Війна в Україні змушує збільшувати видатки з держбюджету на польське військо

Грошей на армію ніколи не буває забагато

 

Це вкотре нині підтверджує польське державне керівництво, яке прагне покращити безпеку Польщі з огляду на агресивні дії РФ. Ось і кілька днів тому, повідомляється на польському сайті wnp.pl, прем’єр-міністр Матеуш Моравецький повідомив, що війна в Україні змушує збільшувати видатки з держбюджету на військо: «Ми повинні ще швидше озброюватися, тому цього року ми виділимо 4 відсотки ВВП для армії. Мабуть це, буде найбільшим відсотком серед усіх країн НАТО».

Розповідаючи про такі плани на одній з прес-конференцій, прем’єр-міністр порушив тему відомого скорочення попереднім урядом військових частин, і сказав, що це не інакше, як «стратегія хаосу і наївності». Адже йдеться про ліквідацію 629 військових частин Війська Польського.

А під час планового відвідування 18-ї механізованої дивізії в Седельцах він повторив ще раз, що для польського уряду «найвищим, абсолютним пріоритетом» є збільшення чисельності польської армії та посилення присутності військ НАТО на території Польщі.

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький під час візиту до штабу 18-ї механізованої дивізії ім. генерал-лейтенанта Тадеуша Бука в Седельцах.
Фото: PAP/Przemysław Piątkowski

— Народ довірив нам правління у важкий час, війна в Україні змушує нас озброюватися ще швидше. Тому цього року ми докладемо безпрецедентних зусиль — виділимо 4 відсотки від ВВП для польської армії. Це може бути найбільший відсоток грошей, що виділяють на армію в усіх країнах НАТО.

Як він вважає, це буде яскравим доказом для всіх країн-союзників того, що поляки налаштовані захистити свою землю, гарантувати безпеку їй і союзникам.

Присутній на цьому заході глава польського міністерства оборони Маріуш Блащак звернув увагу присутніх на винуватців згаданого скорочення. «Люди, які тоді (2011–2015 рр. — ред.) керували Польщею, завдали особливо відчутного удару по безпеці нашої батьківщини на нашому сході. Було ліквідовано ті частини і підрозділи, які відповідали за безпеку в напрямку Бжеської брами, тобто в напрямку, який історично завжди був дуже важливим для безпеки нашої Батьківщини», — пояснював М. Блащак під час свого виступу.

Якщо намагатися пригадати тодішнє реформування Війська Польського, то одним із прикладів може бути «реформування» у 2011 році 1-ої Варшавської механізованої дивізії ім. Тадеуша Костюшка зі штабом в Легіоново. «Розвідувальний батальйон, який займався розвідкою в цьому напрямку, в напрямку Бжеської брами, був ліквідований… Ліквідовані артилерійський полк у Цеханові, 3-я механізована бригада в Любліні, завданням якої було прикривати фланг і на цьому напрямку», — зазначив М. Блащак.

Але це був лише початок такого «вдосконалення» оборони держави. Бо згодом, за його словами, був виконаний наступний «варіант» зі скорочення військових частин північно-східного напрямку. Так, ігноруючи воєнну загрозу Польщі з Калінінградської області РФ, була скорочена 16-та механізована бригада, що базувалася в Моронгу, артилерійський полк, що базувався в Бранево, розкомплектовано 15 зенітно-ракетних військових частин і скорочено вісім ескадрилій тактичної авіації.

Прем’єр-міністр Польщі Моравецький і міністр оборони Блащак в Седельцах.
Фото: Міноборони Польщі

— Скорочення військових частин — це дуже серйозна справа і дуже конкретний, негативний крок, — наголошував у своїй промові прем’єр-міністр М. Моравецький, одночасно звертаючись до колишніх можновладців. — Що це за стратегія безпеки, коли ліквідовувалися військові частини? Чи це не антистратегія з хаосу та наївності… Це крайня наївність.

Зрозуміло, що обидва можновладці мають на увазі своїх попередників з «Громадянської платформи» та PSL (Польської селянської партії), яких тоді очолював Дональд Туск, і після якого довелося його наступникам «оздоровлювати державні фінанси та озброювати польського солдата». Моравецький нагадав, що нинішньому урядові доводиться активно закуповувати найсучаснішу військову техніку, в т. ч. танки К2, гаубиці К9, «Хаймарси» та «Патріоти».

— Сьогодні чисельність польської армії вже збільшилася на чверть, порівняно з тією, якою вона була у 2015 році, — констатує Моравецький, одночасно нагадуючи, що не може бути міцної держави без сильної армії і в той же час не буде сильної армії без міцної держави, без міцних державних фінансів, тому що «ми чудово знаємо, що це була герметизація фінансової системи, ремонт цієї системи, що дозволяло фінансувати величезні видатки на озброєння, призивати нових солдатів до польської армії».

Якщо уточнювати нинішній стан справ зі зміцнення Війська Польського, то на переконання польських прем’єр-міністра і міністра оборони, їхньому уряду вдалося оздоровити державні фінанси, виділити достатні кошти для забезпечення польського солдата. Адже сьогодні польська армія на чверть чисельніша, ніж у 2015 році, і це дасть змогу «захищати кожен клаптик польської землі, кожну її п’ядь».

— А що передбачалося доктриною «Громадянської платформи»? Ми можемо тільки уявити. Що призвело до розвалу, до скорочення нинішньої польської армії на сході Польщі, в центральній Польщі?, — ставив питання присутнім М. Моравецький. І відповідав, що доктрина його попередників призвела до того, що польська армія опинилася в глибинних територіях Польщі, замість того, щоб захищати її кордони. Якщо більш детально вести мову про зміцнення безпеки Польщі, то треба зазначити, що «прорив стався у 2015 році, коли президентом став Анджей Дуда і коли до влади прийшла партія «Право і справедливість». Міністр оборони також зазначив, що у 2018 році була замовлена система протиракетної оборони Patriot, яка знаходиться на польській території з кінця минулого року. Системи Himars були замовлені в 2019-му, а літаки F-35 — в 2020 році. «Наступного року на цих літаках літатимуть польські пілоти», — пообіцяв міністр.

«Ми розвиваємо Військо Польське, зміцнюємо Військо Польське, адже безпека є умовою розвитку нашої країни», — наголошував М. Блащак.

Підготував Олег Махно

 

Схожі публікації