Іран: кандидати у президенти визначені

Підсумком виборів має бути національна єдність і згуртованість

 

 

Вадим Волохов

 

За даними іранської інформаційної агенції Fars News від 26 травня поточного року, міністерство внутрішніх справ ІРІ оприлюднило список кандидатів у президенти на виборах 18 червня 2021 року. Рішення Ради вартових конституції Ірану було одночасно вельми несподіваним, але і передбачуваним.

До списку внесено 7 кандидатів (з 592 зареєстрованих), які мають право балотуватись у президенти і розпочати передвиборчу кампанію. Це такі, як:

Саїд Джалілі — представник Верховного лідера у Вищій раді національної безпеки ІРІ. Народився 1 вересня 1965 року в Мешхеді. З року 2007-го по 2013-й був секретарем Вищої ради національної безпеки. Головний переговорник з ядерних питань. Раніше був заступником міністра закордонних справ ІРІ з європейських та американських справ. Був кандидатом у президенти на виборах 2013 року.
Сайєд Ібрагім Раїсі — голова судової гілки влади ІРІ. Народився 14 грудня 1960 року. Прихильник партії консерваторів. Заступник Головного судді у 2004–2014 рр., генеральний прокурор країни у 2014–2016 рр. Член Ради експертів ІРІ з 2006 року. Знаходиться у санкційних списках США та ЄС з листопада 2019 року. Виступає за створення «сильного Ірану». На президентських виборах 2017 року програв чинному президенту Х. Роухані.
Аліреза Закані — президент Дослідницького центру Меджлісу ІРІ з липня 2020 року. Народився 3 березня 1965 року. Висував свою кандидатуру на президентських виборах в 2013 та 2017 роках і обидва рази був дискваліфікований Радою вартових.
Сайєд Амір-Хоссейн Газізаде Хашемі — заступник спікера Меджлісу ІРІ. Народився 14 квітня 1971 року. Депутат Меджлісу з 2008 року. Член Фронту стабільності Ісламської революції.
Мохсен Мехралізаде — народився 30 вересня 1956 року, по походженню азербайджанець. Політик-реформатор, колишній губернатор провінції Хорасан, а згодом провінції Ісфаган. Був віце-президентом і головою Національної спортивної організації Ірану за часів президентства М. Хатамі. На президентських виборах 2005 року набрав 4,4 % голосів виборців.
Мохсен Резаї — секретар Ради доцільності Ірану з жовтня 1995 року. Народився 9 вересня 1954 року в місті Масджете Солейман. Генерал-майор КВІР ІРІ, протягом 17-ти років був командуючим КВІР (1980–1997 рр.) Єдиний в збройних силах тричі нагороджений Орденом Фатха 1-го ступеня. Двічі балотувався у президенти в 2009 і 2013 роках і програв М. Ахмадінеджаду та Х. Роухані відповідно. Прихильник жорсткої політики. Переконаний, що Ірану потрібен інший, новий шлях розвитку.
Абдолнасер Хемматі — голова Центрального банку ІРІ з липня 2018 року. Народився у 1956 році. Досить відомий економіст та політик. До призначення на посаду був віце-президентом Радіомовлення ІРІ (1989–1994 рр.), головою Центральної страхової компанії Ірану (1994–2006, 2016–2018 рр.), головний виконавчий директор Sina Bank (2006–2013 рр.) та Bank Melli Iran (2013–2016 рр.).

За підсумками розгляду зареєстрованих кандидатів дискваліфіковано 18 з них, які представляли партію та фракції консерваторів та 14 представників реформаторів.

Відмовлено у участі у виборах наступним відомим та авторитетним політикам:

  • колишньому спікеру Меджлісу ІРІ Алі Ларіджані. Політичні кола поміркованих та реформаторів активно просували його у якості кандидата у президенти, авторитет та політична вага якого давала шанси на перемогу;
  • першому віце-президенту ІРІ Есхаку Джахангірі;
  • колишньому директору інжинірингової компанії КВІР ІРІ Khatam-al Anbiya Construction Сайєду Махоммаду.

Церемонія жеребкування проведення пропагандистських кампаній та презентацій передвиборних програм кандидатів у президенти відбулася 26 травня поточного року у Міжнародному конференц-холі Іранської радіомовної компанії.

Церемонія жеребкування проведення пропагандистських кампаній кандидатів у президенти Ірану

За даними інформаційної агенції ISNA, виступаючи 26 травня на засіданні кабінету міністрів чинний президент Ірану Хассан Роухані звернувся до народу Ірану і закликав всіх брати участь у 13-х виборах президента. «Люди повинні прийти до виборчих скриньок вільно і свідомо». Він також наголосив, що підсумком виборів має бути національна єдність і згуртованість. «Вибори в країні гарантують легітимність системи, але ми забули про це і про головну мету виборів. Ми не будемо мати легітимності, якщо всі наші рішення не підтримає народ», — додав президент.

Хассан Роухані: «Підсумком виборів має бути національна єдність і згуртованість»

Про важливість президентських виборів 2021 року нагадав і Верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї під час відео-конференції з членами Меджлісу 28 травня поточного року. Лідер звернувся до іранців із закликом брати участь у виборах та просити Бога допомогти їм зробити правильний вибір. Він також закликав народ ігнорувати заклики, спрямовані на зрив виборів, і додав, що той, хто симпатизує народу, не буде заважати віддавати їх голоси. А. Хаменеї порадив кандидатам у президенти не порушувати норми та дотримуватись ісламської етики, як під час дебатів, так і під час інтерв’ю.

Верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї закликав іранців брати участь у виборах

Таким чином, кандидати визначені і залишилось чекати дня виборів. Робити зараз якісь прогнози передчасно і результат виборів може бути несподіваним, як це вже було в 2005 році, коли на виборах 6-го президента переміг Махмуд Ахмадінеджад.

Зареєстровані кандидати у президенти Ірану на виборах 2021 року

Чекаємо на підсумки виборів, де іранський народ зробить свій вибір на наступні роки.

 

Схожі публікації