Докази про воєнні злочини росіян будуть беззаперечними

Докази про воєнні злочини росіян будуть беззаперечними

Про відповідальність за злочини під час війни

«denik.cz», Чехія

Продовжуючи тему покарання росіян за геноцид українців під час російсько-української війни, про що йшлося у матеріалі «Ми не маємо права не притягати до відповідальності злочинців», розміщеному два дні тому на нашому сайті, слід звернути увагу, що польських науковців (а це їхні погляди ми і наводили) практично підтримують їхні іноземні колеги. Адже їм вже вдалося створити спеціальний мобільний додаток, за допомогою якого, як пише авторка чеського журналу Denik Магдалена Шкапова, можна переслідувати та засудити навіть президента Росії Володимира Путіна.

Додаток під назвою «EyeWitness to Atrocities/Свідчення про жорстокість» за поясненням його авторів, дає змогу фіксувати фото- і відеозаписи, які не піддаються редагуванню та можуть служити беззаперечними доказами, що підвищує їх доказову цінність. До речі, додатком вже зафіксовано понад 13 тисяч злочинних фактів, вони допоможуть у переслідуванні не лише керівництва держави-нападника, а й інших, зокрема, російських політичних і військових представників в разі їх притягнення до Міжнародного кримінального суду.

Так, EyeWitness to Atrocities дозволяє криміналістам фотографувати та записувати відео із фіксацією часу, дати та місця, головним чином для оперативного підтвердження їх автентичності. Після того знімки можуть зберігатися в зашифрованому вигляді. Таких зафіксованих в Україні кадрів величезна кількість.

18+ Джерело фото:  ČTK/AP/Rodrigo Abd Zdroj: https://www.denik.cz/staty-mimo-eu/aplikace-pomaha-dokazat-valecne-zlociny-na-ukrajine.html

 

Сам мобільний додаток запущено у дію ще у 2015 році, і з того часу на нього надіслано чимало контенту. Але вже цього року, тобто, після вторгнення Росії в Україну, кількість його експоненціально зросла. У виданні The Guardian з такого приводу навіть наведено слова директорки однієї з британських благодійних організацій Венді Беттс: «Поточні кадри з України приблизно еквівалентні світовому контенту, зібраному за три роки». І оскільки Міжнародний кримінальний суд уже розслідує можливі воєнні злочини чи злочини проти людства в Україні, докази з такого додатка можуть виявитися вирішальними.

У розміщеному в Denik матеріалі стисло повідомляється, за яким принципом функціонує такий електронний «очевидець звірств».

Це досить надійно. Ми маємо тринадцять тисяч записів з ознаками потенційної злочинної діяльності на основі першого враження. На відео можна бачити зруйновані цивільні об’єкти, а також інші види потенційних військових злочинів. Зараз головне завдання полягає в тому, щоб об’єднати це з лініями розслідування, якими займається кожен із цих механізмів розслідування, співставити це з тими іншими наявними доказами, а потім чекати на підтвердження, — пояснює В. Беттс.

Як працює ««EyeWitness to Atrocities/Свідчення про жорстокість»

 

Також вона розповідає, що очолювана нею організація eyeWitness тривалий час співпрацює зі слідчими Міжнародного кримінального суду, а з початком активної фази російсько-української війни їх контакти розширилися. І під час такої діяльності виникла ідея вдосконалити збір матеріалів, до чого долучилася Міжнародна асоціація юристів і компанія з правових даних LexisNexis. Їх працівники і розробили такий додаток у відповідь на поширення записів зі смартфонів, усунувши проблему з необхідною у такому разі перевіркою.

Основна цінність такого способу роботи правників у тому, що так збільшується ймовірність сприйняття відзнятого матеріалу як доказу, оскільки він гарантує, що його практично неможливо змінити з самого моменту зйомки. Отож намагання росіян опротестувати свою приналежність до злочинів тепер будуть марні, оскільки докази надаватимуться беззаперечні. Сьогодні майже пів сотні юристів з великих лондонських юридичних фірм погодилися добровільно працювати також над достовірністю заявки, описуючи окремі записи, щоб їх можна було шукати ще й за кодовим словом.

До речі, зібрані eyeWitness свідчення про злочини вперше використовувалися військовим трибуналом у Демократичній Республіці Конго у 2018 році у зв’язку з різаниною 2012 року. Слідчим тоді було важко довести справжність зроблених фотографій зі злочинами, а такі докази мали обмежену доказову вагу. Але через п’ять років за технологією eyeWitness зробили фото та відео, які можна перевірити, включно з масовими могилами та пораненнями вцілілих жертв, що допомогло підтвердити історичні знімки та свідчення очевидців. На сьогодні eyeWitness надала до слідчих органів по всьому світу загалом 28 досьє, включно з матеріалами стосовно України, а також Палестини і Нігерії.

На перший погляд, робота з міжнародного розслідування часто триває досить повільно, зокрема, коли йшлося про збитий у небі України малайзійський пасажирський літак МН-17. Та нині такий додаток все може змінити. «Одна з головних ідей такої програми полягає в тому, що ми можемо допомогти пришвидшити розслідування та прискорити судовий розгляд, оскільки можемо отримати одразу масу доказів. Я думаю, що технологічні досягнення, які починають застосовуватися в Україні, насправді сприяють цьому процесу» — переконує Беттс.

По суті eyeWitness більше застосовувалася при роботі з суспільними групами. Наприклад, в Україні — з організаціями на Донбасі з 2017 року. Тепер додаток надається для широкого застосування громадськими структурами, що допомогло збільшити кількість звернень і відгуків. «Я сподіваюся, що ми побачимо, як деякі з оригінальних ідей eyeWitness будуть реалізовані в Україні», — впевнено говорить Беттс.

Підготував Олег Махно

https://www.denik.cz/staty-mimo-eu/aplikace-pomaha-dokazat-valecne-zlociny-na-ukrajine.html

 

Схожі публікації