Переважна частина світу стоїть на порозі великого голоду

Переважна частина світу стоїть на порозі великого голоду

«Hospodárske noviny.sk», Словаччина;
«Forsal.pl», Польща

Спостерігаючи за воєнними діями на теренах України, де росіяни війною прагнуть повернути собі чужі статки, європейці починають усвідомлювати наслідки такого злочинства. Серед інших — і масштабний голод, що може охопити понад пів світу внаслідок блокування росіянами морських портів, через які зазвичай щороку доправляється до певних країн українське збіжжя.

Рюдігер фон Фріч

Про таку перспективу застерігають відомі політики і державні діячі, зокрема, і дипломат Рюдігер фон Фріч, колишній посол Німеччини в Росії, якого цитує газета Tagesspiegel: «Путін очікує, що після згортання поставок зерна голодні люди втечуть із цих регіонів і спробують потрапити до Європи — як мільйони сирійців, які раніше втікали від жахів війни», — коментує ситуацію фон Фріч. За його словами, Росія відверто перешкоджає Україні у справі експортування зернових, бомбардуючи зернові склади зберігання. «З новими припливами біженців він хоче дестабілізувати Європу і створити політичний тиск на західні країни, щоб вони відмовилися від жорсткої позиції щодо Росії. Це його нова гібридна війна», — вважає фон Фріч.

 За даними німецького уряду, Росія блокує експортування Україною 20 мільйонів тон зернових, в основному для Північної Африки та Азії, значна частина яких знаходиться в одеському порту. І якщо порт не розблокують, то багато країн зіткнуться з продовольчою кризою, про що також застеріг нещодавно президент України Володимир Зеленський.

— Світове співтовариство має допомогти Україні звільнити морські порти, інакше за енергетичною кризою настане продовольча криза, — сказав В. Зеленський після переговорів з прем’єр-міністром Португалії Антоніо Кошта, який два дні тому відвідав Київ.

До України з робочим візитом прибув прем’єр-міністр Португалії Антоніу Кошта.
Джерело: «gorozhanin.com.ua», https://gorozhanin.com.ua/

Те, що Європа стурбована такою перспективою, можуть свідчити чимало виступів у ЗМІ політичних і державних діячів. Їх однозначно підтримують представники великих аграрних фірм, державних і політичних структур. Серед них також державні діячі Польщі. Так, на польському сайті forsal.pl можна ознайомитися з матеріалом на таку тему під заголовком «Не тільки Індія забороняє експорт продовольства».

Текст розпочинається без звичних «преамбул», себто, автор першим реченням окреслює проблему: «Війна (російсько-українська — ред.) спричинила величезне зростання цін на пшеницю. Через українську кризу багато країн запровадили заборону на експорт пшениці та інших продуктів харчування». А далі подається думка одного з американських експертів, Петерсонського інституту міжнародної економіки (PIIE), що підкріплюється списком країн, які ввели заборону на експорт продовольства, а також продуктів, на які поширюється заборона після вторгнення Росії до України.

Список країн, які ввели заборону на експорт продовольства, а також продуктів, на які поширюється заборона
 • АРГЕНТИНА — соєва олія, соєвий шрот
 • АЛЖИР — макаронні вироби, похідні пшениці, рослинна олія, цукор
 • ЄГИПЕТ — рослинна олія, кукурудза, пшениця, борошно, сочевиця, макарони, квасоля
 • ІНДІЯ — пшениця
 • ІНДОНЕЗІЯ — пальмова олія, пальмово-ядрова олія
 • ІРАН — картопля, баклажани, помідори, цибуля
 • КАЗАХСТАН — пшениця, пшеничне борошно
 • KOСОВO — пшениця, кукурудза, борошно, рослинна олія, сіль, цукор
 • ТУРЕЧЧИНА — яловичина, баранина, козяче м’ясо, вершкове масло, рослинні олії
 • УКРАЇНА — пшениця, овес, просо, цукор
 • РОСІЯ — цукор, насіння соняшника, пшениця, жито, ячмінь, кукурудза
 • СЕРБІЯ — пшениця, кукурудза, борошно, олія
 • ТУНІС — фрукти, овочі КУВЕЙТ — продукти з птиці, зерно, рослинні олії
  [свернуть]

Через можливий недорід унаслідок спеки влада Індії побоюється за продовольчу безпеку країни.
Джерело: «Deutsche Welle»

Індія оголосила, що заборонить експорт пшениці, «щоб забезпечити загальну продовольчу безпеку країни», повідомляють місцеві ЗМІ. Вона стала останньою країною, яка вирішила заборонити в цьому році експорт продуктів харчування на тлі різкого зростання цін на зерно. Ціни на пшеницю зараз зросли приблизно на 6 відсотків. Інші країни нещодавно також ввели заборону на експорт продуктів харчування, включно з Індонезією, яка обмежила експорт пальмової олії, ключового інгредієнта багатьох продуктів. До речі, на Індонезію припадає більш ніж половина світових поставок пальмової олії. Як і Індія, вона посилається на необхідність забезпечити доступність їжі в країні після того, як глобальна продовольча інфляція досягла рекордного рівня.

Ситуація в Україні загрожує спровокувати світову продовольчу кризу вже цього року.
Джерело: Телекомпания «A1+», https://a1plus.am/

Як можна переконатися, заборона стосується не тільки пшениці. Чимало країн також заборонили експорт інших продуктів харчування через зростання глобальної інфляції внаслідок української кризи. Ціни на багато інших продуктів харчування зросли, що також сприяло зростанню інфляції в усьому світі. Деякі з цих продуктів — соняшникова олія, пальмова олія, добрива та зернові.

В Україні, що не має змоги експортувати зерно, добрива та рослинну олію, руйнуються через війну сільськогосподарські угіддя, зривається посівний сезон. А Росія до того ще й вкрала кілька сотень тисяч тон зерна та намагається його перепродати. Країни G7 вже попередили про ризик глобальної голодної кризи через її дії, повідомляє Financial Times.

До слова, ціни на продукти харчування і так вже високі через порушення ланцюга поставок, пов’язаних з COVID, і тогорічне зниження врожайності через посуху, коментують аналітики. А тут ще й «відзначилася» Росія своїм нападом на Україну, що співпало зі спадом світових продовольчих ринків.

Микола Сольський

«Буде криза у світі. Друга криза після енергетичної, яку спровокувала Росія. Зараз вона зробить харчову кризу, якщо ми не розблокуємо для України шляхи, не допоможемо країнам Африки, країнам Європи, країнам Азії, які потребують саме цих продуктів харчування. Розблокувати можна у різні способи. Один із таких — військовий. Тому з такими запитами щодо відповідної зброї ми звертаємося до наших партнерів», — сказав під час одного з виступів В. Зеленський. Його доповнює міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський в інтерв’ю «Голосу Америки»: «Я думаю, що світ почне гостро це відчувати десь в середині липня, тому що багато країн Північної Африки, арабських країн, країн Південно-східної Азії досі споживають те, що придбали раніше, ті резерви, які сформовані. У них іще є кошти щось дотувати, щось здешевити. Але вони усі чекають нового врожаю. Як і в будь-якій ситуації, кожен сподівається на краще. Мовляв, якось саме вирішиться. Але ж ми розуміємо, що само — не вирішиться».

Міністр прогнозує, що такий ціновий цугцванг розпочнеться саме у липні і багато країн усвідомлять, що, незважаючи на те, як далеко вони розташовані від нас, від лінії фронту з Росією, вони все одно сплачують за цю війну. «І це зрозуміє будь-яка країна і будь-який начальник на Філіппінах, в Індонезії в будь-якій африканській країні, що вони разом зі своїми людьми щодня доплачують за цю війну, яку розв’язала Росія».

Підготував Олег Махно

https://hnonline.sk/svet/96020194-nemecky-diplomat-putinov-plan-destabilizacie-europy-vyvola-potravinovu-krizu-co-prinesie-naval-utecencov

https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/8420447,zakaz-eksportu-zywnosci.html

 

Схожі публікації