Тайвань: Сі Цзіньпін попередив Джо Байдена про «гру з вогнем»
29.07.2022 р. «Die Zeit», «Die Welt», Німеччина
Засоби масової інформації Німеччини відреагували на зміст і тональність переговорів лідерів США і Китаю, що відбулися у телефонному форматі.
Німецьке видання «Die Zeit» 29 липня ц. р. надрукувало редакційну статтю щодо діалогу двох лідерів цих країн, відзначивши, що теми їх переговорів сягають також актуальних проблем Європи.
Зокрема відзначається, що глава Китаю Сі Цзіньпін та президент США Джо Байден розмовляли телефоном понад дві години. У центрі переговорів перебувала спірна ситуація навколо Тайваню.
Президент США Джо Байден у перемовинах зі своїм китайським колегою Сі Цзіньпіном.
Архівне фото © Jonathan Ernst/Reuters
Можлива поїздка до Тайваню спікера Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі (Nancy Pelosi) перебувала у центрі переговорів між президентом США Джо Байденом і главою держави і партії Китаю Сі Цзіньпіном та внаслідок жорсткої позиції китайської сторони була поставлена під сумнів. За повідомленням китайського державного інформаційного агентства Сіньхуа (Xinhua), лідер Китаю Сі попередив під час телефонної розмови з огляду на ситуацію навколо Тайваню, що кожен, хто гратиме з вогнем, «загине від нього». За даними агентства, він додав, що сподівається, що Сполучені Штати Америки будуть діяти розумно з цього приводу.
Уряд у Пекіні раніше застерігав Сполучені Штати Америки від можливої поїздки Пелосі до Тайваню та дав зрозуміти, що розцінює таку поїздку як провокацію. Керівництво Китаю розглядає вільний Тайвань як частину комуністичної Китайської Народної Республіки і погрожує захопити його із застосуванням сили. Після російського вторгнення в Україну зросли побоювання, що також і Китай може виконати свої погрози.
Білий дім відмовився відповідати на неодноразові запити, наскільки можлива поїздка Пелосі до Тайваню була темою переговорів між Байденом і Сі. Як повідомила представник Білого дому, Байден і Сі також обговорили «цінність особистої зустрічі». Відповідно, дзвінок був частиною зусиль уряду США щодо підтримки та поглиблення зв’язків з Китаєм. Це був їх п’ятий телефонний дзвінок з моменту вступу Байдена на посаду. Востаннє Байден і Сі розмовляли один з одним у березні. Тоді президент США застеріг державне та партійне керівництво Китаю від підтримки Росії у війні проти України.
Розмова про Тайвань, за повідомленням уряду США, була відкрита і пряма
Ненсі Пелосі поки офіційно не оголосила про поїздку, хоча з її оточення надійшла інформація, що вона планує поїздку на Тайвань. За даними ЗМІ, вона вже запросила конгресменів від демократів і республіканців супроводжувати її в поїздці. За даними мовника CNN, Пентагон уже працює над забезпеченням заходів безпеки на випадок, якщо 82-річна політик дійсно поїде до Тайваню. Також залишилося нез’ясованим, коли взагалі має відбутися така поїздка, що передбачає кілька зупинок в Азії. Американські ЗМІ раніше припускали, що Пелосі може вирушити в дорогу вже цієї п’ятниці, 29 липня ц.р.
Представниця Білого дому відповіла на запитання, чи була поїздка Пелосі частиною переговорів Сі та Байдена, повідомивши, що «жодної поїздки не було оголошено, це було її особисте рішення».
Спікер Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі.
Джерело: https://ua.korrespondent.net/
Розмова лідерів США і Китаю про Тайвань була прямою, відкритою та чесною. Агентство Сіньхуа повідомило, що Сі Цзіньпін підтвердив претензії на Тайвань, зазначивши, що «рішуче відстоювання національного суверенітету та територіальної цілісності Китаю є твердою волею понад 1,4 мільярда людей китайського народу». Він закликав Сполучені Штати визнавати «політику єдиного Китаю».
У Білому домі також заявили, що Байден під час переговорів із Сі Цзіньпіном підкреслив, що політика США стосовно Тайваню не змінилася і що США рішуче відкидають зусилля Китаю змінити статус-кво або підірвати мир і стабільність.
Байден і Сі обговорили низку питань, що стосуються двосторонніх і міжнародних відносин, включаючи зміну клімату та безпеку охорони здоров’я.
https://www.zeit.de/politik/ausland/2022-07/taiwan-xi-jinping-joe-biden-nancy-pelosi
_________________________________
«Die Welt», Німеччина
Тему жорсткої позиції Сі Цзіньпіна щодо Тайваню, що пролунала у телефонній розмові з президентом США Джо Байденом, у редакційній статті 29 липня ц.р. висвітлює також німецьке видання «Die Welt».
Протягом більш ніж двогодинної телефонної розмови
президент США Джо Байден та керівник держави і партії Китаю Сі Цзіньпін
окреслили контури майбутніх складних двосторонніх відносин між державами.
Джерело: dpa/Alex Brandon
За повідомленням американської сторони, у відносинах з Китаєм вистачає суперечок, проте всі канали для переговорів повинні бути відкритими. Китай повідомив, що протягом переговорів «відбулися інтенсивні обміни».
Видання «Die Welt» підкреслює, що у більш ніж двогодинній телефонній розмові глави двох держав окреслили майбутнє складних відносин між двома країнами на тлі жевріючої економічної та геополітичної напруги.
Китайська державна телерадіокомпанія CCTV (Chinese Central Television) повідомила, що Сі та Байден інтенсивно обговорювали двосторонні та міждержавні відносини та питання, що становлять взаємний інтерес.
Німецьке видання зазначає, що розмова лідерів держав відбулася в той час, коли президент США намагається знайти нові шляхи співпраці зі зростаючою світовою потугою Китаєм і водночас шукає стратегії стримування глобального впливу Китайської Народної Республіки. Різні погляди на глобальну проблему охорони здоров’я, економічну політику та дотримання прав людини давно викликають протиріччя в американсько-китайських відносинах. Відмова Китаю засудити напад Росії на Україну призвела до подальшої напруженості.
До того ж, зазначає німецьке видання, міжурядові відносини загострив можливий візит до Тайваню спікера Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі. Китай вважає самоврядний і демократично керований острів частиною своєї території та заявив, що розцінить таку поїздку високої представниці Конгресу США як провокацію.
Ненсі Пелосі з Джо Байденом.
Авторство: Дрю Ангерер/Getty Images, Клавдіус Пфуг, https://www.welt.de/
Видання «Die Welt» також наводить застереження Міністерства закордонних справ Китаю до Джо Байдена стосовно неприпустимості підтримки Тайваню, називаючи її «грою з вогнем», від якого загине його ініціатор. У телефонній розмові лідер Китаю підтвердив намір захопити острівну державу.
У МЗС Китаю наголосили, що Сі підкреслив, що було б помилкою визначати взаємні відносини в тональності стратегічної конкуренції. Позиціонування Китаю як головного суперника та найважливішого довгострокового виклику неправильно тлумачить розвиток Китаю та вводить в оману людей обох країн, а також міжнародне співтовариство.
Напруженість через війну Росії в Україні
Директор із комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі (John Kirby) заявив на прес-конференції в Білому домі в середу 27 липня ц.р., що для Сі і Байдена важливо регулярно обмінюватися інформацією. Кірбі повідомив, що «президент мав намір переконатися, що канали розмови з президентом Сі залишаються відкритими, якими вони й повинні бути». За його повідомленням, «є проблеми, в яких ми можемо працювати з Китаєм, і є проблеми, в яких очевидно є тертя та напруга».
Джон Кірбі зазначив також, що двосторонні відносини між Китаєм і Сполученими Штатами сьогодні є одними з найбільш визначальних у світі, «мають наслідки, що виходять далеко за межі обох країн». Востаннє Байден і Сі розмовляли в березні, незабаром після російського вторгнення Росії в Україну 24 лютого.
Серед зон напруги, які були частиною розмови, Кірбі назвав Тайвань, «агресивну поведінку Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні за межами Тайваню», ускладнення в економічних відносинах і напруженість через реакцію Китаю на війну Росії в Україні.
Китай готує війну проти Тайваню? Почалися великі військові навчання
Відносини між США і Китаєм продовжують визначати майбутнє провідних геополітичних гравців світу та впливають на перебіг подій у всіх регіонах світу. Війна Росії в Україні виявилася інтегрованою до перемовин і міждержавних відносин США і Китаю. Вона присутня у формуванні порядку денного визначних подій сьогодення та нових підходів до майбутнього співіснування, які закладають смисли нашого існування на багато років наперед. Україна у боях набуває своєї міжнародної суб’єктності, формує свій новий позитивний імідж, перетворюється на геополітичного гравця.
США та Китай продовжують зондувати стан справ і перспективи подальших міждержавних відносин, розуміючи, що саме ці держави є реальними полюсами світу та найбільшими геополітичними потугами. Роль Росії в такій якості не розглядається, обидві держави розглядають Росію як тимчасове явище на геополітичній мапі світу, яке повинно щезнути. Очевидно, саме з таких міркувань виходили лідери США і Китаю, коли обговорювали перспективи подальшого світоустрою. Обидва лідери розуміють, що у ситуації, коли Росія відверто заявила про своє вороже ставлення до цивілізованого світу, головне у відносинах між США і Китаєм полягає у збереженні ними крихкого миру. Ціна за незалежність України дуже висока і вона має своїм наслідком неминучу дезінтеграцію Росії як суб’єкта міжнародного права.