Геноцид уйгурів — нові докази жорстокого поводження Китаю з уйгурами

Напередодні візиту делегації ООН до Сіньцзяну, Китай

24.05.2022 р. «Tagesspiegel», «Tagesschau», Німеччина

Однією з кризових точок, що визначають політику сучасного Китаю та його міжнародну політику, є ставлення Пекіну до національної меншини уйгурів, які компактно мешкають на території Китаю. Агресивне ставлення офіційної влади до цієї національної меншини межує з геноцидом та етноцидом, що викликає справедливу критику демократичних держав світу. Особливий наголос це питання отримало на тлі агресивної війни Росії в Україні, головна мета якої також полягає у знищенні української нації та підкоренні свободолюбивого українського народу.

За розгортанням подій навколо геноциду уйгурів спостерігає також офіційна ООН, висока делегація якої має намір невдовзі відвідати Сіньцзян-Уйгурський автономний район. Примітно також, що інформація стосовно візиту делегації ООН до Китаю з’явилася у ЗМІ протягом саміту Об’єднання QUAD (Чотиристоронній діалог з безпеки, до якого входять Австралія, Індія, США та Японія), головна спрямованість якого є саме обмеження активності Китаю у регіоні. Саміт відбувається у віртуальному форматі протягом 24-25 травня за участі президента США Джо Байдена.

Довідково. Сіньцзян-Уйгурський автономний район в Китаї,

Сіньцзян-Уйгурський автономний район в Китаї, скорочено СУАР, — автономний район на північному заході КНР. Відомий також як Сіньцзян, Китайський Туркестан або Східний Туркестан.

Найбільший район Китаю, його площа становить приблизно 1/6 території країни. Адміністративний центр та найбільше місто — Урумчі. Згідно з переписом 2020 року, в Сіньцзяні проживало 25,852 млн. осіб.

80 % уйгурів СУАР проживають на південному заході (в округах Кашгар, Хотан, Кизилсу-Киргизький автономний округ та Аксу). Казахи переважно проживають на північ від Сіньцзяну; ханьці (китайці) — здебільшого на сході та у центрі СУАР.

Починаючи від 2014 року китайська влада проводить репресивну політику щодо уйгурів. Серед головних заходів — масове позасудове інтернування дорослих осіб до спеціальних таборів та «професійних центрів», розділення батьків та дітей, переміщення дітей у спеціальні «школи-інтернати», примусове регулювання народжуваності (включно зі стерилізацію), транспортування людей до певного регіону для примусових робіт. Всі ці заходи призвели до того, що частка уйгурів у населенні СУАР почала скорочуватися.

[свернуть]

Німецьке видання «Tagesspiegel» в редакційній статті 24 травня ц. р. з посиланням на французьку інформаційну Агенцію Франс Прес AFP повідомляє, що останній інформаційний витік у ЗМІ надає нові докази жорстокого поводження Китаю з уйгурами.

Пекін, Сіньцзян, КИТАЙ, ймовірний табор перевиховання Tekes.
 Джерело: «Spiegel Ausland», Австралійський інститут стратегічної політики, 2020 р.,
супутникове зображення: Planet Labs PBC, зображення зроблено 10 травня 2022 р

Зокрема згадується, що стало відомо про утримання уйгурів у концентраційних таборах, їх катування, залякування шляхом оголошення бранцям про розстріли. Повідомляється зокрема, як саме Китай пригнічує уйгурів. Витік з великого інформаційного ресурсу із десятками тисяч файлів, які просочилися до Меморіального фонду жертв комунізму (VOC) безпосередньо від поліцейських мереж Сіньцзяна (Xinjiang), під назвою «Поліцейські файли Сіньцзяна», містить нову чутливу інформацію про безпеку та діяльність таборів для інтернованих.

Офіцери з дерев’яними палицями перед камерою у таборі перевиховання Текес.
Згідно з метаданими, фото зроблено 25 вересня 2018 року.
 Джерело: «Spiegel Ausland», фото досьє поліції Синцзяна

Зокрема зазначається, що Пекін інтернував понад 1–2 мільйони уйгурів до концентраційних таборів, люди зазнали кампанії геноциду та грубих порушень прав людини, включаючи примусову працю, примусову стерилізацію, систематичні зґвалтування та катування, розділення батьків і дітей, примусову асиміляцію та жорстку політичну індоктринацію. 

Довідково. Меморіальний фонд «Жертвам комунізму»

Меморіальний фонд «Жертвам комунізму» (Victims of Communism Memorial Foundation, VOC) — некомерційна антикомуністична організація в США, уповноважена одноголосним Актом Конгресу 1993 року з метою «просвіти американців про ідеологію, історію та спадщину комунізму».

Організація відповідала за спорудження Меморіалу жертв комунізму у Вашингтоні, округ Колумбія. Фонд входить до складу Платформи європейської пам’яті та свідомості. Фонд був одним із ініціаторів відкриття Меморіалу жертвам комунізму у Вашингтоні.

[свернуть]

Китайські поліцейські у регіоні Сіньцзян.
Джерело: «Tagesspiegel», фото PICTURE ALLIANCE/DPA/BR/NDR/DANIEL SATRA

Незадовго до візиту комісара ООН з прав людини та колишньої президентки Чилі Мішель Бачелет (Michelle Bachelet) до Сіньцзяну міжнародний медіа-консорціум опублікував додаткові докази масових правопорушень протягом незаконного утримування уйгурів у Китаї.

Штурмова гвинтівка наготові: на цьому фото також зображені сили безпеки
у центрі перевиховання в Текесі, можливо, під час навчань.
Джерело: «Spiegel Ausland», фото досьє поліції Синцзяна

У вівторок 24 травня ц.р. радіомовник Баварії Bayerische Rundfunk та видання «Шпігель», представники яких брали участь у розслідуванні, заявили, що у випадку з таборами уйгурів мова не йде, як стверджує китайський уряд, про «професійні навчальні заклади». Про це свідчать фотографії, тексти викритих підготовлених промов та інструкції на адресу влади.

Зокрема, вибірка даних з баз поліції Сіньцзяна «Xinjiang Police Files» містить раніше невідому промову колишнього партійного лідера регіону Сіньцзян у 2017 році, в якій говориться, що будь-який в’язень, який лише на кілька кроків намагатиметься відійти від табору, має бути «застреленим».

Чень Цюаньгуо, колишній лідер партії регіону Сіньцзян,
очолював там апарат спостереження з 2016 по 2021 рік.
Джерело: «Spiegel Ausland»,  фото Тайрон Сіу / REUTERS

На знімках зображені також силовики зі штурмовими гвинтівками. На одному фото зображений ув’язнений у так званому кріслі тигра, тобто пристосуванні для тортур, в якому ноги людини стають перенапруженими.

Заарештований чоловік сидить у так званому «кріслі тигра» («Tiger Chair»
спеціальному кріслі, яке, за даними правозахисної організації «Human Rights Watch»,
використовується для тортур у китайських в’язницях.
Джерело: «Tagesschau», фото Xinjiang Police Files

Посольство Китаю в США заявило з цього приводу, що заходи в Сіньцзяні спрямовані на боротьбу з терористичною діяльністю і не стосуються «прав людини чи релігійних переконань».

Заклики до нових санкцій проти Китаю

Згідно з отриманим витоком інформації, деякі його дані були передані німецькому антропологу Адріану Ценцу (Adrian Zenz). Цей відомий китайський дослідник у США, який ще раніше вказав на ймовірні порушення прав людини в Сіньцзяні та був через це підданий санкціям з боку Пекіну у 2021 році. Цими даними він поділився загалом із 14 західними ЗМІ.

Довідково. Адріан Ніколаус Ценц

Адріан Ніколаус Ценц — німецький антрополог, відомий своїми дослідженнями таборів для інтернованих у Сіньцзяні та вивченням фактів геноциду уйгурів.

Адріан Ніколаус Ценц

Він є старшим науковим співробітником з вивчення Китаю в Меморіальному фонді жертв комунізму, антикомуністичного аналітичного центру, який базується у Вашингтоні. Навчався у Кембриджському університеті та The University of Auckland. Захистив докторську дисертацію з питань освіти меншин, можливостей працевлаштування та етнічної ідентичності молодих тибетців у західному Китаї.

Вільно говорить північнокитайською мовою. Читав лекції з методології соціальних досліджень та консультував докторантів у Європейській школі культури та теології, спільному проекті освітньої установи AWM GmbH та Колумбійського міжнародного університету.

Найбільш помітною роботою Ценца було його дослідження масових арештів уйгурів та інших мусульманських тюркських меншин у китайських таборах для інтернованих у Сіньцзяні. Ценц був одним з перших дослідників, який відкрив існування цих таборів, дізнався про їх розміри та масштаби.

[свернуть]

Голова делегації Європарламенту у відносинах з Китаєм Райнхард Бютікофер (Reinhard Bütikofer, партія Німеччини «Зелені») закликав Брюссель і видання «Spiegel» до нових санкцій проти Китаю. «Образи жаху», вважає політик, мають привести до того, що Європейський Союз займе чітку позицію.

США заявляють про геноцид 

Очікується, що комісар ООН з прав людини Мішель Бачелет у вівторок та середу відвідає міста Урумчі (Urumqi) та Кашгар (Kashgar) у Сіньцзяні.

Комісар ООН з прав людини Мішель Бачелет здійснить візит до Сіньцзяну.
Джерело: «Tagesschau», фото FABRICE COFFRINI/AFP

Уряд Пекіна звинувачують у примусовому утриманні понад мільйона уйгурів та інших мусульманських меншин у крайньому західному регіоні країни в так званих «таборах перевиховання». Пекін звинувачують, серед іншого, у примусовій стерилізації уйгурів та примусу їх до праці.

Крім того, повідомляється, що влада Китаю зрівняла із землею об’єкти національної культури уйгурів. Вся область перебуває під суворим наглядом і контролем з боку центральної влади Китаю. США заявляють про здійснення Пекіном політики геноциду уйгурів.

Китайський поліцейський спостерігає за парадом уйгурів в Кашгарі.
Натовп вшановує пам’ять 16 китайських поліцейських, які загинули в результаті теракту.
Джерело: «Spiegel Ausland», фото Пітер Паркс / AFP

Тим часом в урядових колах США висловили сумніви, що Мішель Бачелет вдасться отримати «незманіпульовану» картину актуальної ситуації. Китай категорично заперечує всі звинувачення на свою адресу. (AFP)

Позиція Китаю до національних меншин та жорстоке поводження з уйгурами подібні до дій військ Росії у тимчасово окупованих регіонах на сході України.

Проте, як і у випадку з агресією Росії, міжнародна спільнота чинить суттєвий і впливовий опір намірам Китаю. Така скоординована політика демократичних країн світу на чолі зі США покликана стримати Китай від вчинення подальших злочинів проти людяності, зокрема геноциду уйгурів та захоплення військовою силою острівної держави Тайвань, та стримати від подібних кроків Росію.

Ситуація розвивається синхронно з війною в Україні та реакцією міжнародної спільноти на агресію Росії.

 https://www.tagesspiegel.de/politik/kurz-vor-un-besuch-in-xinjiang-datenleck-liefert-neue-beweise-fuer-chinas-brutale-internierung-von-uiguren/28369866.html

https://www.tagesschau.de/investigativ/br-recherche/china-uiguren-internierungslager-101.html

У заголовку матеріалу зображення з сайту «Anadolu Agency»: Уйгури стурбовані долею близьких у Китаї, https://www.aa.com.tr/

Схожі публікації