Дотепер немає жодних поставок танків і артилерії з Німеччини

Тепер Олаф Шольц повинен приймати рішення щодо постачання танків «Леопард» до України

26.04.2022 р. «Welt», Німеччина

Ситуація на сході та півдні України продовжує загострюватися. Німецькі ЗМІ 26 квітня ц. р. з посиланням на інформацію від офіційних джерел в уряді Україні відзначили, що Росія почала повномасштабний наступ на всій лінії зіткнення сторін. Очевидно, що Путін поспішає захопити якомога більше територій України та відзвітувати перед своїм населенням про повну перемогу над Україною у термін саме до 9 травня.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив у понеділок 25 квітня ц. р., що він не виключає застосування ядерної зброї у війні та переростання війни в Україні у третю світову війну, наперед звинувативши у цьому керівництво України та США. Він заявив також, що всі військові конвої, що доставлятимуть техніку й озброєння до України, вважатимуться «легітимними цілями» для Росії.

Відзначається активізація провокацій у прикордонних з Україною районах Росії та у Придністров’ї. Особливо тривожними є заяви щодо надуманих загроз «російськомовному населенню» на території, на якій утримується хоча й незначна за чисельністю військова база ЗС Росії, але яка може стати майданчиком для прийому військово-транспортних літаків Росії та перекидання потужного військового десанту. Повідомляється, що у столиці Придністровської Молдовської Республіки (ПМР) Тирасполі були зафіксовані вибухи та обстріли, маються пошкодження об’єктів цивільної та військової інфраструктури. Метою таких дій є намір Москви посіяти паніку в невизнаній міжнародною спільнотою республіці, яка межує з Україною, та створити умови для подальшої ескалації ситуації.

Найближчим часом військовий контингент цієї бази ЗС РФ може бути залученим до здійснення разом з іншими військовими угрупованнями Росії удару у напрямку на Одесу з метою її захоплення. У подальшому задумом Росії може бути нанесення одночасного удару з півдня України з території Придністров’я на північ у напрямку на Новоград-Волинський, Рівне та одночасного удару частини сил спільного угруповання ЗС Росії і Білорусі у напрямку Новоград-Волинський — Придністров’я. Очевидно, що у випадку успіху подібної операції, територія України опинилася би розрізаною навпіл, були би зруйновані цивільні та військові комунікації, зокрема ланцюги поставок товарів і озброєння із заходу сухопутним шляхом, який наразі є чи не єдиним відносно надійним логістичним шляхом забезпечення України.

Такий сценарій можливий лише у випадку створення ударного угруповання військ на території Білорусі, активізації дій щодо розгортання нових батальйонно-тактичних груп. Поки що свідчень про кардинальне нарощення сил і засобів Росії у цьому регіоні немає, що може бути пов’язане з провалом прихованої мобілізації до лав ЗС Росії та небажанням військовослужбовців ЗС Білорусі брати участь у війні проти Україні, а також вичерпання наступального потенціалу ЗС Росії, його нездатність вести бойові дії одночасно на широкому фронті протяжністю близько 1000 км.

Тим часом, військові дії на російсько-українському фронті тривають, наступ окупаційних військ Росії наштовхується на рішучий опір українських військ, які місцями переходять у контрнаступ та відновлюють контроль над окремими містами і селищами на сході і півдні України.

На тлі такого перебігу подій підвищується важливість зусиль міжнародної спільноти, спрямованих на стримування агресії Росії та надання військової допомоги Україні.

Зокрема, 26 квітня ц.р. надійшло повідомлення, що Федеральний міністр оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт (Christine Lambrecht) на спеціальній зустрічі високого рівня, що відбувається на запрошення президента США у Німеччині на військовій авіабазі Рамштайн (Ramstein), підтвердила готовність Німеччини поставляти Україні мобільні комплекси протиповітряної оборони «Gepard» власного виробництва. Броньований мобільний комплекс змонтований на шасі танка «Леопард-1», озброєний двома 35-міліметровими автоматичними гарматами і радіолокаційним радаром та здатний вражати як повітряні, так і наземні цілі.

Тепер Шольц має визначитися з німецькими танками для України.
Джерело: «Die Welt», монтаж інформаційна графіка WELT/J. Baumgarten

Видання «Welt» 26 квітня ц.р. у статті кореспондентів видання Робіна Александер (Robin Alexander), та Клауса Гайгера (Klaus Geiger) зазначає також, що Федеральний уряд Німеччини на чолі з канцлером Олафом Шольцом має наразі приймати рішення щодо поставок до України танків «Леопард-1». Наприкінці минулого тижня концерн Rheinmetall AG надіслав Федеральному уряду Німеччини офіційний запит на поставки до України 88 танків типу Леопард 1A5.

Танк типу «Леопард-1» Збройних сил Німеччини Бундесверу (архівне фото).
Джерело: dpa

Крім цього запиту, є ще дві інші заявки, а саме, заявка від Rheinmetall AG на поставку 100 бронетранспортерів Marder. А також, заявка військового концерну Krauss-Maffei Wegmann (KMW) на поставку 100 самохідних гаубиць PzH 2000.

Заявка на поставку 88 танків Leopard-1 була подана до Федерального міністерства економіки Німеччини минулого тижня. Прес-секретар міністерства повідомила для WELT, що «з міркувань конфіденційності міністерство, як правило, не коментує будь-які незавершені проекти. У випадку України відомство діє швидко та конструктивно, тобто щойно надходять конкретні звернення, міністерство здійснює всі необхідні кроки і, якщо потрібно, погоджує їх у відповідальних за прийняття рішень відомчих установах».

Україна має отримати більше важкого озброєння – навіть якщо не безпосередньо з Німеччини.
Джерело: «Die Welt», монтаж Infografik WELT/C Görke

Під такими компетентними відомствами мається на увазі Федеральна Рада Безпеки Німеччини. Цей орган складається з представників усіх міністерств, які відповідають за здійснення експорту зброї. Відомство Федерального канцлера очолює Олаф Шольц (СДП), який де-факто має вирішальне слово щодо прийняття рішень з експорту зброї з Німеччини. Дотепер Шольц не погоджувався на прямі поставки важкого озброєння в Україну.

Дотепер немає жодних поставок танків і артилерії

У своїй промові про «Поворотний пункт» («Zeitenwende») у політиці Німеччини, проголошеній 27 лютого ц.р., Шольц щоправда вперше заявив про наміри поставки зброї в Україну. Він обґрунтував це рішення зміною курсу Федерального уряду і визначив постачання зброї символом нової німецької стратегії, в якій солідарність з демократичними союзниками, такими як Україна, буде мати пріоритет над економічними зв’язками з автократичними режимами, зокрема з Росією. У своїй промові канцлер зазначив, що Німеччина буде «на правильному боці історії, на боці України».

«Якщо Шольц віддасть розпорядження, ми відправимо БМП «Мардер», бронетехніка швидко дістанеться України».
Джерело: «Die Welt», стоп-кадр відео

Однак поки що це не стосувалося поставок танків і артилерії, зазначає видання. Зрештою, від вівторка 26 квітня ц.р. Шольц дозволяє здійснення оборудки з обміну зброєю між декількома партнерами, так званий Ringtausch. Зміст оборудки полягає у тому, що Бундесвер передає важку техніку країнам Центральної Європи, які, у свою чергу, надають Україні іншу важку техніку радянського виробництва.

Запити на прямі поставки озброєнь з Німеччини й надалі затримуються в Раді федеральної безпеки. Як довго буде тривати затримка, поки незрозуміло. Як правило, зазначає німецьке видання, цей надсекретний орган Німеччини збирається лише двічі на рік. Однак після російського вторгнення в Україну Рада федеральна безпеки Німеччини може також приймати рішення із застосуванням прискореної процедури. Коли саме вона буде застосована, рішення приймає Відомство Федерального канцлера Німеччини.

Згідно з наявними документами, вартість вживаного Leopard 1A5 становить близько 115 мільйонів євро. Згідно з документами, що маються у розпорядженні WELT, сумарна вартість пропозиції на бойові машини піхоти Marder, що становить 150 мільйонів євро, разом із пропозицією на важкі самохідні гаубиці вартістю 1,8 мільярда євро, на що також подано заявку, становить понад два мільярди євро.

Уряд України отримав пропозицію щодо поставок танків Leopard ще 14 квітня ц.р. Концерн Rheinmetall повідомив Києву, що компанія може доставити в Україну «збережені та швидкодоступні» основні бойові танки Leopard. Пропозиція також включає передпродажну підготовку техніки в Німеччині, а також підготовку екіпажів танків.

Перші танки Leopard можуть бути доставлені до Києва «протягом кількох тижнів». Як видно з документів, перший транш щодо поставки 22 основних бойових танків може бути реалізований у термін від шести до восьми тижнів, а решта 66 танків надійдуть послідовно до кінця 2023 року.

Однак, як видно з пропозиції, до танків не вистачає боєприпасів. Зокрема, надана пропозиція включає лише 3500 снарядів, тоді як, для порівняння, пропозиція щодо поставок БМП Marder становила 1,5 мільйона снарядів. Rheinmetall також пропонує можливість навчання українських екіпажів у Німеччині. Програмою підготовки передбачено, що на цих навчальних курсах протягом наступних восьми тижнів мають пройти підготовку 32 українських військових.

До пакету також входить ремонт транспортних засобів, «логістичний пакет» і мобільна ремонтна майстерня із запасними частинами для танків. У минулому частина Федерального уряду стверджувала, що поставка Україні німецьких танків не має сенсу, оскільки українці начебто не вміють їх експлуатувати та ремонтувати, якщо вони стануть несправними.

Очевидно, що мова йде про танки, про які Rheinmetall поінформував Федеральний уряд майже два місяці тому. На запит Федерального міністерства оборони Німеччини ця найбільша німецька компанія з виробництва зброї надіслала довгий перелік озброєнь, доступних для України в коротко — та середньостроковій перспективі.

Самохідна гаубиця Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) Бундесверу.
Джерело: «Die Welt», picture alliance/dpa

Однак у списку озброєння для України, складеному Федеральним урядом Німеччини, танки були відсутні. Цей список, у якому, очевидно, також не вистачає й інших важких озброєнь, які пропонують німецькі збройні компанії, був закритий для Україні майже на місяць.

Протягом поточного тижня союз опозиційних парламентських партій ХДС-ХСС має намір подати до Бундестагу пропозицію, в якій закличе Федерального канцлера санкціонувати поставку важкого озброєння до України. Опозиція розраховує на підтримку пропозиції більшістю голосів у парламенті, оскільки багато членів партії «Зелені» та Вільної демократичної партії Німеччини ВДП зараз виступають за поставку важкої зброї. Прийняття позитивного рішення очікується, зважаючи на воєнні злочини Росії та очікуваний новий напад військ президента Росії Володимира Путіна на сході України.

Затягування з прийняттям позитивного рішення щодо поставок важкого озброєння з Німеччини до України, яке здійснює особисто Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц, негативно впливає як на його особистий політичний імідж, так і на підвищення оборонних спроможностей України у протистоянні з агресією Росії.

Україна отримала багатомільярдну пропозицію щодо німецьких самохідних гаубиць.
Джерело: «Die Welt», монтаж інформаційна графіка WELT

Примітно, що начебто позитивне рішення щодо поставки Україні знятих з озброєння Бундесверу але боєздатних БМП Мардер наштовхнулося на принципову протидію нейтральної Швейцарії. Саме на її військових заводах виготовляються боєприпаси для БМП Мардер, які Швейцарія, з огляду на власний нейтралітет, не може поставити до третіх країн, «де відбуваються збройні конфлікти». Чи була поставка німецьких БМП зірвана випадково, чи це було підготовленою спецоперацією в інтересах Росії, стане відомо пізніше. Наразі поки що жодних БМП «Мардер» до України з Німеччини не прибуває.

Захід на чолі зі США вживає серйозних заходів щодо консолідації сил союзників для здійснення тиску на Росію та забезпечення обороноздатності України. Цьому присвячена й зустріч 40 провідних західних країн на військовій базі Рамштайн у Німеччині, організовано за ініціативою США, повний перелік країн-учасниць наради не розголошується.

Схема заміщення застарілих танків М-84 (Т-72) більш сучасними
БМП «Мардер» та «Fuchs» для ЗС Словенії. Танки їдуть до України.
Джерело: «Die Welt», стоп-кадр відео

Очевидно, що США, Великобританія та їх партнери вирішили не допустити поширення локальних та глобальних загроз, що виходять від сучасної Росії, зупинивши її агресію там, де вона зараз відбувається, а саме в Україні. Необхідне для цього озброєння і військову техніку Захід Україні надає і надаватиме далі. Актуальним стає питання національних інтересів основних гравців світу та боротьба за геополітичні впливи, післявоєнний устрій світу, форми та способи продовження і завершення війни, відбудова України та формування нових військово-політичних альянсів на двосторонньому та багатосторонньому рівнях.

Останнім козирем у рукаві московського фюрера залишається застосування зброї масового знищення людей. І, як оцінюють вірогідність такого сценарію військові експерти в Європі та про що заявляють речники Кремля, такий сценарій залишається цілком реальним. Світовій спільноті потрібно вживати екстрених заходів для вгамування маніяка з ядерною бомбою. Поки не стало занадто пізно для всіх.

https://www.welt.de/politik/deutschland/plus238372551/Ukraine-Jetzt-muss-Scholz-ueber-Leopard-Panzer-entscheiden.html?cid=socialmedia.email.sharebutton

У заголовку матеріалу колаж з сайту «НВ»

Схожі публікації