жодним чином не означає, що німці повинні бойкотувати російський газ, як навесні закликали деякі політики та економісти від опозиційної партії ХДС. Кожен кубічний метр газу з Росії допомагає наразі наповнити сховища та з мінімальними втратами і шкодами пережити зиму. Але просто так продовжувати торговельні відносини з Росією та не робити нічого вже недостатньо, зазначає видання.

У Берліні розраховують на відновлення обсягів газу, що постачаються через Україну.
Міністр у справах економіки та захисту клімату Німеччини Роберт Хабек.
©Колаж / Shutterstock/Fotodom / www.imago-images.de / Global Look Press

Шлях, запропонований Федеральним міністром економіки Німеччини Робертом Хабеком (Robert Habeck), щоб стати незалежними від постачання газу з Росії, є правильним, зазначає видання. Цього четверга, 21 липні ц. р., він оголосив про нові юридично обов’язкові вимоги до енергоефективності для підприємств промисловості та споживачів. Можливо, недостатні дії уряду з цього приводу протягом останніх місяців були пов’язані з тим, що російський газ дотепер все ще надходив до споживачів у Німеччині. Звичайно, промисловість і домогосподарства наразі вже почали економити на споживанні газу, воно впало. Але так бувало ще й до вторгнення Росії в Україну. Відтоді не вистачає більшої ощадливості у витратах газу, насамперед з боку промисловості.

Промисловість має витрачати прибуток на ефективність виробництва

Тиск на споживачів та управляючі компанії, очевидно, був дотепер невеликим або стимули до заощадження були недостатньо привабливими. Можливо, ділова хватка того чи іншого підприємця перевищила патріотичні почуття. Представники промисловості та лобісти, замість закликів та дій щодо заощадження витрат газу, воліли посіяти паніку з приводу його відключення. Внаслідок цього, квартальні прибутки компаній за індексом Dax наразі є високими, інвестиції в енергоефективність, безумовно, можливими. Настав час, зазначає видання, коли промисловість та її лобі необхідно примушувати та розпорядчим порядком зобов’язати вживати заходів заощадження.

Допомогти повинен, серед іншого, аукціон для промислових підприємств, який стартує наприкінці літа. Підприємства повинні мати можливість продавати квоти на газ за гроші, внаслідок чого зекономлений газ зберігатиметься. Але починати це потрібно було робити набагато раніше, можливо було би навіть зробити його добровільним, без складної аукціонної системи. Однак компанії, очевидно, були більш зацікавленими почекати, поки за це ними буде отримана грошова винагорода.

Газові електростанції ще дотепер працюють для виробництва електроенергії. Їх вже давно можна було замінити вугільними електростанціями. Штрафи, які зараз ухвалено для корпорацій та які забезпечують роботу своїх газових електростанцій, мають сенс, але штрафні санкції також повинні застосовуватися послідовно.

Танкери взяли курс на Європу.
https://www.dw.com/

В принципі, діяти треба було відразу, як тільки почалася війна, ніби газ з Росії вже не йде. Частково це вже реалізовано зараз, адже Федеральний міністр економіки Роберт Хабек стимулює будівництво нових LNG-терміналів і замовляє будівництво плавучих газонакопичувальних установок, які повинні бути запущені в експлуатацію наприкінці поточного року. Проте будівництво вітряних генераторів можна було стимулювати ще кілька місяців тому спеціальною постановою уряду. Це має статися негайно зараз, вважає та вимагає автор.

Потрібно не просто забороняти підігріви басейнів

Цього тижня президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн (Ursula von der Leyen) представила План дій в умовах надзвичайних ситуацій. Відповідно до нього, кожна країна ЄС повинна добровільно економити 15 відсотків газу. Федеральний уряд Німеччини має скористатися цим приводом для того, щоби на законодавчому рівні знизити температуру опалення в громадських будівлях до 19 градусів. Федеральний міністр економіки Хабек має намір заборонити громадянам підігрівати воду газом у своїх басейнах. Але й тих, зазначає видання, хто економить пальне, він має стимулювати грошовою премією.

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн: Росія нас шантажує, використовуючи енергію як зброю.
Праворуч – європейський комісар з екологічних технологій Франс Тіммерманс. 20 липня 2022 р.
https://www.golosameriki.com/

Водночас ЄС має нарешті організувати централізовану закупівлю газу. Ціни на нього можуть впасти через більші обсяги постачань. ЄС мав би принаймні сформувати закупівельний картель, компанії та країни-члени Євросоюзу повинні були би встановлювати певну ціну на газ. Це посилило б згуртованість в ЄС і дало би потужний сигнал Путіну.

Залишається ще певний психологічний момент, зазначає«Der Spiegel». Представники Федерального уряду Німеччини, насамперед міністр економіки Роберт Хабек, останні кілька місяців зі стурбованими словами попереджали німців про складнощі прийдешньої зими. Вважалося, що це мало би мотивувати людей економити природний газ, але це водночас зіграло на руку шантажисту Путіну. Тому Хабек і його команда наразі мають змінити свою риторику, вважає експерт. Вони повинні протиставити наративу про фатальну залежність Німеччини від російського газу щось більш позитивне. Це могло би звучати, наприклад, так, що Німеччина спроможна розірвати зв’язки з російським газом. Але для цього всі в Німеччині повинні вірити в перемогу в цій газовій війні і брати в ній участь, а не залишатися в постійному шоці.

Громадська думка і політичні дії керівництва Німеччини поступово наближаються до глибини проблеми, яку створило багаторічне безтурботне керівництво попередніх урядів Німеччини. Гостру критику викликала заява Ангела Меркель про те, що вона не відчуває своєї провини за ситуацію, що склалася із залежністю Німеччини та ЄС від російського газу. Її підходи до міжнародної політики також здаються їй правильними і непорушними. Очевидно, потрібні тектонічні зсуви у свідомості як пересічних виборців у Німеччині, так і в її політичному керівництві, аби прийти до висновку про необхідність змінити своє ставлення до відносин з людиною із психічно деформованою свідомістю, керівником Кремля. Вірогідно, таким витверезінням для нації повинні стати участь економіки і ВПК Німеччини у війні в Україні задля перемоги над Росією, консолідовані заходи та міжнародні інструменти на зразок тих, що були створені після знищення нацистської імперії за підсумками Другої світової війни з метою денацифікації німецького народу. Такий досвід буде корисним і для змін у масовій свідомості затьмарених російською пропагандою росіян. Поки що такої зрілості національної свідомості в Німеччині, а тим більше у Росії ще немає. Пересічні росіяни війну Путіна проти України підтримують. Очевидно, що питання війни, миру та економічного благополуччя країн Європи і подальшого світоустрою будуть вирішуватися на полях війни в Україні.

https://www.spiegel.de/politik/deutschland/gas-aus-russland-wie-wir-uns-gegen-wladimir-putins-foltermethode-wehren-a-172097d7-cff8-44a7-8316-c9d648216592

Схожі публікації