Кому заважав Мохсен Фахрізаде?

Смерть вченого вигідна багатьом, як ззовні, так і в середині Ірану

 

 

Вадим Волохов

 

Список жертв серед вищої ланки державних чиновників Ісламської Республіки Іран 27 листопада 2020 року поповнився Мохсеном Фахрізаде.

Хто це і чому саме він?

Народився Мохсен Фахрізаде Махабаді 21 березня 1961 року в місті Кум — релігійній столиці Ірану. Азербайджанець за походженням. Після перемоги в 1979 році Ісламської революції вступив до лав Корпусу вартових Ісламської революції (КВІР). Згодом отримав офіцерське звання і став викладачем ядерної фізики у провідному вищому навчальному закладі ІРІ — в тегеранському університеті «Імама Хуссейна».

За офіційними даними Ради Безпеки ООН, він був старшим науковим співробітником міністерства оборони Ірану, керівником Центру фізичних досліджень (Physics Research Centre, PHRC) і очолював таємну програму «Проект Амад» зі створення ядерної бойової частини для балістичних ракет. Робота над проектом розпочалася ще у 1989 році.

Відоме видання The New York Times неодноразово оприлюднювало інформацію про М. Фахрізаде, порівнюючи його з Р. Оппенгеймером. І стверджувало, з посиланнями на джерела зі спеціальних служб, що саме він є «батьком ядерної бомби», бо відповідав за реалізацію «Проекту 111». З розвідувальних джерел США ще у 2007 році стало відомо, що він також очолює групу розгортання передових технологій (FEDAT), яка була прикриттям програми зі створення ядерної зброї.

До слова, ще в 2018 році прем’єр-міністр Ізраїлю Б. Нетаньяху згадував про М. Фахрізаде, як про керівника «Проекту Амад». Британська газета Daily Mail вже у січні 2020 року оприлюднила матеріал, де йшлося про отримання ізраїльською розвідкою документів, де зазначалося, що Іран ще в 2002 році намагався розробити ядерну зброю, і на одному з аркушів рукою М. Фахрізаде занотована певна інформація.

Співробітники МАГАТЕ вважають, що «Проект Амад», за офіційними даними ІРІ, згорнули у 2003 році. Але деякі підозри про його подальший розвиток залишаються. Сам М. Фахрізаде від зустрічей з представниками МАГАТЕ відмовлявся. Через свої сумніви у такому питанні ООН, США та ЄС у 2010 році вимушено запроваджують проти Ірану жорсткі санкції.

Довідково:

У 2015 році США, Велика Британія, Німеччина, Франція, Китай, Росія і Іран уклали угоду (Спільний всеосяжний план дій, СВПД) про пом’якшення санкцій в обмін на обмеження ядерної програми Ірану. Ізраїль завжди виступав проти «ядерної угоди», а в 2018 році президент США Д. Трамп припинив участь у ній Сполучених Штатів. Після цього Тегеран перестав зважати на домовленості і, за даними МАГАТЕ, на листопад 2019 року вже мав у 12 разів більше збагаченого урану, ніж дозволялось цією угодою.

Автомобіль, в якому знаходився М. Фахрізаде разом з охоронцями, 27 листопада потрапив у засідку в місті Абсард, що неподалік від Тегерану. З цього приводу не зайве нагадати, що за останні 10 років в Ірані загинули п’ять вчених, які працювали у ядерній програмі ІРІ. Перший з них — професор фізики Тегеранського університету Масуд Алі Мохаммаді, якого невідомі вбили 12 січня 2010 року.

Професора Маджида Шахріярі, викладача фізики в університеті «Шахід Бехешті», вбито 29 грудня 2010 року. Він займався темою перенесення нейтронів у ланцюгових реакціях.

Того ж дня скоєно замах на Ферідуна Аббасі-Давані, професора того ж університету, який був спеціалістом з лазерних технологій та вважався провідним фахівцем у сфері ядерного розділення ізотопів. Ф. Аббасі-Давані важко поранили, але він вижив і згодом перебував на посаді директора Організації з атомної енергії Ірану.

Фізика Дарьюша Резаїнеджада, який плідно займався розробкою високовольтних перемикачів, застрелено 23 липня 2011 року.

Внаслідок вибуху загинув директор центру збагачення урану у Натанзі Мустафа Ахмеді Роушан. Це сталося 11 січня 2012 року. М. Роушан вважався спеціалістом у справах створення полімерних шарів для газового розподілу ізотопів.

За останні 10 років загинули п’ять вчених, які працювали у ядерній програмі Ірану

Відразу після вбивства М. Фахрізаде міністерство оборони ІРІ поширило заяву про скоєний на фізика замах. Наступного дня президент Ірану Хассан Роухані прямо звинуватив Ізраїль у смерті вченого і наголосив, «що Іран не потрапить у розставлену пастку і дасть відповідь на таке вбивство у визначений час». При цьому Х. Роухані підкреслив, що смерть М. Фахрізаде не зупинить розвиток ядерної програми країни.

Верховний лідер ІРІ аятола Алі Хаменеї вимагає покарати винуватців вбивства. Міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф назвав забиття вченого «актом державного тероризму».

Постійний представник ІРІ при ООН Маджид Тахт-Раванчі у своєму листі генеральному секретарю ООН Антоніу Гуттерішу написав, що Тегеран залишає за собою право «обирати необхідні заходи для захисту свого народу та його інтересів», на що А. Гуттеріш відповів про необхідність мати витримку і уникати подальшої конфронтації у регіоні.

Колишній міністр оборони Ірану, а нині радник Верховного лідера ІРІ Хоссейн Дехкан впевнений, що за таким кривавим актом стоїть МОССАД, який багато років шукав способи з нанесення «важливого психологічного і професійного удару по Ірану».

28 листопада ц. р. біля будівлі МЗС Ірану в Тегерані відбувся великий мітинг, учасники якого закликали владу помститися за вбивство вченого

Політичне бюро руху «Ансарулла» (Ємен) оприлюднило заяву зі співчуттям з приводу мученицької смерті вченого і наголосило, що Іран має повне право вжити заходи у відповідь проти замовників та виконавців терористичного акту.

Ліванська «Хизбулла» закликала «вкоротити руки» нападникам на іранських вчених. За даними порталу Almayadeen, в заяві, зокрема, йдеться, що «Хизбулла» стоїть пліч-о-пліч з Іраном та іранським народом перед зовнішніми загрозами та викликами.

 

За даними агенції Reuters, офіс прем’єр-міністра Ізраїлю Б. Нетаньяху категорично відмовився коментувати звинувачення Тегерану, а міністр у справах поселень Цахі Ханегбі заявив, що «поняття не має, хто стоїть за вбивством іранського вченого». У виданні Jerusalem Post повідомлялося, що Тель-Авів негайно посилив охорону своїх дипломатичних представництв в усьому світі.

Захід, своєю чергою, також не залишався осторонь. Так, міністерство оборони США відмовилось надавати коментарі, проте, за даними The New York Times, «одна офіційна особа разом з двома іншими високопосадовими представниками розвідки» заявили, що за цим актом таки стоїть Ізраїль. Офіційний Вашингтон відмовився коментувати заяви «представників розвідки».

Представник міністерства закордонних справ Німеччини закликав мати витримку і «зберігати можливість для проведення майбутніх переговорів щодо іранської ядерної програми».

Колишній прем’єр-міністр Швеції та співголова Європейської ради з питань міжнародних відносин Карл Більдт натякнув, що за «цілеспрямованим» вбивством іранського вченого може стояти команда тепер вже колишнього президента США Д. Трампа. З відомої наразі причини: не дати змоги новому президенту Сполучених Штатів Джо Байдену відновити переговори з Іраном і повернути США до СВПД. А сенатор-демократ від штату Коннектикут Кріс Мерфі нагадав про вбивство генерала КВІР Касема Сулеймані, зауважуючи при цьому, що смерть вченого не гарантує США, Ізраїлю чи всьому світові якусь безпеку.

Колишній директор ЦРУ США (2013–2017) Джон Бреннан

Колишній директор ЦРУ США Джон Бреннан на своїй сторінці у Twitter пише наступне: «Ця акція насправді є злочином і зухвалою операцією і покличе за собою смертельні дії у відповідь». Далі він прогнозує, що вбивство вченого може спричинити поновлення регіональних конфліктів та смертельних атак на іноземних високопосадовців. І тому для іранської сторони було б слушним не вживати непродуманих заходів, а зачекати, поки в Сполучених Штатах до влади прийде розумна і відповідальна на світовій арені людина. «Безумовно, дану акцію слід розцінювати як акт державного тероризму та порушення міжнародних законів, і я не знаю, чи надала іноземна держава дозвіл на такі дії», — написав він.

Кореспондент Перської служби ВВС Джияр Голь у своїх коментарях вказує, що вбивство М. Фахрізаде завдало дуже болючого удару по іранській спеціальній службі, яка не змогла вберегти вченого. Він не виключає, що вбивство могло бути скоєно представниками цієї ж служби, які працювали на іноземну розвідку.

Смерть вченого вигідна багатьом, як ззовні, так і в середині Ірану. ЦРУ і МОССАД мовчатимуть, міністерство інформації ІРІ і інші спеціальні служби Ісламської республіки шукатимуть виконавців. І цілком вірогідно, що знайдуть їх. Але це буде згодом, а сьогодні ми спостерігаємо, як знову ускладнюється ситуація.

Зрозуміло, що якщо М. Фахрізаде дійсно був ключовою фігурою проекту з розробки ядерної зброї, на чому наполягає Тель-Авів, то і вбили його з метою загальмувати ядерний прогрес Ірану.

Разом з тим, дехто з політиків у США також вважає, що Вашингтон може бути причетним до такого вбивства. Вони розуміють, що офіційний Тегеран сподівається, що новий президент США відновить двосторонній діалог. І тоді вдасться уникнути подальшої конфронтації у ядерних переговорах. А це декому сьогодні не подобається. Тому ситуацію намагаються загострити, хоча б тимчасово, навіть таким вбивством.

 

Схожі публікації