Чеський уряд схвалив перемовини про закупівлю зброї на сто мільярдів крон

Чехи у черзі за американськими винищувачами

У одній з нещодавніх своїх публікацій чеський аналітик Ярослав Спурний порушує тему закупівлі новітнього озброєння для збройних сил Чехії. І наводить слова Яни Чернохової, міністерки оборони Чехії, в інтерв’ю Respekt ще три місяці тому: «Черга на будь-яку військову техніку зараз дуже великі, і ми повинні приєднатися до неї якомога швидше». І цю фразу, пише аналітик, вона повторила минулого тижня після того, як уряд схвалив угоду її відомства щодо придбання винищувачів F-35 Lightning, а також шведських гусеничних броньованих машин CV-90 від BAE Systems, необхідних для бригади важкої техніки, яку чехи, як члени НАТО зобов’язалися створити до кінця 2026 року.

Винищувач F-35 Lightning.
Джерело: https://www.respekt.cz/

Ці слова чеської політикині цілком логічні, йдеться у згаданому матеріалі, зокрема, і про те, що протягом кількох років НАТО наполягає, щоб його члени збільшили свої військові видатки. Адже у деяких європейських країнах, з Чехією чи навіть Німеччиною включно, досить нечисленні армії з обмеженими бойовими можливостями. І ось напад російських військ на Україну та небезпека того, що росіяни нападуть також на інші країни, змусили більшість країн НАТО (і низку тих країн, що не входять до Альянсу) терміново братися за модернізацію своїх збройних сил. Щоправда, у світі не так вже й багато справді якісної зброї, яку протягом наступних десяти-п’ятнадцяти років можна буде технологічно розвивати і покращувати, — а ось черга до топ-виробників справді почала швидко утворюватися.

Шведська гусенична бойова машина піхоти CV90 IFV,
що створювалася фірмою Hagglunds в кооперації з концерном Bofors з 1984 року.
Джерело: http://eragun.org/

Винищувачі та бронетехніка (особливо та, що необхідна піхоті) вартуватимуть Чехії щонайменше сто мільярдів крон. Це досить великі витрати під час енергетичної кризи, погоджується аналітик. Проте позитивно, що до уявної черги уряд Чехії поспішив стати відносно швидко. А також що уряд вирішив не зволікати з можливим придбанням такої техніки через складний тендерний процес і уповноважив Яну Чернохову та інших міністрів звернутися безпосередньо до виробника (в разі зі шведським замовленням) або до уряду союзників — як у випадку з винищувачами, тому що в США все здійснюється чітко за затвердженими правилами.

Згідно з першими заявами військових, наприклад, начальника Генерального штабу Карела Ржеки, винищувач F-35 є топовою машиною останнього покоління і буде можливим — на відміну від усіх інших винищувачів на ринку — для технологічного розвитку потягом наступного десятиліття. Придбавши топові американські літаки, Чехія може стати частиною зв’язної повітряної системи НАТО, оскільки винищувачі F-35 перебувають на озброєнні низки країн альянсу. Крім США, Великої Британії, Польщі, Нідерландів, Норвегії, Данії, Бельгії, Італії та Німеччини, щонайменше ще інших п’ять інших країн їх також планують придбати.

Винищувач п’ятого покоління F-35.
Джерело: https://defence-ua.com/

Щодо бронетехніки, то військові теж не приховують свого задоволення. Адже тендер, оголошений п’ять років тому, скасували юридично. Попередній мав ускладнення як із запропонованими цінами та технологіями, так і з внутрішньою оцінкою пропозицій окремих учасників. Тож міністерство визнало за належне напряму звернутися до головного очільника перемовин, і уряд це підтримав. Однак залишається ще відкритим питання — чи шведська компанія не буде підвищувати ціну на свою продукцію.

Кабінет міністрів Чехії зробив перший і водночас розумний крок — разом з іншими він може зміцнити військо, яке відіграватиме гідну роль в обороноздатності Північноатлантичного альянсу. Щоправда, аналітики зазначають, що це лише перший крок у такій відповідальній державній справі. Бо, як зазначає автор допису Ярослав Спурний, у Чехії стратегічні плани модернізації армії поки що залишаються концепціями доти, поки їм на зміну не прийдуть інші «паперові» плани. Та й не можна бути впевненим, що кожен процес придбання озброєння матиме позитивний результат. Та треба сподіватися, пише автор, що вистоювання в черзі не буде даремним.

https://www.respekt.cz/agenda/ve-fronte-na-americke-stihacky

 

Схожі публікації