Як запобігти намірам росії відкрити новий фронт війни у Молдові

ЄС готує цивільну місію для Республіки Молдова

 

Die Welt, Німеччина

Засоби масової інформації та експертне середовище в галузі політики і безпеки уважно відслідковують загрозливі тенденції останніх днів на кордонах НАТО та України — на території Республіки Молдова. Існує розуміння того, що путін намагається використати ізольований у невизнаному Придністров’ї російський військовий контингент в якості приводу для підбурювання ситуації і закликів до повалення законної влади у Молдові, на зразок того, які це було реалізовано москвою на території Донецької і Луганської областей України у 2014 році.

Оскільки наземного коридору із Придністров’ям росія не має, а повітряні перекидання і десантування військ до Молдови пов’язані зі значними ризиками потрапити під удари ППО України та країн НАТО, москва вдалася до давно випробуваної тактики «розхитування ситуації» із застосуванням привезених протестувальників та прихильників «русского мира». Знову спостерігачі відзначають прибуття численних автобусів з проросійськими мітингувальниками, спроби штурму будівель державних установ та проголошення проросійських гасел. Поліція рішуче нейтралізувала спроби заколотників та заарештувала декількох осіб. Проте, навряд чи росія відмовиться від подальшої дестабілізації ситуації у регіоні та провокативних протестних виступів у Кишиневі та Тирасполі.

Виступи протесту проти прозахідного уряду Республіки Молдова, організовані проросійською опозицією.
Джерело: REUTERS

Для України регіон є принциповим і стратегічно важливим з військової точки зору, оскільки потенційно містить у собі загрозу вірогідного комбінованого удару російських військ з напрямку Тирасполь-Хмельницький та далі на північ, у комплексній взаємодії з потенційними ударами по Україні з півночі — з території Білорусі.

Вірогідність таких дій росії поки що невисока, з огляду на застереження Заходу щодо негайного реагування на подібні дії російських військових. Водночас ситуація викликає додаткову тривогу на Заході, оскільки ескалація конфлікту на кордонах з Румунією (країною-членом ЄС і НАТО) максимально наближує війну росії проти України до кордонів ЄС і НАТО, що може призвести до вступу цих гравців у війну. Такий перебіг подій цілком влаштував би росію, оскільки підтвердив би її пропагандистські гасла щодо ведення москвою війни не проти України, а проти консолідованого Заходу. Визнання такого стану справ де факто надало би додаткових важелів впливу для москви у міжнародних організаціях та виправдовувало би ще більше «затягування гайок» всередині росії. Консолідація російського суспільства навколо необхідності боротьби проти «агресивного Заходу» вийшла би на новий рівень та дозволила би путіну провести додаткову мобілізацію ресурсів для війни проти України.

Німецьке видання Die Welt надрукувало статтю власного кореспондента у Брюсселі Крістофа Б. Шільтца (Christoph B. Schiltz), в якій він висвітлює події навколо провокацій росії у Молдові та розглядає варіанти можливого перебігу подальших подій у регіоні.

Маленький сусід України — Молдова — є розділеною, зазначає німецьке видання. Одна частина країни орієнтована на Захід, друга — на Схід. На сьогодні один регіон країни перебуває під впливом Москви і може опосередковано впливати на перебіг війни росії в Україні. Цивільна місія ЄС має наразі забезпечити безпеку країни.

За інформацією, що має у своєму розпорядженні WELT AM SONNTAG, Європейський Союз планує розгортання цивільної місії у Республіці Молдова. Країна відчуває дедалі більшу загрозу після нападу росії на Україну і 28 січня ц. р. звернулася до Брюсселя з проханням про підтримку.

Європейська служба зовнішніх дій (EEAS) наразі розробляє так звану концепцію кризового менеджменту, яка повинна бути завершена ще цього місяця, зазначає Die Welt. У концепції експерти EEAS розробляють пропозиції щодо обсягів, напрямів діяльності та мандату запланованої місії, які на завершальному етапі мають бути одноголосно схвалені урядами країн-членів ЄС.

«Наміри направити цивільну місію до Молдови очевидні», — заявив неназваний дипломат ЄС, знайомий з ходом переговорів. Разом з Польщею, країнами Балтії, Швецією, Чехією, Португалією, Румунією та Данією, Німеччина є одним із найважливіших прихильників проекту. Дипломати очікують, що нова місія стартує «на початку літа».

У рамках місії адміністративний персонал з країн-членів місії, насамперед зі сфери юстиції, поліції та митниці, має консультувати колишню радянську країну — Молдову, також відому як Молдавія, щодо того, як їй створити ефективний сектор безпеки. Крім того, ЄС хоче надіслати експертів для консультування країни у боротьбі з кібератаками та дезінформацією.

Крім цивільної консультативної місії, Молдова також вимагає від ЄС швидких санкцій проти лояльних до росії молдовських олігархів, посилення контролю повітряного простору у частині, що стосується надання реактивних літаків та радарів і розгортання систем ППО. Про це чітко заявив віце-прем’єр-міністр і міністр закордонних справ Молдови Ніку Попеску, виступаючи в якості запрошеного гостя на останній зустрічі міністрів закордонних справ ЄС 20 лютого ц. р.

Він закликав країни ЄС «швидко допомогти оновити застарілі системи ППО Молдови». Зазначається, що гроші на це мають надійти із Європейського фонду миру (EPF), як фінансового банку, який від березня 2021 року використовувався для фінансування видатків ЄС із запобігання конфліктам і сприяння заходам міжнародної безпеки в рамках Спільної зовнішньої політики та політики безпеки (CFSP).

У Молдові, населення якої становить 2,6 мільйона осіб і яка межує безпосередньо з Україною, останніми тижнями ситуація стає усе більш напруженою. Частина населення країни орієнтована на Захід, інша, приблизно така ж частка, на Схід. Обидві сторони непримиренно протистоять одна одній, а москва намагається розпалити проросійські демонстрації, відзначає Die Welt.

Молдова є найбіднішою країною в Європі і страждає від постійної міграції українців із зони бойових дій і періодичних відключень електроенергії внаслідок руйнування енергетичної інфраструктури України через напади росії. Енергосистеми Молдови і України частково пов’язані одна з одною.

Уряд Республіки Молдова вважає напад росії на свою країну реалістичним. Директор Служби безпеки та розвідки Молдови Александру Мустеата ще наприкінці 2022 року заявив, що цілком можливо, що російські війська можуть спробувати «створити коридор до Придністров’я». Невизнана «Придністровська Молдавська Республіка» (ПМР) входить до складу Молдови у межах її міжнародно визнаних кордонів.

Придністров’я на карті.
Джерело: DER SPIEGEL

На території ПМР проживає близько 500 тис. осіб. Ця територія самовільно відокремилася від Молдови, вона навіть має власний проросійський уряд, але не визнана на міжнародному рівні. У ПМР дислокується близько 1500 російських військових.

Ще більш важливим є те, зазначає Die Welt, що у Придністров’ї зберігається до 20 тис. тонн боєприпасів, які після розпаду СРСР належать росії. Це робить сепаратистський регіон найбільшим складом боєприпасів у Європі.

Минулого тижня прес-секретар кремля дмитро пєсков знову звернув увагу на Придністров’я, заявивши, що «звичайно, ситуація в Придністров’ї є предметом нашої найбільшої уваги і викликає занепокоєння». Пєсков звинуватив Україну в плануванні операції під «фальшивим прапором» для нападу на російських військових у Придністров’ї. Уряд Молдови заперечує ці звинувачення.

Склади з боєприпасами на базі Колбасна у Придністров’ї.
Джерело: Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України

Очевидно, що кремль планує проведення провокацій проти контингенту збройних сил росії, розташованого у Придністров’ї із звинуваченнями у цьому України. Привід може бути використаний для вторгнення у Молдову під гаслом «надання допомоги та визволення» росіян і російськомовних громадян, які зазнають тиску з боку України та Молдови. Ситуація залишається напруженою. Запланована цивільна місія ЄС у Молдові не здатна зупинити агресію росії, але може бути ще одним політичним запобіжником та об’єктивним свідком злочинів російської війни проти народів світу. Політичні кола країн Заходу і України, дипломатичні установи та представники України у міжнародних організаціях світу повинні діяти разом для забезпечення об’єктивного висвітлення ситуації в регіоні та запобігання намірам росії щодо відкриття ще одного фронту війни.

 

Схожі публікації